REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Import usług a faktura

Ewa Szpytko
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy przywykli już określać obowiązek podatkowy na podstawie otrzymanych lub wystawianych faktur. Jednak nie zawsze określa się go na podstawie dokumentów. W przypadku importu usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi. Oznacza to, że nabywca zobowiązany do opodatkowania transakcji związanej z zakupem usług od kontrahenta zagranicznego powinien naliczyć podatek VAT w momencie wykonania usług, nawet gdy nie otrzymał jeszcze faktury potwierdzającej transakcję.

Obowiązek podatkowy przy imporcie usług

REKLAMA


Zgodnie z art. 19 ust. 19a ustawy o VAT obowiązek podatkowy w przypadku importu usług powstaje z chwilą wykonania usługi. Przepis ten dotyczy nabytych usług od kontrahentów zagranicznych, dla których zastosowanie ma art. 28b ustawy o VAT, czyli tam gdzie za miejsce świadczenia usług, a tym samym miejsce opodatkowania, uważa się kraj nabywcy.

REKLAMA

W praktyce oznacza to, że jako przedsiębiorca importujący usługi ma obowiązek opodatkować podatkiem od towarów i usług transakcję w okresie, w którym została wykonana. Wystawia zatem dokument wewnętrzny, na którym zgodnie z krajową stawką VAT, stosowaną dla danej usługi, opodatkowuje zakup. Jeżeli importu usług dokonał czynny podatnik VAT, wykaże on w deklaracji rozliczeniowej podatek od dokonanego nabycia zarówno po stronie podatku należnego (będąc nabywcą import usług opodatkowuje w kraju), a także po stronie podatku naliczonego (jako czynny podatnik VAT ma prawo do odliczenia podatku od zakupu). Zatem dla vatowca import usług w ostateczności staje się transakcją neutralną w przypadku podatku od towarów i usług.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

W przypadku podatników korzystających ze zwolnienia z VAT sytuacja wygląda nieco inaczej. Jako nabywcy usług od kontrahentów z zagranicy zobowiązani są do opodatkowania importu usług, wykazania nabycia w deklaracji VAT-9m oraz opłacenia wynikającej z niej należności podatkowej. Podatnikom zwolnionym z VAT nie przysługuje bowiem prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony. Dlatego też w przypadku nievatowców import usług nie będzie już neutralny pod względem podatku od towarów i usług. Mają oni bowiem obowiązek odprowadzić wykazany podatek do urzędu skarbowego.

Zobacz: Korekta kosztów uzyskania przychodów w kilometrówce

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 


Import usług - wyjątki od zasad ogólnych


Istnieją wyjątki od ustalania obowiązku podatkowego przy imporcie usług w momencie wykonania usługi. Dotyczą one trzech przypadków:

REKLAMA

1) usług, dla których, w związku z ich świadczeniem, ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń - obowiązek podatkowy powstaje w momencie wykonania ale za wykonane uznaje się je z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te rozliczenia lub płatności, do momentu zakończenia świadczenia tych usług;

2) usług świadczonych w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla których, w związku z ich świadczeniem, w danym roku nie upływają terminy rozliczeń lub płatności - obowiązek podatkowy powstaje w momencie wykonania ale za wykonane uznaje się je z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tych usług;

3) usług, przed wykonaniem których dokonano zapłaty części należności, w szczególności uiszczono: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę - obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania zapłaty i w tej części.

Dla celów ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego istotnym jest zatem charakter nabywanych usług.

Zobacz: Przedsiębiorcy mogą oszczędzić na preferencyjnych składkach


Istota określania momentu obowiązku podatkowego przy imporcie usług


Dlaczego ustalenie momentu wykonania usługi jest tak istotne? Przede wszystkim dlatego, że wyznacza moment powstania obowiązku podatkowego, który w przypadku importu usług nie ma żadnego związku z fakturą dokumentującą nabycie usługi. Oczywiście dla celów księgowania faktura będzie miała znaczenie, chociażby pomagając określić dane sprzedawcy. Jednakże obowiązek wykazania podatku od importu usług został całkowicie “oderwany” od momentu wystawienia faktury, który w tym przypadku nie ma dla celów rozliczenia VAT żadnego znaczenia.

Dodatkowo moment powstania obowiązku podatkowego jest istotny dla czynnych podatników ze względu na możliwość obniżenia kwoty podatku VAT należnego o naliczony. Przepisy ustawy o VAT precyzują bowiem, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 2 ustawy o VAT) w przypadku importu usług, dla którego podatnikiem jest nabywca, powstaje w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy. Oznacza to, że rozliczenie przez czynnych podatników VAT importu usług w deklaracji okresowej VAT-7 lub VAT-7K powinno zostać wykazane zarówno po stronie podatku należnego jak i naliczonego, na jednej deklaracji składanej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu nabycia usługi. Obniżenie podatku należnego powinno zatem nastąpić w tym okresie, w którym podatnik zobowiązany był wykazać i wykazał podatek należny od nabycia usług od kontrahenta zagranicznego.

Zobacz: Kiedy ująć w KPiR dostawę towarów handlowych

 


Nabycie usług od kontrahenta z Unii Europejskiej a VAT-UE


Dokonując importu usług z krajów należących do Unii przedsiębiorca nie ma obowiązku wykazywać go w informacji podsumowującej VAT-UE. Aktualnie formularz nie zawiera rubryki, która dotyczyłaby wewnątrzwspólnotowego nabycia usług.

Brak obowiązku wykazywania importu usług w deklaracji VAT-UE nie oznacza jednak, że dokonujący nabycia podatnik nie ma obowiązku dokonania rejestracji dla celów wewnątrzwspólnowtowych. Taki obowiązek ma - zarówno czynny podatnik VAT jak i podatnik korzystający ze zwolnienia z VAT. Rejestracji dokonuje się na formularzu VAT-R. Dla nievatowców rejestracja dla celów VAT-UE nie oznacza, że stają się oni czynnymi podatnikami VAT. Mogą oni dokonać rejestracji jedynie dla celów dokonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych (cześć C3 wniosku VAT-R), korzystając dalej ze zwolnienia podmiotowego z VAT.

W przypadku dokonywania importu usług, dla których nabywca jest zobowiązany do opodatkowania nabycia, przedsiębiorcy nie powinni czekać z jego rozliczeniem dla celów VAT na otrzymanie faktury. Przy tego typu transakcjach szczególnie istotny będzie sam moment wykonania usługi. To on powinien być weryfikowany przez przedsiębiorcę, gdyż rodzi obowiązek rozliczeniowy w podatku VAT.

Zobacz: Podstawa zwolnienia z VAT musi znaleźć się na fakturze

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: wfirma.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA