REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatki 2014/2015 - planowane zmiany przepisów

REKLAMA

Za nami duże zmiany w VAT. Ale podatnicy powinni szykować się do kolejnych istotnych zmian przepisów podatkowych. Jakie są najbliższe plany legislacyjne rządu i Ministra Finansów w zakresie prawa podatkowego. Informacji udzielił redakcji portalu Infor.pl Janusz Cichoń – sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Nowelizacja ordynacji podatkowej

18 marca 2014 r. Rada Ministrów przyjęła bardzo obszerne założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw, przedłożone przez Ministra Finansów. Są to zmiany, które miałyby wejść w życie w latach 2015-2016.

REKLAMA

Najistotniejsze zmiany jakie przewiduje się w założeniach to niewątpliwie wprowadzenie pełnomocnictwa ogólnego w procedurach podatkowych, klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania oraz elektronicznej kontroli podatkowej i kontroli skarbowej.

Założenia przewidują korzystne dla podatników zmiany ukierunkowane na poprawę relacji z organami podatkowymi, rozszerzenie uprawnień podatników, wzmocnienie pozycji podatnika w kontaktach z organami podatkowymi, zniesienie obciążeń biurokratycznych. Tu w szczególności wprowadzenie nowej instytucji pełnomocnictwa ogólnego w procedurach podatkowych, unowocześnienie zasad doręczania pism podatnikom, wprowadzenie elektronicznej kontroli podatkowej i kontroli skarbowej, umożliwienie zapłaty podatku w imieniu podatnika przez inną osobę oraz zapewnienie otwartego i nieodpłatnego dostępu do Rejestru Zastawów Skarbowych za pośrednictwem Internetu.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Podatki dochodowe

Oprócz wspomnianej już nowelizacji Ordynacji podatkowej, w najbliższym czasie realizowane będą przede wszystkim zmiany wynikające z przyjętego przez Radę Ministrów w dniu 18 marca 2014 r. projektu nowelizacji ustaw o PIT i CIT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Istotą tych zmian jest zracjonalizowanie procedur i poprawa sytuacji podatników oraz uszczelnienie systemu podatkowego.

Wymienić tu należy chociażby zmianę zasad opodatkowania świadczeń otrzymywanych przez klientów banku (tzw. cashback) w związku z prowadzeniem rachunku bankowego podatnika. Uproszczony zostanie sposób poboru podatku od takich świadczeń. Będą one opodatkowane zryczałtowanym podatkiem pobieranym przez płatnika (bank). Podatnik uzyskujący takie świadczenia nie będzie zatem obowiązany do samodzielnego opodatkowania tych świadczeń według skali podatkowej w zeznaniu.

Do 30 kwietnia rozliczenie za 2013 r.

REKLAMA

Poszerzony zostanie katalog zwolnień od podatku dochodowego. Zwolnione będą świadczenia mieszkaniowe otrzymane przez żołnierzy zawodowych. Nie będą opodatkowane również odszkodowania przyznane pracownikom na podstawie układów zbiorowych pracy, odszkodowania przyznane w związku z przewlekłością postępowań np. sądowych, a także wynagrodzenia z tytułu tzw. służebności przesyłu np. za posadowienie na gruncie stacji przesyłowej.

Niewątpliwie do korzystnych zmian należy zaliczyć także odroczenie opodatkowania przychodów z tytułu wnoszenia do spółki kapitałowej przez m.in. uczelnie wyższe i instytuty badawcze wkładu w postaci komercjalizowanej własności intelektualnej.

Wniesienie takiego wkładu nie będzie opodatkowane na dzień jego wniesienia, lecz dopiero po upływie pięciu lat od objęcia udziałów w spółce kapitałowej bądź w dacie ich sprzedaży, jeżeli nastąpi ona przed upływem tego pięcioletniego okresu. Zmiana ta powinna przyczynić się do wsparcia procesu komercjalizacji wyników prac badawczo-rozwojowych wytworzonych przez jednostki naukowe i twórców.

Wspomnieć należy również o zmianach o charakterze uszczelniającym system podatkowy. Najważniejszą z nich jest wprowadzenie do polskiego systemu podatkowego rozwiązania przewidującego opodatkowanie dochodów  zagranicznych spółek kontrolowanych (CFC – Controlled Foreign Company), funkcjonującego w większości państw członkowskich OECD. Regulacje te mają przeciwdziałać zjawisku wyprowadzania z Polski zysków przedsiębiorstw poprzez wykorzystywanie w tym celu spółek położonych w krajach o niskim poziomie opodatkowania.

Ozusowanie zleceń - roczny imit składek i dłuższe vacatio legis


REKLAMA

Kolejnym rozwiązaniem o charakterze uszczelniającym jest propozycja wyłączenia stosowania zwolnienia w podatku CIT w odniesieniu do dywidend pochodzących z dochodu, który nie podlegał opodatkowaniu w państwie, w którym siedzibę ma spółka wypłacająca dywidendę. Zmiana ma przeciwdziałać sytuacjom nieopodatkowania dochodu zarówno w państwie położenia spółki zależnej, jak i państwie, w którym siedzibę ma spółka dominująca. Nieopodatkowanie takich dochodów jest sprzeczne z celem, dla którego wprowadzono to zwolnienie.

Oprócz zmian przyjętych przez Radę Ministrów w dniu 18 marca 2014 r., aktualnie konsultowane są także propozycje związane z automatycznym gromadzeniem w systemach informatycznych administracji podatkowej danych niezbędnych do uruchomienia w 2015 r. usługi wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych dla podatników PIT (PFR). Zarówno na płatników PIT oraz podmioty niepełniące funkcji płatnika zostanie nałożony obowiązek przekazywania administracji podatkowej informacji podatkowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Obowiązek ten będzie dotyczył płatników, którzy będą obowiązani do przesłania informacji za więcej niż pięciu podatników. Obowiązkiem tym objęte zostaną również biura rachunkowe, niezależnie od liczby podatników, za których przesyłane będą informacje. Pozostali płatnicy zachowają prawo do przekazywania dokumentów w formie papierowej. Elektronicznie zeznania roczne będą składać również podatnicy podatku CIT.

Ulga na dzieci po zmianach

 VAT

Planowana jest nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług w związku z implementacją do polskiego porządku prawnego przepisów unijnych dotyczących między innym określenia miejsca świadczenia w odniesieniu do usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych na rzecz konsumentów oraz wprowadzenia szczególnej procedury upraszczającej system rozliczania podatku VAT od tych usług.

Zmiana ta nie będzie jednak miała powszechnego charakteru, dotyczyć będzie bowiem tylko tych podatników którzy świadczyć będą takie usługi transgranicznie.

Prowadzone są również prace nad dostosowaniem niektórych przepisów do zapadających na bieżąco wyroków TSUE i NSA.

Mówiąc o planach legislacyjnych nie można pominąć przyjętego przez Radę Ministrów w dniu 11 marca 2014 r. projektu ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym, o zmianie ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Projekt przewiduje wejście w życie ustawy z dniem 1 stycznia 2015 r., z tym że specjalny podatek węglowodorowy oraz podatek od wydobycia niektórych kopalin w zakresie gazu ziemnego oraz ropy naftowej będą pobierane dopiero od 2020 r. Do tego momentu podatnicy będą jednak zobowiązani dokonywać wszystkich czynności ewidencyjnych związanych z prawidłowym obliczeniem tych podatków.

Polskie firmy nie inwestują w międzynarodowe patenty

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Finansów
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Hipermarkety tańsze niż dyskonty? Gdzie bardziej opłaca się robić zakupy?

    W sklepach ceny wciąż rosną, ale w niektórych trochę wolniej. Gdzie teraz opłaca się robić zakupy? Co lepiej kupić w dyskoncie a co w supermarkecie? Czy w najbliższym czasie można spodziewać się, że we wszystkich sklepach wzrost rdr. będzie jednocyfrowy? 

    Pożary paneli fotowoltaicznych. Jak zminimalizować ryzyko?

    Jak każdy inny rodzaj instalacji, fotowoltaika jest narażona na usterki i awarie: przegrzanie, uszkodzenia, przepięcia, a w skrajnych przypadkach nawet na pożary. Chociaż do zaprószenia ognia dochodzi bardzo rzadko, zawsze trzeba pamiętać o środkach ostrożności. Jak zminimalizować ryzyko awarii?

    Ze sztuczną inteligencją logistyka nie będzie już taka sama

    Sztuczna inteligencja w logistyce to przyszłość. W łańcuch dostaw z użyciem AI chce zainwestować już ponad 60% firm. Co może ułatwić ta technologia? 

    Nowy trend - zmiana okularów co sezon?

    Okulary jako element stylizacji i w dodatku regularnie wymieniany zgodnie z trendami już nikogo nie dziwi. Przychody na rynku okularów są coraz wyższe i będą się jeszcze zwiększać. Nie tylko ze względu na starzejące się społeczeństwo. 

    REKLAMA

    Bezpieczeństwo w leśnictwie. Apel przedsiębiorców o interwencję państwa

    W obliczu rosnącej liczby tragicznych wypadków w leśnictwie, przedsiębiorcy leśni wzywają do pilnej reakcji ze strony państwa. Postulują o zwiększenie nadzoru nad Lasami Państwowymi, odpolitycznienie kadr oraz opracowanie strategii dla sektora leśno-drzewnego. Ale czy ich głos zostanie wysłuchany?

    Pieniądze dla rolników uprawiających kukurydzę. Do 80 proc. kwoty wynikającej z niezapłaconych faktur lub rachunków. Do kiedy wnioski?

    Do 6 października 2023 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o pomoc finansową dla producenta rolnego, który w 2022 r. lub 2023 r. co najmniej raz nie otrzymał zapłaty za sprzedaną kukurydzę - poinformowała Agencja.

    Czy Technologia Internetu Rzeczy zrewolucjonizuje sektor farmaceutyczny?

    Łańcuch dostaw w sektorze farmaceutycznym to duże wyzwanie - bezpieczeństwo i jakość produktu jest obwarowana licznymi uregulowaniami i przepisami. Systemy i urządzenia oparte o technologię Internetu Rzeczy – IoT (z ang. Internet of Things) wydają się logicznym rozwiązaniem. 

    Startupy to nie korporacje. Jak przyciągnąć właściwe startupy i nie stracić pieniędzy?

    Czy granty są niezbędne, aby przyciągnąć najlepsze startupy do Polski? Niekoniecznie! Czy tylko startupy oparte na unikalnej technologii mają szansę na sukces? Także nie! Startupy trzeba najpierw zrozumieć.  

    REKLAMA

    Przedsiębiorcy powoli wychodzą na prostą? Częściej niż rok temu odwieszają firmy

    Jak wygląda obecnie sytuacja jednoosobowych działalności gospodarczych? Ile wniosków o otwarcie działalności wpłynęło w pierwszym półroczu? Ile odnotowano zawieszeń, wznowień i wniosków dotyczących zamknięcia? Jak to wyglądało w poszczególnych województwach? 

    Petsitting, czyli nowoczesna opieka nad zwierzętami. Na czym polega ta usługa?

    W dzisiejszych czasach, kiedy tempo życia jest coraz szybsze, a nasze obowiązki często wymagają od nas wyjazdów czy dłuższej nieobecności w domu, pojawia się pytanie: co zrobić z naszym pupilem? Dla wielu z nas zwierzęta są członkami rodziny, dlatego chcemy zapewnić im najlepszą opiekę. Odpowiedzią na te potrzeby jest coraz bardziej popularny petsitting. Ale co to dokładnie jest za usługa i dlaczego warto z niego skorzystać?

    REKLAMA