REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany dotyczące zwolnienia z VAT przy sprzedaży towarów używanych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
VAT od towarów używanych
VAT od towarów używanych
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług wprowadziła zmiany odnośnie zasad korzystania ze zwolnienia z VAT przy dokonywaniu sprzedaży towarów używanych. Zlikwidowano bowiem przepisy definiujące towary używane, które umożliwiały ich sprzedaż z zastosowaniem zwolnienia z podatku od towarów i usług. Wprowadzone modyfikacje prawne wpłyną niekorzystnie w szczególności na czynnych podatników VAT.

Jak było do końca 2013 roku?

REKLAMA

Jeszcze do końca starego roku przepisy jednoznacznie regulowały zarówno definicję towarów używanych, jak i kwestię dotyczącą zwolnienia z podatku VAT przy ich sprzedaży. Przedsiębiorcy bowiem mogli skorzystać ze wspomnianego zwolnienia, gdy w stosunku do sprzedawanych towarów używanych nie przysługiwało im prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

REKLAMA

Jednak istotna w tej sytuacji była również interpretacja znaczenia pojęcia towarów używanych. Ustawodawca, aby ją ułatwić, określił dokładną ich definicję w art. 43 ust. 2, która brzmiała: “Przez towary używane (...) rozumie się ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel”. Dodatkowo warto wspomnieć, iż sugerując się przepisami wstępnymi do ustawy, towarami są także środki trwałe oraz wyposażenie przedsiębiorstwa.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA

Jak wynika więc z przytoczonego fragmentu, jeżeli przedsiębiorca będący czynnym podatnikiem VAT dysponował towarami lub posiadanym majątkiem firmowym jak właściciel przez co najmniej pół roku, a w stosunku do nich nie istniało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług, wówczas mógł być zwolniony z VAT przy ich sprzedaży. Przykładem obrazującym powyższe stwierdzenia może być czynny podatnik VAT, który zamierzał sprzedać wcześniej wprowadzony do ewidencji środków trwałych samochód osobowy, którego nabycie poświadczała faktura VAT marża. Zatem jeżeli pojazd był wykorzystywany przez co najmniej pół roku na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, wówczas przedsiębiorcy przysługiwało zwolnienie z VAT.

Warto przytoczyć wyrok NSA z dnia 28 lutego 2013 r. (sygn. akt I FSK 627/12), w którym stwierdził, iż uzależnianie prawa do zwolnienia przy sprzedaży towarów od okresu ich użytkowania jest niezgodnie z regulacjami Dyrektywy 2006/112/WE. Jego zdaniem przepisy ustawy o VAT, które omawiały tę kwestię, wykraczały poza jednoznaczną treść normy art. 136 lit. b ww. dyrektywy, która nie zastrzega warunków dotyczących okresu używania towarów. W praktyce jednak organy podatkowe brały pod uwagę przepisy korzystniejsze dla podatników, czyli stosowanie zwolnienia według ustawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawa zwolnienia nie zawsze na fakturze podatnika zwolnionego z VAT


Obecna zmiana na niekorzyść podatników

Nowe regulacje ustawy, które weszły w życie wraz z początkiem 2014 roku, zdecydowanie przemawiają na niekorzyść osób prowadzących działalność gospodarczą, którzy są zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT. Jest to spowodowane przede wszystkim całkowitą likwidacją definicji towarów używanych - poprzez uchylenie art. 43 ust. 2 - oraz zmiany w zakresie zastosowania zwolnienia z podatku VAT przy ich sprzedaży.

Obecnie obowiązujący art. 43 ust. 1 pkt 2 stanowi, że zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu ich nabycia, importu lub wytworzenia nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Jak można zauważyć, nie ma już znaczenia okres użytkowania przez przedsiębiorcę towarów oraz składników majątku, bowiem ze zwolnienia może skorzystać wówczas, gdy były one wykorzystywane w działalności zwolnionej z podatku VAT. Warunkiem umożliwiającym zastosowanie zwolnienia przy sprzedaży omawianych towarów - jaki pozostał i obowiązuje obecnie - jest brak wystąpienia prawa do odliczenia naliczonego podatku VAT. Zatem przepisy ustawy zostały zbliżone do regulacji wynikających z przytoczonej wcześniej dyrektywy unijnej.

W związku z powyższym, wcześniej wspomniany podatnik, który zamierza sprzedać samochód osobowy nabyty na fakturę VAT marża, będzie mógł nie naliczać podatku VAT jedynie w przypadku, gdy pojazd wykorzystywano w czynnościach zwolnionych z opodatkowania VAT.

Przeliczanie faktur w walutach obcych dla celów VAT 2014

Konsekwencje dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług może niekorzystnie wpłynąć na podatników w zakresie sprzedaży środków trwałych oraz wyposażenia posiadanego w majątku przedsiębiorstwa. Ogranicza bowiem w znacznym stopniu możliwość skorzystania ze zwolnienia z podatku VAT, co może w efekcie doprowadzić do podwyższenia cen sprzedaży. Niestety - osoby, które nie zdążyły ze zbyciem składnika majątku przed końcem 2013 roku muszą liczyć się z obowiązkiem opodatkowania sprzedaży, jeżeli ów składnik nie był wykorzystywany na potrzeby działalności zwolnionej.

VAT od rzeczy używanych w 2014 roku

Autor: Karolina Piątkowska

wfirma.pl
wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

REKLAMA

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

REKLAMA

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

REKLAMA