reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > ABC inwestowania > Jak skutecznie ulokować pieniądze w górskiej nieruchomości za granicą?

Jak skutecznie ulokować pieniądze w górskiej nieruchomości za granicą?

W przypadku górskich inwestycji postawy deweloperów nie różnią się zasadniczo od ich podejścia do sprzedaży nieruchomości na innych obszarach geograficznych. Za każdym razem kluczowe jest przygotowanie atrakcyjnej oferty. Istnieją jednak pewne czynniki, na które zwrócą uwagę kupujący.

O ile na wybrzeżu najbardziej poszukiwane są nieruchomości w pobliżu plaży i z widokiem na morze, o tyle w górach największe znaczenie ma bliskość wyciągów i tras narciarskich. Istotny jest także sam dostęp do zagranicznej nieruchomości. Lotnisko międzynarodowe powinno być zlokalizowane w odległości nie większej niż godzina jazdy. Znaczenie mają także dogodne połączenia międzynarodowe oraz dobrze utrzymane drogi dojazdowe.

Klienci często nie zwracają uwagi na czynniki, które są ważne dla dewelopera. Istnienie odpowiedniej infrastruktury na obszarze objętym projektem jest niezbędne dla jego skutecznej realizacji. Istnieje wiele atrakcyjnych widokowo miejsc, ale większość z nich nie ma dostępu do wody, ograniczone są możliwości dostarczania energii elektrycznej a oczyszczanie ścieków jest skomplikowane i kosztowne.

Przeczytaj również: Jak traktować prognozy analityków i ekonomistów? Cz. II

Odpowiednie miejsce na inwestycje w górach powinno oferować nie tylko rozbudowaną infrastrukturę narciarską. Przykładowo, w górach bułgarskich można jeździć na nartach od grudnia do marca włącznie, to znaczy mniej więcej cztery miesiące w roku. Tymczasem nieruchomość wakacyjna, kupowana pod inwestycję, ma za zadanie zapewniać przychody przez cały rok. W tym celu trzeba uwzględnić bliskość dużego miasta, które przyciągnie do nieruchomości więcej osób również na krótszy okres pobytu – na przykład na weekendy. Taki kompleks z apartamentami powinien oferować możliwość zabawy, relaksu i przyjemnego spędzenia czasu wolnego. Kombinacja tych wszystkich czynników przyczynia się do wzrostu przychodów z inwestycji przez cały rok.

Polecamy serwis: Lokaty

Podaż nieruchomości w górach ograniczana jest przez kilka czynników. Często poszukiwane przez klientów miejsca znajdują się w parkach narodowych lub rezerwatach, gdzie ze względu na rzadkie gatunki drzew, roślin lub zwierząt możliwość uzyskania pozwolenia na budowę jest bardzo ograniczona. Procedura administracyjna, mająca na celu zdobycie pozwolenia na budowę w kurortach o znaczeniu krajowym jest bardzo długa, skomplikowana i nieprzewidywalna. Z tego powodu większość deweloperów poszukuje już istniejących projektów, które wymagają odnowienia i odrestaurowania, aby zapewnić przychody.

Inwestycja w nieruchomości z definicji zakłada dłuższy horyzont czasowy. Jeśli budynek jest prawidłowo wybudowany, może przetrwać ponad sto lat bez większych remontów i rekonstrukcji. Szerokie możliwości nowych inwestycji w miastach często przyczyniają się do tego, że stare budynki w szybkim tempie tracą na atrakcyjności. Z kolei w górach, ze względu na ograniczenia, dotyczące powstawania nowych nieruchomości, większy nacisk kładziony jest na renowację tych już istniejących. Dlatego też tym bardziej ważne jest dokonanie rzetelnej analizy i prawidłowej oceny długoterminowych trendów, czasami w oderwaniu od osobistych preferencji i doświadczeń.

Nicolay Mayster
Autor artykułu jest doradcą inwestycyjnym InterCapital Property Development - bułgarskiego dewelopera, którego jedną z głównych grup Klientów stanowią Polacy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mecenas Adrian Achtelik jest radcą prawnym, partnerem zarządzającym w kancelarii ACHTELIK SIWKA I WSPÓLNICY ADWOKACI I RADCY PRAWNI Sp.p. z Katowic specjalizującej się w kompleksowych rozwiązaniach prawnych dla spółek handlowych, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz podmiotów sektora publicznego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama