REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

UE pomoże w restrukturyzacji przedsiębiorstw

REKLAMA

Komisja Europejska przygotowała najlepsze rozwiązania mające na celu złagodzenie skutków restrukturyzacji przedsiębiorstw. Wskazane działania obejmą również kwestie zwolnień pracowników.

Restrukturyzacja przedsiębiorstw odbiła się na sytuacji ekonomicznej każdego kraju europejskiego i jest poważnym problemem w kontekście recesji gospodarczej. Od 2002 r. w Europie zarejestrowano ponad 16 tys. działań restrukturyzacyjnych, które spowodowały stratę netto ponad 2 mln miejsc pracy.

REKLAMA

UE dąży do odwrócenia tej tendencji poprzez opracowanie najlepszych praktyk dla przedsiębiorstw, pracowników, związków zawodowych, organizacji pracodawców oraz organów administracji publicznej.

Opierając się na wynikach konsultacji społecznych, UE przygotowała wytyczne uwzględniające praktyczne doświadczenia przedsiębiorstw. Wytyczne dotyczą konkretnych obaw wszystkich zainteresowanych grup. Ich autorzy zaproponowali sposoby przygotowania się na restrukturyzację, jak również przeprowadzenia konkretnych procesów z nią związanych.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Planowane działania

Oczekuje się, że praktyki te pomogą przedsiębiorstwom skuteczniej przewidywać zapotrzebowanie na siłę roboczą i konkretne kwalifikacje, zaś pracownikom pomogą w znalezieniu nowego zatrudnienia w przypadku likwidacji ich stanowisk. Wybrane środki dotyczą takich elementów jak:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1. strategiczne, długoterminowe monitorowanie rozwoju sytuacji na rynku

2. stała analiza zapotrzebowania w zakresie stanowisk i kwalifikacji

3. pomoc dla pracowników w zakresie szkoleń i poszukiwania zatrudnienia, jak również doradztwo zawodowe

4. zaangażowanie zewnętrznych organów – władz publicznych, wyższych uczelni, ośrodków kształcenia

5. pełne wykorzystanie funduszy unijnych w celu wspierania tworzenia miejsc pracy.

REKLAMA

Oprócz udostępnienia najlepszych praktyk UE planuje również wesprzeć przedsiębiorstwa w utrzymaniu konkurencyjności w perspektywie długoterminowej. Wytyczne uwzględniają szersze społeczne i przemysłowe skutki, jakie procesy restrukturyzacyjne wywierają na miasta i regiony.

UE wzywa rządy państw członkowskich do propagowania tych wytycznych, jak również do rozważenia zastosowania ich wobec pracowników sektora publicznego. Do 2016 r. zostanie opublikowane sprawozdanie na temat potencjalnej konieczności podjęcia dalszych działań, obejmujących ewentualnie nowych przepisów UE.

Komisja proponuje najlepsze praktyki, aby złagodzić skutki restrukturyzacji.

Zobacz również: Aktywizacja bezrobotnych 50+

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Komisja Europejska

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

REKLAMA

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA