REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podstawa zwolnienia nie zawsze na fakturze podatnika zwolnionego z VAT

Zwolnienia z VAT
Zwolnienia z VAT
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nowelizacje przepisów podatkowych przyniosły wiele zmian wraz z początkiem 2014 r. Jedną z najistotniejszych jest ta dotycząca dokumentowania przychodów przez podatników zwolnionych z podatku od towarów i usług – od 1 stycznia 2014 r. powinni oni wykorzystywać w tym celu faktury zamiast rachunków. Faktura podatnika zwolnionego od faktury czynnego podatnika VAT różnić się powinna m.in. zamieszczeniem na niej informacji o podstawie zwolnienia. Nie każdy jednak wie, że od tej – wydawałoby się, fundamentalnej zasady – istnieją pewne wyjątki.

Faktura podatnika zwolnionego zgodnie z Ordynacją podatkową

Możliwość wystawiania faktur przez podatników korzystających ze zwolnienia z podatku od towarów i usług (VAT) pojawiła się po raz pierwszy już na początku 2013 r. Dlaczego zatem dopiero teraz kwestia ta stała się tak bardzo istotna?

REKLAMA

Sytuacja ta ma związek z nowelizacją Ordynacji podatkowej. Zgodnie z art. 87 par. 1 tej ustawy, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą są zobowiązani wystawić rachunek za dokonaną sprzedaż lub wykonanie usługi, jeśli zażąda tego kupujący bądź usługobiorca oraz jeśli z odrębnych przepisów nie wynika obowiązek wystawienia faktury.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA

Odpowiednimi w tym przypadku odrębnymi przepisami jest natomiast Ustawa o podatku od towarów i usług, a dokładniej – jej art. 106b. Zgodnie z tym zapisem podatnik, który rozlicza się z podatku VAT ma obowiązek udokumentować swoją sprzedaż towarów bądź usług fakturą zawsze, gdy jego kontrahentem jest inna firma oraz na żądanie nabywcy, jeśli odbiorcą jest osoba prywatna. Natomiast podatnicy korzystający ze zwolnienia z podatku VAT także mają obowiązek wystawić fakturę odbiorcy – za każdym razem, gdy otrzymają takie żądanie.

Zatem podsumowując, jeśli kontrahent żąda od przedsiębiorcy dokumentu do przeprowadzonej transakcji, to bez względu na fakt korzystania lub niekorzystania ze zwolnienia, przedsiębiorca w takiej sytuacji ma obowiązek wystawić fakturę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obowiązkowe elementy faktury w 2014 roku

Podstawa opodatkowania nie zawsze obowiązkowa

Skoro przedsiębiorcy korzystający ze zwolnienia z podatku VAT także są zobowiązani do wystawiania faktur od początku 2014 r., warto zastanowić się nad zawartością takiego dokumentu. Elementy, które obowiązkowo powinny znaleźć się na fakturze zostały wymienione w art. 106e ust.1 ustawy o VAT.

REKLAMA

Niezwykle istotnym z tym zakresie zapisem jest pkt 19, odnoszący się bezpośrednio do podatników zwolnionych. Zgodnie z nim, przedsiębiorca wystawiając fakturę powinien na niej każdorazowo umieścić informację o tym, na jakiej podstawie korzysta ze zwolnienia. Ustawa wskazuje na kilka możliwości – zwolnienie ze względu na zakres wykonywanych czynności (art. 43 ust. 1), ze względu na szczegółowe przepisy (art. 82 ust. 3) oraz ze względu na nieprzekroczenie limitu wartości sprzedaży w ubiegłym roku podatkowym (art. 113 ust. 1 i 9).

Przepisy wydają się być dość jednoznaczne, jeśli chodzi o zamieszczanie podstawy zwolnienia na fakturze. Jednakże – nie do końca. W tym przypadku oprócz ustawy o VAT należy bowiem zwrócić uwagę także na dodatkowe zapisy znajdujące się w Rozporządzeniu Ministra Finansów z 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur, które – podobnie jak znowelizowana ustawa – obowiązuje od początku 2014 r. Szczególnie istotny jest tu rozdział drugi, zatytułowany “Przypadki, w których faktury mogą zawierać zakres danych węższy niż określony w art. 106e ustawy, oraz zakres tych danych”. W tym miejscu, w par. 3 pkt 3 wskazano, które z elementów muszą znaleźć się na fakturze podatnika korzystającego ze zwolnienia ze względu na limit wartości sprzedaży.

Odliczenie podatku VAT od zakupu samochodu z kratką w 2014 roku


Lista danych, do których odnosi się pkt 3 znajduje się w pkt 1 – w tym przypadku niezbędne są elementy wymienione w lit. a-g, czyli:

  • data wystawienia,
  • numer kolejny,
  • imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy,
  • nazwa (rodzaj) towaru lub usługi,
  • miara i ilość (liczba) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług,
  • cena jednostkowa towaru lub usługi,
  • kwota należności ogółem.

Co istotne, pkt 3 nie wymienia jako elementu obowiązkowego lit. h, czyli “wskazania przepisu ustawy, aktu wydanego na podstawie ustawy, przepisu dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347 z 11.12.2006, str. 1, z późn. zm.) lub innej podstawy prawnej, zgodnie z którą podatnik stosuje zwolnienie od podatku”.

Zatem, przedsiębiorcy, którzy w swoich firmach nie rozliczają się z podatku VAT właśnie ze względu na nieprzekroczony limit wartości sprzedaży, nie muszą umieszczać na fakturach podstawy takiego zwolnienia. Przez wzgląd na fakt, że rozporządzenie nie jest zbyt często wymieniane przez specjalistów prawa podatkowego, brak takiego nakazu może stanowić nie lada zaskoczenie.

Data ujęcia zakupu towarów w KPiR

Autor: Anna Kubalka

Autopromocja
wfirma.pl
wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA