| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Odsetki od pożyczki zaciągniętej na sfinansowanie wypłaty dywidendy bądź obniżenia kapitału w spółce nie są kosztem podatkowym

Odsetki od pożyczki zaciągniętej na sfinansowanie wypłaty dywidendy bądź obniżenia kapitału w spółce nie są kosztem podatkowym

18 lipca 2014 roku Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że wydatki poniesione na zaciągnięcie pożyczki bądź kredytu przeznaczonego na wypłacenie akcjonariuszom dywidendy nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów spółki.

Sprawa dotyczyła spółki akcyjnej planującej wypłatę zysku z lat ubiegłych jak również z roku bieżącego. Planowała również obniżenie kapitału zakładowego, co wiąże się z wypłatą akcjonariuszom należnych kwot. Zaciągnęła więc pożyczkę, a odsetki od niej chciała odliczyć od przychodu twierdząc, że takie działanie będzie służyć zapewnieniu jej lepszego funkcjonowania. Dzięki temu miał zostać spełniony warunek dotyczący kosztów uzyskania przychodu. Koszty poniesione w celu osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT są kosztem uzyskania przychodu. Jeśli więc kredyt lub pożyczka zostały zaciągnięte w celu wsparcia dalszych działań spółki oraz w celu osiągania dalszych przychodów albo dla zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, zapłacone odsetki powinny stanowić koszt uzyskania przychodu.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

W taki sam sposób powinno się rozstrzygać o kredytach oraz pożyczkach zaciąganych na wypłatę dywidendy. Ratują one bowiem spółkę między innymi przed utratą płynności oraz zabezpieczają źródło przychodów.

Odsetki zapłacone przez spółkę powinny być więc zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Do roku 2011 większość sądów administracyjnych właśnie w ten sposób interpretowało przepisy.

W grudniu 2011 roku Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, który rozpoczął niekorzystną dla podatników linię orzeczniczą. Uchwałą 7 sędziów uznał, że wydatki na odsetki związane z zaciągniętym przez spółkę kredytem na wypłatę dywidendy nie mogą stanowić kosztów podatkowych.

Podatnicy mogą więc liczyć tylko na zmianę dotychczasowego stanowiska w tej sprawie oraz uważnie planować wypłaty dywidendy w spółkach w przypadku braku środków na ich realizację.

Przedsiębiorcy apelują o dłuższe vacatio legis dla elektronicznych deklaracji

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »