REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wysokość stawek karty podatkowej w 2014 r.

Monika Pązik

REKLAMA

Minister Finansów corocznie obwieszcza zmiany w wysokości stawek karty podatkowej do której można wykonywać świadczenia przy prowadzeniu niektórych usług. Od 2014 r. osoby wykonujące niektóre zawody zapłacą wyższy podatek. Jak zatem zmieni się wysokość stawek karty podatkowej w 2014 r.?

Zryczałtowany podatek w formie karty podatkowej mogą opłacać podatnicy prowadzący działalność określoną w art. 23 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U.1998.144.930). Są oni jednakże zwolnieni z obowiązku prowadzenia zeznań podatkowych, ksiąg, czyli np. ksiąg rachunkowych czy podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów oraz wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Jednakże ustawodawca wskazuje na zastosowanie przepisów szczególnych w sytuacji, gdy np. obroty uzyskane przez podmiot opodatkowany kartą podatkową będą na tyle wysokie, że powstanie obowiązek prowadzenia ksiąg. Najważniejszym z obowiązków ciążących na tych podmiotach jest wystawianie rachunków i faktur na żądanie usługobiorcy.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Od kiedy można stosować kartę podatkową?

REKLAMA

Zobowiązanie podatkowe w przypadku opodatkowania kartą podatkową powstaje wraz z chwilą wydania decyzji przez naczelnika urzędu skarbowego, ustalającej wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej, odrębnie na każdy rok podatkowy. Do czasu wydania decyzji ubiegające się podmioty nie są zwolnione z obowiązku prowadzenia ksiąg oraz wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Co ważne, do tego czasu opodatkowani są na zasadach ogólnych bądź wedle dotychczasowej formy opodatkowania, np. w formie ryczałtu. Tak samo kształtuje się sytuacja w przypadku wydania decyzji odmownej.

Jeżeli zaś podatnicy w roku wcześniejszym byli opodatkowani kartą podatkową i chcą kontynuować taką formę opodatkowania korzystają ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ksiąg. Jednakże po otrzymaniu decyzji odmownej, u podatników powstaje wskazany obowiązek.

Wysokość stawek

Na podstawie art. 55 wspomnianej ustawy minister właściwy do spraw finansów publicznych zobowiązany jest ogłosić w drodze obwieszczenia wysokości stawek podatkowych w formie karty podatkowej. Nie może jednakże dokonać tego dowolnie, tylko dopiero po obliczeniu wysokości stawek na dany rok. Ustalenia wysokości dokonuje się bowiem raz w roku. Podwyższenia kwot stawek dokonuje się na podstawie wskaźnika cen towarów i usług w pierwszych trzech kwartałach roku poprzedzającego dany rok podatkowy. Wskaźnik ten ogłaszany jest przez Prezesa GUS. Podatnicy, którzy w 2014 r. będą chcieli skorzystać z opodatkowania w formie karty podatkowej powinni do dnia 20 stycznia 2014 r. złożyć do urzędu skarbowego druk PIT – 16. W przypadku osób, które planują dopiero rozpoczęcie działalności gospodarczej, powinny przed założeniem złożyć wskazany wniosek. Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych, zgodnie z danymi GUS od I do III kwartału 2013 r. wyniósł 101,0 w stosunku do tych kwartałów w 2012 r. Oznacza to, że stawki podatkowe w 2014 r. wzrosną o 1 %.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Fiskus nie rozpatrzy nieopłaconego wniosku o interpretację

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA