REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

KRS, Pełnomocnictwo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak założyć spółdzielnię socjalną?

Spółdzielnia socjalna może stanowić dobry pomysł na działalność gospodarczą. Podstawę jej działalności określa status, który należy złożyć w KRS wraz z dokumentacją dotyczącą członków spółdzielni. Co należy wziąć pod uwagę przy zakładaniu spółdzielni? Jakich formalności należy dopełnić?

Senat za wprowadzeniem zmian w ustawie o KRS

Senat poparł wprowadzenie zmian w ustawie o KRS. Mają one obejmować przede wszystkim odciążenie sądów rejestrowych i podniesienia bezpieczeństwa w sektorze gospodarki poprzez oczyszczenie KRS z tzw. podmiotów martwych.

Wygaśnięcie pełnomocnictwa

Pełnomocnictwo jest udzielane do dokonania określonych w nim czynności prawnych. Wygaśnięcie pełnomocnictwa może wynikać z ustawy lub z treści samego umocowania.

Zmiany w KRS od 1 grudnia 2014 r.

1 grudnia 2014 wchodzą w życie zmiany w ustawie o KRS, które pozwolą m.in. na automatyczne zakładanie konta płatnikom składek, którzy rozpoczynają działalność i podlegają obowiązkowi wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).

REKLAMA

Wniosek o wpis do rejestru spółki z o.o. – tryb „S24”

Zakładanie spółki w trybie S24 za pomocą systemu teleinformatycznego ma stanowić pewne ułatwienie dla osób zamierzających założyć spółkę z o.o. Po wypełnieniu odpowiednich formularzy generowany jest wniosek o wpis do sądu rejestrowego. Czy rzeczywiście ten sposób stanowi ułatwienie również dla sądu? Jaka jest wysokość opłaty za wniosek? Jak prawidłowo go złożyć?

Zmianami w przepisach o Krajowym Rejestrze Sądowym

Szczegółowe zasady wykreślania z Krajowego Rejestru Sądowego i unormowania dyscyplinujące podmioty do niego wpisane zawiera projekt zmian w ustawie o KRS, który we wtorek poparła sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka.

Jak założyć konto użytkownika do rejestracji spółki z o.o. w trybie „S24”?

Przepisy prawa przyznają możliwość założenia spółki z o.o. przez Internet w trybie S24, z wykorzystaniem wzorca umowy zamieszczonego w systemie teleinformatycznym. Konieczne jest przede wszystkim założenie konta użytkownika. Jak założyć konto wymagane przy rejestracji w trybie S24?

Kiedy trzeba zapłacić opłatę skarbową od pełnomocnictwa?

W sprawie z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym, złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii powoduje obowiązek zapłaty opłaty skarbowej - wynika z wydanej przez ministra finansów interpretacji ogólnej. Kiedy jest obowiązek zapłacenia opłaty skarbowej od pełnomocnictwa?

REKLAMA

Niezarejestrowane w KRS spółki do końca 2015 r. skutkuje wykreśleniem

Obowiązek rejestracji spółek kapitałowych w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) istnieje od kilkunastu lat. Wciąż nie udaje się jednak skłonić do tego wszystkich firm. Projekt autorstwa Ministerstwa Sprawiedliwości zawiera założenie, że spółki, które nie zarejestrują się w KRS do końca 2015 roku, czeka wykreślenie. Pomysł jest godny poparcia, jednak kontrowersje budzi koncepcja przejmowania majątku tych spółek przez Skarb Państwa.

Wykreślenie z rejestru spółki w upadłości

Wobec spółki, która jest niewypłacalna względem swoich wierzycieli może być prowadzone postępowanie likwidacyjne bądź upadłościowe. W przypadku likwidacji majątku spółki powoływany jest syndyk masy upadłości, który po zakończeniu postępowania występuje z wnioskiem o wykreślenie spółki z rejestru

Czym różni się pełnomocnictwo od prokury?

O ile kwestie dotyczące pełnomocnictwa i sposobu jego udzielania nie nastręczają zwykle wielu niejasności, to prokura, będąca szczególnym przypadkiem pełnomocnictwa, jest instytucją budzącą więcej wątpliwości. Jakie są różnice między pełnomocnictwem a prokurą, komu mogą zostać udzielone oraz do jakiego typu czynności prawnych? Te i inne kwestie znajdą odzwierciedlenie w niniejszym artykule.

Druk pełnomocnictwa - co musi zawierać?

Treść druku pełnomocnictwa oraz jego granice określa mocodawca, jednak przepisy Kodeksu Cywilnego wskazują na różne rodzaje pełnomocnictwa oraz określają podstawowe wymagania i rygory co do ich treści i formy. Żeby pełnomocnictwo było udzielone prawidłowo, należy więc odpowiednio stosować te uregulowania i mieć świadomość istnienia czterech podstawowych typów pełnomocnictwa. Co musi zawierać druk pełnomocnictwa?

Opłata skarbowa od pełnomocnictwa procesowego

Nieuiszczenie opłaty skarbowej od pełnomocnictwa nie skutkuje nieprawidłowym jego wniesieniem, a jedynie brakami formalnymi. Nie warto jednak uchylać się od obowiązku zapłaty, ponieważ takie postępowanie może narazić nas na odpowiedzialność karno-skarbową w postaci grzywny. O tym kiedy, gdzie i w jakiej wysokości należy uiścić opłatę skarbową od pełnomocnictwa w poniższym artykule.

Pełnomocnictwo dla osoby prawnej

W sytuacji, gdy mocodawcą pełnomocnictwa jest osoba prawna, może wystąpić szereg kwestii i kontrowersji rzutujących na jego poprawność. O tym jakie są zasady właściwego udzielenia pełnomocnictwa przez osobę prawną decyduje przede wszystkim jej typ oraz rodzaj pełnomocnictwa. Z odrębnymi uregulowaniami w tym zakresie mamy także do czynienia w przypadku przepisów prawa pracy.

Zmiany w ustawie o KRS – opinia przedsiębiorców

Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekt założeń zmian w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym. Zmiany obejmą np. wprowadzenie uproszczonej procedury wykreślania podmiotów, które nie są aktywne i nie posiadają majątku. Jak postrzegają zmiany sami przedsiębiorcy?

Dopuszczalność zawarcia czynności z samym sobą

Zawarta w art. 108 Kodeksu cywilnego (dalej k.c.) zasada zakazu dokonywania przez pełnomocnika czynności prawnej z sobą samym, została przede wszystkim wprowadzona w celu ochrony interesów mocodawcy. Zakaz ten znajduje zastosowanie zarówno w sytuacji, gdy pełnomocnik jest drugą stroną umowy zawieranej w imieniu mocodawcy, jak również wtedy, gdy reprezentuje on jednocześnie obie strony czynności prawnej.

Szykują się zmiany w procedurze wpisów do KRS w 2015 roku

Rezygnacja z publikacji wpisów w Monitorze Sądowym i Gospodarczym oraz wprowadzenie możliwości uzupełnienia braków w dokumentach przy pomocy specjalnego portalu internetowego – to tylko niektóre zmiany, jakie chce wprowadzić Ministerstwo Sprawiedliwości. Chodzi o przygotowane przez resort sprawiedliwości założenia zmian w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym.

Pełnomocnik w postępowaniu podatkowym

Przedsiębiorca może ustanowić pełnomocnika w postępowaniach przed organami podatkowymi. Ustanowienie pełnomocnika w tego typu procedurze nie wiąże się ze szczególnymi utrudnieniami, a może zapewnić podatnikowi wiele komfortu.

Czy można wpisać pełnomocnika do CEIDG?

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej to jawny rejestr przedsiębiorców będących osobami fizycznymi lub będących członkami spółki cywilnej. Istnieje jednak także możliwość, by w tym rejestrze ujawnić swojego pełnomocnika, co znacznie uprości procedurę korzystania z jego pomocy przed urzędem.

Konsekwencje niezłożenia sprawozdania finansowego

Członkowie zarządu oraz wspólnicy prowadzący sprawy spółki zobowiązani są do złożenia rocznego sprawozdania finansowego w sądzie rejestrowym. Sprawozdanie jest bowiem traktowane na równi z deklaracją urzędową. Jakie są konsekwencje niezłożenia sprawozdania?

Pełnomocnik w e-sądzie

Powstanie e-sądu miało na celu udogodnienie i przyspieszenie postępowań sądowych i znaczne ich odformalizowanie. Pewne różnice dotyczą także pełnomocników działających w tego typu procesach.

Okresowe zawieszenie działalności gospodarczej

Okresowym zawieszeniem działalności gospodarczej zainteresowani są nie tylko przedsiębiorcy zawierający transakcje latem, lecz przede wszystkim osoby, dla których czas letni oznacza przestój w prowadzeniu interesów. Jest to rozwiązanie o tyle korzystne, że pozwala na pozbycie się konieczności regulowania należności publicznoprawnych na czas trwania zawieszenia.

Niższe opłaty za ogłaszanie w Monitorze wpisów do KRS

Obowiązują już zmienione przepisy dotyczące wydawania i rozpowszechniania Monitora Sądowego i Gospodarczego. Najważniejszą zmianą jest obniżenie opłat za ogłoszenie wpisu KRS w Monitorze do 100 zł.

Opłaty za ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym w 2015 roku

W 2015 roku obowiązywać będą te same opłaty za ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym jak w latach ubiegłych. W artykule prezentujemy wysokość opłat za ogłoszenia w Monitorze Sądowym i gospodarczym w 2015 roku.

Opłaty w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) w 2015 roku

Zastanawiasz się jakie będą opłaty w Krajowym Rejestrze Sądowym w 2015 roku? Ile zapłacisz za zarejestrowanie spółki lub dokonanie zmiany wpisu? Poniższy tekst w przejrzysty sposób przedstawia wysokość opłat w KRS w 2015 roku.

Zakładanie spółek będzie łatwiejsze?

Rząd dąży do kolejnych uproszczeń w zakładaniu spółek. Zmodernizowany kilka lat temu system pozwolił na składanie wszystkich dokumentów w jednym okienku i umożliwił rejestrację spółki z o.o. on line ale nie zmienił ani czasu oczekiwania na rejestrację, ani ilości wypełnianych formularzy.

Rejestracja firmy w CEIDG przez pełnomocnika

Przedsiębiorca, który chce zarejestrować firmę w CEIDG może skorzystać z pomocy pełnomocnika. Wystarczy jedynie udzielenie odpowiedniego pełnomocnictwa bez wymaganej formy papierowej. Jak zarejestrować pełnomocnika? W jaki sposób rejestrować firmę przez pełnomocnika?

Obowiązek opłacenia dokumentu dotyczącego udzielenie prokury

Prokura jest szczególnym rodzajem pełnomocnictwa udzielanego przez przedsiębiorców w celu wykonywania czynności związanych z prowadzoną przez nich działalnością. Prokura podlega obowiązkowi wpisu do rejestru, a dokument stwierdzający jej udzielenie podlega opłacie skarbowej.

Dokonywanie zmian i sprostowań w KRS

Każda zmiana danych podmiotu wpisanego w KRS musi zostać zarejestrowana. Przedsiębiorcy zobowiązani są do składania wniosków o zmianę wpisu w KRS na urzędowych formularzach. Mogą tego dokonywać również drogą elektroniczną.

Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o KRS

Minister Sprawiedliwości przedłożył projekt zmian w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz o zmianie niektórych ustaw. Zmiany mają znacznie usprawnić rozpoczęcie prowadzenia działalności.

Pełnomocnictwa ogólne w procedurach podatkowych

Finalizują się prace nad zmianami w Ordynacji podatkowej. Zmiany mają ułatwić życie podatnikom, ale też stworzyć możliwość lepszego przeciwdziałania przestępstwom podatkowym. Jedną z nich jest wprowadzenie pełnomocnictw ogólnych w procedurach podatkowych. Jakie jeszcze zmiany szykuje resort finansów?

Jak zweryfikować osoby objęte zakazem pełnienia funkcji w spółkach?

Od stycznia 2013 r. sądy rejestrowe mogą weryfikować osoby ubiegające się o wpis do KRS. Otrzymują wówczas informację z Biura Informacyjnego Krajowego Rejestru Karnego o tym, czy dana osoba otrzymała zakaz pełnienia funkcji w organach spółek bądź likwidatorów.

Kiedy pełnienienie funkcji w spółkach kapitałowych jest zakazane?

Przyjmując, że osoby prawomocnie skazane za przestępstwa określone w art. 18 § 2 k.s.h. nie są i nie mogą zostać członkami organów czy też likwidatorami spółek kapitałowych, trzeba by także przyjąć, że czynności prawne dokonane przez takie osoby za spółkę (w szczególności należy mieć więc na uwadze członków zarządu) są bezwzględnie nieważne.

Różnice pomiędzy wpisami w KRS a rzeczywistością

Dane widniejące w Krajowym Rejestrze Sądowym nie zawsze odpowiadają rzeczywistości. Zdarza się, że nie wykreślono informacji nieaktualnych, bądź też nie ujawniono nowych istotnych wydarzeń. Nie pozostaje to bez znaczenia ani dla wpisanych do rejestru spółek, ani dla ich kontrahentów.

Brak obowiązku przechowywania numerów Monitora Sądowego i Gospodarczego

Zgodnie z nowelizacją ustawy o Monitorze Sądowym i Gospodarczym zniesiony został obowiązek przechowywania przez przedsiębiorców numerów Monitora Sądowego i Gospodarczego. Nowelizacja została już podpisana przez Prezydenta.

W jaki sposób wypowiedzieć pełnomocnictwo procesowe?

Mocodawca może w każdym czasie wypowiedzieć pełnomocnictwo procesowe. Jednakże skutki prawne wystąpią dopiero w momencie zawiadomienia sądu o tym fakcie oraz z chwilą doręczenia zawiadomienia stronom oraz innym uczestnikom postępowania.

Opłaty w Krajowym Rejestrze Sądowym 2014

Opłaty w Krajowym Rejestrze Sądowym wynikają z ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Jakie są opłaty w Krajowym Rejestrze Sądowym w 2014 roku?

Rejestracja firmy - CEIDG i KRS

Aby prowadzić działalność gospodarczą, musimy dokonać jej rejestracji. W zależności od tego, w jakiej formie chcemy ją prowadzić, musimy złożyć wniosek o dokonanie wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) albo w Krajowym Rejestrze Sądowym (wyszukiwarka podmiotów wpisanych do KRS).

Pełnomocnik załatwi sprawę przedsiębiorcy online

Pełnomocnicy przedsiębiorców mogą zarządzać wpisami swoich mocodawców online. Oznacza to, iż pełnomocnik przedsiębiorcy uwidoczniony we wpisie w CEIDG może, w zależności od udzielonego mu pełnomocnictwa, elektronicznie zgłosić zmianę we wpisie, zawiesić lub wznowić wykonywanie działalności gospodarczej oraz wykreślić wpis.

Roczne sprawozdania finansowe spółek należy złożyć w KRS

Sprawozdania finansowe spółek handlowych należy złożyć we właściwym rejestrze sądowym, w którym spółka została zarejestrowana w terminie 15 dni od zatwierdzenia. Roczne sprawozdanie składa kierownik jednostki wraz z wnioskiem o zmianę wpisu w KRS.

Odpowiedzialność cywilnoprawna w spółce akcyjnej

Członkowie zarządu spółki akcyjnej zobowiązani są do należytego wykonywania powierzonych im zadań z korzyścią dla spółki. Za podejmowane działania odpowiadają przed spółką.

Hipoteka na wierzytelności hipotecznej

Przedmiotem hipoteki może być również wierzytelność zabezpieczona hipoteką. Taka hipoteka nosi nazwę „subintabulat”.

Zwykłe podwyższenie kapitału zakładowego

Podwyższenie kapitału zakładowego spółki to szczególnego rodzaju zmiana statutu spółki. Jak jej dokonać?

Zgłoszenie spółki osobowej do sądu rejestrowego

Zgłoszenie spółki do rejestru przedsiębiorców jest konieczne dla powstania spółki ze zdolnością prawną, podlegającej przepisom Kodeksu spółek handlowych.

Rejestracja spółek komandytowych a odpowiedzialność komandytariusza

Nieznajomość przepisów prawa handlowego może skutkować konsekwencjami na bardzo szeroką skalę. Tak właśnie dzieje się w przypadku niezachowania pewnych zasad podczas rejestracji spółki komandytowej.

Można pobrać bezpłatny odpis z KRS przez internet

Resort sprawiedliwości umożliwił darmowe pobranie odpisów z KRS przez internet. Informacje można pobierać w formie plików PDF.

Jak długo ważny jest odpis KRS?

Uczestnictwo w obrocie prawnym z udziałem spółek wymaga od nas posiadania aktualnego odpisu spółki z Krajowego Rejestru Sądowego. Często może pojawić się pytanie o to, jak długo taki odpis pozostaje ważny.

Kim jest Rzecznik Patentowy?

Zawód rzecznika patentowego jest mało znany w Polsce. Jest to zawód z długą tradycją i ugruntowaną pozycją w świecie. Rzecznik patentowy świadczy profesjonalną pomoc w sprawach własności przemysłowej.

Nowe formularze KRS 2012

Nowe formularze KRS obowiązują od 1 stycznia 2012 roku. Pobierz potrzebny formularz KRS.

Czy fundacja może prowadzić działalność gospodarczą?

Fundacje są zakładane w celach niekomercyjnych, by realizować określone zadania o znaczeniu społecznym. Nie oznacza to jednak, że nie mogą prowadzić działalności gospodarczej pod pewnymi warunkami.

REKLAMA