| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Karty kredytowe > Wybór karty kredytowej > Srebrne karty kredytowe - ranking

Srebrne karty kredytowe - ranking

Srebrne karty kredytowe weszły na stałe do oferty większości banków. Porównaliśmy oprocentowanie, maksymalny limit kredytowy, okres bezodsetkowy i wysokość opłaty rocznej za ich używanie.

Wg danych Narodowego Banku Polskiego w IV kwartale 2011 r. w portfelach Polaków znajdowało się  6,9 mln sztuk kart kredytowych. Co prawda ich liczba – w porównaniu do końca 2010 r. spadła niemal o 2 mln sztuk, to nadal jednak karty kredytowe są często używanym instrumentem płatniczym – w III i IV kwartale 2011 r. za ich pośrednictwem zostało dokonanych 53,4 mln transakcji.

Srebrna karta?

Używając terminologii samochodowej dlatego, że srebrna karta kredytowa to samochód, który sprawnie przewiezie nas z miejsca A do miejsca B. Samochód bez zbędnych „bajerów”, takich jak ekrany LCD w zagłówkach foteli ale wyposażony w silnik umożliwiający sprawne wyprzedzanie innych samochodów na polskich drogach. Karty srebrne są mniej prestiżowe niż np. karty złote czy platynowe. Banki nie dodają do nich niektórych usług dodatkowych. Mają za to jedną podstawową zaletę – opłata za ich użytkowanie wynosi kilkadziesiąt złotych rocznie, a minimalne dochody netto jakie powinna osiągać osoba nią zainteresowana mogą wynosić kilkaset złotych. Jeżeli więc potrzebujemy karty, która będzie nam służyła przede wszystkim do dokonywania transakcji bezgotówkowych (także tych internetowych), to srebrna karta jest najlepszym rozwiązaniem. Jeżeli bank nie miał w ofercie srebrnej karty kredytowej, pod uwagę braliśmy karty typu classic.

Zrób zakupy i zapłać za nie dopiero po dwóch miesiącach!

Na co zwrócić uwagę?

Wybierając srebrną kartę kredytową (i zasadniczo każdą inną też) powinniśmy zwrócić uwagę na cztery elementy:

  • Okres bezodsetkowy (z ang. grace period) – to w czasie jego trwania najlepiej jest spłacić zadłużenie z tytułu transakcji dokonanych kartą. Im jest on dłuższy, tym lepiej – jego długość waha się od 52 do nawet 61 dni
  • Oprocentowanie transakcji bezgotówkowych – zadłużenie z tytułu transakcji najlepiej jest spłacić bez odsetek w terminie wskazanym przez bank na wyciągu. Jeżeli jednak nie uda się nam tego zrobić, to będą do niego naliczane odsetki w wysokości od 12,5% do 24% w skali roku. Tu uwaga – karty kredytowej nie należy używać do wypłaty gotówki z bankomatów. W przypadku dokonania transakcji gotówkowej odsetki od wypłaconej kwoty naliczane są od razu – nie ma okresu bezodsetkowego. Pod uwagę nie braliśmy oprocentowania oferowanego klientom przenoszącym klientom kartę z innego banku (wynosi ono zwykle 9,90% i obowiązuje zazwyczaj przez 6 miesięcy)
  • Maksymalną wysokość limitu – to w jego ramach możemy płacić kartą. Limit kredytowy ustalany jest w każdym przypadku indywidualnie, a jego wysokość – w zależności od banku – może wynieść od 10 000 zł do nawet 100 000 zł
  • Wysokość opłaty rocznej – pod uwagę braliśmy opłatę nie uwzględniającą zniżek za liczbę lub wartość transakcji dokonanych kartą. Wartość transakcji uprawniających do obniżenia (lub niepobierania) opłaty różni się w zależności. Przykładowo, w Raiffeisen Banku roczna kwota transakcji wymaganych do „wyzerowania” opłaty to 12 000 zł, PKO BP z kolei nie pobierze opłaty jeżeli średniomiesięczna wartość operacji dokonanych kartą wyniesie 800 zł.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna założona w 2011 roku, będąca członkiem międzynarodowej firmy prawniczej GRATA International.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »