REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana wysokości odsetek od 9 kwietnia 2020 r.

dr Rafał R. Wasilewski
doktor nauk prawnych, radca prawny prowadzący w Szczecinie kancelarię prawa gospodarczego Kancelaria Radcy Prawnego dr Rafał R. Wasilewski
Zmiana wysokości odsetek od 9 kwietnia 2020 r. /Fot. shutterstock
Zmiana wysokości odsetek od 9 kwietnia 2020 r. /Fot. shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sytuacja społeczno-gospodarcza związana z epidemią koronawirusa (SARS-CoV-2) intensywnie oddziałuje na działalność Rady Polityki Pieniężnej, która jest właściwym organem w sprawie ustalania wysokości stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. Zmiany wysokości stóp procentowych NBP zaczną obowiązywać od 9 kwietnia 2020 r. Wprowadzone zmiany przekładają się na wysokość odsetek ustawowych i odsetek ustawowych za opóźnienie.

Zmiana wysokości stóp procentowych NBP

Warto zwrócić uwagę, że zaledwie 17 marca 2020 r. RPP uchwaliła obniżenie stóp procentowych NBP, co wpłynęło na obniżenie m.in. odsetek ustawowych oraz odsetek ustawowych za opóźnienie od 18 marca 2020 r.

REKLAMA

Na dzisiejszym posiedzeniu, wbrew przewidywaniom ekonomistów, RPP po raz kolejny postanowiła obniżyć stopy procentowe NBP. Już od jutra (9 kwietnia 2020 r.) wysokość nowych stóp procentowych będzie kształtowała się następująco:

1) stopa referencyjna – 0,50%;

2) stopa kredytu refinansowego udzielanego pod zastaw papierów wartościowych (tzw. stopa lombardowa) – 1,00%, a stopa innych kredytów refinansowych – 2,00%;

3) stopa depozytowa – 0,00%;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4) stopa redyskonta weksli – 0,55%;

5) stopa dyskontowa weksli – 0,60%.

Zmiana wysokości stóp procentowych NBP niesie za sobą wiele skutków prawnych. Do najważniejszych należą: obniżenie maksymalnych odsetek przy umowach kredytu, zmiana WIBOR (zmniejszenie rat kredytowych), obniżenie lokat… Oprócz tego zmiana stóp procentowych NBP bezpośrednio przekłada się na wysokość różnego rodzaju odsetek, które są regulowane w prawie. Dotyczy to przede wszystkim odsetek związanych z obrotem gospodarczym.

Polecamy: INFORLEX Twój Biznes Jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej Zamów już od 98 zł

Nowa wysokość odsetek ustawowych oraz odsetek maksymalnych

REKLAMA

Odsetki należne z tytułu czynności prawnej (od sum pieniężnych – np. od kwoty udzielonej pożyczki) reguluje art. 359 k.c. Zgodnie z tym przepisem podstawowa wysokość tych odsetek (odsetki ustawowe) jest równa sumie stopy referencyjnej NBP oraz 3,50%. W związku z tym nowa wysokość odsetek ustawowych wyniesie 4,00% (po zmianie z 17 marca 2020 r. było to 4,50%, a wcześniej 5,00%).

Oprócz regulacji odsetek ustawowych, art. 359 k.c. określa również odsetki maksymalne. Wysokość odsetek maksymalnych ustala się poprzez obliczenie dwukrotności odsetek ustawowych. W związku z tym od 9 kwietnia 2020 r. odsetki maksymalne wyniosą 8,00% (zamiast obecnych 9,00%, a wcześniej 10,00%).

Nowa wysokość odsetek ustawowych za opóźnienie i maksymalnych odsetek za opóźnienie

REKLAMA

Od odsetek ustawowych (tzw. kapitałowych) uregulowanych w art. 359 k.c. odróżnić należy odsetki za opóźnienie (należne, gdy zapłata nie nastąpi w terminie – np. zwrot kwoty pożyczki po terminie określonym w umowie). Wysokość takich odsetek, jeżeli nie została oznaczona przez strony, wynosi zgodnie z art. 481 k.c. sumę stopy referencyjnej NBP oraz 5,50%. Stąd od 9 kwietnia 2020 r. odsetki ustawowe za opóźnienie wyniosą 6,00% (od 18 marca 2020 r. wynosiły 6,50%, a wcześniej 7,00%).

Wskazany art. 481 k.c. określa również, jaka jest prawnie dopuszczalna maksymalna wysokość odsetek za opóźnienie. Przepis ten stanowi, że maksymalne odsetki za opóźnienie równają się dwukrotności odsetek ustawowych za opóźnienie. Oznacza to, że 9 kwietnia 2020 r. maksymalne odsetki za opóźnienie będą wynosiły 12,00% (od 18 marca 2020 r. było to 13,00%, a wcześniej 14,00%).

Wysokość odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych

Dzisiejsza uchwała RPP nie wpływa na razie na wysokość odsetek ustawowych za opóźnienie w transakcjach handlowych. Ich wysokość nie ulega zmianie, przynajmniej do 1 lipca 2020 r. Trzeba zwrócić uwagę, że zgodnie z art. 11b ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych (Dz.U. z 2019 r. poz. 119 z późn. zm.) przy ustalaniu wysokości odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych uwzględnia się stopę referencyjną NBP obowiązującą:

1. 1 stycznia – dla odsetek należnych w okresie 1 stycznia – 30 czerwca;

2. 1 lipca – dla odsetek należnych w okresie 1 lipca – 31 grudnia.

Oznacza to, że wysokość odsetek ustawowych za opóźnienie w transakcjach handlowych zmieni się dopiero od 1 lipca 2020 r. (do 1 lipca 2020 r. ich wysokość wynosić będzie 11,50%).

Komentarz i podsumowanie

Na podstawie uchwały RPP z 8 kwietnia 2020 r. ulegają zmianie stopy procentowe NBP, które mają wpływ na wysokość odsetek ustawowych, odsetek maksymalnych, odsetek za opóźnienie oraz odsetek maksymalnych za opóźnienie. Od 9 kwietnia 2020 r. odsetki te wyniosą:

  1. odsetki ustawowe – 4,00%
  2. odsetki maksymalne – 8,00%
  3. odsetki za opóźnienie – 6,00%
  4. odsetki maksymalne za opóźnienie – 12,00%

Do 1 lipca 2020 r. wysokość odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych pozostaje jednak bez zmian (pozostają na poziomie 11,50%).

Rozpatrując skutku obniżenia stóp procentowych, a przez to obniżenie wysokości omówionych odsetek, należy zwrócić uwagę na dwie perspektywy: perspektywę wierzyciela oraz perspektywę dłużnika. Z tej pierwszej perspektywy uchwała RPP nie jest korzystna, ponieważ wpływa na zmniejszanie sum pieniężnych, jakich wierzyciel mógłby domagać się od dłużnika. Perspektywa dłużnika jest odwrotna, obniżenie stóp procentowych i w konsekwencji odsetek sprawia, że dłużnik będzie zobowiązany do zapłaty na rzecz wierzyciela niższych kwot.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
TOP 5 trendów w fakturowaniu w 2025 roku

Rok 2025 w obszarze fakturowania to istotne zmiany, związane z cyfryzacją i nowymi regulacjami. Prognozy wskazują, że rynek e-fakturowania w Europie wzrośnie o 6,13 miliarda USD do 2028 roku, z rocznym tempem wzrostu wynoszącym prawie 20%. Wraz z rozwojem technologii, te zmiany będą miały kluczowe znaczenie dla przedsiębiorstw. Przedstawiamy pięć nadchodzących zmian, które warto uwzględnić, by utrzymać konkurencyjność i zgodność z przepisami w 2025 roku.

Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

REKLAMA

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

REKLAMA