REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bankowe i gospodarcze rejestry dłużników – jak uzyskać raport kredytowy?

Jan Bijas
Dyrektor Generalny Salomon Finance
Michał  Wójtowicz
Ekspert Kredytowy Salomon Finance
 Salomon Finance
doradztwo kredytowe
Bankowe i gospodarcze rejestry dłużników
Bankowe i gospodarcze rejestry dłużników

REKLAMA

REKLAMA

Na polskim rynku istnieje kilka rejestrów, które pomagają bankom oraz podmiotom gospodarczym określenie wiarygodności i sumienności finansowej klientów.

To, co dla instytucji jest bardzo pomocne, dla zwykłego człowieka może być  pewnego rodzaju przekleństwem,  gdyż wpis do takiego rejestru w niektórych przypadkach bywa bardzo nieprzyjemny. Większość nie wie skąd i dlaczego takie informacje w ogóle są rejestrowane. Mało tego - nie wiedzą nawet, w jaki sposób może uzyskać informacje na swój temat z tychże instytucji.

REKLAMA

Najbardziej znaną instytucją na rodzimym rynku jest Biuro Informacji Kredytowej (BIK SA). Wbrew ogólnie krążącej opinii nie jest to rejestr nierzetelnych klientów tylko biuro powołane przez Związek Banków Polskich rejestrujący wszelkie zobowiązania klientów banków. Historię w tym biurze posiada każdy, kto korzystał z usług finansowych – kart kredytowych, kredytów, limitów w rachunku czy nawet udzielał poręczeń. Jest to rejestr na podstawie którego banki sprawdzają ilość zobowiązań, a dopiero w drugiej kolejności systematyczność ich regulowania.

Raz na pół roku można uzyskać darmowy raport tzw. „ informację ustawową” na swój temat i można tego dokonać na trzy sposoby:

  1. zgłosić się na ul. Postępu 17A w Warszawie i złożyć wniosek osobiście
  2. wypełnić wniosek ze strony internetowej www.bik.pl/bik i wysłać na adres biura z dopiskiem „Informacja ustawowa” lub „Raport” (płatny zgodnie z cennikiem)
  3. raport on-line poprzez konto internetowe w Inteligo, iPKO PB oraz Meritum Banku

REKLAMA

W pierwszym wypadku często raport wydawany jest od ręki. Przy wysłaniu wniosku pocztą BIK SA ma 30 dni na odesłanie raportu. Uzyskując raport poprzez konto bankowe jednego z trzech banków, zostanie naliczona opłata w wysokości min. 27 zł (w zależności od rodzaju raportu).

Drugim podmiotem założonym przez Związek Banków Polskich jest Bankowy Rejestr Klientów Niesolidnych (BRKN lub BR). Do tego rejestru trafiają osoby które posiadają zaległości. Zgodnie z obowiązującym prawem, po spłacie należnego zobowiązania, dane byłego już dłużnika nie mogą być przechowywane w tym systemie. Niemniej jednak, banki nie zawsze automatycznie po spłacie należności, wykreślają dane klienta z BRKN.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Kredyty i pożyczki hipoteczne

Aby uzyskać raport z tej instytucji można:

  1. zgłosić się na ul. Postępu 17A w Warszawie i złożyć wniosek osobiście
  2. pobrać i wypełnić wniosek ze strony www.cpb.home.pl/cpb/download/bok-pliki/bok.wniosek.konsumenta.bankowy.rejestr.pdf a następnie odesłać na adres Bankowego Rejestru.

Informacja ta jest bezpłatna, jednakże aby raport został odesłany, należy do wniosku załączyć potwierdzenie opłacenia przesyłki zwrotnej - 6 zł. Siedziba Bankowego Rejestru jak i BIK SA mieszą się w tym samym budynku.

Wyżej wymienione instytucje zostały powołane przez Związek Banków Polskich i generalnie tylko banki mają możliwość zamieszczania tam informacji. Istnieją w Polsce również Biura Informacji Gospodarczej, do których dostęp mają wszyscy przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne. Po spełnieniu kilku warunków, mogą oni umieszczać dłużników w tych bazach. Pierwszą z nich jest BIG Infomonitor – największy i współpracujący z największą liczbą podmiotów, a w szczególności z Bankami niezależny rejestr sprawdzający wiarygodność finansową. Podobnie jak w przypadku Biura Informacji Kredytowej, są trzy sposoby na otrzymanie informacji zwrotnej:

  1. zgłosić się na ul. Postępu 17A w Warszawie i złożyć wniosek osobiście
  2. wysłać listowne zapytanie (wraz z kopią dowodu) do Biura na adres Modzelewskiego 77, 02-679 Warszawa
  3. raport on-line – należy się zalogować na stronie big.pl, wydrukować umowę wraz z załącznikami i odesłać na adres biura wraz z kopią dowodu osobistego

Wykorzystując tę trzecią możliwość, będzie można w przyszłości, po zalogowaniu, nie tylko weryfikować swój status, ale i sprawdzać inne osoby (po otrzymaniu od niej pisemnego upoważnienia) pod kątem wiarygodności.

Kolejną listę, na jaką może trafić dłużnik jest znany Krajowy Rejestr Dłużników (KRD), wykorzystywany najczęściej przez firmy świadczące usługi komunikacji miejskiej oraz firmy telekomunikacyjne. Aby uzyskać informację na swój temat wystarczy się zarejestrować na stronie www2.krd.pl/Specjalne/Logowanie.aspx. Raport o osobie trzeciej lub firmie można uzyskać, podobnie jak w przypadku BIG Infomonitor, po przedstawieniu pisemnej zgody na weryfikację tych informacji.

Polecamy: Kredyty gotówkowe i konsumpcyjne

REKLAMA

Pozostaje również wspomnieć o ostatnim z dużych Biur Informacji Gospodarczej, jakim jest Rejestr Dłużników ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A. (ERIF). Jest to najkrócej działające biuro z wymienionych wcześniej, jednak rozwijające się bardzo prężnie. Raport otrzymuje się zakładając  konto na stronie https://infokonsument.pl/erif/ck/index. Po aktywacji konta poprzez przedstawienie zeskanowanego dowodu osobistego, uzyskujemy pełny dostęp do bazy rejestru, która działa na indetycznych zasadach jak dwa wcześniej wymienione biura.

W Polsce system śledzenia należności jest rozbudowany, a co więcej z roku na rok coraz bardziej skuteczny. Wzrost i wzmocnienie działania tych struktur szczególnie można zauważyć po wprowadzeniu pierwszego w Polsce E-Sądu, działającego od początku 2010 roku. Pomimo zwiększonej świadomości konsumentów, co widać we wciąż wzrastającej ilości pobieranych raportów, w dalszym ciągu duża część osób nie wie jakie dane na ich temat są przetwarzane i co można z tymi danymi zrobić. Możliwość sprawdzenia poszczególnych rejestrów daje takiej osobie dobre narzędzie do kontrolowania swojej historii kredytowej. Choć najlepiej, kontrolować ją poprzez...terminowe regulowanie zobowiązań.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA