REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wysokość stawek karty podatkowej w 2014 r.

Monika Pązik

REKLAMA

Minister Finansów corocznie obwieszcza zmiany w wysokości stawek karty podatkowej do której można wykonywać świadczenia przy prowadzeniu niektórych usług. Od 2014 r. osoby wykonujące niektóre zawody zapłacą wyższy podatek. Jak zatem zmieni się wysokość stawek karty podatkowej w 2014 r.?

Zryczałtowany podatek w formie karty podatkowej mogą opłacać podatnicy prowadzący działalność określoną w art. 23 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U.1998.144.930). Są oni jednakże zwolnieni z obowiązku prowadzenia zeznań podatkowych, ksiąg, czyli np. ksiąg rachunkowych czy podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów oraz wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Jednakże ustawodawca wskazuje na zastosowanie przepisów szczególnych w sytuacji, gdy np. obroty uzyskane przez podmiot opodatkowany kartą podatkową będą na tyle wysokie, że powstanie obowiązek prowadzenia ksiąg. Najważniejszym z obowiązków ciążących na tych podmiotach jest wystawianie rachunków i faktur na żądanie usługobiorcy.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Od kiedy można stosować kartę podatkową?

REKLAMA

Zobowiązanie podatkowe w przypadku opodatkowania kartą podatkową powstaje wraz z chwilą wydania decyzji przez naczelnika urzędu skarbowego, ustalającej wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej, odrębnie na każdy rok podatkowy. Do czasu wydania decyzji ubiegające się podmioty nie są zwolnione z obowiązku prowadzenia ksiąg oraz wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Co ważne, do tego czasu opodatkowani są na zasadach ogólnych bądź wedle dotychczasowej formy opodatkowania, np. w formie ryczałtu. Tak samo kształtuje się sytuacja w przypadku wydania decyzji odmownej.

Jeżeli zaś podatnicy w roku wcześniejszym byli opodatkowani kartą podatkową i chcą kontynuować taką formę opodatkowania korzystają ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ksiąg. Jednakże po otrzymaniu decyzji odmownej, u podatników powstaje wskazany obowiązek.

Wysokość stawek

Na podstawie art. 55 wspomnianej ustawy minister właściwy do spraw finansów publicznych zobowiązany jest ogłosić w drodze obwieszczenia wysokości stawek podatkowych w formie karty podatkowej. Nie może jednakże dokonać tego dowolnie, tylko dopiero po obliczeniu wysokości stawek na dany rok. Ustalenia wysokości dokonuje się bowiem raz w roku. Podwyższenia kwot stawek dokonuje się na podstawie wskaźnika cen towarów i usług w pierwszych trzech kwartałach roku poprzedzającego dany rok podatkowy. Wskaźnik ten ogłaszany jest przez Prezesa GUS. Podatnicy, którzy w 2014 r. będą chcieli skorzystać z opodatkowania w formie karty podatkowej powinni do dnia 20 stycznia 2014 r. złożyć do urzędu skarbowego druk PIT – 16. W przypadku osób, które planują dopiero rozpoczęcie działalności gospodarczej, powinny przed założeniem złożyć wskazany wniosek. Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych, zgodnie z danymi GUS od I do III kwartału 2013 r. wyniósł 101,0 w stosunku do tych kwartałów w 2012 r. Oznacza to, że stawki podatkowe w 2014 r. wzrosną o 1 %.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Fiskus nie rozpatrzy nieopłaconego wniosku o interpretację

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA