Obowiązek meldunkowy 2016
REKLAMA
Koniec obowiązku meldunkowego
W 2016 roku zakończy się obowiązek meldunkowy. Gminy nie będą musiały już prowadzić rejestrów stałych mieszkańców. Zmiany te spowodują poważne zmiany w procedurze przeprowadzania wyborów powszechnych. Brak danych z rejestru stałych mieszkańców poważnie wpłynie na sposób prowadzenia i aktualizacji rejestru wyborców.
REKLAMA
Rejestr wyborców
Zgodnie z opinią Państwowej Komisji Wyborczej prowadzenie rejestru wyborców nadal powinno należeć do zadań gmin, z tą zmianą, że wpis i wykreślenie wyborcy z rejestru wyborców będzie występować jedynie na wniosek zainteresowanego wyborcy.
Wprowadzenie takich zmian wiąże się z koniecznością uchwalenia przepisów przejściowych stanowiących, że od 2016 roku osoby ujęte dotychczas w rejestrze wyborców są z mocy prawa ujęte w nowym rejestrze prowadzonym według znowelizowanych przepisów kodeksu wyborczego.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Rejestr wyborców prowadzony przez konsuli
W przypadku obywateli polskich przebywającym za granicą Państwowa Komisja Wyborcza proponuje stworzenie rejestrów wyborców prowadzone przez konsulów. Od rejestrów gminnych różniłby ich czasowy charakter wpisu, przykładowo trzyletni.
Centralny rejestr wyborców
Informacje o wyborcach zebrane w rejestrach prowadzonych przez gminny i konsuli trafiałyby do prowadzonego przez PKW centralnego rejestru wyborców. Takie rozwiązanie zdaniem PKW wykluczy sytuację, w której ten sam wyborca widnieje w kilku rejestrach. By usprawnić cały proces, wnioski mogłyby być składane nie tylko pisemnie ale i elektronicznie.
Zobacz: Abonament RTV w 2014 r.
REKLAMA
REKLAMA