REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Po zmianie podatków mieszkania lepsze niż lokaty

Emil Szweda
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od przyszłego roku podatek od dochodów z wynajęcia mieszkania ma wynosić 8,5 proc. (zamiast obecnych 20 proc.), a więc będzie o ponad połowę niższy niż podatek od zysków kapitałowych

REKLAMA

Zmiany proponowane przez rząd w kilku ustawach dotyczących rynku najmu mieszkań generalnie należy ocenić pozytywnie (przyznanie większych praw właścicielom mieszkań, którzy z różnych względów nie są zadowoleni z postawy najemców), ale jedna z nich jest szczególnie istotna.

REKLAMA

Obniżenie ryczałtowej stopy od przychodów z najmu do 8,5 proc. z obecnych 20 proc. (obecnie wynajmujący płaci 20 proc. podatku, jeśli jego dochody przekroczą 4 tys. euro rocznie, to jest ok. 16 tys. złotych, a więc nieco ponad 1300 zł miesięcznie) jest nie tylko zachętą do wyjścia z szarej strefy, lecz skłonić może także do większego zainteresowania tą formą inwestycji. Szczególnie osoby obecnie oszczędzające na lokatach bankowych lub posiadające obligacje skarbowe. W ich przypadku podatek od zysków kapitałowych sięga 19 proc., a więc jest ponad dwukrotnie wyższy niż w przypadku dochodów z najmu. W rezultacie kwota np. 400 tys. zł na lokatach bankowych zdeponowana na 5 proc. przyniesie 16,2 tys. zł zysku netto, podczas gdy ta sama kwota przeznaczona na zakup mieszkania na wynajem przyniesie 18,3 tys. zł zysku.

Zobacz też serwis: Podatki

Jak różnić się będą dochody z odsetek i z wynajmu mieszkania

Dalszy ciąg materiału pod wideo

lokata bankowa

(oproc. 5 proc.)

dochód z najmu

(rentowność 5 proc.)

kwota inwestycji

400 000 zł

400 000 zł

dochód

20 tys. zł rocznie

20 tys. zł rocznie

podatek

3800 zł

1700 zł

dochód po opodatkowaniu

16 200 zł

18 300 zł

Źródło: Open Finance

Oczywiście to tylko teoretyczne wyliczenia. Kupując mieszkanie pod wynajem, trzeba zakładać, że będzie ono wynajmowane przez mniej niż 12 miesięcy w roku, i pamiętać, że podatek jest płacony ryczałtem, co oznacza, że nie można odliczać kosztów uzyskania przychodów (np. opłat dla administracji), co obniża skalę potencjalnych korzyści. (W powyższym przykładzie wynajem trwa przez 11 miesięcy w roku, a czynsz dla administracji płaci najemca). Jednak przy porównywalnej rentowności lokaty bankowej/obligacji i wynajmu mieszkania, to dochody z najmu będą niżej opodatkowane, a inwestycja bardziej efektywna podatkowo. Z tym istotnym zastrzeżeniem, że o końcowym sukcesie inwestycji mieszkaniowej decyduje także cena nabycia i sprzedaży mieszkania, podczas gdy posiadacze lokat czy obligacji są wolni od tego rodzaju czynnika ryzyka (jeśli nie inwestują w walutach obcych).

Zobacz też serwis: Najem

Naturalnie trudno się spodziewać, by posiadacze lokat mieli gremialnie przenosić swoje oszczędności na rynek mieszkaniowy (nie muszą z tym czekać do końca roku – nawet jeśli dziś kupią pojedyncze mieszkania, tylko w niewielu przypadkach osiągnięte przychody przekroczą przed końcem 2009 roku 4 tys. euro i wejdą na wyższą stopę podatkową). Być może jednak część osób posiadających mieszkania na sprzedaż zrezygnuje z tych planów ponieważ posiadanie gotówki w banku jest mniej efektywne podatkowo niż posiadanie mieszkania i wynajmowanie go.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA