REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Grupowy wniosek o wydanie interpretacji podatkowej

Subskrybuj nas na Youtube
Grupowy wniosek o interpretację
Grupowy wniosek o interpretację

REKLAMA

REKLAMA

Jedną z planowanych zmian w procedurze podatkowej jest możliwość składania grupowego wniosku o wydanie interpretacji podatkowej dla wszystkich kontrahentów w danej sprawie. Jakie jeszcze zmiany przewidziane są w przyjętym przez rząd projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej przygotowanym przez Resort Finansów?

Proponowane zmiany

Projekt przewiduje wprowadzenie pełnomocnictw ogólnych w postępowaniach podatkowych. W obecnym stanie prawnym pełnomocnik musi je dostarczać odrębnie dla każdej sprawy. Co ważne, pełnomocnictwo ogólne będzie można składać elektronicznie i nie będzie się ono wiązało z obowiązkiem zapłaty opłaty skarbowej. Po wejściu w życie zmian, będzie można nadal składać albo pełnomocnictwo do każdej sprawy, albo pełnomocnictwo ogólne.

REKLAMA

Według projektu, raporty z ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych będą przekazywali na żądanie organu podatkowego podatnicy, którzy prowadzą elektroniczną księgowość. Zmiany obejmą także doręczanie pism w postępowaniu podatkowym. Poza adresem zamieszkania będzie można podać inny adres do dokonywania doręczeń, a ponadto doręczenie na skrytkę pocztową. Adwokatom i radcom prawnym pisma będą doręczane w formie elektronicznej.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania

REKLAMA

Projekt nowelizacji wprowadza klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania, która ma zapobiec unikaniu płacenia podatków przez korporacje. Będzie miała zastosowanie, jeżeli dana transakcja została przeprowadzona, a podjęto starania w celu uniknięcia płacenia podatku.

Zastosowanie omawianej klauzuli będzie obwarowane mechanizmami ochrony praw podatnika, takimi jak: powołanie niezależnej od organów podatkowych eksperckiej Rady ds. Unikania Opodatkowania, niewykonalność spornych decyzji, czy też możliwość korekty deklaracji w końcowej fazie postępowania podatkowego w zakresie stosowania klauzuli.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak odroczyć termin płatności podatku?

Pozostałe kwestie

Projekt nowelizacji umożliwia urzędom kontroli skarbowej przejmowanie postępowań prowadzonych przez urzędy skarbowe wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność dostępu do informacji bankowych. Zmiana ta wynika z faktu, że to urzędy kontroli skarbowej mają szerszy dostęp do takich informacji.

Jeżeli postępowanie podatkowe będzie dotyczyło podmiotów powiązanych, będzie istniała możliwość wyznaczenia urzędu, który będzie prowadził taką sprawę.

Projekt umożliwia też złożenie grupowego wniosku o wydanie interpretacji, który pozwoli wyjaśnić sprawę dla wszystkich kontrahentów zainteresowanych uzyskaniem interpretacji w danej sprawie.

Będzie wprowadzona także możliwość zapłaty podatku przez podmiot inny niż podatnik do kwoty 1000 zł. Bez limitu kwotowego będzie możliwa zapłata podatku przez małżonka bądź innego członka rodziny podatnika.

REKLAMA

Podatnicy zyskają również bezpłatny i elektroniczny dostęp do Rejestru Zastawów Skarbowych. Obejmie on zabezpieczenia na ruchomościach i zbywalnych prawach majątkowych. Nadal będzie istniała możliwość uzyskania płatnego odpisu z tego rejestru.

Jak wskazuje mecenas Robert Nogacki - właściciel Kancelarii Prawnej Skarbiec - „Nowelizacja ustaw o podatkach dochodowych niewątpliwie zawiera w sobie elementy prostujące drogę podatnikom. Przywołując jednak prezesa znanego klubu, pamiętać należy, aby te plusy nie przesłoniły również minusów.

Czy fiskus umorzy dług powstały podczas zawieszenia firmy?


Znany Brytyjczyk wskazał niegdyś, że bywają dwa rodzaje ministrów finansów: jedni odchodzą w hańbie, a drudzy we właściwym czasie. Odpowiedź na pytanie - do której kategorii zaliczyć ministra, który forsuje regulacje spółek kontrolowanych w przedstawionym w projekcie kształcie - odłóżmy na przyszłość.

W dużym skrócie ustawa o finansach publicznych nakłada na ministra finansów obowiązek dbania o budżet Skarbu Państwa. Akt ten nie wymienia jednak przedsiębiorców, a jak wynika z projektu zmian, tą właśnie grupą wyręczy się rząd w maksymalizacji wpływów budżetowych. Posłuży temu nałożenie na przedsiębiorców kontrolujących spółki zagraniczne - szeregu obowiązków skarbowo - administracyjnych. Ministerstwo nie zauważa jednak, że zasady konstytucyjne, a w szczególności dyrektywa wolności gospodarczej przeczą temu, by nabycie udziałów spółki zagranicznej generowało obowiązek: prowadzenia

ewidencji operacji biznesowych tej spółki, zapoznania się regulacjami prawnymi obcych ustawodawstw oraz składania zeznań podatkowych odrębnej przecież jednostki. Zasady te stoją również w opozycji tamowaniu ekspansji gospodarczej na inne kraje. Omawiane regulacje okraszone są do tego rozmytym pojęciem rzeczywistej działalności gospodarczej, którego odszyfrowanie uchronić ma przedsiębiorcę przez płaceniem dodatkowego podatku i którego ustawodawca miał się wystrzegać, mając w pamięci maestrię słowa w postaci czynności wykonanej jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

Wspólny wniosek o interpretację

Sposób unormowania omawianej instytucji spółek kontrolowanych przypomina tryb stosowania klauzuli o unikaniu opodatkowania - również mającej zapobiec optymalizacji obciążeń podatkowych. To przedsiębiorca ma czuć na sobie oddech fiskusa, przejąć inicjatywę i zanieść do urzędu gotowe dane. W przyszłości może dojść do tego, że zwyczajne, opłacalne biznesowo przejęcie kontroli nad inną spółką takim się nie stanie – z tego tylko powodu, że źródłem zysków takiej spółki będą w większości dochody bierne oraz ze stawki podatkowe w kraju jej siedziby będą niższe od stawek polskich”.

Omawiany projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej trafił teraz do prac w Sejmie.

Jak wykorzystywać faktury elektroniczne w 2014 roku?

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

REKLAMA

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Apteki odzyskają prawo reklamowania swojej działalności. bo obecne zakazy są sprzeczne z prawem unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-200/24, w którym jednoznacznie uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo Unii Europejskiej. To ważny moment dla rynku aptecznego i swobody działalności gospodarczej w Polsce.

REKLAMA