REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Odsetki, Kredyt konsumpcyjny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Tani kredyt - na co zwrócić uwagę?

Za udzielanie kredytów banki pobierają wynagrodzenie choćby w postaci odsetek. Od czego zależy ich wysokość? Jak łatwo sprawdzić, który bank przygotował najkorzystniejszą ofertę dla klientów?

Spłaciłeś wcześniej kredyt? Otrzymasz zwrot opłat i prowizji

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wydał decyzje wobec 18 firm pożyczkowych w związku z rozliczeniami w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego. Zgodnie z przepisami, stanowiskiem Prezesa UOKiK i wyrokiem TSUE, jeśli konsument spłacił kredyt przed terminem, pożyczkodawca musi mu zwrócić proporcjonalną część pobranych opłat i prowizji, z zastosowaniem metody liniowej.

Kolejne obniżenie wysokości stóp procentowych NBP od 29 maja 2020 r.

Od marca br. Rada Polityki Pieniężnej zaskakuje. O ile dotychczas stopy procentowe NBP były raczej stabilne, o tyle obecnie kolejny raz w ciągu ostatnich miesięcy podlegają one obniżeniu. Zmiana stóp procentowych NBP obowiązuje od dzisiaj (29 maja 2020 r.) i wpływa na również na wysokość różnego rodzaju odsetek.

Pożyczka dla mikroprzedsiębiorców z tarczy antykryzysowej

Mikroprzedsiębiorcy spełniający specjalne warunki mogą uzyskać pożyczkę z tarczy antykryzysowej. Co trzeba zrobić, aby otrzymać pożyczkę, a następnie umorzenie pożyczki wraz z odsetkami?

REKLAMA

Zmiana wysokości odsetek od 9 kwietnia 2020 r.

Sytuacja społeczno-gospodarcza związana z epidemią koronawirusa (SARS-CoV-2) intensywnie oddziałuje na działalność Rady Polityki Pieniężnej, która jest właściwym organem w sprawie ustalania wysokości stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. Zmiany wysokości stóp procentowych NBP zaczną obowiązywać od 9 kwietnia 2020 r. Wprowadzone zmiany przekładają się na wysokość odsetek ustawowych i odsetek ustawowych za opóźnienie.

Od 2018 r. kredytobiorcy nie będą płacić podatku dochodowego od umorzonych im odsetek od kredytów z tzw. „starego portfela".

Ministerstwo Finansów pracuje nad rozporządzeniem w sprawie zaniechania poboru podatków dochodowych od osób fizycznych oraz od osób prawnych od przychodu, który odpowiada kwocie umorzonych zobowiązań odsetkowych. Pierwsze wnioski o umorzenie skapitalizowanych odsetek oraz odsetek przejściowo wykupionych przez budżet państwa mogą się pojawić z początkiem 2018 r.

Czy potwierdzając saldo należności na inny dzień niż bilansowy, należy wykazywać naliczone odsetki

Spółka w ramach rocznej inwentaryzacji zamierza wysłać potwierdzenie salda należności na dzień 30 listopada 2017 r. Czy potwierdzenie salda powinno zawierać również naliczone na ten dzień odsetki? Czy trzeba będzie powtórnie potwierdzić saldo z kontrahentem, gdy spółka nie zrezygnuje z naliczania odsetek za okres do końca na 31 grudnia 2017?

Odsetki w transakcjach handlowych

Od 1 stycznia 2016 r. znowelizowano przepisy stanowiące podstawę prawną naliczania odsetek cywilnoprawnych. Nowelizacja objęła m.in. Kodeks cywilny oraz ustawę o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Przed obliczeniem wartości odsetek należy dokonać wyboru właściwego aktu prawnego. Nie jest to łatwe. Ponadto nowelizacja w wielu sytuacjach prawdopodobnie ukształtuje na nowo sposób orzekania przez sądy o odsetkach ustawowych. Należy też liczyć się z problemami wynikającymi z konieczności stosowania przepisów przejściowych.

REKLAMA

Ograniczenia w pobieraniu odsetek przez firmy parabankowe

Ograniczenia w możliwość pobierania przez firmy parabankowe nadmiernie wysokich odsetek i prowizji od kredytów – to efekt wejścia w życie część przepisów nowelizacji ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym.

Zasady obliczania odsetek od opóźnionej zapłaty

Od 1 stycznia 2016 r. zmieniają się zasady naliczania odsetek zarówno w obrocie między przedsiębiorcami, jak i w obrocie nieprofesjonalnym. Wprowadzone zmiany oznaczają, że odsetki za opóźnienie w zapłacie należności będą wyższe. Podwyższenie wysokości odsetek ma zdyscyplinować dłużników. Zmiany zostały wprowadzone w przepisach ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych i ustawy – Kodeks cywilny.

Nowe zasady obliczania odsetek w transakcjach handlowych

Znowelizowana ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, Kodeksu cywilnego oraz niektórych innych ustaw ma na celu przeciwdziałanie opóźnieniom w płatnościach w transakcjach handlowych oraz wprowadzenie ujednoliconego mechanizmu naliczania odsetek w obrocie cywilnoprawnym. Zdaniem eksperta proponowane zmiany polepszą sytuację przedsiębiorców w kwestii płynności finansowej.

Odpowiedzialność członków zarządu z art. 299 ksh a odsetki

Członkowie zarządu ponoszą na podstawie przepisu art. 299 ksh odpowiedzialność odszkodowawczą. Zgodnie z nim, jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania. Co w przypadku odpowiedzialności za odsetki za opóźnienie w spełnieniu świadczenia pieniężnego? Sąd Najwyższy jednoznacznie wskazał, że uprawnienie do naliczania i żądania odsetek powstaje dopiero po upływie terminu wskazanego w wezwaniu do zapłaty skierowanym do członka zarządu.

Jedna zasada naliczania odsetek w transakcjach handlowych

Celem projektu ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych i Kodeksu cywilnego jest wprowadzenie jednej zasady naliczania odsetek w obrocie cywilnoprawnym, zarówno w transakcjach między przedsiębiorcami oraz tych z udziałem konsumentów.

UOKiK: Korzystne zmiany dla kredytobiorców

Nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów przewiduje duże zmiany dotyczące w szczególności klauzul niedozwolonych, czyli takich, które są niekorzystne dla konsumentów, np. w umowach kredytowych.

Czy warto zaciągać kredyt na święta?

Okres świąteczny to głównie czas wzmożonych zakupów i poszukiwania wymarzonych prezentów dla najbliższych. Zakupy bywają często nieprzemyślane, powodujące zwiększone wydatki, na które nie zawsze można sobie pozwolić. Takie sytuacje doprowadzają do konieczności zaciągnięcia kredytu bądź pożyczki na święta, powodując utratę płynności finansowej. Czy naprawdę warto zaciągać kredyt na święta?

Odsetki ustawowe w 2015 r.

Na rok 2015 projektowane jest nowe rozporządzenie określające wysokość odsetek ustawowych. Nowe uregulowanie ma służyć m. in. określeniu relacji między odsetkami ustawowymi a odsetkami za zwłokę od zaległości podatkowych. Obecnie istnieje znaczna różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami odsetek.

Obniżenie wysokości odsetek ustawowych – projekt zmian

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem rozporządzenia Rady Ministrów dotyczącego obniżenia wysokości odsetek ustawowych. Poziom odsetek powinien wynosić między 8 a 12 procent w skali roku, a nie jak do tej pory – 12 proc.

Niższe koszty kredytów i oprocentowanie depozytów

Oprocentowanie kredytów powyżej 3 procent niedługo będzie należało do rzadkości. Stopy procentowe ogłoszone przez Narodowy Bank Polski są rekordowo niskie i nic nie wskazuje na podwyżkę.

Odsetki od pożyczki zaciągniętej na sfinansowanie wypłaty dywidendy bądź obniżenia kapitału w spółce nie są kosztem podatkowym

18 lipca 2014 roku Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że wydatki poniesione na zaciągnięcie pożyczki bądź kredytu przeznaczonego na wypłacenie akcjonariuszom dywidendy nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów spółki.

Nowelizacja przepisów dotyczących cienkiej kapitalizacji

Podpisana przez Prezydenta RP w dniu 17 września 2014 r. ustawa z dnia 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw przewiduje istotne zmiany odnoszące się do tzw. cienkiej (niedostatecznej) kapitalizacji.

Jaka jest górna granica odsetek?

Strony umowy nie mogą całkowicie dowolnie ustalać górnej wysokości odsetek. Obowiązuje bowiem przepis określający odsetki maksymalne. Jaka jest górna granica odsetek?

Podatek i składki ZUS od odsetek za spóźnione wynagrodzenie

Zaległe wynagrodzenie pracownika pracodawca musi w pierwszej kolejności wliczyć do bieżącego wynagrodzenia a następnie pobrać zaliczkę na podatek dochodowy. W przypadku wypłaty pensji wraz z odsetkami – zaliczkę na podatek i składki ZUS odliczy wyłącznie od wysokości spóźnionego wynagrodzenia.

Debet na koncie firmowym dla początkujących przedsiębiorców

Początkujący przedsiębiorcy z krótkim stażem do trzech miesięcy prowadzenia działalności mogą ubiegać się o tzw. debet na start na koncie firmowym. Niestety debet można uzyskać jedynie w wybranych 5 bankach. Pozwoli on jednakże na utrzymanie płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Brak zmian w ustawie wymusi likwidację mikropożyczek?

Projekt nowelizacji ustawy o kredycie konsumenckim, mający uregulować rynek pożyczek pozabankowych może doprowadzić do jego zniszczenia. Nowe przepisy spowodują zmniejszenie konkurencji na rynku co wymusi wzrost cen pożyczek, który niekorzystnie odczują konsumenci - ostrzega Związek Firm Pożyczkowych.

Przedawnienie odsetek w obrocie gospodarczym

W stosunkach gospodarczych między przedsiębiorcami często dochodzi do okoliczności, w których występują przeterminowane należności np. z tytułu niezapłaconej faktury. W takich sytuacjach wierzyciele nie są bezradni. Mogą korzystać z szerokiego wachlarza rozwiązań prawnych o różnym stopniu odczuwalności ich skutków dla dłużnika.

Szybki kredyt konsumencki? Warto przemyśleć

Szereg portali internetowych na każdym kroku kusi konsumentów swoimi ofertami szybkich kredytów. Nie zawsze jednak jest to przemyślana decyzja. Czynników jest wiele – zagraniczna wycieczka last minute, zakup sprzętu po promocyjnej cenie i wiele innych. Na co należy uważać przy zaciąganiu szybkiego kredytu?

Chcesz uzyskać kredyt - nie działaj bez przygotowania

Temat kredytów hipotecznych jest często poruszany zarówno podczas rodzinnych spotkań, jak też wśród znajomych, czy współpracowników. Każdy choćby ze słyszenia zetknął się z tym pojęciem, niektórzy uzyskanie kredytu mają za sobą, inni się do niego przymierzają. Jak zatem przygotować się uzyskania kredytu i na co zwrócić uwagę, aby cały proces przebiegł w miarę bezboleśnie i zakończył sukcesem?

Kredyt czy pożyczka? Warto znać różnicę.

Rozmyślając o dodatkowym wsparciu finansowym nie zastanawiamy się nad tym, czy będzie to kredyt czy pożyczka? Dla większości z nas są to terminy synonimiczne. Okazuje się, że błąd, gdyż za każdym z pojęć kryje się oddzielna ustawa, a co za tym idzie prawa i obowiązki potencjalnego klienta.

Nowy kredyt podatkowy – dla kogo?

Kredyt podatkowy będzie najbardziej korzystny dla osób rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej, a którzy będą mogli zaakceptować większe ryzyko podatkowe. Czym charakteryzuje się kredyt podatkowy?

Doliczanie odsetek do wartości przedmiotu sporu

Odsetki są roszczeniami ubocznymi. Zasadniczo wartość odsetek żądanych obok roszczenia głównego nie jest doliczana do wartości przedmiotu sporu. W jakich sytuacjach odsetki mogą wpłynąć na wartość przedmiotu sporu?

Przedsiębiorcy mogą uzyskać kredyt przez Internet

Jedynie nieliczne banki oferują przedsiębiorcom kredyty przez Internet. Ubieganie się o kredyt on-line jest znacznym ułatwieniem, bowiem cały proces jest szybki i bez zbędnych formalności. Procedura opiera się na bankowości elektronicznej, dzięki czemu przedsiębiorcy mogą uzyskać nawet 200 tys. kredytu.

Ranking kredytów samochodowych – lipiec 2013

Marzysz o własnych czterech kółkach, jednak zgromadzone oszczędności nie wystarczają na interesujący cię model? Zawsze możesz skorzystać z oferty kredytów samochodowych, a spłatę rozłożyć na dogodne raty. Jaka będzie ich wysokość? Oto najlepsze lipcowe oferty finansowania zakupu auta nowego i używanego.

Ranking kredytów samochodowych – czerwiec 2013

W czerwcowej edycji rankingu kredytów samochodowych Totalmoney.pl skupiliśmy się oczywiście przede wszystkim na przedstawieniu konkretnych propozycji finansowania zakupu aut nowych i używanych. Pokażemy też, dlaczego czasem warto być EKO.

Coraz niższe oprocentowanie lokat bankowych

Trwające nieprzerwanie od października 2012 r. obniżki oprocentowania bankowych depozytów zwiększają niechęć klientów do oszczędzania na lokatach. Coraz częściej wybierają oni nieoprocentowane konta osobiste lub mniej atrakcyjne rachunki oszczędnościowe.

Spadek oprocentowania lokat

Obniżenie oprocentowania lokat przez instytucje finansowe jest wynikiem kilkukrotnego obniżenia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Jednak nawet teraz możliwe jest znalezienie korzystnej oferty, która zapewni atrakcyjny zysk.

Ranking pożyczek i kredytów gotówkowych – grudzień 2012

TotalMoney.pl przyjrzał się kredytom gotówkowym w kwocie 20 000 zł oferowanym przez banki działające na terenie Polski. Przyjrzeliśmy się ofertom 23 banków, które odpowiedziały na naszą ankietę. Czynnikiem mającym wpływ na pozycję danego banku w zestawieniu była wysokość miesięcznej raty.

Nie ma kredytów na auta zabytkowe

Banki nie chcą finansować inwestycji w auta kolekcjonerskie. Samochody starsze niż 15 lat nie są wystarczającym zabezpieczeniem kredytu.

Kredyty na zakup samochodu używanego - wrzesień 2012

Warto się rozejrzeć, bo można zyskać prawie 100 zł miesięcznie wybierając najkorzystniejszy na rynku kredyt na zakup używanego samochodu osobowego.

Kredyt konsumpcyjny wraca do łask

Banki zachęcają do zaciągania kredytów konsumpcyjnych. Pożyczyć można na wszystko: remont mieszkania, wakacje czy sprzęt. Rosnąca popularność parabanków zmusza banki do wzmożonej aktywności w tej dziedzinie.

Bankowe i gospodarcze rejestry dłużników – jak uzyskać raport kredytowy?

Na polskim rynku istnieje kilka rejestrów, które pomagają bankom oraz podmiotom gospodarczym określenie wiarygodności i sumienności finansowej klientów.

Samochód na wakacje w kredycie

Twoje wysłużone auto jeszcze jeździ, ale boisz się nim ruszyć na wakacje w dłuższą podróż? Kredyt samochodowy można dostać szybko i bez wielkich formalności. Możesz więc pojechać na wakacje nowym i bezpiecznym samochodem.

Kredyty samochodowe - najtańsze ale nie najprostsze

Kupujesz samochód? Kredyt samochodowy to wciąż najtańsze źródło pozyskania pieniędzy na zakup auta. Jednak coraz mniej banków uniwersalnych ma w ofercie takie kredyty. Innymi formami finansowania mogą być w tym przypadku pożyczka gotówkowa oraz leasing. Są droższe od kredytu ale mają inne zalety, przykładowo łatwiejsze i szybsze procedury czy opcję nabycia samochodu po niższej cenie. Eksperci PDK porównują te formy finansowania na konkretnych przykładach.

Srebrne karty kredytowe - ranking

Srebrne karty kredytowe weszły na stałe do oferty większości banków. Porównaliśmy oprocentowanie, maksymalny limit kredytowy, okres bezodsetkowy i wysokość opłaty rocznej za ich używanie.

Odsetki na kontach firmowych – maj/czerwiec 2012

Przedsiębiorcy nie zarobią na odsetkach od środków znajdujących się na ich kontach firmowych. Większość takich kont jest po prostu nieoprocentowana. Najkorzystniejszą ofertę w tym zakresie ma aktualnie Idea Bank.

Ubezpieczenie pożyczki - gdzie najtaniej?

Pożyczki spłacane przez dłuższy okres wiążą się z podwyższonym ryzykiem dla obu stron umowy. Ile kosztuje ubezpieczenie pożyczki i jak kupić je najtaniej?

Ranking pożyczek i kredytów gotówkowych – kwiecień 2012

Porównanie ofert kredytów i pożyczek gotówkowych 16 banków. Wyniki? Uważaj, bo pożyczając 3000 zł na rok oddasz bankowi od 143 zł do nawet 958 zł więcej. Zobacz ranking pożyczek i kredytów gotówkowych na kwiecień 2012.

Jak oszczędzać, jeśli nie na lokatach?

Komisja Nadzoru Finansowego od dłuższego czasu miała kłopot z lokatami antypodatkowymi. Teraz, kiedy w końcu udało jej się uporać z tym problemem, a po lokacie z dzienną kapitalizacją nie został nawet ślad, mamy do wyboru niżej oprocentowane tradycyjne lokaty, polisolokaty i obligacje oraz mniej bezpieczne formy oszczędzania.

Ranking najwyżej oprocentowanych kont oszczędnościowych – marzec 2012

Które konta oszczędnościowe są najlepiej oprocentowane? Czy dzięki wysoko oprocentowanemu kontu oszczędnościowemu można zarobić przeszło 8% w skali miesiąca? Przyjrzyjmy się najwyżej oprocentowanym kontom oszczędnościowym, w tym depozytom z kapitalizacją miesięczną.

Lokata terminowa dla wytrwałych – ranking

Z opodatkowanymi lokatami terminowymi w dalszym ciągu można uchronić swoje oszczędności przed inflacją. Dzięki najlepszym na rynku lokatom terminowym posiadacze nadmiaru gotówki mogą spać spokojnie. Niestety po lokacie terminowej z dzienną kapitalizacją odsetek przyszedł czas na płacenie podatku Belki.

Kantor internetowy dobrym rozwiązaniem dla firm z branży TSL

Coraz więcej firm transportowych i spedycyjnych przekonuje się do kantorów internetowych. Dzięki kantorom internetowym mogą obniżyć koszty prowadzenia działalności. Z kantorami internetowymi przedsiębiorcy są w stanie zaoszczędzić setki tysięcy złotych rocznie.

REKLAMA