REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rating lokat: depozytowa stabilizacja

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Michał Sadrak
Marcin Krasoń
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pomimo obniżenia w czerwcu przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych do nienotowanych dotąd poziomów, zmiany oprocentowania depozytów w bankach są z miesiąca na miesiąc coraz łagodniejsze - wynika z ratingu Open Finance.

Z naszego comiesięcznego zestawienia ofert, w którym oceniamy propozycje 34 banków, wynika że na obniżkę zdecydowało się dziesięć z nich. Jednak zmiany te są raczej niewielke, a kilka instytucji oprocentowanie podniosło. Najwięcej spadków odnotowaliśmy w Banku Millennium i Nordea Banku Polska. Pierwszy z nich ściął oprocentowanie wszystkich lokat standardowych i internetowych, a także polisolokat. Nordea natomiast dokonała obniżek w lokatach o najkrótszym terminie zapadalności – kwartalnych i półrocznych. Działanie to wpisuje się w ogólny trend, właśnie w przypadku tych okresów obserwujemy najwięcej obniżek.

REKLAMA

REKLAMA

W kilku przypadkach zmiany wynikały z zakończenia czasowych promocji. Tak było np. w Banku BGŻ, Deutsche Banku PBC, czy Kredyt Banku. Wśród zmian na niekorzyść klienta wymienić należy wycofanie z początkiem lipca polisy lokacyjnej w Volkswagen Banku Direct.

Z wyższych stawek oprocentowania najbardziej ucieszą się klienci MultiBanku i Noble Banku. W obu przypadkach zmiany zaszły w niemal wszystkich badanych przez nas lokatach. Jednak nie jest to ewenement na rynku, ponieważ równie dużo zmian, ku uciesze klientów, dokonał Invest-Bank. Część instytucji zastosowało metodę rekompensowania obniżek podwyżkami w lokatach o innym terminie zapadalności. Pokazują nam to przypadki Banku Pocztowego, Dominet Banku, Fortis Banku Polska, Kredyt Banku i mBanku.

Jak co miesiąc, ocenie poddaliśmy zarówno tradycyjne lokaty, jak i te zakładane przez internet, a także depozyty w formie ubezpieczenia (polisy lokacyjne). Jako że stawki oprocentowania mogą się zmieniać w zależności od wpłacanej kwoty i czasu trwania lokaty, uwzględniliśmy depozyty na 5 i 20 tys. zł, zakładane na kwartał, pół roku, rok i dwa lata. Każdy z tych depozytów otrzymał ocenę w czterostopniowej skali. W zestawieniu uwzględnialiśmy lokaty o stałym oprocentowaniu, a w przypadku gdy bank nie ma takiej propozycji, wzięliśmy pod uwagę depozyty o zmiennym oprocentowaniu, jednak obniżając im notę o jeden punkt.

Najlepsze lokaty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nazwa Banku

Rodzaj depozytu

Oprocentowanie

5 tys. PLN na 3 miesiące

Noble Bank

LOKATA

7

Meritum

LOKATA

6,6

5 tys. PLN na 6 miesięcy

GETIN Bank

POLISOLOKATA

7,4

Noble Bank

LOKATA

7

5 tys. PLN na 12 miesięcy

Noble Bank

LOKATA

7

Lukas Bank

POLISO-LOKATA

6,6

5 tys. PLN na 24 miesiące

Noble Bank

LOKATA

6,65 *

Toyota Bank

LOKATA INTERNETOWA

6,3

20 tys. PLN na 3 miesiące

Noble Bank

LOKATA

7

Meritum

LOKATA

6,6

20 tys. PLN na 6 miesięcy

GETIN Bank

POLISOLOKATA

7,4

Noble Bank

LOKATA

7

20 tys. PLN na 12 miesięcy

Noble Bank

LOKATA

7

Lukas Bank

POLISOLOKATA

6,6

20 tys. PLN na 24 miesiące

Noble Bank

LOKATA

6,65 **

Toyota Bank

LOKATA INTERNETOWA

6,3

średnia ważona z dwóch lat, możliwość wypłaty środków co kwartał bez utraty odsetek, stan na 9 lipca 2009. Większa tabela w załączniku pod zdjęciem.
Źródło: Open Finance

REKLAMA

Warto zwrócić uwagę, że nie każdy bank zareagował na ostatnią obniżkę stóp (przeprowadzoną przez RPP 24 czerwca br.). Obecne zmiany pozwalają przypuszczać, że jesteśmy w okresie stabilizacji, kiedy to obniżki zgrywają się w czasie z podwyżkami. Z jednej strony banki będą chciały dostosować wysokość oprocentowania do obecnej polityki monetarnej kraju, a drugiej, jeśli chcą myśleć o udzielaniu kredytów, muszą oferować atrakcyjne stawki na depozytach.

Swego rodzaju ciekawostką w ofercie są lokaty na niestandardowy okres. Kiedyś hitem był Killer Banku Pocztowego (10 proc. na 10 dni), teraz pojawiają się propozycje cztero- (Dominet, Getin Bank, Fortis, Meritum Bank) i siedmiomiesięczne (Alior Bank, Meritum). Zwykle mają one atrakcyjne oprocentowanie na poziomie 6-7 procent rocznie, czyli praktycznie jedne z najwyższych na rynku.

Nie ma jednak co liczyć na powrót wojny depozytowej, którą obserwowaliśmy pod koniec ubiegłego roku. Wówczas klienci mogli dostać i 10 proc. w skali roku. Obecnie najwyższe stawki to 6,5-7 procent. Banki konkurują nie tylko między sobą, ale również z obligacjami oferowanymi przez Skarb Państwa oraz TFI, do których znów zaczęły napływać środki. Na 10-letnich obligacjach w pierwszym roku otrzymamy odsetki w wysokości 7 proc., a niewątpliwą ich przewagą jest to, że mamy gwarancję stałej marży ponad stopę inflacji.

Dla banków dodatkowym argumentem do utrzymywania relatywnie wysokiego oprocentowania depozytów jest, to że wciąż klienci wahają się przed zainwestowaniem w jednostki funduszy. Instytucje myślące o poluzowaniu kredytowej śruby, a nie posiadające wystarczającej ilości kapitału z depozytów, mogą mieć problem jeśli tendencja napływu środków do funduszy inwestycyjnych będzie się utrzymywać (jak w ostatnich dwóch miesiącach). Dlatego nie należy spodziewać się rychłego spadku oprocentowania lokat z obecnych poziomów, mimo że są one znacznie powyżej stawki WIBOR.

//g7.infor.pl/p/_files/93000/rating_lokat_lipiec_2009_7289.xls
Tytuł załącznika: 
Opis załącznika: Rating lokat - lipiec 2009
Autor załącznika: 
Źródło załącznika: nieznane
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

REKLAMA

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

Ludzie wciąż listy piszą, ale polecone wysyłają głównie urzędy. Rynek pocztowy w Polsce ma się dobrze

Jednak główną siłą napędową pozostają wciąż usługi kurierskie, które odpowiadają za 73,3 proc. wartości rynku i 56,5 proc. jego wolumenu. Mimo dominacji tego segmentu, istotną rolę wciąż odgrywają przesyłki listowe.

Miód podrożeje, bo prawo wymaga zmiany etykiet na słoikach a to kosztuje

Równo za rok na sklepowych półkach pojawią się nowe etykiety miodu, wynikające z przyjętej unijnej dyrektywy. Wprowadzają one niepozorną, ale mogącą narobić sporo zamieszania zmianę. Jednocześnie nielegalny handel miodem rozwija się niemal bez nadzoru.

REKLAMA

Rolnicy radzą sobie dużo lepiej z długami niż firmy przetwarzające plony ich pracy

Polska żywność ma się dobrze, ale kondycja finansowa branży już mniej. Sektor rolno-spożywczy musi oddać wierzycielom 760,6 mln zł, a wiarygodność płatnicza przetwórców i dostawców staje się coraz większym problemem. Nie dotyczy to rolników, którzy na ogół są wiarygodni finansowo.

Małe firmy z dużymi obawami przed kolejnym wysokim wzrostem płacy minimalnej

Duże wzrosty płacy minimalnej w ostatnich latach hamują wzrost małych i średnich firm. Poza bezpośrednim obciążeniem kosztami pracowniczymi oznaczają dla przedsiębiorców skokowy wzrost koszt w postaci coraz wyższych składek ZUS.

REKLAMA