REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bankowe i gospodarcze rejestry dłużników – jak uzyskać raport kredytowy?

Jan Bijas
Dyrektor Generalny Salomon Finance
Michał  Wójtowicz
Ekspert Kredytowy Salomon Finance
 Salomon Finance
doradztwo kredytowe
Bankowe i gospodarcze rejestry dłużników
Bankowe i gospodarcze rejestry dłużników

REKLAMA

REKLAMA

Na polskim rynku istnieje kilka rejestrów, które pomagają bankom oraz podmiotom gospodarczym określenie wiarygodności i sumienności finansowej klientów.

To, co dla instytucji jest bardzo pomocne, dla zwykłego człowieka może być  pewnego rodzaju przekleństwem,  gdyż wpis do takiego rejestru w niektórych przypadkach bywa bardzo nieprzyjemny. Większość nie wie skąd i dlaczego takie informacje w ogóle są rejestrowane. Mało tego - nie wiedzą nawet, w jaki sposób może uzyskać informacje na swój temat z tychże instytucji.

REKLAMA

Najbardziej znaną instytucją na rodzimym rynku jest Biuro Informacji Kredytowej (BIK SA). Wbrew ogólnie krążącej opinii nie jest to rejestr nierzetelnych klientów tylko biuro powołane przez Związek Banków Polskich rejestrujący wszelkie zobowiązania klientów banków. Historię w tym biurze posiada każdy, kto korzystał z usług finansowych – kart kredytowych, kredytów, limitów w rachunku czy nawet udzielał poręczeń. Jest to rejestr na podstawie którego banki sprawdzają ilość zobowiązań, a dopiero w drugiej kolejności systematyczność ich regulowania.

Raz na pół roku można uzyskać darmowy raport tzw. „ informację ustawową” na swój temat i można tego dokonać na trzy sposoby:

  1. zgłosić się na ul. Postępu 17A w Warszawie i złożyć wniosek osobiście
  2. wypełnić wniosek ze strony internetowej www.bik.pl/bik i wysłać na adres biura z dopiskiem „Informacja ustawowa” lub „Raport” (płatny zgodnie z cennikiem)
  3. raport on-line poprzez konto internetowe w Inteligo, iPKO PB oraz Meritum Banku

REKLAMA

W pierwszym wypadku często raport wydawany jest od ręki. Przy wysłaniu wniosku pocztą BIK SA ma 30 dni na odesłanie raportu. Uzyskując raport poprzez konto bankowe jednego z trzech banków, zostanie naliczona opłata w wysokości min. 27 zł (w zależności od rodzaju raportu).

Drugim podmiotem założonym przez Związek Banków Polskich jest Bankowy Rejestr Klientów Niesolidnych (BRKN lub BR). Do tego rejestru trafiają osoby które posiadają zaległości. Zgodnie z obowiązującym prawem, po spłacie należnego zobowiązania, dane byłego już dłużnika nie mogą być przechowywane w tym systemie. Niemniej jednak, banki nie zawsze automatycznie po spłacie należności, wykreślają dane klienta z BRKN.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Kredyty i pożyczki hipoteczne

Aby uzyskać raport z tej instytucji można:

  1. zgłosić się na ul. Postępu 17A w Warszawie i złożyć wniosek osobiście
  2. pobrać i wypełnić wniosek ze strony www.cpb.home.pl/cpb/download/bok-pliki/bok.wniosek.konsumenta.bankowy.rejestr.pdf a następnie odesłać na adres Bankowego Rejestru.

Informacja ta jest bezpłatna, jednakże aby raport został odesłany, należy do wniosku załączyć potwierdzenie opłacenia przesyłki zwrotnej - 6 zł. Siedziba Bankowego Rejestru jak i BIK SA mieszą się w tym samym budynku.

Wyżej wymienione instytucje zostały powołane przez Związek Banków Polskich i generalnie tylko banki mają możliwość zamieszczania tam informacji. Istnieją w Polsce również Biura Informacji Gospodarczej, do których dostęp mają wszyscy przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne. Po spełnieniu kilku warunków, mogą oni umieszczać dłużników w tych bazach. Pierwszą z nich jest BIG Infomonitor – największy i współpracujący z największą liczbą podmiotów, a w szczególności z Bankami niezależny rejestr sprawdzający wiarygodność finansową. Podobnie jak w przypadku Biura Informacji Kredytowej, są trzy sposoby na otrzymanie informacji zwrotnej:

  1. zgłosić się na ul. Postępu 17A w Warszawie i złożyć wniosek osobiście
  2. wysłać listowne zapytanie (wraz z kopią dowodu) do Biura na adres Modzelewskiego 77, 02-679 Warszawa
  3. raport on-line – należy się zalogować na stronie big.pl, wydrukować umowę wraz z załącznikami i odesłać na adres biura wraz z kopią dowodu osobistego

Wykorzystując tę trzecią możliwość, będzie można w przyszłości, po zalogowaniu, nie tylko weryfikować swój status, ale i sprawdzać inne osoby (po otrzymaniu od niej pisemnego upoważnienia) pod kątem wiarygodności.

Kolejną listę, na jaką może trafić dłużnik jest znany Krajowy Rejestr Dłużników (KRD), wykorzystywany najczęściej przez firmy świadczące usługi komunikacji miejskiej oraz firmy telekomunikacyjne. Aby uzyskać informację na swój temat wystarczy się zarejestrować na stronie www2.krd.pl/Specjalne/Logowanie.aspx. Raport o osobie trzeciej lub firmie można uzyskać, podobnie jak w przypadku BIG Infomonitor, po przedstawieniu pisemnej zgody na weryfikację tych informacji.

Polecamy: Kredyty gotówkowe i konsumpcyjne

REKLAMA

Pozostaje również wspomnieć o ostatnim z dużych Biur Informacji Gospodarczej, jakim jest Rejestr Dłużników ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A. (ERIF). Jest to najkrócej działające biuro z wymienionych wcześniej, jednak rozwijające się bardzo prężnie. Raport otrzymuje się zakładając  konto na stronie https://infokonsument.pl/erif/ck/index. Po aktywacji konta poprzez przedstawienie zeskanowanego dowodu osobistego, uzyskujemy pełny dostęp do bazy rejestru, która działa na indetycznych zasadach jak dwa wcześniej wymienione biura.

W Polsce system śledzenia należności jest rozbudowany, a co więcej z roku na rok coraz bardziej skuteczny. Wzrost i wzmocnienie działania tych struktur szczególnie można zauważyć po wprowadzeniu pierwszego w Polsce E-Sądu, działającego od początku 2010 roku. Pomimo zwiększonej świadomości konsumentów, co widać we wciąż wzrastającej ilości pobieranych raportów, w dalszym ciągu duża część osób nie wie jakie dane na ich temat są przetwarzane i co można z tymi danymi zrobić. Możliwość sprawdzenia poszczególnych rejestrów daje takiej osobie dobre narzędzie do kontrolowania swojej historii kredytowej. Choć najlepiej, kontrolować ją poprzez...terminowe regulowanie zobowiązań.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA