Biznes motoryzacyjny w Polsce – przed nami co najmniej 5 lat stabilnego rozwoju
17 maja 2012
Zdecydowana większość (blisko 60%) przedsiębiorców działających w branży motoryzacyjnej ocenia, że Polska przez okres najbliższych 5-10 lat będzie bardzo atrakcyjnym rynkiem do lokowania nowych inwestycji. Szczególnie ważnym czynnikiem przyciągającym inwestorów jest rynek pracy, cechujący się dostępnością wykwalifikowanej i efektywnej siły roboczej o wysokiej jakości usług oraz kadrą kierowniczą o wysokim potencjale rozwoju.
Okienka kasowe po 24 kwietnia 2012 r.
23 kwi 2012
Minister Finansów udzielił informacji dla podmiotów prowadzących okienka kasowe lub punkty przyjmowania opłat oraz biura usług płatniczych, w związku z przepisami ustawy z 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych.
Będzie łatwiej zarejestrować samochód w innym państwie członkowskim UE
05 kwi 2012
Obecnie przerejestrowanie samochodu do innego państwa UE nie przebiega łatwo ani szybko. Cała procedura zajmuje średnio 5 tygodni, a jej koszt dla obywateli i przedsiębiorstw szacuje się na 400 euro. Przyczyną tego stanu rzeczy jest mnogość przepisów i różne sprzeczne wymogi. Komisja Europejska zamierza ułatwić tą procedurę.
Żądza władzy najlepszą motywacją menedżera
29 mar 2012
Pragnienie osiągnięcia dobrych wyników, czy identyfikacja z zespołem – co jest najlepszą motywacją dla menedżera? Okazuje się, że ani jedno, ani drugie – najbardziej efektywni menedżerowie dążą do władzy!
Czym zajmuje się coach?
13 mar 2012
Według International Coach Federation (ICF) - ogólnoświatowej federacji reprezentującej profesjonalnych coachów, coachingiem nazywamy interaktywny proces, który ma na celu pomoc pojedynczym osobom bądź organizacjom w przyspieszeniu tempa rozwoju i polepszeniu efektów działania.
Wspólnotowy znak towarowy
28 lut 2012
Od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej możemy dokonywać rejestracji znaków towarowych w Urzędzie Harmonizacji Rynku Wewnętrznego. Ochrona zgłoszonych tam znaków towarowych rozciągać się może na terytorium całej wspólnoty.
Gala Businesswoman Roku 2011
16 lut 2012
25 lutego 2012 Magazyn Businesswoman&Life organizuje galę Businesswoman Roku 2011. Patronami gali są m.in. Biznes.wieszjak.pl oraz Kobieta.wieszjak.pl.
Podwyższenie podatków jako nadzwyczajna zmiana stosunków
31 sty 2012
Cena określona w umowie najczęściej zawiera w sobie podatek VAT. W takiej sytuacji zmiana stawek podatkowych może być kłopotów dla jednego z kontrahentów. Jak na to zareagować?
Jak się bronić przed nieuczciwym zagranicznym sprzedawcą?
28 lis 2011
Zamówiłeś towar od zagranicznego sprzedawcy? Kontrahent w ogóle nie realizuje zamówienia? Dostarczony towar jest wadliwy? I co dalej?
Co powstrzymuje Polaków przed zmianą banku?
17 lis 2011
Polacy nie lubią zmian, a przynajmniej nie chcą likwidować konta i otwierać rachunków w innych bankach niż dotychczas. Największy problem z podjęciem decyzji o przeniesieniu rachunku bankowego mają osoby, które są związane z instytucją dłużej. Tymczasem banki robią wszystko, żeby pozyskać nowych klientów.
Przelewy – poprawność wymagana!
15 lis 2011
Zagraniczne przelewy, jak się okazuje, mogą przysporzyć sporo kłopotów i strat. Nie tylko ze względu na wybór tzw. opcji kosztowej. Równie ważna jest poprawność wpisanej dyspozycji, gdyż istnieje ryzyko, że za błędy, takie jak nieznajomość standardu IBAN, można słono zapłacić.
Jaka jest struktura wydatków w państwach europejskich?
25 paź 2011
Na podstawie danych Eurostatu można porównać procentowy udział opłat za mieszkanie w wydatkach Europejczyków. Największe wydatki na utrzymanie domu ponoszą Niemcy. W Niemczech opłaty za mieszkanie obejmują prawie jedną czwartą zarobków, w Polsce wydatek ten przekracza 20% dochodu, co plasuje nas na drugim miejscu.
Które banki najczęściej oferują kredyty samochodowe?
05 wrz 2011
Polacy na tyle już oswoili się z kredytami samochodowymi, że coraz chętniej szukają finansowania w bankach. Komu będzie trudniej pożyczyć pieniądze na auto? Eksperci dokonali analizy ostatniego kwartału.
Który pakiet telewizyjny z kanałami sportowymi wybrać?
19 sie 2011
Wiele wskazuje dziś na to, że wszystkie osoby, które są fanami rozgrywek piłki kopanej będą miały w tym sezonie mnóstwo momentów, kiedy z przyjemnością zasiadłyby przed ekranem telewizora oglądając zmagania swoich ulubieńców. Krajowe rozgrywki, europejskie puchary – gdzie obejrzymy te spotkania i ile przyjdzie nam za to zapłacić? Sprawdźmy najkorzystniejsze propozycje!
Co napędza polską gospodarkę?
12 sie 2011
Usługi są największym pracodawcą w polskiej gospodarce. W usługach pracuje 57,5% zatrudnionych, czyli blisko 8 mln Polaków - wynika z danych GUS.
Jaki procent pensji stanowią rachunki za prąd w Polsce, Niemczech i Wlk. Brytanii?
04 sie 2011
Kto najwięcej płaci za prąd? – Polacy, Brytyjczycy czy Niemcy? Nasi rodacy lubią narzekać na wysokie rachunki, ale nie zawsze zastanawiają się nad tym, jak je obniżyć. Ceny energii prawdopodobnie w dalszym ciągu będą rosnąć, dlatego warto już teraz pomyśleć o wyborze dystrybutora i sprzedawcy.
Jak odzyskać pieniądze dzięki obciążeniu zwrotnemu?
28 lip 2011
Jak zabezpieczyć się podczas wakacji na wypadek, gdyby sprzedawca wycieczki nie dotrzymał warunków umowy? Eksperci proponują, żeby płacić za swój wyjazd kartą. Dzięki temu zabiegowi możemy doprowadzić do tzw. obciążenia zwrotnego (ang. chargeback) i odzyskać zainwestowane pieniądze.
Jak działa Mystery Shopping w praktyce małych i średnich przedsiębiorstw?
25 maja 2011
„Mystery Shopping”; „tajemniczy klient”; „klient testowy”. To
synonimy. Najbardziej odpowiada mi określenie „klient testowy”, ale
chętnie też posługuję się angielską nazwą tej techniki. Prekursorem
„mystery shoppingu” są Stany Zjednoczone. W latach czterdziestych
ubiegłego wieku, duże sklepy i sieci handlowe wykorzystywały detektywów
do kontroli swoich sprzedawców. Szybko jednak poznano się na faktycznie
najcenniejszych walorach tej metody działania. Ekspert wyjaśnia krok po kroku na czym polegają.
Członkowie izb handlowych u prezydenta
28 kwi 2011
W czwartek prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z przedstawicielami Międzynarodowej Grupy Izb Handlowych w Polsce. Podczas spotkania poruszono przede wszystkim kwestię obecności zagranicznych inwestorów w naszym kraju. Zajmowano się także zagadnieniem rozwoju rodzimej gospodarki.
Żłobek przyzakładowy - zasady odliczania od ZFŚS
04 kwi 2011
Obecnie tylko niewielki procent dzieci chodzi do żłobka, a zdobycie
miejsca w tego typu placówce graniczy niemal z cudem. Sytuację zmienia
ustawa o opiece nad dziećmi do lat 3, która znacznie upraszcza zakładanie
placówek dla najmłodszych. Na dodatkowe ułatwienia mogą liczyć decydujący się na założenie żłobka pracodawcy.
Które firmy mogą bezpłatnie zmienić sprzedawcę energii?
04 lut 2011
Światowy kryzys zmusił przedsiębiorców do większych oszczędności. Jak pozyskać datkowe pieniądze bez konieczności rezygnacji z zakupów? Eksperci radzą zmienić dostawcę prądu. Sprawdź, czy Twoja firma może zrobić to bezpłatnie.
Którego dostawcę prądu wybrać dla firmy, żeby zamiast 12 faktur rocznie płacić 11?
26 sty 2011
Dzięki zmianie dostawcy prądu przedsiębiorstwo, które zużywa rocznie 40 Gwh, może zyskać kilkaset tysięcy złotych. W przypadku większych firm mowa tu o oszczędnościach nawet rzędu kilku milionów złotych. Zarówno mali, jak i duzi mają szansę wyjść na plus. Z wyliczeń ekspertów wynika, że opłaty za prąd można zredukować o równowartość co najmniej miesięcznej faktury w skali roku.
Jak skutecznie ulokować pieniądze w górskiej nieruchomości za granicą?
20 gru 2010
W przypadku górskich inwestycji postawy deweloperów nie różnią się zasadniczo od ich podejścia do sprzedaży nieruchomości na innych obszarach geograficznych. Za każdym razem kluczowe jest przygotowanie atrakcyjnej oferty. Istnieją jednak pewne czynniki, na które zwrócą uwagę kupujący.
Porównanie podstawowych założeń systemu polskiego, unijnego i amerykańskiego
24 lis 2010
Sposób przygotowywania i prezentowania wyników finansowych nie wydaje się być ważną kwestią. Gdy jednak przyjrzymy się bliżej, okaże się że może to być fundamentalna różnica, która odpowiada za klimat przedsiębiorczości w gospodarce, sposób traktowania biznesu przez państwo, uczciwe i rzetelne podchodzenie do swoich obowiązków przez kadrę zarządzającą przedsiębiorstw.
Co oznaczają rabaty i gratisy u developerów?
10 lis 2010
Deweloperzy chętniej niż pół roku temu udzielają klientom rabatów i obniżają ceny. Nie widać tego, ponieważ w prasie pojawia się mniej ogłoszeń o promocjach. Aby zatuszować obniżki, pośrednicy oferują pakiety gratisów i upusty sięgające nawet 20%.
Jak otworzyć sklep odzieżowy - pomysł
12 paź 2010
Otworzenie sklepu odzieżowego to nieinnowacyjny pomysł, ale za to innowacyjny może być sposób jego prowadzenia oraz oferowany produkt. Bo nie od dzisiaj wiadomo, że rynek odzieżowy w Polsce jest zawładnięty przez zagraniczne marki, docierają coraz to nowsze trendy, a i istniejące sieci bujnie się rozwijają. A odzież zawsze będzie towarzyszyć człowiekowi, dlatego warto zainwestować w tę branżę i rozwinąć skrzydła. Tylko jak nie zgubić się w gąszczu przodujących tygrysów mody i zawalczyć o swój łup?
Jak oszacować codzienne wydatki firmy
15 lip 2010
Codzienne wydatki firmy, to wydatki związane z prowadzeniem biznesu – inaczej koszty operacyjne. Aby firma funkcjonowała bez zakłóceń powinieneś obliczyć każdy swój krok.
Odpowiedz na oczekiwania rynku – doceń innowację
14 lip 2010
Innowacja odpowiadająca na oczekiwania rynku w firmie może zostać zapoczątkowana przez kogokolwiek w organizacji.
Co się składa na sukces biznesowy?
14 lip 2010
W dużym stopniu prowadzenie biznesu można przypisać zdrowemu rozsądkowi, jednak wierzę w stare powiedzenie mówiące o tym, że sukces zaczyna się od pomysłu, zanim ten spowszednieje.
Wybrane miary oceny sytuacji majątkowej firmy
20 kwi 2010
W ostatnich latach pojawiło się wiele tekstów omawiających miary ekonomicznej oceny firmy. Zarówno autorzy polscy jak i zagraniczni na ogół bardzo profesjonalnie traktują temat i podręczniki te bywają kopalniami wiedzy o wskaźnikach, miernikach ekonomicznych oraz o ich zastosowaniu. Paradoksalnie, w małych i średnich firmach mało się wykorzystuje opisaną tam wiedzę.
Jest już projekt nowego rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zgłoszeń INTRASTAT
09 kwi 2010
Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie z 21 kwietnia 2004 r. w sprawie zgłoszeń INTRASTAT. Do czasu jego uchwalenia należy stosować bezpośrednio przepisy wspólnotowe w aktualnym brzmieniu.
Niższe oprocentowanie kredytów inwestycjnych dla przedsiębiorców
26 mar 2010
Kredyty inwestycyjne mogą być tańsze dzięki Europejskiemu Bankowi Inwestycyjnemu (EBI). Pozwoli to miesięcznie zaoszczędzić małym i średnim firmom kwoty, które pozwoliłyby im na zatrudnienie przynajmniej jednego pracownika. Dlaczego jednak nasze Banki starają się jednak, jak mogą, by zachować taką informację tylko dla siebie?
Nowe przepisy dotyczące INTRASTAT
26 mar 2010
Importerzy i eksporterzy towarów z/do krajów UE powinni zapoznać się z nowymi przepisami dotyczącymi INTRASTAT obowiązującymi od marca 2010 r.
Blue Tax Group S.A.
25 sty 2010
Paragraf
22 sty 2010
Lauren Peso
21 sty 2010
Eurokiosk
20 sty 2010
Sieć salonów prasowych.
MAIL BOXES ETC
20 sty 2010
Mail Boxes Etc. (MBE) to największa amerykańska sieć franczyzowa punktów świadczących usługi dla biznesu.
Global CFM
20 sty 2010
Global CFM (car fleet management) - operator programu Toyota CorpoCars Management (TCCM) obejmującego zarządzanie flotami pojazdów i najem długoterminowy.
Analiza otoczenia biznesowego firmy
28 wrz 2009
Analiza otoczenia biznesowego marki czy firmy pomaga wybrać właściwy kierunek działań biznesowych. Dopiero po rozpoznaniu rynku i działań konkurencji można stworzyć udaną strategię marketingową.
Biznes plan klubu fitness
22 cze 2009
W planowaniu każdej działalności gospodarczej niezbędne będzie przygotowanie dobrego biznes planu. Bezwzględnie pomoże Ci to w dalszych działaniach, a jeśli masz zamiar ubiegać się o kredyt, biznes plan będzie od Ciebie wymagany, jako jeden z niezbędnych do przedstawienia bankowi dokumentów.
Dofinansowanie elektronicznego biznesu B2B
17 cze 2009
Do 3 lipca można składać wnioski o dofinansowanie prowadzonej działalności gospodarczej w formie elektronicznego biznesu typu B2B z przeznaczeniem na realizację projektów o
charakterze technicznym, informatycznym i organizacyjnym, które prowadzą do realizacji procesów biznesowych w formie elektronicznej.
Kiedy mamy do czynienia z remontem a kiedy z ulepszeniem środka trwałego
30 kwi 2009
Jestem przedsiębiorcą. Zamierzam dokonać generalnego remontu mojej niewielkiej hali produkcyjnej oraz infrastruktury na terenie zakładu. Remont ma dotyczyć: wymiany okien i dachu hali, wykonanie nowej posadzki, ocieplenie hali. Ponadto wykonany zostanie remont drogi dojazdowej do hali na terenie zakładu oraz placu wokół niej. Czy ww. prace mam zakwalifikować podatkowo jako remont, czy też może ulepszenie środków trwałych?
Ekooznakowanie szansą na wypromowanie produktu jako przyjaznego środowisku
09 kwi 2009
Konsumenci coraz częściej szukają towarów ekologicznych, czy przyjaznych środowisku. Ale jak sprawdzić, że mamy do czynienia z takimi właśnie produktami.
Kawiarnia - uprawnienia, zezwolenia, opłaty
07 kwi 2009
Musisz wiedzieć, że jeżeli chcesz legalnie prowadzić kawiarnię z prawdziwego zdarzenia musisz dopełnić szeregu formalności i spełnić parę wymagań.
Gospodarstwo agroturystyczne - Biznes plan
07 kwi 2009
Przykładowy biznes plan gospodarstwa agroturystycznego.
Finansowanie firmy w czasie kryzysu
10 lut 2009
Światowy kryzys gospodarczy coraz mocniej daje znać o sobie również w naszym kraju. Spadek popytu wewnętrznego, spadek zamówień z zagranicy oraz wzrost kursu walut to czynniki, którym również małe firmy muszą pilnie stawić czoła. Bez wątpienia wpływ będzie miała również diametralna zmiana polityki kredytowej banków i firm leasingowych.
Dobre Sklepy Rowerowe - gotowy przepis na biznes
10 lut 2009
Dobre Sklepy Rowerowe to model biznesowy, w którym każdy uczestnik sieci, mimo umowy partnerskiej, jest niezależnym przedsiębiorstwem.
Dotacje dla początkujących przedsiębiorstw
30 cze 2008
75% małych firm już na starcie jest niedofinansowane - wynika z raportu o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. W pierwszym roku działalności upada 40% nowo powstałych firm. PARP będzie temu zapobiegał i wspierał najlepsze pomysły.
Jakie korzyści daje kredyt kupiecki?
13 cze 2008
Kredyt kupiecki, zwany również handlowym lub towarowym, udzielany jest przez sprzedawcę kupującemu i ma formę odroczonego terminu płatności. Jest to pozabankowa forma finansowania działalności gospodarczej.