REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najlepsze lokaty bankowe - rating

Mateusz Ostrowski
Analityk rynku produktów bankowych
Michał Sadrak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Tylko siedem banków obniżyło w ciągu ostatniego miesiąca oprocentowanie lokat, sześć zdecydowało się na niewielką podwyżkę – tak wynika z comiesięcznego ratingu depozytów Open Finance.

Większość banków obniżających ostatnio oprocentowanie lokat nie zdecydowała się na poważne cięcia, zaś instytucje, które zaproponowały klientom lepsze stawki, tak naprawdę nie dały im zarobić dużo więcej. Można więc powiedzieć, że za nami kolejny miesiąc depozytowej stabilizacji. Chociaż trzeba zaznaczyć, że obniżki oprocentowania dotknęły najlepsze lokaty i dzisiaj przynoszą one niższe odsetki niż miesiąc temu.

REKLAMA

Gdzie po lokatę

REKLAMA

Najwyżej oprocentowaną lokatę na trzy miesiące dostaniemy w Meritum Banku (6,6 proc. w skali roku), lokując zarówno 5, jak i 20 tys. zł. Najlepszy depozyt na pół roku w formie polisy lokacyjnej (niezależnie od kwoty) zaoferuje zaś Getin Bank (7 proc.). Chcąc zdeponować 5 tys. zł na rok warto wybrać polisę lokacyjną w Lukas Banku (6,6 proc.), zaś przy kwocie 20 tys. zł lepiej udać się po polisę lokacyjną do Noble Banku (7 proc.). Tymczasem najwyżej oprocentowaną lokatę ze stałym oprocentowaniem ma w swojej ofercie Toyota Bank (6,3 proc. w skali roku).

Jeśli chodzi o wspomniane zmiany oprocentowania to przez ostatni miesiąc najwięcej odnotowaliśmy ich w Banku Pocztowym, DnB Nord, Getin Banku i Noble Banku. Pojedynczych obniżek można się było również dopatrzyć w Allianz Banku, Banku Millennium, Banku Zachodnim WBK, Kredyt Banku oraz PKO BP. Ku uciesze klientów zmiany nie zawsze miały negatywny charakter. Na przykład Deutsche Bank, obniżając oprocentowanie kwartalnej lokaty, podwyższył je w dwóch innych wariantach – półrocznym i rocznym. Podobnie zachowały się Bank Pocztowy i Noble Bank – w przypadku tego pierwszego wzrosło oprocentowanie kwartalnej lokaty, natomiast w drugim wzrosły stawki 3- i 6-miesięcznych poliso-lokat. Najwięcej powodów do zadowolenia mieli klienci Banku BPH, który podwyższył oprocentowanie zarówno standardowych lokat, jak i tych zakładanych przez internet. Wyjątkiem jest ścięcie oprocentowania na rocznej lokacie. Ostatnią instytucją podwyższającą oprocentowanie był AIG Bank, który z rocznym depozytem znalazł się w ścisłej czołówce naszego zestawienia.

Nazwa Banku

Rodzaj depozytu

Oprocentowanie

5 tys. PLN na 3 miesiące

Meritum

LOKATA

6,6

AIG Bank

LOKATA INTERNETOWA

6,4

5 tys. PLN na 6 miesięcy

Getin Bank

POLISOLOKATA

7

AIG Bank

LOKATA INTERNETOWA

6,6

5 tys. PLN na 12 miesięcy

Lukas Bank

POLISOLOKATA

6,6

AIG Bank

LOKATA INTERNETOWA

6,3

5 tys. PLN na 24 miesiące

Toyota Bank

LOKATA INTERNETOWA

6,3

AIG Bank

LOKATA INTERNETOWA

5,9

20 tys. PLN na 3 miesiące

Meritum

LOKATA

6,6

AIG Bank

LOKATA INTERNETOWA

6,4

20 tys. PLN na 6 miesięcy

Getin Bank

POLISOLOKATA

7

AIG Bank

LOKATA INTERNETOWA

6,6

20 tys. PLN na 12 miesięcy

Noble Bank

POLISOLOKATA

7

Lukas Bank

POLISOLOKATA

6,6

20 tys. PLN na 24 miesiące

Toyota Bank

LOKATA INTERNETOWA

6,3

AIG Bank

LOKATA INTERNETOWA

5,95

Noble Bank

POLISO-LOKATA

5,8

Stan na 10 sierpnia 2009 r.
Źródło: Open Finance, tabela wszystkich lokat w załączniku pod zdjęciem

Jak punktowaliśmy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jak co miesiąc ocenie poddaliśmy zarówno tradycyjne lokaty, jak i te z możliwością założenia przez internet, a także depozyty w formie ubezpieczenia (polisy lokacyjne). Tworząc ranking uwzględniliśmy depozyty na 5- i 20 tys. zł ponieważ stawki oprocentowania mogą się zmieniać w zależności od wpłacanej kwoty. Ocenialiśmy lokaty zakładane na cztery najpopularniejsze okresy, tj. kwartał, pół roku, rok i dwa lata. Każdy z tych depozytów otrzymał ocenę w czterostopniowej skali. W zestawieniu uwzględnialiśmy lokaty o stałym oprocentowaniu, a w przypadku gdy bank nie miał takiej propozycji, braliśmy pod uwagę depozyty o zmiennym oprocentowaniu, jednak obniżając im notę o jeden punkt.

Obserwacja sytuacji na rynku depozytów pokazuje, że mało który bank pozwala sobie na odpuszczenie walki o pieniądze klientów. Po etapie kuszenia wysokim oprocentowaniem, instytucje finansowe stawiają teraz na uatrakcyjnianie oferty depozytów różnymi dodatkami. Pojawiają się więc konkursy z nagrodami, ubezpieczenia od utraty pracy albo konstrukcje umożliwiające uniknięcie podatku „Belki”. Poza tym wysokość oprocentowania nadal pozostaje ważnym argumentem skłaniającym do skorzystania z oferty lokat. Co ważne – ostatnie umocnienie złotego może nieco zmniejszyć apetyt banków na kapitał. Im mocniejszy złoty, tym niższa wartość udzielonych kredytów walutowych, a w tej sytuacji bankom łatwiej zachować korzystny stosunek depozytów i kredytów. Trzeba też pamiętać, że instytucje te cały czas zaostrzają politykę kredytową i zapowiadają kontynuację tego trendu. To wszystko może spowodować mniejsze zapotrzebowanie na kapitał, a co za tym idzie dalszą obniżkę oprocentowania lokat. Z drugiej strony coraz częściej mówi się, że Rada Polityki Pieniężnej kończy cykl obniżek stóp procentowych. To z kolei może hamować zapał banków do obniżania oprocentowania. Biorąc więc pod uwagę poniższe czynniki, w najbliższych miesiącach można się spodziewać dalszego, chociaż powolnego obniżania oprocentowania depozytów.

//g10.infor.pl/p/_files/94000/rating_lokat_bankowych_110809_8738.xls
Tytuł załącznika: 
Opis załącznika: Rating lokat - sierpień 2009
Autor załącznika: 
Źródło załącznika: nieznane
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA