REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co powinny mieć dobre karty kredytowe?

Jarosław Sadowski
Główny analityk Expander Advisors
Zanim przejrzymy oferty z kartami kredytowymi, powinniśmy zastanowić się, w jakich sytuacjach będziemy korzystać z plastiku.
Zanim przejrzymy oferty z kartami kredytowymi, powinniśmy zastanowić się, w jakich sytuacjach będziemy korzystać z plastiku.

REKLAMA

REKLAMA

Przyjrzyjmy się dostępnym na rynku kartom kredytowym okiem eksperta. Ile trzeba zapłacić za użytkowanie poszczególnych produktów bankowych i w jakiej sytuacji jesteśmy zwolnieni z tych opłat? Kiedy można dostać zwrot części wydatków, a kiedy spłacać zadłużenie w niskooprocentowanych ratach?

O ile wskazanie kart kredytowych o najniższych opłatach i z najniższym oprocentowaniem nie jest trudne, o tyle kłopotów może przysporzyć wybór najlepszego plastiku na podstawie innych cech. Podstawowym parametrem, decydującym o tym, ile będzie nas kosztowało korzystanie z karty kredytowej, jest opłata za jej użytkowanie. Niestety, często nie przywiązujemy do niej zbyt dużej uwagi, gdyż banki przekonują nas, że karta jest darmowa.

REKLAMA

W rzeczywistości zwykle łatwo jest uniknąć jedynie opłaty za wydanie karty. Po roku bezpłatnego korzystania trzeba już jednak za nią zapłacić. Taka prowizja wynosi średnio ok. 60 zł. Część banków pozwala uniknąć także tej opłaty. Nie ma jednak nic za darmo.

REKLAMA

Bezpłatnie mogą używać karty jedynie ci, którzy aktywnie z niej korzystają. Jeśli np. w minionym roku wykonaliśmy kartą płatności na łączna kwotę, przewyższającą 18 tys. zł, to przez kolejny rok możemy z niej korzystać bezpłatnie.

Decydująca bywa tez ilość, a nie tylko wartość dokonanych płatności. Oferty banków znacząco różnią się pod względem tego typu wymagań. Warto więc sprawdzać nie tylko wysokość opłat za kartę, ale przede wszystkim warunki, pozwalające uniknąć tego kosztu.

Opłata za ubezpieczenie i zwrot części wydatków

Oprócz powyższej opłaty mogą pojawić się również inne elementy, wpływające na koszt korzystania z karty. Powiększyć go mogą składki obowiązkowego ubezpieczenia. Na szczęście w większości banków ubezpieczenia do kart są dobrowolne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z drugiej strony koszty te w części banków można zmniejszyć dzięki usłudze, polegającej na zwrocie od 0,5% do nawet 4% płatności dokonanych kartą. W praktyce trudno jest więc ustalić, która karta będzie najtańsza, jeśli nie wiemy, jak dużo będziemy wydawać przy jej pomocy.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Wysokość oprocentowania i rozłożenie długu na raty

REKLAMA

Na koszt korzystania z karty może wpływać także oprocentowanie karty. Nieoprocentowany kredyt dotyczy bowiem tylko sytuacji, gdy cały dług spłacimy w terminie wskazanym na wyciągu. Jeśli ktoś korzysta z karty w ten sposób, że co miesiąc spłaca tylko część zadłużenia, dla niego istotne jest również oprocentowanie. Na kartach jest ono zwykle bardzo wysokie, wynosi ok. 20% w skali roku. Można jednak znaleźć takie karty, na których jest znacznie niższe.

Dodatkowo część banków umożliwia rozłożenie długu z karty na raty. W przypadku takiej metody spłaty oprocentowanie jest zwykle znacznie niższe niż to na karcie. Dla przykładu w Deutsche Banku standardowe oprocentowanie na karcie Silver wynosi 21,5%, a oprocentowanie rat w karcie – 14,9%.

Polecamy serwis: Inwestycje

Bezpieczne płatności internetowe

Dla osób, którym karta kredytowa często służy do płacenia w Internecie, ważniejsza od kosztu może być kwestia bezpieczeństwa. Znacznie poodnosi je np. wykorzystywanie przez bank 3-D Secure. Jest to dodatkowe zabezpieczenie płatności w Internecie. Polega na tym, że do dokonania płatności nie wystarczy podać danych z karty. Wymagane jest również zalogowanie się do internetowego serwisu banku, który wydał kartę i podanie specjalnego kodu. Taki system funkcjonuje w BZ WBK.

Bezpieczeństwo podnosi również umożliwienie klientom ustanowienia oddzielnego limitu bezpieczeństwa dla transakcji internetowych. Kiedy nie dokonujemy płatności, taki limit można wyzerować. Nie pozwala to dokonać płatności internetowej, ale z karty można korzystać, płacąc w tradycyjnych sklepach. Taką możliwość daje nam m. in. mBank.

Koszty przewalutowania

Następnym elementem, który może mieć istotne znacznie przy wyborze karty kredytowej, są zasady przeliczania płatności, dokonanych w walutach obcych. Jeśli często wyjeżdżamy za granicę lub dokonujemy zakupów w zagranicznych sklepach internetowych, to zależy nam na tym, aby koszty przewalutowania były jak najmniejsze.

Kursy, stosowane przez banki, nie należą do najkorzystniejszych.Warto więc wybrać tą kartę, w przypadku której przewalutowania dokonuje organizacja płatnicza (Visa, MasterCard). Ich kursy są bowiem znacznie korzystniejsze niż bankowe. Taką kartę można uzyskać np. w Polbanku.

Dodatkowe profity z posiadania karty

Są również inne elementy, które mają duże znaczenie dla części osób. Decydujący może okazać się np. to, czy wygląd karty jest atrakcyjny. Dla innych ważne są natomiast programy rabatowe pozwalające uzyskać zniżki w wybranych sklepach.

Kolejnym elementem mogą być pakiety ubezpieczeń lub innych usług, oferowanych razem z kartą. Przede wszystkim należy zastanowić się, co jest dla nas najważniejsze, a dopiero później poszukać takich kart kredytowych, które najlepiej odpowiadają naszym potrzebom.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA