Kategorie

Najlepsze lokaty bankowe - rating

Michał Sadrak
Mateusz Ostrowski
Analityk rynku produktów bankowych
inforCMS
Tylko siedem banków obniżyło w ciągu ostatniego miesiąca oprocentowanie lokat, sześć zdecydowało się na niewielką podwyżkę – tak wynika z comiesięcznego ratingu depozytów Open Finance.

Większość banków obniżających ostatnio oprocentowanie lokat nie zdecydowała się na poważne cięcia, zaś instytucje, które zaproponowały klientom lepsze stawki, tak naprawdę nie dały im zarobić dużo więcej. Można więc powiedzieć, że za nami kolejny miesiąc depozytowej stabilizacji. Chociaż trzeba zaznaczyć, że obniżki oprocentowania dotknęły najlepsze lokaty i dzisiaj przynoszą one niższe odsetki niż miesiąc temu.

Gdzie po lokatę

Najwyżej oprocentowaną lokatę na trzy miesiące dostaniemy w Meritum Banku (6,6 proc. w skali roku), lokując zarówno 5, jak i 20 tys. zł. Najlepszy depozyt na pół roku w formie polisy lokacyjnej (niezależnie od kwoty) zaoferuje zaś Getin Bank (7 proc.). Chcąc zdeponować 5 tys. zł na rok warto wybrać polisę lokacyjną w Lukas Banku (6,6 proc.), zaś przy kwocie 20 tys. zł lepiej udać się po polisę lokacyjną do Noble Banku (7 proc.). Tymczasem najwyżej oprocentowaną lokatę ze stałym oprocentowaniem ma w swojej ofercie Toyota Bank (6,3 proc. w skali roku).

Jeśli chodzi o wspomniane zmiany oprocentowania to przez ostatni miesiąc najwięcej odnotowaliśmy ich w Banku Pocztowym, DnB Nord, Getin Banku i Noble Banku. Pojedynczych obniżek można się było również dopatrzyć w Allianz Banku, Banku Millennium, Banku Zachodnim WBK, Kredyt Banku oraz PKO BP. Ku uciesze klientów zmiany nie zawsze miały negatywny charakter. Na przykład Deutsche Bank, obniżając oprocentowanie kwartalnej lokaty, podwyższył je w dwóch innych wariantach – półrocznym i rocznym. Podobnie zachowały się Bank Pocztowy i Noble Bank – w przypadku tego pierwszego wzrosło oprocentowanie kwartalnej lokaty, natomiast w drugim wzrosły stawki 3- i 6-miesięcznych poliso-lokat. Najwięcej powodów do zadowolenia mieli klienci Banku BPH, który podwyższył oprocentowanie zarówno standardowych lokat, jak i tych zakładanych przez internet. Wyjątkiem jest ścięcie oprocentowania na rocznej lokacie. Ostatnią instytucją podwyższającą oprocentowanie był AIG Bank, który z rocznym depozytem znalazł się w ścisłej czołówce naszego zestawienia.

Nazwa Banku

Rodzaj depozytu

Oprocentowanie

5 tys. PLN na 3 miesiące

Meritum

LOKATA

6,6

AIG Bank

LOKATA INTERNETOWA

6,4

5 tys. PLN na 6 miesięcy

Getin Bank

POLISOLOKATA

7

AIG Bank

LOKATA INTERNETOWA

6,6

5 tys. PLN na 12 miesięcy

Lukas Bank

POLISOLOKATA

6,6

AIG Bank

LOKATA INTERNETOWA

6,3

5 tys. PLN na 24 miesiące

Toyota Bank

LOKATA INTERNETOWA

6,3

AIG Bank

LOKATA INTERNETOWA

5,9

20 tys. PLN na 3 miesiące

Meritum

LOKATA

6,6

AIG Bank

LOKATA INTERNETOWA

6,4

20 tys. PLN na 6 miesięcy

Getin Bank

POLISOLOKATA

7

AIG Bank

LOKATA INTERNETOWA

6,6

20 tys. PLN na 12 miesięcy

Noble Bank

POLISOLOKATA

7

Lukas Bank

POLISOLOKATA

6,6

20 tys. PLN na 24 miesiące

Toyota Bank

LOKATA INTERNETOWA

6,3

AIG Bank

LOKATA INTERNETOWA

5,95

Noble Bank

POLISO-LOKATA

5,8

Stan na 10 sierpnia 2009 r.
Źródło: Open Finance, tabela wszystkich lokat w załączniku pod zdjęciem

Jak punktowaliśmy

Jak co miesiąc ocenie poddaliśmy zarówno tradycyjne lokaty, jak i te z możliwością założenia przez internet, a także depozyty w formie ubezpieczenia (polisy lokacyjne). Tworząc ranking uwzględniliśmy depozyty na 5- i 20 tys. zł ponieważ stawki oprocentowania mogą się zmieniać w zależności od wpłacanej kwoty. Ocenialiśmy lokaty zakładane na cztery najpopularniejsze okresy, tj. kwartał, pół roku, rok i dwa lata. Każdy z tych depozytów otrzymał ocenę w czterostopniowej skali. W zestawieniu uwzględnialiśmy lokaty o stałym oprocentowaniu, a w przypadku gdy bank nie miał takiej propozycji, braliśmy pod uwagę depozyty o zmiennym oprocentowaniu, jednak obniżając im notę o jeden punkt.

Obserwacja sytuacji na rynku depozytów pokazuje, że mało który bank pozwala sobie na odpuszczenie walki o pieniądze klientów. Po etapie kuszenia wysokim oprocentowaniem, instytucje finansowe stawiają teraz na uatrakcyjnianie oferty depozytów różnymi dodatkami. Pojawiają się więc konkursy z nagrodami, ubezpieczenia od utraty pracy albo konstrukcje umożliwiające uniknięcie podatku „Belki”. Poza tym wysokość oprocentowania nadal pozostaje ważnym argumentem skłaniającym do skorzystania z oferty lokat. Co ważne – ostatnie umocnienie złotego może nieco zmniejszyć apetyt banków na kapitał. Im mocniejszy złoty, tym niższa wartość udzielonych kredytów walutowych, a w tej sytuacji bankom łatwiej zachować korzystny stosunek depozytów i kredytów. Trzeba też pamiętać, że instytucje te cały czas zaostrzają politykę kredytową i zapowiadają kontynuację tego trendu. To wszystko może spowodować mniejsze zapotrzebowanie na kapitał, a co za tym idzie dalszą obniżkę oprocentowania lokat. Z drugiej strony coraz częściej mówi się, że Rada Polityki Pieniężnej kończy cykl obniżek stóp procentowych. To z kolei może hamować zapał banków do obniżania oprocentowania. Biorąc więc pod uwagę poniższe czynniki, w najbliższych miesiącach można się spodziewać dalszego, chociaż powolnego obniżania oprocentowania depozytów.

//g10.infor.pl/p/_files/94000/rating_lokat_bankowych_110809_8738.xls
Tytuł załącznika: 
Opis załącznika: Rating lokat - sierpień 2009
Autor załącznika: 
Źródło załącznika: nieznane
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  23 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Projekty domów do 70 m2 - konkurs architektoniczny (wnioski do 29 września)

  Projekty domów do 70 m2. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraz z Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego zapraszają do wzięcia udziału w konkursie architektonicznym na projekty domów do 70 m2 (powierzchni zabudowy), które będą udostępnione wszystkim zainteresowanym do wykorzystania przy zaspokajaniu własnych potrzeb mieszkaniowych. Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie można składać 29 września 2021 r. 17 września 2021 r. Sejm uchwalił ustawę nowelizującą Prawo budowlane i ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadzającą ułatwienia administracyjne w budowaniu małych domów jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2.

  Gdzie nie wolno budować domów?

  Gdzie nie wolno budować domów? Polacy chcą budować domy. Jednym przepisy to umożliwiają, a innym utrudniają.

  Audi e-tron GT RS: Batman ma nowe auto. Przetestowałem je i ja!

  Audi e-tron GT RS wygląda jak samochód Batmana, jest szybki jak myśliwiec i lubi ciasne zakręty jak francuski pociąg TGV. Coś tu jednak nie pasuje.

  Konwent Ochrony Danych i Informacji – 6-7 października. RODO – naruszenia, decyzje, kary

  W tym roku czeka nas jubileuszowa 10. edycja Konwentu Ochrony Danych i Informacji. Obejmie aż dwa dni spotkań: 6 i 7 października. Jak co roku uczestnicy wydarzenia spotkają się z ekspertami ze świata nauki, administracji i biznesu, którzy są specjalistami w dziedzinie ochrony danych i bezpieczeństwa informacji. Tegoroczna edycja Konwentu skupiona będzie wokół tematu naruszeń ochrony danych osobowych, decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych i kar. Poza prelekcjami i znanymi już warsztatami #DataProtectionMixer, uczestnicy wydarzenia będą świadkami debaty komentatorskiej, w której wezmą udział zaproszeni eksperci. Portal infor.pl objął patronat medialny nad tym wydarzeniem.

  Kara za brak OC 2022 rok. Od stycznia nawet 6020 zł!

  Kara za brak OC 2022 rok, czyli od stycznia kierujący, który nie wykupi polisy zapłaci aż o 420 zł więcej. Skąd taka kwota? Winne rosnące wynagrodzenia.

  O ile wzrosną ceny energii?

  Ceny energii. Nie możemy nie widzieć rzeczywistości; trzeba liczyć się ze wzrostami cen energii – przyznała 21 września 2021 r. szefowa departamentu rozwoju rynków i spraw konsumenckich URE Małgorzata Kozak. Oceniła przy tym, iż „podgrzewanie atmosfery” perspektywą wzrostu cen np. o 40 proc. jest obecnie niezasadne.

  Stawki za odholowanie pojazdu w 2022 roku. Ile będą wynosić?

  Stawki za odholowanie pojazdu w 2022 roku po raz kolejny wzrosną. Ile będą wynosić? Za odholowanie auta osobowego zapłacimy... 588 zł!

  Kupowanie opon samochodowych: o czym pamiętać?

  Kupowanie opon samochodowych to zadanie odpowiedzialne. Ogumienie gwarantuje bowiem bezpieczeństwo. O czym pamiętać w czasie wyboru opon?

  Kredyt hipoteczny a spadek wartości mieszkania

  Kredyt hipoteczny a spadek wartości mieszkania. Czym grozi sytuacja, kiedy po wzięciu kredytu mieszkaniowego (hipotecznego) wartość rynkowa mieszkania spadnie? Czy można się zabezpieczyć przed nieprzewidzianymi sytuacjami, które mogą utrudnić spłatę rat kredytu? Wyjaśnia Prezes UOKiK w ramach kampanii „Policz i nie przelicz się”.

  Kredyty mieszkaniowe - oprocentowanie stałe, czy zmienne?

  Kredyty mieszkaniowe - oprocentowanie stałe, czy zmienne? Osoby planujące zaciągnięcie kredyt na zakup mieszkania obawiają się wzrostu wysokości rat tego kredytu. W kampanii „Policz i nie przelicz się!” Prezes UOKiK przypomina, że banki powinny oferować również kredyty o stałym oprocentowaniu. Taki kredyt jest nieco droższy, ale kredytobiorca ma gwarancję stałej wysokości raty.

  Samochody z lat 80. O jakich legendach trzeba pamiętać?

  Samochody z lat 80., czyli dziś opowiemy o mieszance szaleństwa, motosportu, innowacji i... trwałości. Oto 10 aut, które na stałe zapisały się w historii.

  Zakup nieruchomości na wynajem - czy zawsze się opłaca?

  Zakup nieruchomości na wynajem. UOKiK w ramach kampanii edukacyjnej „Policz i nie przelicz się” zwraca uwagę m.in. na inwestycje w nieruchomości na wynajem. Polacy postrzegają inwestycję w nieruchomości jako taką, na której nie można stracić – tymczasem przy nieruchomościach komercyjnych ryzyko straty jest jednak istotne. Rzeczywiste zyski z najmu, po uwzględnieniu wszystkich kosztów, mogą być niezbyt imponujące. Dodatkowo, w razie pojawienia się zawirowań na rynku, może pojawić się także problem z bezstratną odsprzedażą lokalu.

  Fabryka Toyoty w Polsce: podwajają produkcję hybryd

  Fabryka Toyoty w Polsce podwaja produkcję napędów hybrydowych. Wynika to z dużego zapotrzebowania produkcyjnego modeli Yaris i Yaris Cross.

  Ustalenie beneficjentów rzeczywistych niemożliwe?

  Ustalenie beneficjentów rzeczywistych może okazać się niemożliwe do wykonania. Czy jest to sytuacja bez wyjścia?

  Audi Q4 Sportback e-tron: stylowy, elektryczny i dostępny w Polsce

  Audi Q4 Sportback e-tron wygląda jak typowe Audi. Ma wkurzone spojrzenie i mocno sportową linię nadwozia. Jedno nie daje jednak spokoju. Ta cisza...

  Auto zastępcze na czas naprawy z AC

  Auto zastępcze na czas naprawy z AC: czy taka usługa jest rynkowym standardem? Jeżeli tak, to na czym konkretnie polega?

  Samochód zastępczy z OC sprawcy. Jakie są zasady?

  Samochód zastępczy z OC sprawcy należy się każdemu poszkodowanemu. Na jakiej zasadzie to działa? Zaraz o tym opowiemy.

  Wyniki budownictwa w sierpniu 2021 roku

  Wyniki budownictwa. Główny Urząd Statystyczny zaprezentował informacje o wynikach budownictwa w sierpniu 2021 r. Produkcja budowlano-montażowa okazała się o 3,2% wyższa niż w lipcu i jednocześnie wyższa niż przed rokiem o 10,2%. Miesiąc wcześniej roczna dynamika produkcji wyniosła 3,3%.

  Filmowe gwiazdy za grosze. Top 5 moto-legend kina

  Samochody z filmów muszą być drogie? Zależy które wybierzesz. Dziś przygotowaliśmy listę pięciu modeli, które kosztują dziś mniej niż 30 tys. zł.

  Skierowanie na ponowny egzamin prawa jazdy. To możliwe?

  Skierowanie na ponowny egzamin prawa jazdy: kiedy otrzyma je kierowca? Gdy policjant uzna, że konieczne jest sprawdzenie kwalifikacji prowadzącego.

  Toyota Yaris Cross: hybrydowa i miejska. Co o niej wiadomo?

  Toyota Yaris Cross już w listopadzie zadebiutuje na polskim rynku. Już dziś marka zebrała blisko 1900 zamówień na to auto. Co o nim wiadomo?

  Jak Zafira z Zafirą, czyli porównanie generacji A i B

  Zafira A i B przypominają ojca i syna. Swoje odpracowali, następców się dorobili, więc czas posiedzieć i pogadać. Jak ojcu i synowi na emeryturze?

  Proekologiczne rozwiązania w nowych osiedlach

  Ekologiczne rozwiązania w budownictwie mieszkaniowym. Jakie rozwiązania służące ekologii wdrażają deweloperzy w realizowanych osiedlach mieszkaniowych?

  Wartość nieruchomości mieszkaniowych w 2020 r. wyniosła 4,9 bln zł

  Szacowana wartość majątku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce na koniec 2020 r. wyniosła ok. 4,9 bln zł w stosunku do 4,3 bln zł w 2019 r. – poinformował NBP w raporcie. Nieruchomości mieszkaniowe odpowiadały ok. 211 proc., a komercyjne ok. 13 proc. PKB.

  Kredyty mieszkaniowe (wrzesień 2021 r.) - mniej wniosków kredytowych

  Kredyty mieszkaniowe (hipoteczne). Po kilku miesiącach ponadprzeciętnie wysokiego popytu na kredyty mieszkaniowe (hipoteczne) sytuacja wraca do normy – sugerują napływające we wrześniu 2021 r. dane. Fala nowych wniosków normalizuje się, a banki utrzymują relatywnie stałą ofertę hipoteczną. Do banków trafia wciąż spora liczba wniosków kredytowych. W przeliczeniu na dzień roboczy są to w ostatnim czasie około 2 tysiące nowych aplikacji. Dla porównaniu w maju, kiedy mieliśmy apogeum popytu na hipoteki, do banków trafiało co dzień po 2,5 tys. wniosków kredytowych.