| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty gotówkowe i konsumpcyjne > Kredyty na zakup samochodu używanego - wrzesień 2012

Kredyty na zakup samochodu używanego - wrzesień 2012

Warto się rozejrzeć, bo można zyskać prawie 100 zł miesięcznie wybierając najkorzystniejszy na rynku kredyt na zakup używanego samochodu osobowego.

Osoba zainteresowana zakupem auta na kredyt ma do wyboru niewiele ofert finansowania. Wiele banków uniwersalnych (a więc nie związanych z producentami aut) zrezygnowało z utrzymywania w ofercie celowych kredytów samochodowych.

Dobrą wiadomością dla potencjalnych kredytobiorców jest jedynie to, że lista ofert przestała się przynajmniej kurczyć.

Dobrze jest też pamiętać, że jeżeli bank zrezygnował z udzielania kredytów samochodowych, na auto można się w nim zadłużyć, zaciągając pożyczkę na dowolny cel. To produkt zauważalnie droższy od celowego, ale też znacznie wygodniejszy – przede wszystkim dlatego, że kredytobiorca nie musi ustanawiać zabezpieczenia na kredytowanym aucie.

Sięgnięcie po taki produkt może być szczególnie korzystne w dwóch przypadkach. Gdy finansowany jest zakup auta wyeksploatowanego, o niewielkiej wartości, oprocentowanie celowego kredytu samochodowego będzie stosunkowo wysokie. Z kolei kwota kredytu jest na tyle niska, że oszczędność wynikająca z nieco niższego oprocentowania nie zrównoważy nakładu pracy potrzebnego na ustanowienie zabezpieczeń.

Wyższa cena, mniej formalności

Brak zabezpieczeń ma większe znaczenie niż cena kredytu także wtedy, gdy nabywca auta traktuje je jako tymczasowe i planuje jego szybką wymianę na kolejne. Sprzedaż auta obciążonego niespłaconym kredytem jest bardziej skomplikowana niż takiego, które w żaden sposób nie zabezpiecza praw banku. Wtedy zamiast zaciągać na pięć lat celowy kredyt samochodowy, by po roku występować o zgodę banku na sprzedaż pojazdu, lepiej jest sfinansować zakup pożyczką na dowolny cel i móc w każdej chwili pozbyć się auta bez zbędnych formalności.

Jeżeli podstawowym kryterium wyboru finansowania ma być jego cena, w pierwszej kolejności warto przyjrzeć się celowym kredytom zabezpieczanym na kredytowanym pojeździe. Idea Expert prezentuje ranking takich produktów, przeznaczonych dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Jest to kontynuacja podobnych zestawień, przygotowywanych wcześniej przez Powszechny Dom Kredytowy.

Poprosiliśmy wszystkie banki, które mają jeszcze w ofercie celowe kredyty na zakup samochodów, o wyliczenie wysokości miesięcznej raty dwóch przykładowych kredytów, spłacanych w ratach stałych. Większość z nich poinformowała, że koszt ani zasady udzielania kredytów samochodowych nie zmieniały się już od wielu miesięcy. W czołówce obu rankingów znalazła się propozycja Getin Noble Banku, natomiast zamyka te zestawienia oferta kredytowa Deutsche Banku.

VAT 2013 - najważniejsze zmiany

Odliczanie VAT od paliwa i samochodów osobowych w 2013 r.

Stary samochód opłacalny podatkowo

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Alicja Moszyńska

Właścicielka firmy Architektura Biznesu: doradza MSP w zakresie budowania marki i kultury firmy, marketingu, negocjacji i obsługi klienta.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »