REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na konto oszczędnościowe można wpłacać nawet drobne kwoty

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker
Jarosław Sadowski
Główny analityk Expander Advisors

REKLAMA

REKLAMA

Konto oszczędnościowe to wygodny produkt do regularnego oszczędzania. Pozwala powiększać gromadzone środki nawet o niewielkie kwoty. Często też oferuje wyższe oprocentowanie niż tradycyjne lokaty. Zaletą tych ostatnich jest natomiast możliwość wyboru stałego oprocentowania oraz prosta i dobrze znana konstrukcja.

REKLAMA

Oszczędzanie jest cnotą – tak mówi przysłowie. W dzisiejszych czasach szybkich kredytów i kart kredytowych jednak o tym zapominamy. Okazją do refleksji na ten temat jest Światowy Dzień Oszczędności (31 października). Z tej okazji Expander – Niezależny Doradca Finansowy przygotował cykl artykułów o regularnym oszczędzaniu. W tym tekście przedstawiamy zalety i wady kont oszczędnościowych.

REKLAMA

Podobnie jak lokaty są one produktami bankowymi pozwalającymi bezpiecznie lokować pieniądze. Można je wykorzystywać do regularnego odkładnia pieniędzy. Zaletą kont jest przede wszystkim płynność, czyli możliwość dokonania w dowolnej chwili zarówno dodatkowych wpłat jak i wypłat. To właśnie dzięki temu bardzo dobrze nadają się one do regularnego oszczędzania. Na lokatę nie można dopłacić dodatkowych środków. Można oczywiście otwierać co miesiąc kolejną. Problem polega jednak na tym, że minimalna kwota lokaty często wynosi ponad 1 000 zł. Otwarcie dużej ilości lokat powoduje również duże kłopoty z ich późniejszą obsługą.

Na koncie oszczędnościowym można zyskać więcej

REKLAMA

Oprocentowanie kont oszczędnościowych jest zbliżone do tego na lokatach, w niektórych bankach nawet większe. Dla przykładu w Polbanku na 3-miesięcznej lokacie można uzyskać 4,75% (dla kwoty mniejszej niż 100 tys. zł). Oprocentowanie Konta Mocno Oszczędzającego w Polbanku wynosi natomiast 6,5% (dla kwoty do 5 tys. zł) lub 5%. Ta pierwsza stawka jest więc tak wysoka, że nie znajdziemy na naszym rynku lokaty, która pozwali uzyskać wyższe odsetki.

Odsetki na koncie będą wyższe także dlatego, że są wypłacane częściej – w większości przypadków co miesiąc. W rezultacie jeśli zostanie wpłacona kwota 5 tys. zł, to po miesiącu pracowała będzie już nie tylko ta kwota, ale także odsetki. W przypadku lokaty założonej na np. trzy miesiące, przez ten czas odsetki są naliczane od 5 tys. zł. Z drugiej jednak strony, oprocentowanie kont jest zmienne, więc bank w każdej chwili może je zmniejszyć. Na większości lokat nie ma takiego ryzyka. Mamy do dyspozycji lokaty o stałym oprocentowaniu, choć alternatywnie możemy też wybrać zmienne oprocentowanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konta pozwalają uniknąć podatku Belki

Są również konta na których odsetki są naliczane codziennie. Oszczędności rosną w ich przypadku szybciej, gdyż każdego kolejnego dnia są liczone od wyższej kwoty. Po drugie, im częściej są wypłacane odsetki tym są one mniejsze. Ma do duży wpływ na opłacalność oszczędzania, gdyż jeśli kwota wypłaconych odsetek nie przekracza 2,49 zł, to nie zostają one pomniejszone o podatek Belki. W rezultacie konto oszczędnościowe z kapitalizacją dzienną przyniesie znacznie wyższe odsetki niż lokata o takim samym oprocentowaniu (choć część banków zaczęła wprowadzać do swojej oferty także lokaty z kapitalizacją dzienną).

Niezależnie czy oszczędzanie odbywa się na lokacie czy kocie, aby nie zapłacić podatku kwota nie była zbyt wysoka. Dla przykładu w przypadku Euro Banku na koncie powinno być zgromadzone nie więcej niż 17 150 zł. Przy wyższej kwocie odsetki przekroczą 2,49 zł i zostaną pomniejszone o podatek. Faktycznie można jednak ulokować znacznie większą kwotę, gdyż banki zazwyczaj pozwalają otwierać kilka rachunków lub kilku lokat. Dla przykładu w Euro Banku można otworzyć aż 15 kont oszczędnościowych.

Uwaga na opłaty

Standardowe konta oszczędnościowe są prowadzone bezpłatnie. Część banków nalicza jedynie opłaty za wypłacanie pieniędzy z konta częściej niż raz w miesiącu. Tak jest np. na koncie eMax Plus w mBanku. Druga lub kolejna wyplata w miesiącu kalendarzowym wiąże się z prowizją wynoszącą 5 zł.

Na rynku bankowym funkcjonują jednak również ROR-y posiadające bardzo wysokie oprocentowanie. W BOŚ oprocentowanie Konta Wyjątkowego wynosi aż 8%, ale tylko jeśli saldo nie przekracza 3 000 zł. Można je więc pomylić z kontem oszczędnościowym. Różnica jest jednak znacząca. Przede wszystkim bank nalicza wysoką opłatę za prowadzenie konta – 19 zł miesięcznie. W zamian za nią klienci mogą jednak bezpłatnie korzystać z wieku funkcjonalności, których nie dają konta oszczędnościowe (np. bezpłatne przelewy, bezpłatna karta i wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce). Nie wszystkie ROR-y z wysokim oprocentowaniem mają tak wysokie opłaty za prowadzenie. W Toyota Banku oprocentowanie konta Click wynosi 5% (kapitalizacja dzienna) a konta w online w Euro Banku 5,05%. To pierwsze jest prowadzone bezpłatnie, a w Euro Banku brak opłaty wymaga comiesięcznych wpływów w kwocie 800 zł.

Zestawienie oprocentowania kont oszczędnościowych dla kwoty 5 tys. zł

Bank

Oprocentowanie

Konta oszczędnościowe z kapitalizacją dzienną

Polbank EFG

6,50% lub 5%*

Euro Bank

5,30%

Tradycyjne konta oszczędnościowe

Citi Handlowy

6,06%

Getin Bank

5,20%

Toyota Bank

5,15%

Lukas Bank

5,10%

Allianz Bank Polska

5,05%

Kredyt Bank

5,00%

Bank Pocztowy

5,00%**

Fortis Bank

5,00%

DnB NORD Polska

4,50%

Deutsche Bank PBC

4,30%

MultiBank

4,30%

Volkswagen Bank direct

4,25%

Bank BPH

4,20%

mBank

4,10%

Bank BGŻ

4,00%

Invest Bank

4,00%

Bank Millennium

4,00%

Bank Zachodni WBK

3,75%

PKO Bank Polski

3,75%

ING BŚ

3,25%

Bank BPS

3,00%

Pekao

3,00%

Alior Bank

2,75%

BOŚ Bank

2,50%

Nordea Bank Polska

2,40%

* Jeśli kwota przewyższy 5 tys. zł oprocentowanie spada do 5%
** może być wyższe przy aktywnym korzystaniu z karty
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA