reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Obowiązek meldunkowy 2016

Obowiązek meldunkowy 2016

Od 2016 roku przestanie funkcjonować obowiązek meldunkowy. Wiążę się to z zaprzestaniem prowadzenia przez gminy rejestru stałych mieszkańców. Jak zmieni się obowiązek meldunkowy?

Koniec obowiązku meldunkowego


W 2016 roku zakończy się obowiązek meldunkowy. Gminy nie będą musiały już prowadzić rejestrów stałych mieszkańców. Zmiany te spowodują poważne zmiany w procedurze przeprowadzania wyborów powszechnych. Brak danych z rejestru stałych mieszkańców poważnie wpłynie na sposób prowadzenia i aktualizacji rejestru wyborców.


Rejestr wyborców


Zgodnie z opinią Państwowej Komisji Wyborczej prowadzenie rejestru wyborców nadal powinno należeć do zadań gmin, z tą zmianą, że wpis i wykreślenie wyborcy z rejestru wyborców będzie występować jedynie na wniosek zainteresowanego wyborcy.


Wprowadzenie takich zmian wiąże się z koniecznością uchwalenia przepisów przejściowych stanowiących, że od 2016 roku osoby ujęte dotychczas w rejestrze wyborców są z mocy prawa ujęte w nowym rejestrze prowadzonym według znowelizowanych przepisów kodeksu wyborczego.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Rejestr wyborców prowadzony przez konsuli


W przypadku obywateli polskich przebywającym za granicą Państwowa Komisja Wyborcza proponuje stworzenie rejestrów wyborców prowadzone przez konsulów. Od rejestrów gminnych różniłby ich czasowy charakter wpisu, przykładowo trzyletni.


Centralny rejestr wyborców


Informacje o wyborcach zebrane w rejestrach prowadzonych przez gminny i konsuli trafiałyby do prowadzonego przez PKW centralnego rejestru wyborców. Takie rozwiązanie zdaniem PKW wykluczy sytuację, w której ten sam wyborca widnieje w kilku rejestrach. By usprawnić cały proces, wnioski mogłyby być składane nie tylko pisemnie ale i elektronicznie.

 
Zobacz: Abonament RTV w 2014 r.

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 11.12.2013

Autor:

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Przybysz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama