UE pomoże w restrukturyzacji przedsiębiorstw
REKLAMA
Restrukturyzacja przedsiębiorstw odbiła się na sytuacji ekonomicznej każdego kraju europejskiego i jest poważnym problemem w kontekście recesji gospodarczej. Od 2002 r. w Europie zarejestrowano ponad 16 tys. działań restrukturyzacyjnych, które spowodowały stratę netto ponad 2 mln miejsc pracy.
REKLAMA
UE dąży do odwrócenia tej tendencji poprzez opracowanie najlepszych praktyk dla przedsiębiorstw, pracowników, związków zawodowych, organizacji pracodawców oraz organów administracji publicznej.
Opierając się na wynikach konsultacji społecznych, UE przygotowała wytyczne uwzględniające praktyczne doświadczenia przedsiębiorstw. Wytyczne dotyczą konkretnych obaw wszystkich zainteresowanych grup. Ich autorzy zaproponowali sposoby przygotowania się na restrukturyzację, jak również przeprowadzenia konkretnych procesów z nią związanych.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Planowane działania
Oczekuje się, że praktyki te pomogą przedsiębiorstwom skuteczniej przewidywać zapotrzebowanie na siłę roboczą i konkretne kwalifikacje, zaś pracownikom pomogą w znalezieniu nowego zatrudnienia w przypadku likwidacji ich stanowisk. Wybrane środki dotyczą takich elementów jak:
1. strategiczne, długoterminowe monitorowanie rozwoju sytuacji na rynku
2. stała analiza zapotrzebowania w zakresie stanowisk i kwalifikacji
3. pomoc dla pracowników w zakresie szkoleń i poszukiwania zatrudnienia, jak również doradztwo zawodowe
4. zaangażowanie zewnętrznych organów – władz publicznych, wyższych uczelni, ośrodków kształcenia
5. pełne wykorzystanie funduszy unijnych w celu wspierania tworzenia miejsc pracy.
REKLAMA
Oprócz udostępnienia najlepszych praktyk UE planuje również wesprzeć przedsiębiorstwa w utrzymaniu konkurencyjności w perspektywie długoterminowej. Wytyczne uwzględniają szersze społeczne i przemysłowe skutki, jakie procesy restrukturyzacyjne wywierają na miasta i regiony.
UE wzywa rządy państw członkowskich do propagowania tych wytycznych, jak również do rozważenia zastosowania ich wobec pracowników sektora publicznego. Do 2016 r. zostanie opublikowane sprawozdanie na temat potencjalnej konieczności podjęcia dalszych działań, obejmujących ewentualnie nowych przepisów UE.
Komisja proponuje najlepsze praktyki, aby złagodzić skutki restrukturyzacji.
Zobacz również: Aktywizacja bezrobotnych 50+
REKLAMA
REKLAMA