reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Karty kredytowe > Wybór karty kredytowej > Co powinny mieć dobre karty kredytowe?

Co powinny mieć dobre karty kredytowe?

Przyjrzyjmy się dostępnym na rynku kartom kredytowym okiem eksperta. Ile trzeba zapłacić za użytkowanie poszczególnych produktów bankowych i w jakiej sytuacji jesteśmy zwolnieni z tych opłat? Kiedy można dostać zwrot części wydatków, a kiedy spłacać zadłużenie w niskooprocentowanych ratach?

O ile wskazanie kart kredytowych o najniższych opłatach i z najniższym oprocentowaniem nie jest trudne, o tyle kłopotów może przysporzyć wybór najlepszego plastiku na podstawie innych cech. Podstawowym parametrem, decydującym o tym, ile będzie nas kosztowało korzystanie z karty kredytowej, jest opłata za jej użytkowanie. Niestety, często nie przywiązujemy do niej zbyt dużej uwagi, gdyż banki przekonują nas, że karta jest darmowa.

W rzeczywistości zwykle łatwo jest uniknąć jedynie opłaty za wydanie karty. Po roku bezpłatnego korzystania trzeba już jednak za nią zapłacić. Taka prowizja wynosi średnio ok. 60 zł. Część banków pozwala uniknąć także tej opłaty. Nie ma jednak nic za darmo.

Bezpłatnie mogą używać karty jedynie ci, którzy aktywnie z niej korzystają. Jeśli np. w minionym roku wykonaliśmy kartą płatności na łączna kwotę, przewyższającą 18 tys. zł, to przez kolejny rok możemy z niej korzystać bezpłatnie.

Decydująca bywa tez ilość, a nie tylko wartość dokonanych płatności. Oferty banków znacząco różnią się pod względem tego typu wymagań. Warto więc sprawdzać nie tylko wysokość opłat za kartę, ale przede wszystkim warunki, pozwalające uniknąć tego kosztu.

Opłata za ubezpieczenie i zwrot części wydatków

Oprócz powyższej opłaty mogą pojawić się również inne elementy, wpływające na koszt korzystania z karty. Powiększyć go mogą składki obowiązkowego ubezpieczenia. Na szczęście w większości banków ubezpieczenia do kart są dobrowolne.

Z drugiej strony koszty te w części banków można zmniejszyć dzięki usłudze, polegającej na zwrocie od 0,5% do nawet 4% płatności dokonanych kartą. W praktyce trudno jest więc ustalić, która karta będzie najtańsza, jeśli nie wiemy, jak dużo będziemy wydawać przy jej pomocy.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Wysokość oprocentowania i rozłożenie długu na raty

Na koszt korzystania z karty może wpływać także oprocentowanie karty. Nieoprocentowany kredyt dotyczy bowiem tylko sytuacji, gdy cały dług spłacimy w terminie wskazanym na wyciągu. Jeśli ktoś korzysta z karty w ten sposób, że co miesiąc spłaca tylko część zadłużenia, dla niego istotne jest również oprocentowanie. Na kartach jest ono zwykle bardzo wysokie, wynosi ok. 20% w skali roku. Można jednak znaleźć takie karty, na których jest znacznie niższe.

Dodatkowo część banków umożliwia rozłożenie długu z karty na raty. W przypadku takiej metody spłaty oprocentowanie jest zwykle znacznie niższe niż to na karcie. Dla przykładu w Deutsche Banku standardowe oprocentowanie na karcie Silver wynosi 21,5%, a oprocentowanie rat w karcie – 14,9%.

Polecamy serwis: Inwestycje

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Jarosław Sadowski

Analityk Expandera, ekspert w dziedzinie produktów bankowych i funduszy inwestycyjnych.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zanim przejrzymy oferty z kartami kredytowymi, powinniśmy zastanowić się, w jakich sytuacjach będziemy korzystać z plastiku.
Zanim przejrzymy oferty z kartami kredytowymi, powinniśmy zastanowić się, w jakich sytuacjach będziemy korzystać z plastiku.

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

opti.pl

Księgowość online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama