Wysokość stawek karty podatkowej w 2014 r.
REKLAMA
Zryczałtowany podatek w formie karty podatkowej mogą opłacać podatnicy prowadzący działalność określoną w art. 23 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U.1998.144.930). Są oni jednakże zwolnieni z obowiązku prowadzenia zeznań podatkowych, ksiąg, czyli np. ksiąg rachunkowych czy podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów oraz wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Jednakże ustawodawca wskazuje na zastosowanie przepisów szczególnych w sytuacji, gdy np. obroty uzyskane przez podmiot opodatkowany kartą podatkową będą na tyle wysokie, że powstanie obowiązek prowadzenia ksiąg. Najważniejszym z obowiązków ciążących na tych podmiotach jest wystawianie rachunków i faktur na żądanie usługobiorcy.
REKLAMA
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Od kiedy można stosować kartę podatkową?
REKLAMA
Zobowiązanie podatkowe w przypadku opodatkowania kartą podatkową powstaje wraz z chwilą wydania decyzji przez naczelnika urzędu skarbowego, ustalającej wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej, odrębnie na każdy rok podatkowy. Do czasu wydania decyzji ubiegające się podmioty nie są zwolnione z obowiązku prowadzenia ksiąg oraz wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Co ważne, do tego czasu opodatkowani są na zasadach ogólnych bądź wedle dotychczasowej formy opodatkowania, np. w formie ryczałtu. Tak samo kształtuje się sytuacja w przypadku wydania decyzji odmownej.
Jeżeli zaś podatnicy w roku wcześniejszym byli opodatkowani kartą podatkową i chcą kontynuować taką formę opodatkowania korzystają ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ksiąg. Jednakże po otrzymaniu decyzji odmownej, u podatników powstaje wskazany obowiązek.
Wysokość stawek
Na podstawie art. 55 wspomnianej ustawy minister właściwy do spraw finansów publicznych zobowiązany jest ogłosić w drodze obwieszczenia wysokości stawek podatkowych w formie karty podatkowej. Nie może jednakże dokonać tego dowolnie, tylko dopiero po obliczeniu wysokości stawek na dany rok. Ustalenia wysokości dokonuje się bowiem raz w roku. Podwyższenia kwot stawek dokonuje się na podstawie wskaźnika cen towarów i usług w pierwszych trzech kwartałach roku poprzedzającego dany rok podatkowy. Wskaźnik ten ogłaszany jest przez Prezesa GUS. Podatnicy, którzy w 2014 r. będą chcieli skorzystać z opodatkowania w formie karty podatkowej powinni do dnia 20 stycznia 2014 r. złożyć do urzędu skarbowego druk PIT – 16. W przypadku osób, które planują dopiero rozpoczęcie działalności gospodarczej, powinny przed założeniem złożyć wskazany wniosek. Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych, zgodnie z danymi GUS od I do III kwartału 2013 r. wyniósł 101,0 w stosunku do tych kwartałów w 2012 r. Oznacza to, że stawki podatkowe w 2014 r. wzrosną o 1 %.
Zobacz również: Fiskus nie rozpatrzy nieopłaconego wniosku o interpretację
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.