REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dlaczego oprocentowanie depozytów nie powinno znacznie wzrosnąć?

Banki posiadają zapasy finansowe, potrzebne do akcji kredytowej.
Banki posiadają zapasy finansowe, potrzebne do akcji kredytowej.

REKLAMA

REKLAMA

Banki sprzedają coraz więcej kredytów, ale jednocześnie klienci rzadziej decydują się na zostawienie swoich pieniędzy w depozyt. Czy banki stać na udzielanie nowych kredytów? Eksperci uważają, że to jest powód, dla którego nie zabiegają o nasze oszczędności za wszelką cenę.

Giełdowe banki pochwaliły się wynikami za I kwartał tego roku i pokazały zmiany portfeli kredytów i depozytów klientów. Najbardziej dynamicznie przybywało kredytów w Nordei, Getin Noble Banku i ING Banku Śląskim. Najskuteczniejsi w powiększaniu depozytów byli Getin Noble Bank, BOŚ i PKO BP. Rozbieżności pomiędzy osiągnięciami poszczególnych instytucji przez minione cztery kwartały są ogromne.

REKLAMA

Przy rynkowym przyroście kredytów nieznacznie ponad 10 proc. (przybyło blisko 65 mld zł), dynamikę wzrostu kredytów, przekraczającą 30 proc., mieli Nordea Bank (ponad 5 mld zł) i Getin Noble Bank (ponad 8 mld zł). Kredytów nie żałowali też zainteresowanym ING BSK, BRE i BOŚ. Klienci mogli również liczyć na PKO BP i Pekao. Przyrost portfela kredytów w PKO BP wyniósł 15 mld zł (13 proc.), a w Pekao niemal 9 mld zł (12,6 proc.). Poniżej rynkowej dynamiki zmiany na polu kredytów wykazali: BPH, BNP Parbias, BZ WBK, Citi Handlowy i Kredyt Bank.

Dowiedz się także: Dlaczego najtrudniej jest spłacić kredyt konsumpcyjny?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy zaznaczyć jednak, że dynamika zmian zadłużenia klientów obarczona jest dużym wpływem zmian kursu walut, szczególnie w bankach ze sporą rolą kredytów we franku szwajcarskim. Od końca marca zeszłego roku do marca tego roku notowanie franka skoczyło z 2,7 zł do 3,164 zł, czyli o 17 proc., a wraz z nim w górę poszła wycena portfeli kredytowych, udzielonych w tej walucie. Bez wątpienia miało to istotny wpływ na statystyki w Millennium, BRE, Nordei czy Getin Noble Banku.

W powiększaniu puli depozytów w gronie banków, notowanych na giełdzie, najbardziej skuteczny okazał się Getin Noble Bank, w którym wielkość depozytów wzrosła o ponad jedną czwartą (przeszło 8 mld zł). Konkurencja mogłaby też pozazdrościć PKO BP, gdzie depozyty klientów podniosły się o ponad 13 proc. (powyżej 16 mld zł) oraz Bankowi Ochrony Środowiska, z dynamiką przekraczającą 15 proc. Całkiem udany okres miał też pod tym względem Millennium. Jego portfel depozytów wzrósł o jedną dziesiątą (ok. 3,4 mld zł).

Zgodnie z regułami zapał do pożyczania powinien iść w parze z zasobami depozytów. Tak jest np. w ING Banku Śląskim, gdzie relacja kredytów do depozytów wynosi 75 proc. i bank chętnie pożycza. Relację kredytów do depozytów poniżej 100 proc. lub w granicach 100 proc. mają również: Pekao, PKO BP, Getin Noble Bank, BOŚ, Millennium, a także BZ WBK i Citi Handlowy.


Polecamy serwis: Lokaty

REKLAMA

Reguła „mam pieniądze, więc pożyczam”, nie jest jednak powszechna. W Citi Handlowym, gdzie na każde 10 zł depozytu przypada jedynie 6,7 zł kredytu, nie było widać w minionych czterech kwartałach dynamicznej akcji kredytowej. Choć sytuacja zaczęła się zmieniać na początku tego roku, gdy Citi wysunął się na czoło instytucji szczodrze pożyczających. Podobnie sytuacja wygląda w BZ WBK. Z kolei w Nordei, gdzie kredytów jest dwa razy więcej niż depozytów, kredyty rosną dalej jak na drożdżach, bo bank nie zamartwia się zbieraniem depozytów od klientów i akcję kredytową finansuje pożyczkami od inwestora strategicznego.

Co czeka rynek? Z pewnością bardziej równomierne dzielenie kredytowego tortu, bo otwartość banków na finansowanie klientów znacznie wzrosła, a to oznacza, że będą malały różnice w ofertach i popyt klientów rozłoży się bardziej równomiernie. Zdecydowanie widać już również oznaki przyspieszenia akcji kredytowej. Wielkość kredytów firm i gospodarstw domowych wzrosła w pierwszym kwartale tego roku o 8 mld zł, podczas gdy w analogicznym okresie 2010 roku nawet nie drgnęła.

Odwrotnie dzieje się natomiast z oszczędnościami. Gdy przed rokiem depozyty wzrosły o 1,1 mld zł, tym razem od grudnia do marca przybyło ich mniej niż 0,45 mld zł. Klienci, którzy do banków przynoszą więcej pieniędzy niż pożyczają, nie powinni sobie jednak robić nadziei na wyższy zarobek. Na razie banki mają jeszcze zapasy na akcję kredytową i na ostrzejszą konkurencję o depozyty trzeba będzie poczekać .

Halina Kochalska, Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  REKLAMA

  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  Polska wystąpi z wnioskiem o zezwolenie na połów szprota w kwietniu. Chodzi o zapewnienie żywności ukraińskim żołnierzom

  Połów szprota w kwietniu na głębokości większej niż 65 m – to będzie przedmiotem wniosku polskiego rządu do Komisji Europejskiej. Argumentem za uwzględnieniem tego wniosku przez władze Unii Europejskiej ma być fakt, że łowiony przez polskich rybaków szprot stanowi podstawę wyżywienia ukraińskich żołnierzy walczących na froncie wojny z Rosją.

  REKLAMA