reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Dlaczego oprocentowanie depozytów nie powinno znacznie wzrosnąć?

Dlaczego oprocentowanie depozytów nie powinno znacznie wzrosnąć?

Banki sprzedają coraz więcej kredytów, ale jednocześnie klienci rzadziej decydują się na zostawienie swoich pieniędzy w depozyt. Czy banki stać na udzielanie nowych kredytów? Eksperci uważają, że to jest powód, dla którego nie zabiegają o nasze oszczędności za wszelką cenę.

Giełdowe banki pochwaliły się wynikami za I kwartał tego roku i pokazały zmiany portfeli kredytów i depozytów klientów. Najbardziej dynamicznie przybywało kredytów w Nordei, Getin Noble Banku i ING Banku Śląskim. Najskuteczniejsi w powiększaniu depozytów byli Getin Noble Bank, BOŚ i PKO BP. Rozbieżności pomiędzy osiągnięciami poszczególnych instytucji przez minione cztery kwartały są ogromne.

Przy rynkowym przyroście kredytów nieznacznie ponad 10 proc. (przybyło blisko 65 mld zł), dynamikę wzrostu kredytów, przekraczającą 30 proc., mieli Nordea Bank (ponad 5 mld zł) i Getin Noble Bank (ponad 8 mld zł). Kredytów nie żałowali też zainteresowanym ING BSK, BRE i BOŚ. Klienci mogli również liczyć na PKO BP i Pekao. Przyrost portfela kredytów w PKO BP wyniósł 15 mld zł (13 proc.), a w Pekao niemal 9 mld zł (12,6 proc.). Poniżej rynkowej dynamiki zmiany na polu kredytów wykazali: BPH, BNP Parbias, BZ WBK, Citi Handlowy i Kredyt Bank.

Dowiedz się także: Dlaczego najtrudniej jest spłacić kredyt konsumpcyjny?

Należy zaznaczyć jednak, że dynamika zmian zadłużenia klientów obarczona jest dużym wpływem zmian kursu walut, szczególnie w bankach ze sporą rolą kredytów we franku szwajcarskim. Od końca marca zeszłego roku do marca tego roku notowanie franka skoczyło z 2,7 zł do 3,164 zł, czyli o 17 proc., a wraz z nim w górę poszła wycena portfeli kredytowych, udzielonych w tej walucie. Bez wątpienia miało to istotny wpływ na statystyki w Millennium, BRE, Nordei czy Getin Noble Banku.

W powiększaniu puli depozytów w gronie banków, notowanych na giełdzie, najbardziej skuteczny okazał się Getin Noble Bank, w którym wielkość depozytów wzrosła o ponad jedną czwartą (przeszło 8 mld zł). Konkurencja mogłaby też pozazdrościć PKO BP, gdzie depozyty klientów podniosły się o ponad 13 proc. (powyżej 16 mld zł) oraz Bankowi Ochrony Środowiska, z dynamiką przekraczającą 15 proc. Całkiem udany okres miał też pod tym względem Millennium. Jego portfel depozytów wzrósł o jedną dziesiątą (ok. 3,4 mld zł).

Zgodnie z regułami zapał do pożyczania powinien iść w parze z zasobami depozytów. Tak jest np. w ING Banku Śląskim, gdzie relacja kredytów do depozytów wynosi 75 proc. i bank chętnie pożycza. Relację kredytów do depozytów poniżej 100 proc. lub w granicach 100 proc. mają również: Pekao, PKO BP, Getin Noble Bank, BOŚ, Millennium, a także BZ WBK i Citi Handlowy.


Polecamy serwis: Lokaty

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Banki posiadają zapasy finansowe, potrzebne do akcji kredytowej.
Banki posiadają zapasy finansowe, potrzebne do akcji kredytowej.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama