REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak skutecznie ulokować pieniądze w górskiej nieruchomości za granicą?

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku górskich inwestycji postawy deweloperów nie różnią się zasadniczo od ich podejścia do sprzedaży nieruchomości na innych obszarach geograficznych. Za każdym razem kluczowe jest przygotowanie atrakcyjnej oferty. Istnieją jednak pewne czynniki, na które zwrócą uwagę kupujący.

O ile na wybrzeżu najbardziej poszukiwane są nieruchomości w pobliżu plaży i z widokiem na morze, o tyle w górach największe znaczenie ma bliskość wyciągów i tras narciarskich. Istotny jest także sam dostęp do zagranicznej nieruchomości. Lotnisko międzynarodowe powinno być zlokalizowane w odległości nie większej niż godzina jazdy. Znaczenie mają także dogodne połączenia międzynarodowe oraz dobrze utrzymane drogi dojazdowe.

REKLAMA

Klienci często nie zwracają uwagi na czynniki, które są ważne dla dewelopera. Istnienie odpowiedniej infrastruktury na obszarze objętym projektem jest niezbędne dla jego skutecznej realizacji. Istnieje wiele atrakcyjnych widokowo miejsc, ale większość z nich nie ma dostępu do wody, ograniczone są możliwości dostarczania energii elektrycznej a oczyszczanie ścieków jest skomplikowane i kosztowne.

Przeczytaj również: Jak traktować prognozy analityków i ekonomistów? Cz. II

Odpowiednie miejsce na inwestycje w górach powinno oferować nie tylko rozbudowaną infrastrukturę narciarską. Przykładowo, w górach bułgarskich można jeździć na nartach od grudnia do marca włącznie, to znaczy mniej więcej cztery miesiące w roku. Tymczasem nieruchomość wakacyjna, kupowana pod inwestycję, ma za zadanie zapewniać przychody przez cały rok. W tym celu trzeba uwzględnić bliskość dużego miasta, które przyciągnie do nieruchomości więcej osób również na krótszy okres pobytu – na przykład na weekendy. Taki kompleks z apartamentami powinien oferować możliwość zabawy, relaksu i przyjemnego spędzenia czasu wolnego. Kombinacja tych wszystkich czynników przyczynia się do wzrostu przychodów z inwestycji przez cały rok.

Polecamy serwis: Lokaty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Podaż nieruchomości w górach ograniczana jest przez kilka czynników. Często poszukiwane przez klientów miejsca znajdują się w parkach narodowych lub rezerwatach, gdzie ze względu na rzadkie gatunki drzew, roślin lub zwierząt możliwość uzyskania pozwolenia na budowę jest bardzo ograniczona. Procedura administracyjna, mająca na celu zdobycie pozwolenia na budowę w kurortach o znaczeniu krajowym jest bardzo długa, skomplikowana i nieprzewidywalna. Z tego powodu większość deweloperów poszukuje już istniejących projektów, które wymagają odnowienia i odrestaurowania, aby zapewnić przychody.

Inwestycja w nieruchomości z definicji zakłada dłuższy horyzont czasowy. Jeśli budynek jest prawidłowo wybudowany, może przetrwać ponad sto lat bez większych remontów i rekonstrukcji. Szerokie możliwości nowych inwestycji w miastach często przyczyniają się do tego, że stare budynki w szybkim tempie tracą na atrakcyjności. Z kolei w górach, ze względu na ograniczenia, dotyczące powstawania nowych nieruchomości, większy nacisk kładziony jest na renowację tych już istniejących. Dlatego też tym bardziej ważne jest dokonanie rzetelnej analizy i prawidłowej oceny długoterminowych trendów, czasami w oderwaniu od osobistych preferencji i doświadczeń.

Nicolay Mayster
Autor artykułu jest doradcą inwestycyjnym InterCapital Property Development - bułgarskiego dewelopera, którego jedną z głównych grup Klientów stanowią Polacy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy nie chcą już owocowych czwartków? Te 3 benefity warto wprowadzić w firmie

Kiedyś praca zdalna była benefitem, dziś coraz częściej jest standardem. Jakie teraz oczekiwania mają pracownicy w zakresie benefitów pozapłacowych? Co może oferować pracodawca?

Kiedy w biznesie można powołać na siłę wyższą, czy to pozwoli uniknąć odpowiedzialności za niedotrzymanie umowy

Analizując okoliczności danej sprawy, zawsze musimy brać pod uwagę jej indywidualny charakter. Nie każda sytuacja, która dla nas jest oczywista na pierwszy rzut oka, stanowi okoliczność wyłączająca naszą odpowiedzialność z tytułu siły wyższej.

Zabezpieczenie przyszłości firmy. Czyli czym jest zarząd sukcesyjny?

Wyobraź sobie, że prowadzisz firmę, z sukcesami, ale nagle… coś się dzieje. Co z twoim przedsiębiorstwem, jeśli ciebie zabraknie? Czy twoi bliscy będą w stanie kontynuować działalność? Właśnie tutaj wchodzi na scenę zarząd sukcesyjny – pomysł ustawodawcy na to, by firma mogła płynnie funkcjonować, nawet gdy jej twórca nie może już jej prowadzić.

Transport: Kiedy przewoźnik może powołać się na siłę wyższą?

Wydarzenia takie jak niedawna powódź na południu kraju czy pandemia Covid-19 sprzed kilku lat mogą spowodować problemy z transportem towarów, w tym z dostarczeniem ich na czas bądź utratą lub uszkodzeniem. Przewoźnik nie ma wpływu na ich wystąpienie i nie jest w stanie zapobiec ich konsekwencjom. Czy takie okoliczności dają podstawy do powołania się na siłę wyższą?

REKLAMA

Ważna zmiana w prawie: 3499,50 zł co miesiąc można zarobić bez rejestrowania działalności gospodarczej w 2025 roku

Działalność nierejestrowana czyli bez obowiązku wpisu do CEIDG – Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej ma tę unikalną zaletę, że nie trzeba płacić składek na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne i składki zdrowotnej. To duża ulga, zwłaszcza więc dla osób chcących dorobić działalność nierejestrowana to wygodne rozwiązanie.

Wakacje składkowe. Przedsiębiorcy złożyli już ponad 333 tys. wniosków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że od 1 do 12 listopada przedsiębiorcy złożyli ponad 333 tys. wniosków o wakacje składkowe. W jakim województwie było ich najwiecej, a w jakim najmniej? 

Świadczenie interwencyjne: dla kogo, warunki, gdzie złożyć wniosek?

Świadczenie interwencyjne: dla kogo, warunki, gdzie złożyć wniosek? Czym jest świadczenie interwencyjne? Komu przysługuje? Jakie warunki należy spełniać by je otrzymać? Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku?

Polska prezydencja w UE 2025: priorytety przedsiębiorców to m.in. wzmocnienie i ochrona jednolitego rynku UE w związku z rosnącą rolą Chin i wyborami prezydenckimi w USA

Już z początkiem 2025 roku Polska obejmie prezydencję w Radzie UE. Przedsiębiorcy widzą w tym szanse na kształtowanie unijnej polityki, wspieranie jednolitego rynku oraz odpowiedź na wyzwania związane z globalną konkurencją, rosnącą rolą Chin i zmianami politycznymi w USA. Wśród priorytetów są zwiększenie konkurencyjności UE, bezpieczeństwo energetyczne i poszerzenie Unii o Ukrainę i Mołdawię.

REKLAMA

Regulacje ESG w transporcie. Z czym to się wiąże?

Branża TSL nie ma łatwo. Firmy z tego sektora muszą zmierzyć się z nowymi wymogami regulacyjnymi i raportowymi – ESG (Environmental, Social, Governance). Chodzi o poprawę standardów środowiskowych, społecznych i zarządzania korporacyjnego. Któe regulacje już są w Europie obowiązkowe, a na które jeszcze czekamy? I najważniejsze - ile trzeba na to wydać i co grozi za ignorowanie tych zmian? 

Na jakie reformy czeka rynek pracy?

Przedsiębiorcy oczekują większego wsparcia od rządu, zwłaszcza w kwestii aktywizacji grup niedoreprezentowanych na rynku pracy. Chcieliby również zmniejszenia kosztów zatrudnienia i zapewnienia dostępu do kandydatów z państw trzecich. Nawołują także do stworzenia warunków sprzyjających rozwojowi kompetencji i kwalifikacji zawodowych. 

REKLAMA