REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Import usług a faktura

Ewa Szpytko
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy przywykli już określać obowiązek podatkowy na podstawie otrzymanych lub wystawianych faktur. Jednak nie zawsze określa się go na podstawie dokumentów. W przypadku importu usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi. Oznacza to, że nabywca zobowiązany do opodatkowania transakcji związanej z zakupem usług od kontrahenta zagranicznego powinien naliczyć podatek VAT w momencie wykonania usług, nawet gdy nie otrzymał jeszcze faktury potwierdzającej transakcję.

Obowiązek podatkowy przy imporcie usług

REKLAMA


Zgodnie z art. 19 ust. 19a ustawy o VAT obowiązek podatkowy w przypadku importu usług powstaje z chwilą wykonania usługi. Przepis ten dotyczy nabytych usług od kontrahentów zagranicznych, dla których zastosowanie ma art. 28b ustawy o VAT, czyli tam gdzie za miejsce świadczenia usług, a tym samym miejsce opodatkowania, uważa się kraj nabywcy.

REKLAMA

W praktyce oznacza to, że jako przedsiębiorca importujący usługi ma obowiązek opodatkować podatkiem od towarów i usług transakcję w okresie, w którym została wykonana. Wystawia zatem dokument wewnętrzny, na którym zgodnie z krajową stawką VAT, stosowaną dla danej usługi, opodatkowuje zakup. Jeżeli importu usług dokonał czynny podatnik VAT, wykaże on w deklaracji rozliczeniowej podatek od dokonanego nabycia zarówno po stronie podatku należnego (będąc nabywcą import usług opodatkowuje w kraju), a także po stronie podatku naliczonego (jako czynny podatnik VAT ma prawo do odliczenia podatku od zakupu). Zatem dla vatowca import usług w ostateczności staje się transakcją neutralną w przypadku podatku od towarów i usług.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

W przypadku podatników korzystających ze zwolnienia z VAT sytuacja wygląda nieco inaczej. Jako nabywcy usług od kontrahentów z zagranicy zobowiązani są do opodatkowania importu usług, wykazania nabycia w deklaracji VAT-9m oraz opłacenia wynikającej z niej należności podatkowej. Podatnikom zwolnionym z VAT nie przysługuje bowiem prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony. Dlatego też w przypadku nievatowców import usług nie będzie już neutralny pod względem podatku od towarów i usług. Mają oni bowiem obowiązek odprowadzić wykazany podatek do urzędu skarbowego.

Zobacz: Korekta kosztów uzyskania przychodów w kilometrówce

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 


Import usług - wyjątki od zasad ogólnych


Istnieją wyjątki od ustalania obowiązku podatkowego przy imporcie usług w momencie wykonania usługi. Dotyczą one trzech przypadków:

REKLAMA

1) usług, dla których, w związku z ich świadczeniem, ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń - obowiązek podatkowy powstaje w momencie wykonania ale za wykonane uznaje się je z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te rozliczenia lub płatności, do momentu zakończenia świadczenia tych usług;

2) usług świadczonych w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla których, w związku z ich świadczeniem, w danym roku nie upływają terminy rozliczeń lub płatności - obowiązek podatkowy powstaje w momencie wykonania ale za wykonane uznaje się je z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tych usług;

3) usług, przed wykonaniem których dokonano zapłaty części należności, w szczególności uiszczono: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę - obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania zapłaty i w tej części.

Dla celów ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego istotnym jest zatem charakter nabywanych usług.

Zobacz: Przedsiębiorcy mogą oszczędzić na preferencyjnych składkach


Istota określania momentu obowiązku podatkowego przy imporcie usług


Dlaczego ustalenie momentu wykonania usługi jest tak istotne? Przede wszystkim dlatego, że wyznacza moment powstania obowiązku podatkowego, który w przypadku importu usług nie ma żadnego związku z fakturą dokumentującą nabycie usługi. Oczywiście dla celów księgowania faktura będzie miała znaczenie, chociażby pomagając określić dane sprzedawcy. Jednakże obowiązek wykazania podatku od importu usług został całkowicie “oderwany” od momentu wystawienia faktury, który w tym przypadku nie ma dla celów rozliczenia VAT żadnego znaczenia.

Dodatkowo moment powstania obowiązku podatkowego jest istotny dla czynnych podatników ze względu na możliwość obniżenia kwoty podatku VAT należnego o naliczony. Przepisy ustawy o VAT precyzują bowiem, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 2 ustawy o VAT) w przypadku importu usług, dla którego podatnikiem jest nabywca, powstaje w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy. Oznacza to, że rozliczenie przez czynnych podatników VAT importu usług w deklaracji okresowej VAT-7 lub VAT-7K powinno zostać wykazane zarówno po stronie podatku należnego jak i naliczonego, na jednej deklaracji składanej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu nabycia usługi. Obniżenie podatku należnego powinno zatem nastąpić w tym okresie, w którym podatnik zobowiązany był wykazać i wykazał podatek należny od nabycia usług od kontrahenta zagranicznego.

Zobacz: Kiedy ująć w KPiR dostawę towarów handlowych

 


Nabycie usług od kontrahenta z Unii Europejskiej a VAT-UE


Dokonując importu usług z krajów należących do Unii przedsiębiorca nie ma obowiązku wykazywać go w informacji podsumowującej VAT-UE. Aktualnie formularz nie zawiera rubryki, która dotyczyłaby wewnątrzwspólnotowego nabycia usług.

Brak obowiązku wykazywania importu usług w deklaracji VAT-UE nie oznacza jednak, że dokonujący nabycia podatnik nie ma obowiązku dokonania rejestracji dla celów wewnątrzwspólnowtowych. Taki obowiązek ma - zarówno czynny podatnik VAT jak i podatnik korzystający ze zwolnienia z VAT. Rejestracji dokonuje się na formularzu VAT-R. Dla nievatowców rejestracja dla celów VAT-UE nie oznacza, że stają się oni czynnymi podatnikami VAT. Mogą oni dokonać rejestracji jedynie dla celów dokonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych (cześć C3 wniosku VAT-R), korzystając dalej ze zwolnienia podmiotowego z VAT.

W przypadku dokonywania importu usług, dla których nabywca jest zobowiązany do opodatkowania nabycia, przedsiębiorcy nie powinni czekać z jego rozliczeniem dla celów VAT na otrzymanie faktury. Przy tego typu transakcjach szczególnie istotny będzie sam moment wykonania usługi. To on powinien być weryfikowany przez przedsiębiorcę, gdyż rodzi obowiązek rozliczeniowy w podatku VAT.

Zobacz: Podstawa zwolnienia z VAT musi znaleźć się na fakturze

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: wfirma.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polska prezydencja w UE 2025: priorytety przedsiębiorców to m.in. wzmocnienie i ochrona jednolitego rynku UE w związku z rosnącą rolą Chin i wyborami prezydenckimi w USA

Już z początkiem 2025 roku Polska obejmie prezydencję w Radzie UE. Przedsiębiorcy widzą w tym szanse na kształtowanie unijnej polityki, wspieranie jednolitego rynku oraz odpowiedź na wyzwania związane z globalną konkurencją, rosnącą rolą Chin i zmianami politycznymi w USA. Wśród priorytetów są zwiększenie konkurencyjności UE, bezpieczeństwo energetyczne i poszerzenie Unii o Ukrainę i Mołdawię.

Regulacje ESG w transporcie. Z czym to się wiąże?

Branża TSL nie ma łatwo. Firmy z tego sektora muszą zmierzyć się z nowymi wymogami regulacyjnymi i raportowymi – ESG (Environmental, Social, Governance). Chodzi o poprawę standardów środowiskowych, społecznych i zarządzania korporacyjnego. Któe regulacje już są w Europie obowiązkowe, a na które jeszcze czekamy? I najważniejsze - ile trzeba na to wydać i co grozi za ignorowanie tych zmian? 

Na jakie reformy czeka rynek pracy?

Przedsiębiorcy oczekują większego wsparcia od rządu, zwłaszcza w kwestii aktywizacji grup niedoreprezentowanych na rynku pracy. Chcieliby również zmniejszenia kosztów zatrudnienia i zapewnienia dostępu do kandydatów z państw trzecich. Nawołują także do stworzenia warunków sprzyjających rozwojowi kompetencji i kwalifikacji zawodowych. 

Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?

Jak wynika z szacunków Gartnera, już za 3 lata aż 75 proc. przedsiębiorstw będzie traktować tworzenie kopii zapasowych aplikacji typu SaaS (Oprogramowanie jako Usługa) jako wymóg krytyczny. Jeszcze w tym roku było to 15 proc . Ta istotna różnica wynika z oceny ryzyka. O ile oprogramowanie dostępne w modelu SaaS jest coraz częstszym wyborem organizacji na całym świecie, kluczowe staje się zapewnienie, że przechowywane tam dane są zarówno dobrze chronione, jak i możliwe do odzyskania. W tym kontekście zasadne może być pytanie o dostępne alternatywy, a zwłaszcza możliwość korzystania z tradycyjnego oprogramowania on-premise, które jest instalowane i zarządzane lokalnie.

REKLAMA

3 cechy innowacyjnego przedsiębiorstwa. Jak ważna jest ochrona środowiska? [WYWIAD]

Co dziś często przesądza o wyborze kontrahenta? Jak ważna jest ochrona środowiska w świecie biznesu? Jakie proste rozwiązania mogą wprowadzić wszystkie przedsiębiorstwa branży ogrodniczej? O 3 głównych cechach innowacyjności opowiada członek zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko, Adam Legutko.

Jak chronić firmowe pieniądze przez utratą wartości

Wielu przedsiębiorców zastanawia się jak uchronić swój kapitał w czasach wysokiej inflacji. Podobnie jak oni, ich pieniądze powinny pracować. Bank Pekao ma propozycję dla prowadzących działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub osobową z uproszczoną księgowością, pozwalającą łączyć wysokie oprocentowanie z elastycznością

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

REKLAMA

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

REKLAMA