REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Import usług a faktura

Ewa Szpytko
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy przywykli już określać obowiązek podatkowy na podstawie otrzymanych lub wystawianych faktur. Jednak nie zawsze określa się go na podstawie dokumentów. W przypadku importu usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi. Oznacza to, że nabywca zobowiązany do opodatkowania transakcji związanej z zakupem usług od kontrahenta zagranicznego powinien naliczyć podatek VAT w momencie wykonania usług, nawet gdy nie otrzymał jeszcze faktury potwierdzającej transakcję.

Obowiązek podatkowy przy imporcie usług

REKLAMA


Zgodnie z art. 19 ust. 19a ustawy o VAT obowiązek podatkowy w przypadku importu usług powstaje z chwilą wykonania usługi. Przepis ten dotyczy nabytych usług od kontrahentów zagranicznych, dla których zastosowanie ma art. 28b ustawy o VAT, czyli tam gdzie za miejsce świadczenia usług, a tym samym miejsce opodatkowania, uważa się kraj nabywcy.

REKLAMA

W praktyce oznacza to, że jako przedsiębiorca importujący usługi ma obowiązek opodatkować podatkiem od towarów i usług transakcję w okresie, w którym została wykonana. Wystawia zatem dokument wewnętrzny, na którym zgodnie z krajową stawką VAT, stosowaną dla danej usługi, opodatkowuje zakup. Jeżeli importu usług dokonał czynny podatnik VAT, wykaże on w deklaracji rozliczeniowej podatek od dokonanego nabycia zarówno po stronie podatku należnego (będąc nabywcą import usług opodatkowuje w kraju), a także po stronie podatku naliczonego (jako czynny podatnik VAT ma prawo do odliczenia podatku od zakupu). Zatem dla vatowca import usług w ostateczności staje się transakcją neutralną w przypadku podatku od towarów i usług.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

W przypadku podatników korzystających ze zwolnienia z VAT sytuacja wygląda nieco inaczej. Jako nabywcy usług od kontrahentów z zagranicy zobowiązani są do opodatkowania importu usług, wykazania nabycia w deklaracji VAT-9m oraz opłacenia wynikającej z niej należności podatkowej. Podatnikom zwolnionym z VAT nie przysługuje bowiem prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony. Dlatego też w przypadku nievatowców import usług nie będzie już neutralny pod względem podatku od towarów i usług. Mają oni bowiem obowiązek odprowadzić wykazany podatek do urzędu skarbowego.

Zobacz: Korekta kosztów uzyskania przychodów w kilometrówce

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 


Import usług - wyjątki od zasad ogólnych


Istnieją wyjątki od ustalania obowiązku podatkowego przy imporcie usług w momencie wykonania usługi. Dotyczą one trzech przypadków:

REKLAMA

1) usług, dla których, w związku z ich świadczeniem, ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń - obowiązek podatkowy powstaje w momencie wykonania ale za wykonane uznaje się je z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te rozliczenia lub płatności, do momentu zakończenia świadczenia tych usług;

2) usług świadczonych w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla których, w związku z ich świadczeniem, w danym roku nie upływają terminy rozliczeń lub płatności - obowiązek podatkowy powstaje w momencie wykonania ale za wykonane uznaje się je z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tych usług;

3) usług, przed wykonaniem których dokonano zapłaty części należności, w szczególności uiszczono: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę - obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania zapłaty i w tej części.

Dla celów ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego istotnym jest zatem charakter nabywanych usług.

Zobacz: Przedsiębiorcy mogą oszczędzić na preferencyjnych składkach


Istota określania momentu obowiązku podatkowego przy imporcie usług


Dlaczego ustalenie momentu wykonania usługi jest tak istotne? Przede wszystkim dlatego, że wyznacza moment powstania obowiązku podatkowego, który w przypadku importu usług nie ma żadnego związku z fakturą dokumentującą nabycie usługi. Oczywiście dla celów księgowania faktura będzie miała znaczenie, chociażby pomagając określić dane sprzedawcy. Jednakże obowiązek wykazania podatku od importu usług został całkowicie “oderwany” od momentu wystawienia faktury, który w tym przypadku nie ma dla celów rozliczenia VAT żadnego znaczenia.

Dodatkowo moment powstania obowiązku podatkowego jest istotny dla czynnych podatników ze względu na możliwość obniżenia kwoty podatku VAT należnego o naliczony. Przepisy ustawy o VAT precyzują bowiem, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 2 ustawy o VAT) w przypadku importu usług, dla którego podatnikiem jest nabywca, powstaje w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy. Oznacza to, że rozliczenie przez czynnych podatników VAT importu usług w deklaracji okresowej VAT-7 lub VAT-7K powinno zostać wykazane zarówno po stronie podatku należnego jak i naliczonego, na jednej deklaracji składanej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu nabycia usługi. Obniżenie podatku należnego powinno zatem nastąpić w tym okresie, w którym podatnik zobowiązany był wykazać i wykazał podatek należny od nabycia usług od kontrahenta zagranicznego.

Zobacz: Kiedy ująć w KPiR dostawę towarów handlowych

 


Nabycie usług od kontrahenta z Unii Europejskiej a VAT-UE


Dokonując importu usług z krajów należących do Unii przedsiębiorca nie ma obowiązku wykazywać go w informacji podsumowującej VAT-UE. Aktualnie formularz nie zawiera rubryki, która dotyczyłaby wewnątrzwspólnotowego nabycia usług.

Brak obowiązku wykazywania importu usług w deklaracji VAT-UE nie oznacza jednak, że dokonujący nabycia podatnik nie ma obowiązku dokonania rejestracji dla celów wewnątrzwspólnowtowych. Taki obowiązek ma - zarówno czynny podatnik VAT jak i podatnik korzystający ze zwolnienia z VAT. Rejestracji dokonuje się na formularzu VAT-R. Dla nievatowców rejestracja dla celów VAT-UE nie oznacza, że stają się oni czynnymi podatnikami VAT. Mogą oni dokonać rejestracji jedynie dla celów dokonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych (cześć C3 wniosku VAT-R), korzystając dalej ze zwolnienia podmiotowego z VAT.

W przypadku dokonywania importu usług, dla których nabywca jest zobowiązany do opodatkowania nabycia, przedsiębiorcy nie powinni czekać z jego rozliczeniem dla celów VAT na otrzymanie faktury. Przy tego typu transakcjach szczególnie istotny będzie sam moment wykonania usługi. To on powinien być weryfikowany przez przedsiębiorcę, gdyż rodzi obowiązek rozliczeniowy w podatku VAT.

Zobacz: Podstawa zwolnienia z VAT musi znaleźć się na fakturze

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: wfirma.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. Katowice 29 lutego 2024 r. [wydarzenie bezpłatne, liczba miejsc ograniczona]

  LPW Grupa na czele z ekspertami z LPW Consulting zaprasza na kolejną edycję wydarzenia pt. KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. W tym roku to wydarzenie odbędzie się w czwartek 29 lutego 2024 r. w godz.: 10:00-14:00 w Parku Technologicznym Ekoenergia w Katowicach, ul. Żeliwna 38. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny po uprzednim zapisie online. Przy czym liczba miejsc jest ograniczona. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

  Czekolada w 2024 roku będzie droższa i nie tylko ona. Ceny kakao biją rekordy – może być nawet 7 tys. USD za tonę. Co to jest shrinkflacja?

  Nie ma dobrych wiadomości dla miłośników czekolady i kakao. Rekordowo wysokie ceny kakao na światowych giełdach nadal będą rosły i mogą nawet przekroczyć wartość 7 tys. dolarów za tonę. Tak prognozują autorzy raportu pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”. Problemy z podażą i przewidywane znaczne spadki zbiorów oznaczają trzeci rok z rzędu globalnego deficytu surowca. Kluczowy okres zbierania ziaren skończy się w marcu, a następny zacznie się dopiero we wrześniu. Natomiast już w styczniu br. słodycze i desery zdrożały najbardziej ze wszystkich analizowanych kategorii produktów. Eksperci zapowiadają, że podwyżki w następnej kolejności obejmą kosmetyki, leki i suplementy bazujące na kakao. I dodają, że skok cen odczują producenci art. spożywczych, zakłady przetwórcze, cukiernie i restauracje. W następnej kolejności straty te zostaną przerzucone na konsumentów. Taki scenariusz może się wydarzyć już przed Wielkanocą. A jeśli sytuacja dalej będzie się pogarszała, to może nasilić się również zjawisko shrinkflacji. 

  Firmy widzą potencjał w sztucznej inteligencji, ale są pewne bariery

  Firmy, które zainwestowały w sztuczną inteligencję i widzą jej potencjał, chętniej rozważają dalsze innowacje. Ale są tez pewne przeszkody, z którymi muszą się mierzyć. 

  Ferie 2024. Wyjazdy nad morze coraz popularniejsze. Największą atrakcją morsowanie

  Czy Polacy coraz chętniej będą spędzać ferie nad morzem? Eksperci zauważają, że to był najlepszy początek roku w turystyce od 2019 roku. Czy przedsiębiorcom opłaca się teraz zamykać na zimę? 

  REKLAMA

  Jak założyć e-Doręczenia? Wniosek przedsiębiorcy

  Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o utworzenie adresu do e-Doręczeń przez Biznes.gov. Po aktywacji adresu, firma korzysta ze skrzynki do e-Doręczeń w Koncie Przedsiębiorcy. Jak zrobić e-Doręczenia?

  Kompetencje kobiet w branży IT. Większy udział kobiet jest istotny z powodu deficytu wykwalifikowanych kadr

  W październiku 2024 r. zaczną obowiązywać unijne przepisy mające na celu zbudowanie większej odporności biznesu na cyberataki. W związku z tym należy podjąć działania podnoszące kompetencje z dziedziny cyberbezpieczeństwa. Tymczasem inicjatywy podnoszące kompetencje cyfrowe kobiet podejmowane są w zaledwie 20,4% miejsc pracy.

  Komisja Europejska proponuje zmniejszenie i uproszczenie obciążeń rolników. Czy to wystarczy by przerwać protesty?

  Komisja Europejska przesłała w czwartek prezydencji belgijskiej w Radzie UE dokument, zawierający listę działań mających na celu "zmniejszenie obciążeń administracyjnych, spoczywających na barkach rolników". Propozycje zostaną omówione z państwami członkowskimi 26 lutego na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa.

  Używasz smartfona? Twoje wrażliwe dane są jak na dłoni. Technologia pozbawia nas prywatności

  Użytkownicy różnych urządzeń, aplikacji czy systemów często nie są świadomi, przez kogo i do jakich celów są gromadzone i wykorzystywane dane na ich temat. Rozwój technologii rzadko idzie w parze ze świadomością użytkowników i regulacjami prawnymi. To stanowi zagrożenie dla ochrony danych osobowych.

  REKLAMA

  Wzrasta ryzyko prowadzenia biznesu. "Liczba wzmianek o geopolityce i ryzyku politycznym w dokumentach spółek wzrosła o 600%"

  Ryzyko prowadzenia biznesu w 2024 roku zwiększa rosnąca polaryzacja na światowej scenie politycznej. Istotna dla przedsiębiorców będzie minimalizacja potencjalnych niebezpieczeństw, m.in. poprzez zwiększenie odporności łańcuchów dostaw, odpowiednią politykę dostępu do zasobów i zaadresowanie kwestii ESG – wynika z raportu EY-Parthenon 2024 Geostrategic Outlook.

  Handel internetowy idzie w górę, stanowi 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej

  Sprzedaż internetowa w ujęciu rocznym w styczniu wzrosła ogółem o 11%, co stanowił 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej. Największy udział e-sprzedaży w całości sprzedaży detalicznej miały takie kategorie jak tekstylia, odzież, obuwie, prasa i książki. Tak wynika z danych przekazanych przez GUS.

  REKLAMA