REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Faktura VAT, Mikroprzedsiębiorca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Za prowadzenie parabanku nawet 10 mln zł kary

W ostatnim czasie często słychać o działalności parabanków. Są to instytucje świadczące usługi podobne do bankowych, jednakże prowadzą swoją działalność bez zezwolenia, nie podlegają specyficznym dla banków regulacjom prawnym oraz systemowi gwarantowania depozytów. W związku z tym, rząd chce wprowadzić wysokie kary za prowadzenie takiej działalności.

Mikro, mały i średni przedsiębiorca - definicje

Definicje mikro i małych firm są niezbędne dla tych przedsiębiorców, którzy ubiegają się lub planują ubiegać się o wsparcie finansowe w ramach krajowych lub unijnych programów. Co oznacza pojęcie małej firmy? Kiedy mała firma zmienia się w średnią?

Mikro, mały i średni przedsiębiorca - definicje

Definicje mikro i małych firm są niezbędne dla tych przedsiębiorców, którzy ubiegają się lub planują ubiegać się o wsparcie finansowe w ramach krajowych lub unijnych programów. Co oznacza pojęcie małej firmy? Kiedy mała firma zmienia się w średnią?

Monitoring niezapłaconych faktur w internecie

Nieopłacone w terminie faktury, w konsekwencji powodujące zatory płatnicze, to problem wielu polskich firm. Coraz więcej przedsiębiorców zdaje sobie jednak sprawę, iż odpowiednio wcześnie podjęte działania mogą skutecznie zdyscyplinować płatnika, a tym samym poprawić płynność finansową, dlatego też decydują się na wdrożenie w swoich firmach procesu monitorowania należności. Z pomocą przychodzą im internetowe serwisy, oferujące w tym zakresie skuteczną e-usługę.

REKLAMA

Sprzedaż towarów w Unii z NIP PL

Przedsiębiorca, który zamierza podjąć współpracę z innym przedsiębiorcą w Unii, przed rozpoczęciem transakcji powinien zarejestrować się jako podatnik VAT UE. Dodatkowo powinien na fakturach stosować NIP PL. W przypadku braku NIP - u PL, sprzedaż towarów należy skorygować.

Leasing szansą na prowadzenie i rozwój działalności

W latach 2009-2013 oraz w 2014 r. 31% mikro, małych i średnich przedsiębiorstw korzystało z leasingu w celach inwestycyjnych. Niektóre z nich kilkakrotnie, zapewniając sobie w ten sposób dostęp do środków transportu, maszyn i urządzeń, sprzętu IT, ale też sprzętu medycznego czy maszyn rolniczych – wynika z badania, które przeprowadziła Konfederacja Lewiatan.

Faktury otrzymane przed dokonaniem dostawy - jak je rozliczyć?

Początek 2014 roku był okresem rewolucyjnych zmian na gruncie Ustawy o podatku od towarów i usług. Modyfikacjom uległy podstawowe zasady związane z rozliczaniem VAT, dlatego mimo że upłynęło już trochę czasu, wiele aspektów wciąż wzbudza wątpliwości wśród podatników. Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest: jak rozliczać VAT od faktury otrzymanej przed dokonaniem dostawy?

Właściwość przemienna przy zawezwaniu do próby ugodowej kilku podmiotów

Z uwagi na liczne wątpliwości co do możliwości skutecznego zawezwania do próby ugodowej przed sąd więcej niż jednego podmiotu, w sytuacji gdy adresy zamieszkania, bądź zarejestrowanej siedziby nie pokrywają się, temat właściwości przemiennej przy zawezwaniu do próby ugodowej stał się tematem niezwykle kontrowersyjnym.

REKLAMA

Przedawnienie roszczeń z faktur VAT

Na podstawie faktury VAT można stwierdzić sprzedaż bądź wykonanie określonej usługi. Faktura nie będzie jednak stanowić podstawy roszczenia. W zależności od rodzaju umowy przepisy prawa przewidują różne terminy przedawnienia roszczeń z faktur.

Ulga na złe długi – korekta VAT

Z ulgi na złe długi mogą skorzystać jedynie osoby będące podatnikami VAT, które dokonały sprzedaży i mają problem z odzyskaniem od kontrahenta zapłaty za towar bądź usługę. W jakich sytuacjach można skorzystać z tej ulgi?

Odliczanie VAT podczas zawieszenia działalności

Podczas zawieszenia działalności przedsiębiorca może odliczyć VAT jedynie od stałych wydatków bądź od zakupów dokonanych na podstawie standardowych zasad. Odliczenie nie będzie obejmowało nowych zakupów, a np. faktur za najem lokalu.

Jak rozliczyć umowę barterową?

Umowa barterowa jest szczególnie korzystna dla przedsiębiorców, gdyż pozwala uzyskać niezbędne towary bądź usługi bez konieczności uiszczania zapłaty. Czym zatem jest barter? W jaki sposób rozliczyć umowę barterową?

Przedsiębiorcy a eurowybory - raport

Prawie 80 proc. przedsiębiorców nie ma poczucia, by europosłowie kończący obecną kadencję reprezentowali i bronili ich biznesowych racji w Brukseli – wynika z najnowszego sondażu Instytutu Keralla Research, który przeprowadził badanie wśród mikro, małych i średnich firm w Polsce.

Franczyza szansą dla małych przedsiębiorstw

Mali przedsiębiorcy zajmujący się sprzedażą artykułów spożywczych tracą na rozwoju dyskontów spożywczych. Dobrym rozwiązaniem na utrzymanie odpowiednio wysokich obrotów jest franczyza lub specjalizacja. Małe sklepy będą mogły utrzymać się na rynku, dzięki dopasowaniu do potrzeb klientów.

Polska na szczycie przedsiębiorczych krajów

Z badań Komisji Europejskiej wynika, iż Polska znajduje się na szczycie najbardziej przedsiębiorczych krajów Unii. Prężnie rozwijany jest sektor małych i średnich przedsiębiorstw, a w skali roku osiągamy wysoki przyrost wszystkich firm.

Wydatki na pustej fakturze nie będą kosztem

Przedsiębiorca, który otrzymał od dostawcy fakturę wskazującą na nieistniejącą transakcję, nie będzie mógł zaliczyć poniesionych wydatków w koszty. Bez znaczenia będzie fakt, czy przedsiębiorca wiedział o oszustwie – tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 27 marca 2014 r., sygn. akt II FSK 1006/12.

Przedsiębiorco, adres na fakturze wykaż taki, jak w VAT-R

Przedsiębiorcy, wystawiający faktury za usługi powinni wpisywać adres taki, jaki znajduje się w zgłoszeniu VAT-R. Oznacza to, że powinni wpisywać w dokumentach księgowych odpowiedni adres – zamieszkania bądź siedziby firmy.

Jak wykorzystywać faktury elektroniczne w 2014 roku?

Przedsiębiorcy w kontaktach z kontrahentami z roku na rok coraz chętniej wykorzystują faktury elektroniczne. Wielu z nich szybko docenia wygodę takiego rozwiązania oraz fakt, iż wpływa ono pozytywnie na wizerunek firmy, ponieważ dokumenty dostarczane są na czas w sposób, który pozwala chronić nasze środowisko. Na początku ubiegłego roku było głośno na temat zmian w zakresie przepisów regulujących wystawianie i przesyłanie e-faktur. Miały one na celu doprecyzowanie wcześniejszych regulacji oraz ułatwienie stosowania elektronicznej siostry tradycyjnej faktury w obrocie gospodarczym. A jak jest w bieżącym roku - czy podatnicy wystawiający e-dokumenty sprzedażowe muszą zaktualizować swoją wiedzę na ich temat? Sprawdźmy.

Jak założyć firmę na próbę?

Brak stabilności przychodów, zła kondycja finansowa czy zbyt mały kapitał na założenie firmy? Oto częste problemy, z którymi borykają się nowi przedsiębiorcy. Aby podjąć się prowadzenia działalności warto rozważyć wszystkie wady i zalety. Warto zatem pomyśleć o firmie na próbę. Jak ją założyć? Gdzie zarejestrować?

Małe firmy nie korzystają z unijnych pieniędzy

Tylko 13,7 proc. małych firm deklaruje, że będzie się starała pozyskać fundusze z Unii Europejskiej w latach 2014-2020. To jeszcze mniej niż w latach 2007-2013, kiedy to z funduszy europejskich skorzystało 17,24 proc. mikro- i małych przedsiębiorców. Dane te ujawniło badanie Instytutu Badań i Analiz OSB oraz portalu Firmy.net.

Bariery rozwoju mikroprzedsiębiorstw w 2014 roku

Rosnące koszty prowadzenia działalności, spadek popytu oraz zła kondycja gospodarki – to najczęstsze obawy mikro- i małych przedsiębiorców w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej w 2014 roku. Dane te ujawniło badanie Instytutu Badań i Analiz oraz portalu Firmy.net.

Zmiany dotyczące zwolnienia z VAT przy sprzedaży towarów używanych

Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług wprowadziła zmiany odnośnie zasad korzystania ze zwolnienia z VAT przy dokonywaniu sprzedaży towarów używanych. Zlikwidowano bowiem przepisy definiujące towary używane, które umożliwiały ich sprzedaż z zastosowaniem zwolnienia z podatku od towarów i usług. Wprowadzone modyfikacje prawne wpłyną niekorzystnie w szczególności na czynnych podatników VAT.

Przeliczanie faktur w walutach obcych dla celów VAT 2014

Przeliczanie na polskie złote faktur wystawionych w walutach obcych wywołuje u podatników niemałe wątpliwości. Czy zmiany w regulacjach dotyczących terminów wystawiania faktur wpłyną na zasady przeliczeń? Jakie kursy należy stosować? Odpowiedź poniżej.

UE pomoże w restrukturyzacji przedsiębiorstw

Komisja Europejska przygotowała najlepsze rozwiązania mające na celu złagodzenie skutków restrukturyzacji przedsiębiorstw. Wskazane działania obejmą również kwestie zwolnień pracowników.

Obowiązkowe elementy faktury w 2014 roku

Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług wprowadzi zapisy dokładnie określające, jakie elementy faktura zawierać musi, co może, a czego nie powinna. Wiedza ta jest niezwykle istotna, ponieważ dokument, na którym zabraknie obligatoryjnych danych, nie będzie uznawany za fakturę. Jakie obowiązkowe elementy muszą znaleźć się na fakturze w 2014 roku?

Wysokość stawek karty podatkowej w 2014 r.

Minister Finansów corocznie obwieszcza zmiany w wysokości stawek karty podatkowej do której można wykonywać świadczenia przy prowadzeniu niektórych usług. Od 2014 r. osoby wykonujące niektóre zawody zapłacą wyższy podatek. Jak zatem zmieni się wysokość stawek karty podatkowej w 2014 r.?

Obowiązek wystawiania rachunków za wykonane usługi

Osoby prowadzące działalność gospodarczą zobowiązane są do wystawiania na żądanie usługobiorcy bądź kupującego do wystawienia rachunku za wykonane usługi. Przedsiębiorcy mają również obowiązek numerowania i przechowywania rachunków.

Zawieranie umów z dostawcami

Prowadząc własną firmę trzeba dużą wagę przywiązywać do relacji z dostawcami. To od nich zależy jakość i koszt wytworzenia produktów czy usług, które dostarczamy na rynek. Dobre stosunki, wsparte odpowiednio sformułowanymi umowami, które zabezpieczają interesy obu stron, to podstawa stabilnego, bezpiecznego rozwoju.

Zakładam firmę - wybór formy prawnej

Zanim zdecydujemy się zakładać własną firmę, powinniśmy zastanowić się, która z dostępnych form prawnych będzie dla nas najkorzystniejsza. Przyszły przedsiębiorca musi podjąć decyzję, czy chce prowadzić indywidualną działalność gospodarczą, czy wejść w spółkę – osobową lub kapitałową.

Promocja, czyli sposób na pozyskiwanie klientów

Promocja początkującej firmy to wyzwanie. Jak bowiem poinformować świat o oferowanych przez nią produktach czy usługach, pamiętając o ograniczeniach związanych z niewielkim z reguły budżetem przeznaczonym na rozruch działalności?

Strategia rynkowa małej firmy

Gdy zaczynamy działalność, naszą uwagę zaprzątają najbardziej podstawowe kwestie, głównie wizyty w urzędach czy bankach. Strategia rynkowa brzmi jak termin nie z naszej bajki, zarezerwowany dla największych korporacji o miliardowych przychodach. „Chciałbym po prostu działać i zarabiać” – myśli wielu mikroprzedsiębiorców. Czym jest strategia rynkowa małej firmy?

Odliczenie podatku VAT przez korzystającego z przedmiotu leasingu

Podmiotom zarejestrowanym jako podatnicy VAT wykorzystujący przedmiot umowy leasingu do celów działalności opodatkowanej podatkiem VAT przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego zarówno od poszczególnych rat leasingowych, jak i na fakturze wystawionej przez finansującego z góry w sytuacji leasingu finansowego przewidującego przejście prawa własności na korzystającego.

Obowiązek meldunkowy 2016

Od 2016 roku przestanie funkcjonować obowiązek meldunkowy. Wiążę się to z zaprzestaniem prowadzenia przez gminy rejestru stałych mieszkańców. Jak zmieni się obowiązek meldunkowy?

Rzecznik Praw Przedsiębiorcy od 2014 roku?

Rzecznik Praw Przedsiębiorcy od 2014 roku może pojawić się w polskim porządku prawnym. Jest on instytucją proponowaną w projekcie ustawy o Rzeczniku Praw Przedsiębiorcy, wniesionym przez grupę posłów do Sejmu, dnia 16 kwietnia tego roku, a która miałaby zacząć funkcjonować z początkiem 2014 r. Projekt w pełni dotyczy określenia kompetencji i uprawnień nowej instytucji, której zadaniem byłaby obrona interesów przedsiębiorców w sytuacjach konfliktowych, w których stroną przeciwną jest Państwo.

Gwarancje de minimis są niewystarczające

Pomoc de minimis to za mało dla małych firm, by przetrwać na rynku. Aby przetrwać firmy potrzebują dziś wyraźnego wsparcia – mówi Jarosław Dąbrowski, prezes firmy doradczej Dąbrowski Finance. Kredyty z gwarancją de minimis to krok w dobrym kierunku, ale muszą zwiększyć się wolumeny oraz zmodyfikować zasady ich udzielania. Konieczne są szybkie działania, których efekt przedsiębiorcy odczują od razu, a nie za 3 czy 5 lat.

Nie czekaj! Spraw, by Twoja faktura stała się najważniejsza.

Sprawdź kontrahenta jeśli masz wątpliwości względem jego wypłacalności i ogranicz ryzyko. Wpisz dłużnika jeśli jego nierzetelność płatnicza powoduje zatory płatnicze w twojej firmie i spraw, by twoja faktura stała się dla niego priorytetem. Potwierdź swoją wiarygodność za pomocą Certyfikatu i pokaż innym, że masz przewagę.

Jaki adres na fakturze jest prawidłowy w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą?

Katalog danych, które powinna zawierać faktura, został określony w § 5 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 68, poz. 360).

Praca w motoryzacji

Większość Polaków jest skłonna zmienić pracę, jeśli dostanie propozycję wyższego wynagrodzenia. W branży motoryzacyjnej szansę na rozwój i dobre zarobki mają przede wszystkim dobrze wykwalifikowani specjaliści.

Kolejna ustawa antykryzysowa

Zdaniem ekspertów Pracodawców RP wejście w życie tzw. ustawy antykryzysowej bis dopiero pod koniec II kwartału 2013 r. – co zapowiedział Wiceminister Pracy i Polityki Społecznej Jacek Męcina – może być spóźnioną decyzją.

Pieniądze dla rolnika na założenie firmy

Osoba będąca rolnikiem może ubiegać się o dofinansowanie na założenie pozarolniczej działalności gospodarczej. Jak tego dokonać?

Działalność gospodarcza - zakres definicji

Definicję działalności gospodarczej można znaleźć m.in. w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Jaki jest zakres tej definicji?

Konkurs na pomysł - weź udział w IV edycji konkursu dla studentów

„Konkurs na pomysł” to propozycja Kancelarii Prawno-Patentowej Jarzynka i Wspólnicy dla studentów, łącząca w sobie możliwość rozwinięcia talentów z okazją do uzyskania praw w zakresie własności intelektualnej.

Obowiązkowe elementy faktury VAT

Obowiązkowe elementy faktury VAT znajdują się w rozporządzeniu Ministra Finansów z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Jakie elementy musi zawierać faktura VAT?

Przetarg na zakup bonów towarowych

Kwoty jakie zamawiający wydają w ciągu roku na zakup bonów towarowych wynoszą najczęściej od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. W większości przypadków jednak środki wydatkowane na powyższy cel przekraczają próg 14.000 Euro. To z kolei oznacza – przyjmując zasadę zgodnie, z którą zakup bonów towarowych stanowi dostawę w rozumieniu Prawa zamówień publicznych – konieczność zastosowania odpowiednich przepisów Prawa zamówień publicznych.

Ranking kont osobistych - z którymi najmniejsze rachunki?

Konto bez opłat za prowadzenie, darmowa karta debetowa, bezpłatne przelewy internetowe czy moneyback. Tym banki kuszą potencjalnych posiadaczy kont osobistych. Najnowszym pomysłem niektórych instytucji jest zwrot części rachunków opłacanych za pośrednictwem bankowości internetowej.

Jakie konto dla dwuletniej firmy?

Każdy przedsiębiorca działa w innej branży. Każdy też ma inne potrzeby. Łączy ich jedno – konieczność dokonywania rozliczeń, czy to z kontrahentami biznesowymi, czy z urzędami. Niezbędne jest do tego konto bankowe. TotalMoney.pl postanowił sprawdzić, które z nich będzie najkorzystniejsze dla firmy, która na rynku działa już od dwóch lat.

Ceny energii dla przedsiębiorców w 2013 roku

W ostatnich latach ceny energii dla przedsiębiorców rosły zdecydowanie wolniej niż ceny dla gospodarstw domowych. Czy w 2013 roku ten trend został utrzymany?

Obraz polskiego przedsiębiorcy

Polscy przedsiębiorcy odpowiadają za trzy czwarte polskiego PKB, a inwestycje firm są trzy razy większe niż samorządów. Jaki jest obraz polskich przedsiębiorców?

Czy każdy produkt musi mieć naklejoną cenę?

Obecnie każda sztuka towaru musi być obowiązkowo oznaczona ceną. Rząd przyjął jednak założenia do projektu ustawy, który ma znieść ten obowiązek.

Funkcje kierownicze pomagają osiągać założone cele

Zapewne żaden kierownik nie lubi, kiedy po wydaniu polecenia, podwładny czy podwładni zaczynają piętrzyć trudności argumentując dlaczego to zadanie jest trudne albo niemożliwe do wykonania. Ja, w każdym razie nie lubię. Nie zwalnia to jednak takiego kierownika od zastanowienia się czy te wątpliwości są uzasadnione merytorycznie, czy też nie. A z tym może być różnie. Im częściej kierownikowi jego funkcja kojarzy się wyłącznie z wydawaniem poleceń, tym większe prawdopodobieństwo, że podwładni mają jednak rację, a ich obiekcje są zasadne. Wtedy to nawet dobrze, że je składają. Dzięki temu zwiększają prawdopodobieństwo, że projekt jednak zostanie zrealizowany, a "skóra" kierownika uratowana.

REKLAMA