REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umocnienie dolara pod znakiem zapytania

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
Opublikowane ostatnio dane z USA potwierdzają obawy tych inwestorów, którzy podejrzewali, że amerykański rynek znajduje się w stanie zapaści.
Opublikowane ostatnio dane z USA potwierdzają obawy tych inwestorów, którzy podejrzewali, że amerykański rynek znajduje się w stanie zapaści.

REKLAMA

REKLAMA

W Stanach Zjednoczonych liczba rozpoczętych budów w kwietniu spadła o 10,6 proc. m/m. Wydano również o 4 proc. m/m mniej pozwoleń na budowę. Te publikacje świadczą dobitnie o tym, że amerykański rynek nieruchomości przechodzi kryzys.

REKLAMA

Jednak największe znaczenie miały we wtorek dane o kwietniowej dynamice produkcji przemysłowej, która – wbrew oczekiwaniom – pozostała na niezmienionym poziomie (szacowano 0,4 proc. m/m, a także informacja o tym, że w zeszłym miesiącu moce produkcyjne spadły do 76,9 proc., podczas kiedy oczekiwano 77,6 proc.

REKLAMA

Ten odczyt potwierdził obawy, które płynęły z wcześniejszych, słabszych wyników indeksów ISM. Na pewno nie szczególnie ucieszył giełdowe byki na Wall Street. Stąd też reakcja była oczywista. Na fali wzrostu globalnego ryzyka nieco zyskał dolar, inwestorzy zwrócili się również w stronę jena i franka, które wcześniej traciły. Notowania miałyby taki przebieg do końca, gdyby nie jutrzejsza publikacja zapisków z ostatniego posiedzenia FED w końcu kwietnia. Jak pamiętamy, komunikat był dość „gołębi”, w podobnym tonie wypowiadał się Ben Bernanke na pierwszej tego typu konferencji prasowej. Tym samym może się okazać, że słabe dane staną się katalizatorem do osłabienia dolara – potwierdzą, że FED jeszcze przez długi czas będzie utrzymywał stopy procentowe na niskim poziomie – i tym samym stworzą pretekst do korekty po umocnieniu amerykańskiej waluty, które nastąpiło w ciągu ostatnich dni.

Dowiedz się także: Dlaczego pod koniec kwietnia nastąpiła deprecjacja dolara?

Euro nieco szkodziły dzisiaj spekulacje, związane z „miękką” restrukturyzacją greckiego długu, która miałaby polegać głównie na dobrowolnych negocjacjach z wierzycielami, aby ci zgodzili się na wydłużenie terminu spłaty dotychczasowych zobowiązań. Cały czas jednak odrzuca się możliwość poważniejszej restrukturyzacji przed 2013 r. i to powinno być kluczowe dla postrzegania perspektyw euro na kolejne dni.

Polecamy serwis: Inwestycje

Dalszy ciąg materiału pod wideo

EUR/USD:

Mocne wsparcie na 1,4130-50 w zasadzie rynek naruszył je tylko na chwilę, schodząc w okolice 1,4120. Obserwowane później szybkie odbicie daje szanse na wieczorne sforsowanie poziomu 1,42. Jeżeli tak się stanie, będzie to dobry sygnał ku temu, aby jutro forsować 1,41250 i dalej, kierować się w kolejnych dniach w okolice 1,44.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA