REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Akcje, Kursy walut

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Gorąca atmosfera w Grecki i na rynkach

W środę temperatura wzrosła. Wyż atmosferyczny znad Grecji i „upalne” nastroje przełożyły się na wzrost ciśnienia inwestorów. Nie udało się dojść do porozumienia w kwestii pomocy finansowej dla Aten, w rezultacie indeksy i kurs eurodolara poszły w dół.

Dlaczego w maju obligacje przyniosły większe zyski niż akcje?

W ostatnim dniu maja WIG znajdował się na niemal identycznym poziomie co pod koniec kwietnia. Eksperci podkreślają, że również indeksy dużych, średnich i małych spółek nie zmieniły znacznie położenia. Czy stopy zwrotu w grupach funduszy polskich akcji były bardzo niskie?

Ile można było zarobić na funduszach obligacji w maju?

W maju nie udało się zarobić przeważającej części tych inwestorów, którzy ulokowali swoje oszczędności w funduszach akcji. Dlaczego bardziej opłacalne okazało się kupno funduszy polskich obligacji? Eksperci wyjaśniają, w co warto było inwestować.

Poniedziałkowy marazm na giełdach

W poniedziałek nie dało się jeszcze w pełni poczuć, że rozpoczął się nowy tydzień. Nie tylko na GPW obroty były mizerne, ale również inne parkiety nie ruszyły z kopyta. Inwestorzy wstrzymali oddechy przed publikacją wtorkowych danych i będą uważnie śledzić reakcję Wall Street.

REKLAMA

Przyczyny spadków eurodolara

Banki centralne Anglii i strefy euro pozostawiły stopy procentowe na niezmienionym poziomie – odpowiednio na 0,5% i 1,25%. Decyzje te były zgodne z oczekiwaniami inwestorów. Zastanawiać może, dlaczego euro straciło na wartości.

Sprzedaż akcji PZU odbiła się na indeksie blue chipów

Skarb Państwa zaskoczył inwestorów, decydując się na sprzedaż pakietu akcji PZU. Na wiadomość o tym posunięciu WIG20 zareagował spadkami. Indeks warszawskich blue chipów dołączył dzisiaj do grona najgorzej notowanych wskaźników w Europie.

Jaki jest skład portfela funduszy polskich akcji?

Żeby dany fundusz uznać za fundusz akcji polskich, w skład jego portfela musi wchodzić co najmniej 66 proc. rodzimych papierów wartościowych. Eksperci zauważyli, że w praktyce blisko co czwarty fundusz, zaliczany do tej kategorii, nie kwalifikuje się do niej. Kto zarabia na funduszach akcji polskich?

Dlaczego oprocentowanie depozytów nie powinno znacznie wzrosnąć?

Banki sprzedają coraz więcej kredytów, ale jednocześnie klienci rzadziej decydują się na zostawienie swoich pieniędzy w depozyt. Czy banki stać na udzielanie nowych kredytów? Eksperci uważają, że to jest powód, dla którego nie zabiegają o nasze oszczędności za wszelką cenę.

REKLAMA

Jak często obserwowaliśmy tendencje spadkowe na warszawskiej giełdzie?

Utrzymująca się na warszawskiej giełdzie hossa rozpoczęła się w lutym 2009 roku. Eksperci obliczyli, że do końca maja w tym czasie miało miejsce 18 korekt. Czy teraz zbliża się większe odreagowanie?

Przyczyny osłabienia dolara

Od stycznia 2008 Stany Zjednoczone zdołały odzyskać zaledwie 20 proc. utraconych miejsc pracy. Przeszło 45% bezrobotnych od ok. 7 miesięcy nie może znaleźć zatrudnienia. Takie wyniki raportu z amerykańskiego rynku pracy poznaliśmy w piątek o godz. 14.30.

Bezrobocie w Ameryce i wzrosty na giełdach

Najważniejszą informacją dnia były dzisiejsze dane na temat amerykańskiego rynku pracy. Spodziewano się 150 tys. nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym, a przybyło ich raptem 54 tys. Mimo to giełdy uchroniły się przed wyższymi spadkami.

Czy znasz największe transakcje na rynku walutowym?

W 1987 wielu inwestorów poniosło porażkę. 19 października 1987 r. miała miejsce sesja, w trakcie której indeks Dow Jones stracił aż 22%. Eksperci przypominają, że tego dnia nastąpił największy spadek w historii giełdy USA. Na czym polegały strategie Andrew Kriegera czy Steve’a Druckenmillera?

Sektor usług w Europie pozytywnie zaskoczył

Dziś przed godziną 10.00 poznaliśmy dobre publikacje ze strefy euro. Wprawdzie indeks usług spadł do 56 z 56,7 w kwietniu, ale jest to i tak lepszy wynik od spodziewanych 55,4. Również wskaźnik PMI dla Niemiec miło zaskoczył, plasując się na poziomie 56,1, a nie – jak się spodziewano – 54,9.

Groźba spowolnienia gospodarczego USA

W środę pojawiły się kolejne zwiastuny spowolnienia gospodarczego w Stanach Zjednoczonych. Słabe publikacje makroekonomiczne sugerują, że amerykańska gospodarka znajduje się w gorszej formie niż myślano.

Optymizm związany z Grecją nie gaśnie

We wtorek zostały opublikowane dane GUS, dotyczące polskiej gospodarki w pierwszym kwartale 2010 roku. W ciągu roku wzrost gospodarczy sięgnął 4,4 proc. Jest to wartość zgodna z oczekiwaniami rynku.

Jakie tendencje utrzymywały się na rynku walutowym pod koniec maja?

Na początku zeszłego tygodnia kurs EUR/USD przestał zniżkować. Eurodolar przystąpił do odrabiania strat. W poniedziałek rano wspólna waluta kwotowana była na poziomiach, znajdujących się nieznacznie poniżej 1,40.

Piąta transza pakietu pomocowego dla Grecji

Wczoraj pojawiły się spekulacje na temat tego, że Unia Europejska przygotowuje pakiet pomocowy dla Aten, które nie są w stanie samodzielnie uregulować swoich zobowiązań finansowych. Jeżeli Grecja dostanie w przyszłym miesiącu zapomogę, uchroni to ją przed bankructwem. Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzegł wcześniej, że nie wypłaci piątej transzy pożyczki dla Grecji, jeśli UE nie zapewni temu państwu finansowania na 2012 rok.

Korekta na europejskich parkietach

Pod koniec tygodnia inwestorzy z rezerwą odnosili się do bardziej śmiałych posunięć. Odważniejsze decyzje prawdopodobnie podejmą w ciągu najbliższych kilku dni.

Żółta kartka dla Grecji

Grecja, Unia Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy mają coraz mniej czasu na podjęcie ostatecznej decyzji w kwestii pomocy finansowej dla Aten. Jeżeli piąta transza pomocowa nie zostanie przekazana potomkom Homera do końca przyszłego miesiąca, Grecja nie zdoła uregulować swoich zobowiązań finansowych.

Które transakcje przy użyciu karty płatniczej za granicą są najdroższe?

Decydując się na korzystanie z karty kredytowej bądź debetowej w obcym kraju, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, ile to kosztuje. Szczególnie eksperci przestrzegają przed wypłatami z bankomatów. Kiedy korzystać z karty płatniczej za granicą?

Które transakcje przy użyciu karty płatniczej za granicą są najdroższe?

Decydując się na korzystanie z karty kredytowej bądź debetowej w obcym kraju, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, ile to kosztuje. Szczególnie eksperci przestrzegają przed wypłatami z bankomatów. Kiedy korzystać z karty płatniczej za granicą?

Rynki grają na zwłokę

W czwartek o 14.30 poznaliśmy amerykański PKB, który wyniósł 1,8%, a nie – jak się spodziewano – 2,2% r/r. Również ilość zasiłków dla bezrobotnych przekroczyła prognozowane 401 tys., sięgając 424 tys. Mimo to indeksy giełdowe szły w górę – S&P 500 o 0,55%, a nasz rodzimy WIG 20 o 0,08%.

Poprawa na rynku nieruchomości w USA

Wczoraj na europejskich rynkach miała miejsce korekta. Notowania w Europie poszły w górę, a wraz z nimi zwyżkował eurodolar. Reuters poinformował o tym, że uniknięcie bankructwa Grecji staje się coraz bardziej problematyczne, ale rynki były na to przygotowane.

Wyhamowanie spadków eurodolara

Opublikowane wczoraj dane na temat sektorów usług i przemysłowego nie wpłynęły znacząco na obraz rynku. Oba indeksy PMI dla Francji, Niemiec, strefy euro i Chin obniżyły się, w porównaniu z poprzednim miesiącem. Jedynie francuskie usługi wypadły lepiej niż się spodziewano, plasując się na poziomie 62,8 w maju wobec oczekiwanych 62,2 i wartości 62,9 w kwietniu.

Czy akcje nieruchomościowe przynoszą zyski?

Kiedy przez giełdę przetoczyła się fala zwyżek, fundusze inwestujące w spółki powiązane z rynkiem nieruchomości nie radziły sobie najlepiej. Czy sytuacja uległa zmianie na początku maja? Ekspert analizuje ten obszar inwestycji.

Nie wiadomo, jak długo inwestorzy będą polegać na FED

Skutki publikacji makroekonomicznych, które w ostatnich dniach napłynęły z USA, mogą mieć trwalszy charakter. Wywołujące poczucie zawodu dane mają szansę doprowadzić do odreagowania na rynkach akcji i umocnienia amerykańskiej waluty. Jednakże troska o gospodarkę zza oceanu blednie w obliczu problemów Grecji.

Osłabienie złotego i spadek kursu EUR/USD

W ostatnich dniach miało miejsce odreagowanie spadków z zeszłego i początku obecnego tygodnia. W ciągu kilku dni euro osłabiło się względem dolara o nie więcej niż 2,6 proc. Niskie wartości wskaźnika RSI sugerują, że rynek został wyprzedany.

Jaka strategia inwestycyjna może sprawdzić się w maju na giełdzie?

Zasada „sell in may and go away” nie zawsze sprawdza się w praktyce. Reguła ta może okazać się zawodna, jeżeli nie uwzględnimy aktualnej sytuacji, panującej na rynku – przypominają eksperci. Jaka strategia inwestycyjna jest zalecana na maj 2011?

Umocnienie jena i recesja w Japonii

Po wzroście, utrzymującym się 6 kwartałów z rzędu, japońska gospodarka ponownie weszła w fazę recesji. W ujęciu rocznym spadek PKB za pierwszy kwartał wyniósł 3,7% (po -3% r/r w IV kwartale 2010). Analitycy przewidują, że jeszcze przez trzy kolejne miesiące Japończycy będą odczuwać skutki marcowego trzęsienia ziemi.

Inwestorów nie opuszcza chęć odreagowania

Czwartkowa sesja jest dowodem na to, że inwestorom bardzo zależy na zwyżkach. Jednak chęć odreagowania spadków nie ma pokrycia w sprzyjających okolicznościach. Dzisiaj okaże się, na ile byki są zdeterminowane, żeby wypchnąć indeksy w górę i czy mają wystarczająco dużo siły.

Kolejna dawka słabych publikacji z USA

Dziś o godz. 16.00 stan amerykańskiej gospodarki stał się powodem do zmartwień. Aktywność sektora wytwórczego w regionie Filadelfii spadła z 18.5 pkt. w kwietniu do 3.9 pkt. w maju. Opublikowane wcześniej dane z Nowego Jorku również nie napawają optymizmem, co może niekorzystnie oddziaływać na dynamikę produkcji przemysłowej, której kwietniowy odczyt także nie był zadowalający.

Kolejna porażka byków

W czwartek na parkiecie mogliśmy obserwować efekt odbicia, którego pierwsze symptomy wystąpiły już w środę. Taki zwrot notowań stanowił miłe urozmaicenie po utrzymujących się od początku maja spadkach. Niestety, chociaż odreagowanie trwało przez większą część sesji, efekt końcowy popsuły niekorzystne publikacje makroekonomiczne.

Rezerwa Federalna nie śpieszy się ze z podnoszeniem stóp

Ze sprawozdania z ostatniego posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej wynika, że władze monetarne przystąpią do podnoszenia stóp procentowych dopiero po zakończeniu II rundy poluzowania ilościowego. Wyprzedaż zgromadzonych do tej pory aktywów, których wartość opiewa na 2,4 bln USD, nie powinna mieć miejsca wcześniej.

Protokół z posiedzenia Fed po myśli inwestorów

Nastroje na rynku akcji poprawiły się po wczorajszej publikacji protokołu z posiedzenia Fed. Wprawdzie amerykańskie władze monetarne rozważają możliwość zakończenia ultra luźnej polityki pieniężnej, ale nie widać perspektyw na jej zacieśnienie w krótkim okresie czasu. W rezultacie trzeci dzień z rzędu kurs EUR/USD szedł w górę.

Kiedy brakuje ostatniej transzy kredytu?

Wielu osobom kłopotów przysparza oszacowanie kosztów budowy domu. Co zrobić, żeby nie zabrakło pieniędzy? Ekspertka finansowa przestrzega przed ryzykiem, związanym z denominowanym kredytem walutowym.

Zmiana nastawienia do rynku

W środę byki odpoczywały po spadkach, które wcześniej wdały im się we znaki. Końcówka wtorkowej sesji na Wall Street i zwyżkujące notowania na azjatyckich parkietach pozwalały sądzić, że dzień na giełdach przebiegnie pomyślnie.

Restrukturyzacja długu Grecji nie po myśli przedstawicieli ECB

Wczoraj na rynku pojawiły się spekulacje, jakoby część zadłużenia Grecji miała podlegać restrukturyzacji. Zwolennikiem takiego rozwiązania jest Claud Juncker, przewodniczący ECOFIN, który czuwa nad posiedzeniami ministrów finansów państw Unii Europejskiej.

Inflacja w Wielkiej Brytanii najwyższa od 14 lat

Wydaje się, że uczestnicy rynku w USA nie wiedzą, czy spadek cen towarów wziąć za dobrą monetę. Świadczy o tym fakt, że we wtorek rynek akcji nie stracił mimo niekorzystnych publikacji gospodarczych. Obawa przed spowolnieniem koniunktury wywołała obniżkę cen surowców, ale jednocześnie stanowi bufor, chroniący przed presją inflacyjną, która z kolei mobilizuje banki do podnoszenia stóp procentowych.

Możliwość większej korekty na rynku akcji

Wczoraj na publikacji nowych wskaźników makroekonomicznymi z USA ucierpiał rynek akcji – dynamika produkcji przemysłowej w kwietniu znalazła się na zerowym poziomie, a wykorzystanie mocy produkcyjnych zmniejszyło się. Dzisiaj możemy obserwować zjawisko, nazwane przez specjalistów syndromem Hewletta-Packarda. Spółka o tej nazwie ujawniła prognozy, dotyczące tegorocznych zysków – będą one mniejsze niż się spodziewano, co wpłynie bezpośrednio na przebieg amerykańskiej sesji.

Umocnienie dolara pod znakiem zapytania

W Stanach Zjednoczonych liczba rozpoczętych budów w kwietniu spadła o 10,6 proc. m/m. Wydano również o 4 proc. m/m mniej pozwoleń na budowę. Te publikacje świadczą dobitnie o tym, że amerykański rynek nieruchomości przechodzi kryzys.

Korekta nie tylko na GPW

We wtorek na giełdach w dalszym ciągu przeważały spadki. Korekta nabiera coraz większego rozmachu. Parkiety na Wall Street i we Frankfurcie, a także polski indeks dwudziestu największych spółek, od początku maja są już ok. 3 proc. na minusie.

Perspektywa wzrostu kursu USD/PLN

Na rynku eurodolara odnotowano największy od 27 kwietnia wzrost. Po poniedziałkowych zwyżkach względem złotego amerykańska waluta zawróciła, kierując się w stronę 2,80. Taki kurs może sugerować trend spadkowy w tym tygodniu.

Wątpliwe odbicie na GPW

Poniedziałkowa zwyżka notowań na GPW była przede wszystkim zasługą dobrych notowań PKO BP. Wiosenne szczyty dały wsparcie indeksom WIG i WIG20, ale mimo to niedźwiedzie nie dawały za wygraną. Zmiany cen sprawiały wrażenie chwilowego odbicia, a nie trwalszego ruchu w górę.

Czy w maju warto inwestować w akcje?

W kwietniu najbardziej opłacalna okazała się inwestycja w fundusz Superfund C – zyski wyniosły aż 13,5%, zaś największe straty, rzędu 6,93%, przyniósł QUERCUS Rosja. Czy na tym tle korzystnie prezentuje się rynek obligacji? Eksperci podpowiadają, gdzie warto lokować pieniądze.

Angela Merkel przeciwna restrukturyzacji greckiego długu

W poniedziałek po południu kanclerz Niemiec Angela Merkel potwierdziła, iż pertraktacje, dotyczące restrukturyzacji greckiego długu przed rokiem 2013, mogłyby zmniejszyć zaufanie inwestorów do strefy euro. To stwierdzenie położyło kres spekulacjom na temat rzekomego porozumienia między Niemcami a Międzynarodowym Funduszem Walutowym w sprawie restrukturyzacji zadłużenia Grecji. Pogłoski na ten temat pojawiły się w prasie, a zwłaszcza w piątkowym wydaniu „Die Welt”.

Dlaczego inwestorzy ponownie wątpią w siłę amerykańskiej gospodarki?

Przez dwa pierwsze tygodnie maja w notowaniach na rynkach akcji uwidacznił się stosunek inwestorów do ryzyka. Eurodolar poszedł w dół o 1,7 procent, zaś indeks CRB powędrował w górę, co w dużej mierze miało związek z odbiciem ropy, jak zauważyli eksperci. Co spowodowała awersja do ryzyka, w połączeniu z drożejącymi cenami amerykańskich obligacji? Uczestnicy rynku bez kozery zaczęli pozbywać się akcji.

Zwiększona awersja do ryzyka

Inwestorzy z pewnością będą z zainteresowaniem śledzić przebieg dzisiejszego spotkania ministrów finansów strefy euro. Podczas posiedzenia możemy poznać detale, dotyczące pakietów pomocowych dla Portugalii i Grecji.

Poprawa nastrojów w skali globalnej

Wczoraj odczuwalny był spadek apetytu na ryzyko. Opublikowane w czwartek wskaźniki makroekonomiczne wypadły gorzej niż się spodziewano. Największe znaczenie miało odreagowanie na rynku amerykańskich akcji i zmiana w notowaniach surowców. Wczoraj obserwowaliśmy największy od 17 marca br. dzienny wzrost cen miedzi.

Nad Grecją wisi widmo bankructwa

Ostatnio na rynkach finansowych nastąpiły znaczne rotacje. Szczególnie dużym wahaniom podlegają notowania srebra, którego ceny zarówno w ciągu ostatnich dni, tygodni, jak i miesięcy były bardzo niestabilne. Najwidoczniej kruszec ten cieszy się szczególnym zainteresowaniem spekulantów.

Eurodolar w okolicach 1,42

W czwartek eurodolar nie opuszczał pasma wahań 1,4120 – 1,4235. Przed południem kurs wspólnej waluty tracił na wartości w stosunku do dolara. Przyczyniły się do tego m.in. kiepskie publikacje makroekonomiczne.

REKLAMA