REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ostatnia godzina strefy euro jeszcze nie wybiła

Paweł Cymcyk
Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.
Jeżeli grecki rząd uzyska wotum zaufania, to istnieje szansa na to, że chociaż na jeden tydzień przycichnie sprawa Aten.
Jeżeli grecki rząd uzyska wotum zaufania, to istnieje szansa na to, że chociaż na jeden tydzień przycichnie sprawa Aten.

REKLAMA

REKLAMA

Spółki, wchodzące w skład WIG20, mogą uznać początek wtorkowych notowań na GPW za udany. Indeks blue chipów zyskiwał blisko 1 procent, co wydaje się w pełni zrozumiałe, jeżeli uwzględnimy spadki na wczorajszym fixingu. Niestety, do południa notowania pogorszyły się i indeks na wiele godzin ugrzązł na neutralnym poziomie.

Marazm i brak chęci do działania wśród inwestorów był znów spowodowany tematem Grecji. Dziś być może zostanie on już, chociaż częściowo, rozwiązany, bo tamtejszy rząd ma uzyskać wotum zaufania. Jeżeli uda się to, wydaje się prawdopodobne, że przynajmniej na tydzień temat zejdzie z czołówek wiadomości. Przyda się to Grecji, a także samym rynkom, które przestaną patrzeć na tą polityczną rozgrywkę jak na decyzję o dalszym „być czy nie być” strefy euro. Odrobinę problemów popyt miał po dzisiejszych danych makro z Niemiec. Indeks ZEW, opisujący nastroje gospodarcze u naszych zachodnich sąsiadów, okazał się gorszy od prognoz, ale jego spadek nie był na tyle silny, aby wywołać poruszenie. Ponadto ten indeks od kwietnia zeszłego roku jest dość luźno związany z rynkowymi trendami, więc jego znaczenie systematycznie spada.

REKLAMA

Przeczytaj również: Czy nastąpi poprawa koniunktury?

Negatywna niespodzianka z Europy została zrównoważona informacją o sprzedaży domów na rynku wtórnym w Stanach, która w ujęciu rocznym sięgnęła 4,81 mln sztuk, co było minimalnie powyżej prognoz. Ta informacja nie ma żadnego znaczenia w krótkim terminie, a już tym bardziej w długim, ponieważ rynek nieruchomości w USA nadal znajduje się w całkowitej zapaści. Skoro nie pomagają najniższe w historii stopy procentowe, ani rekordowe stymulacje gospodarcze, to w tej części gospodarki kryzys będzie utrzymywał się jeszcze przez parę lat.

Polecamy serwis: Kursy walut

Wtorek był astronomicznie najdłuższym dniem w roku, a przez fakt, że grecki parlament podejmuje decyzje o swoim dalszym, sprawnym funkcjonowaniu dopiero przed północą, dzień dłużył się też dla inwestorów. W końcówce udało się wyprowadzić WIG20 na niewielkie plusy, ale wciąż poziom 2800 pkt. znajduje się na tyle blisko, że trzeba brać pod uwagę możliwość jego testowania. Jego utrzymanie będzie pozytywnym sygnałem dla nowego kapitału, który popłynie na rynek niezależnie od danych makro. Poważny problem pojawi się wtedy, gdy podaż wygra walkę o tą wysokość, bo powstanie bardzo czytelny sygnał sprzedaży i ewakuacji gotówki z giełdy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA