REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyty na zakup samochodu używanego - wrzesień 2012

kredyty samochodowe
kredyty samochodowe

REKLAMA

REKLAMA

Warto się rozejrzeć, bo można zyskać prawie 100 zł miesięcznie wybierając najkorzystniejszy na rynku kredyt na zakup używanego samochodu osobowego.

Osoba zainteresowana zakupem auta na kredyt ma do wyboru niewiele ofert finansowania. Wiele banków uniwersalnych (a więc nie związanych z producentami aut) zrezygnowało z utrzymywania w ofercie celowych kredytów samochodowych.

REKLAMA

Dobrą wiadomością dla potencjalnych kredytobiorców jest jedynie to, że lista ofert przestała się przynajmniej kurczyć.

REKLAMA

Dobrze jest też pamiętać, że jeżeli bank zrezygnował z udzielania kredytów samochodowych, na auto można się w nim zadłużyć, zaciągając pożyczkę na dowolny cel. To produkt zauważalnie droższy od celowego, ale też znacznie wygodniejszy – przede wszystkim dlatego, że kredytobiorca nie musi ustanawiać zabezpieczenia na kredytowanym aucie.

Sięgnięcie po taki produkt może być szczególnie korzystne w dwóch przypadkach. Gdy finansowany jest zakup auta wyeksploatowanego, o niewielkiej wartości, oprocentowanie celowego kredytu samochodowego będzie stosunkowo wysokie. Z kolei kwota kredytu jest na tyle niska, że oszczędność wynikająca z nieco niższego oprocentowania nie zrównoważy nakładu pracy potrzebnego na ustanowienie zabezpieczeń.

Wyższa cena, mniej formalności

REKLAMA

Brak zabezpieczeń ma większe znaczenie niż cena kredytu także wtedy, gdy nabywca auta traktuje je jako tymczasowe i planuje jego szybką wymianę na kolejne. Sprzedaż auta obciążonego niespłaconym kredytem jest bardziej skomplikowana niż takiego, które w żaden sposób nie zabezpiecza praw banku. Wtedy zamiast zaciągać na pięć lat celowy kredyt samochodowy, by po roku występować o zgodę banku na sprzedaż pojazdu, lepiej jest sfinansować zakup pożyczką na dowolny cel i móc w każdej chwili pozbyć się auta bez zbędnych formalności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli podstawowym kryterium wyboru finansowania ma być jego cena, w pierwszej kolejności warto przyjrzeć się celowym kredytom zabezpieczanym na kredytowanym pojeździe. Idea Expert prezentuje ranking takich produktów, przeznaczonych dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Jest to kontynuacja podobnych zestawień, przygotowywanych wcześniej przez Powszechny Dom Kredytowy.

Poprosiliśmy wszystkie banki, które mają jeszcze w ofercie celowe kredyty na zakup samochodów, o wyliczenie wysokości miesięcznej raty dwóch przykładowych kredytów, spłacanych w ratach stałych. Większość z nich poinformowała, że koszt ani zasady udzielania kredytów samochodowych nie zmieniały się już od wielu miesięcy. W czołówce obu rankingów znalazła się propozycja Getin Noble Banku, natomiast zamyka te zestawienia oferta kredytowa Deutsche Banku.

VAT 2013 - najważniejsze zmiany

Odliczanie VAT od paliwa i samochodów osobowych w 2013 r.

Stary samochód opłacalny podatkowo

Niskie oprocentowanie, ale kredyt kosztowny

Aby oferty można było rzetelnie porównać, przyjęliśmy założenie, że wszystkie dodatkowe opłaty związane z kredytem (prowizja za jego udzielenie, obowiązkowe ubezpieczenia wymagane przez bank itp.) są kredytowane i powiększają wysokość miesięcznej raty. Część banków stosuje bowiem praktykę przenoszenia kosztów kredytu na polisy ubezpieczeniowe, których wykupienie jest obowiązkowe.

Użyteczność tych polis jest dyskusyjna, a dodatkowo taka polityka utrudnia porównywanie ofert. Warto zwrócić uwagę, że uwzględnienie tych dodatkowych kosztów wprowadza duże zmiany w rankingu. Gdyby wziąć pod uwagę tylko oprocentowanie kredytu i prowizję za jego udzielenie, oferty BNP Paribas i Deutsche Bank znalazłyby się wyżej w rankingu. Jednak pakiety ubezpieczeniowe, dodawane przez banki do tych produktów, znacznie zmniejszają atrakcyjność tych ofert.

Zestawienie Idea Expert pokazuje, jak ważny jest staranny wybór kredytu. Różnica między wysokością miesięcznego obciążenia ratą najtańszego i najdroższego kredytu przekracza 10 procent. Ta wartość nie jest stała, bo cenniki w bankach konstruowane na różne sposoby. Generalnie koszt kredytu rośnie wraz z wiekiem auta, na zakup którego jest zaciągany (znaczenie ma przede wszystkim jego wiek w momencie spłaty ostatniej raty kredytu, a nie podpisania umowy), liczy się tez wkład własny kredytobiorcy i zastosowane przez bank zabezpieczenia.

Nowe auto tylko w banku samochodowym

Ofertę banków uniwersalnych warto rozważać tylko wtedy, gdy środki potrzebne są na zakup auta używanego. Zakup nowego pojazdu znacznie lepiej jest sfinansować kredytem z banku samochodowego, powiązanego z producentem pojazdu. Zadaniem tych instytucji jest wspieranie sprzedaży aut własnego koncernu preferencyjnym finansowaniem. Dlatego bank uniwersalny, który nie zarania na sprzedaży samochodu, a jedynie na odsetkach od kredytu, nie ma szans, by zaproponować klientowi równie korzystną ofertę.

Symulacje przygotowane dla Idea Expert przez banki:

1. Kredyt na 4-letni samochód osobowy o wartości 20 tys. zł, zarejestrowany w Polsce, kupowany w komisie; wkład własny kredytobiorcy 25 proc., kwota kredytu: 15 tys. zł, spłacany w 36 miesięcznych ratach

2. Kredyt na 3-letni samochód osobowy o wartości 40 tys. zł, zarejestrowany w Polsce, kupowany w komisie; wkład własny kredytobiorcy 25 proc., kwota kredytu: 30 tys. zł, spłacany w 48 miesięcznych ratach

Piotr Ceregra, Idea Expert

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA