REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Właściwość przemienna przy zawezwaniu do próby ugodowej kilku podmiotów

zawezwanie do próby ugodowej
zawezwanie do próby ugodowej
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Z uwagi na liczne wątpliwości co do możliwości skutecznego zawezwania do próby ugodowej przed sąd więcej niż jednego podmiotu, w sytuacji gdy adresy zamieszkania, bądź zarejestrowanej siedziby nie pokrywają się, temat właściwości przemiennej przy zawezwaniu do próby ugodowej stał się tematem niezwykle kontrowersyjnym.

Zgodnie z art. 184 Kodeksu postępowania cywilnego sprawy cywilne, których charakter na to zezwala, mogą być uregulowane drogą ugody zawartej przed wniesieniem pozwu. Art. 185 KPC wskazuje z kolei, iż o zawezwanie do próby ugodowej - bez względu na właściwość rzeczową - można zwrócić się do sądu rejonowego ogólnie właściwego dla przeciwnika.

REKLAMA

I tak jak powyższe przepisy nie nastręczają trudności w ustaleniu, że bez względu na właściwość przedmiotu sporu przy zawezwaniu do próby ugodowej właściwy będzie Sąd Rejonowy, to kwestia właściwości miejscowej nie jest już taka oczywista.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA

Większość doktryny, powołując się na postulat racjonalnego ustawodawcy i wykładnię językową uregulowania „…można zwrócić się do sądu rejonowego ogólnie właściwego dla przeciwnika.”, opowiada się raczej za niedopuszczalnością stosowania właściwości przemiennej przy zawezwaniu do próby ugodowej. Powyższe oznacza, że przy zawezwaniu miejscowo właściwy powinien być zawsze sąd określony na podstawie przepisów o właściwości miejscowej ogólnej, czyli Sąd miejsca zamieszkania Pozwanego lub w wypadku, gdy Pozwany jest osobą prawną lub innym podmiotem Sąd miejsca siedziby Pozwanego.

Czy, aby na pewno jest to słuszne rozumowanie? Problem ten wydaje się mieć szczególną doniosłość w przypadkach, gdy do próby ugodowej chcielibyśmy zawezwać kilka podmiotów, o różnej właściwości miejscowej, gdzie nielogiczne wydaje się inicjowanie kilku odrębnych postępowań ugodowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skutki niewykonania ugody sądowej

W tym miejscu przytoczyć należy przede wszystkim art. 43 KPC, w brzmieniu:

§ 1. Jeżeli uzasadniona jest właściwość kilku sądów albo jeżeli powództwo wytacza się przeciwko kilku osobom, dla których według przepisów o właściwości ogólnej właściwe są różne sądy, wybór między tymi sądami należy do powoda.

Co oznacza wykonalność ugody?

REKLAMA

Zgodnie z postanowieniem Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu w sprawie o sygn. akt: I Acz 2190/121, art. 30 KPC znajduje się w grupie przepisów zatytułowanej „właściwość ogólna”, ma on więc zastosowanie wtedy, gdy nie zachodzą warunki uzasadniające wybór przez powoda innego sądu, zgodnie z przepisami kodeksowymi o właściwości przemiennej (art. 27-30) lub przepisami pozakodeksowymi dotyczącymi tej ostatniej właściwości…”. Podobne stanowisko odnaleźć możemy w Kodeksie postępowania cywilnego. Komentarz.  Autor komentarza do cz. PIERWSZA ks. PIERWSZA tyt. VI dz. II roz. 1 oddz. 2 art. 185: Ereciński Tadeusz2, zgodnie z którym  „Miejscowo właściwy jest sąd określony na podstawie przepisów o właściwości ogólnej (art. 27-30) dla przeciwnika wniosku o zawezwanie do próby ugodowej. Jeżeli w sprawie byłoby kilku przeciwników, dla których właściwe byłyby różne sądy, wybór między sądami należy do wnioskodawcy (art. 43 § 1).”

Wskazane powyżej uzasadnienie podzielił m.in. Sąd Rejonowy w Jarocinie, przed którym udało się skutecznie zawezwać do próby ugodowej trzy podmioty, w tym jeden posiadający siedzibę zarejestrowaną w Warszawie.

Nie mniej jednak z uwagi na zasady ekonomiki procesowej powyższe rozwiązanie wydaje się słuszne. Pamiętać należy jednak, że powyższe zagadnienie pozostaje nadal w sferze uznaniowości sądu, gdyż nie istnieje ściśle wypracowane, jednolite orzecznictwo w tym zakresie.

Uchylenie się od ugody sądowej

Autor: Dominika Kaszynska

Niniejszy wpis jest przedmiotem praw autorskich Kancelarii Prawnej Renata Urowska i Wspólnicy sp.k.

[1] postanowienie Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu w sprawie o sygn. akt: I Acz 2190/12;

[2] Kodeksie postępowania cywilnego. Komentarz.  Autor komentarza do cz. PIERWSZA ks. PIERWSZA tyt. VI dz. II roz. 1 oddz. 2 art. 185: Ereciński Tadeusz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA