REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co powinny mieć dobre karty kredytowe?

Jarosław Sadowski
Główny analityk Expander Advisors
Zanim przejrzymy oferty z kartami kredytowymi, powinniśmy zastanowić się, w jakich sytuacjach będziemy korzystać z plastiku.
Zanim przejrzymy oferty z kartami kredytowymi, powinniśmy zastanowić się, w jakich sytuacjach będziemy korzystać z plastiku.

REKLAMA

REKLAMA

Przyjrzyjmy się dostępnym na rynku kartom kredytowym okiem eksperta. Ile trzeba zapłacić za użytkowanie poszczególnych produktów bankowych i w jakiej sytuacji jesteśmy zwolnieni z tych opłat? Kiedy można dostać zwrot części wydatków, a kiedy spłacać zadłużenie w niskooprocentowanych ratach?

O ile wskazanie kart kredytowych o najniższych opłatach i z najniższym oprocentowaniem nie jest trudne, o tyle kłopotów może przysporzyć wybór najlepszego plastiku na podstawie innych cech. Podstawowym parametrem, decydującym o tym, ile będzie nas kosztowało korzystanie z karty kredytowej, jest opłata za jej użytkowanie. Niestety, często nie przywiązujemy do niej zbyt dużej uwagi, gdyż banki przekonują nas, że karta jest darmowa.

REKLAMA

W rzeczywistości zwykle łatwo jest uniknąć jedynie opłaty za wydanie karty. Po roku bezpłatnego korzystania trzeba już jednak za nią zapłacić. Taka prowizja wynosi średnio ok. 60 zł. Część banków pozwala uniknąć także tej opłaty. Nie ma jednak nic za darmo.

REKLAMA

Bezpłatnie mogą używać karty jedynie ci, którzy aktywnie z niej korzystają. Jeśli np. w minionym roku wykonaliśmy kartą płatności na łączna kwotę, przewyższającą 18 tys. zł, to przez kolejny rok możemy z niej korzystać bezpłatnie.

Decydująca bywa tez ilość, a nie tylko wartość dokonanych płatności. Oferty banków znacząco różnią się pod względem tego typu wymagań. Warto więc sprawdzać nie tylko wysokość opłat za kartę, ale przede wszystkim warunki, pozwalające uniknąć tego kosztu.

Opłata za ubezpieczenie i zwrot części wydatków

Oprócz powyższej opłaty mogą pojawić się również inne elementy, wpływające na koszt korzystania z karty. Powiększyć go mogą składki obowiązkowego ubezpieczenia. Na szczęście w większości banków ubezpieczenia do kart są dobrowolne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z drugiej strony koszty te w części banków można zmniejszyć dzięki usłudze, polegającej na zwrocie od 0,5% do nawet 4% płatności dokonanych kartą. W praktyce trudno jest więc ustalić, która karta będzie najtańsza, jeśli nie wiemy, jak dużo będziemy wydawać przy jej pomocy.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Wysokość oprocentowania i rozłożenie długu na raty

REKLAMA

Na koszt korzystania z karty może wpływać także oprocentowanie karty. Nieoprocentowany kredyt dotyczy bowiem tylko sytuacji, gdy cały dług spłacimy w terminie wskazanym na wyciągu. Jeśli ktoś korzysta z karty w ten sposób, że co miesiąc spłaca tylko część zadłużenia, dla niego istotne jest również oprocentowanie. Na kartach jest ono zwykle bardzo wysokie, wynosi ok. 20% w skali roku. Można jednak znaleźć takie karty, na których jest znacznie niższe.

Dodatkowo część banków umożliwia rozłożenie długu z karty na raty. W przypadku takiej metody spłaty oprocentowanie jest zwykle znacznie niższe niż to na karcie. Dla przykładu w Deutsche Banku standardowe oprocentowanie na karcie Silver wynosi 21,5%, a oprocentowanie rat w karcie – 14,9%.

Polecamy serwis: Inwestycje

Bezpieczne płatności internetowe

Dla osób, którym karta kredytowa często służy do płacenia w Internecie, ważniejsza od kosztu może być kwestia bezpieczeństwa. Znacznie poodnosi je np. wykorzystywanie przez bank 3-D Secure. Jest to dodatkowe zabezpieczenie płatności w Internecie. Polega na tym, że do dokonania płatności nie wystarczy podać danych z karty. Wymagane jest również zalogowanie się do internetowego serwisu banku, który wydał kartę i podanie specjalnego kodu. Taki system funkcjonuje w BZ WBK.

Bezpieczeństwo podnosi również umożliwienie klientom ustanowienia oddzielnego limitu bezpieczeństwa dla transakcji internetowych. Kiedy nie dokonujemy płatności, taki limit można wyzerować. Nie pozwala to dokonać płatności internetowej, ale z karty można korzystać, płacąc w tradycyjnych sklepach. Taką możliwość daje nam m. in. mBank.

Koszty przewalutowania

Następnym elementem, który może mieć istotne znacznie przy wyborze karty kredytowej, są zasady przeliczania płatności, dokonanych w walutach obcych. Jeśli często wyjeżdżamy za granicę lub dokonujemy zakupów w zagranicznych sklepach internetowych, to zależy nam na tym, aby koszty przewalutowania były jak najmniejsze.

Kursy, stosowane przez banki, nie należą do najkorzystniejszych.Warto więc wybrać tą kartę, w przypadku której przewalutowania dokonuje organizacja płatnicza (Visa, MasterCard). Ich kursy są bowiem znacznie korzystniejsze niż bankowe. Taką kartę można uzyskać np. w Polbanku.

Dodatkowe profity z posiadania karty

Są również inne elementy, które mają duże znaczenie dla części osób. Decydujący może okazać się np. to, czy wygląd karty jest atrakcyjny. Dla innych ważne są natomiast programy rabatowe pozwalające uzyskać zniżki w wybranych sklepach.

Kolejnym elementem mogą być pakiety ubezpieczeń lub innych usług, oferowanych razem z kartą. Przede wszystkim należy zastanowić się, co jest dla nas najważniejsze, a dopiero później poszukać takich kart kredytowych, które najlepiej odpowiadają naszym potrzebom.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

REKLAMA