reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Odsetki od pożyczki zaciągniętej na sfinansowanie wypłaty dywidendy bądź obniżenia kapitału w spółce nie są kosztem podatkowym

Odsetki od pożyczki zaciągniętej na sfinansowanie wypłaty dywidendy bądź obniżenia kapitału w spółce nie są kosztem podatkowym

18 lipca 2014 roku Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że wydatki poniesione na zaciągnięcie pożyczki bądź kredytu przeznaczonego na wypłacenie akcjonariuszom dywidendy nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów spółki.

Sprawa dotyczyła spółki akcyjnej planującej wypłatę zysku z lat ubiegłych jak również z roku bieżącego. Planowała również obniżenie kapitału zakładowego, co wiąże się z wypłatą akcjonariuszom należnych kwot. Zaciągnęła więc pożyczkę, a odsetki od niej chciała odliczyć od przychodu twierdząc, że takie działanie będzie służyć zapewnieniu jej lepszego funkcjonowania. Dzięki temu miał zostać spełniony warunek dotyczący kosztów uzyskania przychodu. Koszty poniesione w celu osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT są kosztem uzyskania przychodu. Jeśli więc kredyt lub pożyczka zostały zaciągnięte w celu wsparcia dalszych działań spółki oraz w celu osiągania dalszych przychodów albo dla zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, zapłacone odsetki powinny stanowić koszt uzyskania przychodu.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

W taki sam sposób powinno się rozstrzygać o kredytach oraz pożyczkach zaciąganych na wypłatę dywidendy. Ratują one bowiem spółkę między innymi przed utratą płynności oraz zabezpieczają źródło przychodów.

Odsetki zapłacone przez spółkę powinny być więc zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Do roku 2011 większość sądów administracyjnych właśnie w ten sposób interpretowało przepisy.

W grudniu 2011 roku Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, który rozpoczął niekorzystną dla podatników linię orzeczniczą. Uchwałą 7 sędziów uznał, że wydatki na odsetki związane z zaciągniętym przez spółkę kredytem na wypłatę dywidendy nie mogą stanowić kosztów podatkowych.

Podatnicy mogą więc liczyć tylko na zmianę dotychczasowego stanowiska w tej sprawie oraz uważnie planować wypłaty dywidendy w spółkach w przypadku braku środków na ich realizację.

Przedsiębiorcy apelują o dłuższe vacatio legis dla elektronicznych deklaracji

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

odsetki
odsetki

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Niedzielska

Prawnik ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, trener, mediator ds. pracowniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama