REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto będzie mógł skorzystać z interpretacji ogólnej?

Kto będzie mógł skorzystać z interpretacji ogólnej? / Fot. Fotolia
Kto będzie mógł skorzystać z interpretacji ogólnej? / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt zmian w Ordynacji podatkowej, aby stała się ona bardziej przyjazna dla podatnika. Przygotowane zostały odpowiednie rekomendacje, m.in. dotyczące możliwości korzystania przez podatnika z interpretacji ogólnej. Resort chce również zmniejszyć represyjność przepisów karno – skarbowych.

Wiele się dzieje wokół Ordynacji podatkowej. Rząd przyjął już projekt nowelizacji tej ustawy, który jednak budzi sporo wątpliwości ekspertów. Do najbardziej kontrowersyjnych zapisów należy ten, który wprowadza tzw. klauzulę obejścia prawa podatkowego, dającą urzędnikom fiskusa prawo do zakwestionowania działań przedsiębiorców, o ile skarbowcy uznają, że celem np. transakcji było uniknięcie podatków. Wiadomo, że na tej zmianie się nie skończy, bo minister finansów Michał Szczurek zapowiedział głębszą zmianę przepisów.

REKLAMA

Resort gospodarki postanowić wziąć udział w pracach nad przepisami i przygotował listę zasad, które powinny znaleźć odzwierciedlenie w odnowionej Ordynacji podatkowej. Opracowane w formie rekomendacji sugestie dla urzędników resortu finansów – do którego trafił dokument – mają na celu poprawę sytuacji podatników w stosunku do fiskusa.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Mniej nowelizacji przepisów

REKLAMA

Ministerstwo Gospodarki proponuje wiec, aby w nowej Ordynacji powinna wzmocnić zasadę, że prawo nie działa wstecz oraz zapewnić odpowiednie vacatio legis dla nowych przepisów. To, że zasada, iż prawo nie działa wstecz wymaga potwierdzenia w przepisach podatkowych wymaga potwierdzenia, widać właśnie po sprawie klauzuli obejścia prawa podatkowego. Prawnicy zwrócili uwagę, że przepisy wprowadzające to rozwiązanie są obecnie tak sformułowane, iż urzędnicy skarbowi mogliby zastosować to niekorzystne dla podatnika rozwiązanie przy postępowaniach dotyczących dawnych spraw.

Z kolei zachowanie odpowiedniego vacatio legis ma spowodować, że przedsiębiorcy nie będą już nieustannie zmuszani do dostosowywania się do zmian np. w podatku od towarów i usług, wynikających z częstych nowelizacji przepisów (bo zmiany w podatkach dochodowych od osób fizycznych muszą zostać opublikowane w Dzienniku Ustaw co najmniej miesiąc przed początkiem nowego roku). Mnóstwo problemów firmom sprawia także śledzenie ciągłych zmian przepisów wykonawczych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wśród innych rekomendacji, jakie przygotowali urzędnicy Ministerstwa Gospodarki, jest także wprowadzenie do przepisów zasady zaufania do podatnika, według której urzędnicy fiskusa powinni zakładać jego uczciwość i rzetelność w sprawach podatkowych. Obecnie wielu przedsiębiorców skarży się, że traktowani są przez fiskusa jak przestępcy, którym jeszcze nie udowodniono przestępstwa.

Stąd, że podatnik zostanie uznany za uczciwego i rzetelnego, wypływają także inne zasady, których chce resort gospodarki. Jedna z nich nakazuje, aby ciężar zdobycia i przedstawienia dowodu spoczywał na urzędach skarbowych. Obecnie w wielu przypadkach sytuacja wygląda tak, że kiedy urząd skarbowy ma zastrzeżenia, podatnik musi przedstawić dowody swojej uczciwości. Inną zasadą, jaka płynie z domniemania uczciwości podatnika, jest proponowany przez MG nakaz, aby wszelkie wątpliwości w przepisach interpretować na korzyść podatnika.

Zobacz również: Jak uzyskać interpretację podatkową

Interpretacje podatkowe

REKLAMA

Resort proponuje także zmiany w przepisach dotyczących interpretacji podatkowych. Chodzi o zapisanie w nowej Ordynacji, w jaki sposób podatnik może korzystać z interpretacji ogólnej. To z jednej strony dałoby np. przedsiębiorcom pewność, że zastosowanie interpretacji ogólnej nie będzie wiązało się z ryzykiem ze strony służb skarbowych (bo moc ochronną ma tylko interpretacja indywidualna), a z drugiej – pozwoliłoby na zmniejszenie liczby opinii indywidualnych.

Innym sposobem na ograniczenie liczby interpretacji indywidualnych jest sugerowane przez MG rozszerzenie mocy ochronnej takiej opinii na obie strony transakcji. Obecnie zastosowanie się do zaleceń fiskusa chroni tylko podatnika, który o takie zalecenie wystąpił. Druga strona może zostać potraktowana w całkowicie odmienny sposób.

Łagodniejsze przepisy karne

Resort uważa, że przy okazji wprowadzenia powyższych zmian w Ordynacji podatkowej należy także dokonać nowelizacji przepisów karno-skarbowych tak, aby obniżyć ich represyjność. Chodzi o to, aby kary zapisane w tej części prawa podatkowego służyły wyłącznie do karania oszustów podatkowych, tymczasem obecnie są stosowane przede wszystkim jako straszak, służący wywieraniu presji na wszystkich podatników.

Zobacz: Grupowy wniosek o wydanie interpretacji podatkowej

Autor: Marek Siudaj

Autopromocja
Tax Care
Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA