REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Biznes

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

B jak Bajt, Bit i Bluetooth

Bajt składa się z ośmiu bitów i stanowi dane wymagane do zapisania pojedynczego znaku alfanumerycznego.

A jak Adres IP

Adres IP [Internet Protocol] - to 32-bitowy numer wykorzystywany do identyfikacji komputera wysyłającego lub otrzymującego pakiety za pośrednictwem Internetu. Numer, zazwyczaj w postaci czterech liczb oddzielonych kropkami (każda stanowiąca osiem bitów), identyfikuje sieć w Internecie oraz serwer w danej sieci. Naturalnie, niewielu z nas może bez trudu pamiętać tak długie liczby, więc aby ułatwić sobie życie, używamy nazw domen, które mapowane są na każdy adres IP. Na przykład, nazwa domeny "kaspersky.com" mapowana jest na adres IP "81.176.69.70".

Obowiązki pracodawcy w zakresie BHP

Prezentujemy Kalendarz obowiązkowych działań pracodawcy w zakresie BHP autorstwa Centralnego Instytutu Ochrony Pracy.

Czy każdą umowę należy zawierać na piśmie?

Nie. Nie każdą umowę trzeba zawierać na piśmie. Są jednak takie umowy, które muszą być koniecznie zawarte w formie pisemnej. W innym wypadku bowiem są nieważne i nie rodzą żadnych skutków prawnych. Są też takie, które muszą być zawarte w formie aktu notarialnego.

REKLAMA

Dotacje dla początkujących przedsiębiorstw

75% małych firm już na starcie jest niedofinansowane - wynika z raportu o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. W pierwszym roku działalności upada 40% nowo powstałych firm. PARP będzie temu zapobiegał i wspierał najlepsze pomysły.

Czy przedsiębiorca może skorzystać z zasiłku opiekuńczego

Do połowy czerwca tego roku odpowiedź na to pytanie byłaby negatywna. Obecnie osoby prowadzące własne firmy mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego, w razie konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem lub innym członkiem rodziny. 

Czy warto wszczynać sprawę karną przeciwko dłużnikowi?

Przedsiębiorcy często borykają się z problemem niewykonanych w ogóle lub niewykonanych na czas umów. Najczęstszym sposobem niewykonania umowy wzajemnej jest brak zapłaty. W takim przypadku przedsiębiorca musi zdecydować na jakiej drodze (cywilnej czy karnej) będzie dochodził swoich racji.

Jakich urlopów okolicznościowych pracodawca musi udzielać pracownikom

Pracownika ma prawo otrzymać od pracodawcy dni wolne z płatnym wynagrodzeniem, które nie są wliczane do dni urlopu wypoczynkowego. Takie dni wolne nazywamy urlopami okolicznościowymi. 

REKLAMA

Jak lokować nadwyżki finansowe?

Czasem przedsiębiorcy mają nadmiar gotowki. Są też miesiące, że nie jest najlepiej z płynnością finansową i trzeba korzystać z kredytu. W jaki sposób najkorzystniej ulokować wolne środki finansowe firmy nie ryzykując posiadanych pieniędzy?

Do kiedy pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikom zaległego urlopu wypoczynkowego

Pracodawca ma obowiązek udzielania urlopu wypoczynkowego swoim pracownikom. Nie zawsze jednak pracownicy mają możliwość wykorzystania urlopu. W takim przypadku pracodawca musi udzielić zaległego urlopu w innym czasie.

Pracodawca ma obowiązek wypłacić pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop

Pracownik ma prawo do ekwiwalentu, za niewykorzystany w całości lub w części urlop. Pracodawca nie może ustalić z pracownikiem zamiany urlopu na ekwiwalent pieniężny w czasie trwania stosunku pracy.

Jakimi zasadami powinien się kierować pracodawca wypłacając wynagrodzenie pracownikowi

Za wykonywaną przez pracownika pracę, pracodawca zobowiązany jest wypłacać pracownikowi wynagrodzenie. Wynagrodzenie jest pieniężnym świadczeniem, wypłacanym okresowo przez pracodawcę, w zamian za wykonaną pracę.

Rozpoczynamy własną działalność gospodarczą

Masz już pomysł na własną działalność gospodarczą i trochę pieniędzy na start? Możesz założyć jakąś spółkę z przyjaciółmi albo wybrać indywidualną działalność.Poradnik ten jest przeznaczony dla tych indywidualistów, którzy chcą być sami sobie sterem, żeglarzem i okrętem na szerokim morzu przedsiębiorczości.

Jak mogą rozliczać VAT mali podatnicy?

Dla podmiotów spełniających kryteria uznania ich za małych podatników określono uproszczone zasady rozliczania się z podatku. Mali podatnicy mogą je wybrać dobrowolnie – nie ma tu żadnego przymusu.

Rozwiązanie umowy przez pracodawcę bez wypowiedzenia

Pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę bez zachowania odpowiednich terminów wypowiedzenia. Może tego dokonać tylko w określonych przez prawo przypadkach.  

W jaki sposób rozliczyć koszt zakupu samochodu ciężarowego?

Koszt ten można rozliczyć jednorazowo (niektórzy przedsiębiorcy) albo poprzez odpisy amortyzacyjne.

Jak rozliczyć podatkowo dochód spółki cywilnej?

Spółka cywilna nie płaci podatku dochodowego. Podatnikami są bowiem jej wspólnicy i to oni rozliczają się z fiskusem z dochodów osiągniętych przez spółkę. Łączne przychody i koszty spółki cywilnej dzieli się między wspólników wg ustalonego w umowie spółki udziału wspólników w zyskach.

Kiedy pracodawca ma obowiązek dostarczać pracownikom napoje i posiłki

Niezależnie od ilości zatrudnianych pracowników, pracodawca ma obowiązek zapewnić wszystkim pracownikom wodę zdatną do picia lub inne napoje. Obowiązek taki dotyczy dostarczania odpowiednich posiłków i napojów, jeżeli jest to konieczne ze względów profilaktycznych.

Jak napisać wniosek o wszczęcie egzekucji?

Dysponując tytułem wykonawczym (wyrok, lub nakaz zapłaty opatrzone klauzulą wykonalności), możemy sprawę skierować do komornika sądowego. Komornik przeprowadza postępowanie egzekucyjne z użyciem szczególnych środków prawnych, niedostępnych wierzycielowi.

Jak bronić się przed nakazem zapłaty?

Nakaz zapłaty wydany w postępowaniu nakazowym to silna broń w rękach wierzyciela. Na jej podstawie wierzyciel może ustanowić zabezpieczenie jak również po uprawomocnieniu się wszcząć egzekucję. Jak zatem przedsiębiorca może się bronić przed nakazem.

Na jakie badania pracodawca ma obowiązek kierować pracownika

Pracodawca zatrudniający pracownika, nie może go dopuścić do pracy bez ważnego zaświadczenia lekarskiego, w którym stwierdza się brak przeciwwskazań do wykonywania pracy. Ponadto każdy pracodawca ma obowiązek poddania pracownika badaniom okresowym i  kontrolnym.

Jak szybko załatwić sprawę w sądzie (nakaz zapłaty)

W Polsce panuje przeświadczenie, że sprawy w sądach trwają bardzo długo. A szybkie uzyskanie wyroku graniczy z cudem. Oczywiście zwykłe postępowania sądowe nie trwają krótko. Jednak dzięki korzystaniu z dobrodziejstw postępowania nakazowego może być inaczej.

Każdy pracodawca musi dbać o życie i zdrowie pracowników

Pracodawca niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności ma obowiązek dbać o zdrowie i życie pracownika. Nie może uchylać się od tego zobowiązania, nawet kiedy znajduje się w trudnej sytuacji finansowej. Przede wszystkim musi ustalić ryzyko zawodowe występujące w jego zakładzie pracy. 

Kto może płacić ryczałt ewidencjonowany?

Opodatkowanie w formie ryczałtu ewidencjonowanego mogą wybrać podatnicy, którzy 1) w roku poprzedzającym rok podatkowy: a) uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 150 000 euro, lub b) uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 150 000 euro, 2) rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej - bez względu na wysokość przychodów.

Co powinieneś wiedzieć o sądowym postępowaniu gospodarczym?

Kodeks postępowania cywilnego (kpc) przewiduje specjalny tryb rozwiązywania sporów pomiędzy przedsiębiorcami. Postępowanie w sprawach gospodarczych jest obwarowane wieloma rygorami, a wszystkie pomyłki są bezwzględnie wychwytywane zarówno przez przeciwników procesowych jak i sądy. Dlatego też przy sporach sądowych z innymi przedsiębiorcami warto korzystać z profesjonalnej pomocy prawnej. Podstawowe kwestie trzeba jednak znać samemu, choćby po to, by umieć rozmawiać z radcą prawnym lub adwokatem.

Jak wybrać formę opodatkowania dochodów?

Decydując się na prowadzenie działalności gospodarczej można i trzeba nie tylko dokonać wyboru formy jej prowadzenia, ale również zasad rozliczania podatku dochodowego.

Jak wybrać formę opodatkowania dochodów

Decydując się na prowadzenie działalności gospodarczej można i trzeba nie tylko dokonać wyboru formy jej prowadzenia, ale również zasad rozliczania podatku dochodowego.

Komu opłaca się opodatkowanie wg skali a komu stawką liniową 19%?

Dokonując wyboru pomiędzy opodatkowaniem według skali podatkowej a opodatkowaniem z zastosowaniem stawki liniowej należy indywidualnie ocenić opłacalność każdej z wymienionych form opodatkowania.

Jak płacić podatek dochodowy na podstawie skali podatkowej?

Wybierając tę formę opodatkowania dochodów podatek płaci się od osiągniętego dochodu według obowiązującej skali podatkowej.

Jak ustalić dochód dla celów obliczania zaliczek? - zasady ogólne

Podatnicy opodatkowani na zasadach ogólnych (czyli zarówno według skali, jak i stawką liniową) muszą ustalać wysokość dochodu stanowiącego podstawę obliczenia zaliczki.

Pożyczamy od znajomych i rodziny na rozruch firmy

Trudno jest zebrać środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej. W takich sytuacjach często zwracam się o pożyczkę do rodziny i znajomych. Jak rozliczyć podatkowo taką pożyczkę.

Kto może handlować w święta?

Kodeks pracy zabrania handlu w święta, także wtedy, gdy święto przypada w niedzielę. Zakaz dotyczy jednak tylko pracowników. Handlować zatem mogą zarówno sami właściciele, jak i osoby zatrudnione na umowy cywilnoprawnych (np. na umowę zlecenia).

Jak napisać pozew o zapłatę na formularzu

W sprawach o zapłatę, których wartość nie przekracza 10.000 zł, lub które niezależnie od wartości przedmiotu sporu dotyczą zapłaty czynszu z tytułu najmu – powód musi napisać pozew na formularzu. Mamy wtedy do czynienia z postępowaniem uproszczonym.

Mała firma w Internecie

W XX wieku w dobrym tonie było posiadanie przez przedsiębiorcę wizytówki, ogłaszanie się w lokalnej prasie. Dziś co najmniej taką samą funkcję pełni firmowa strona www.

Jak pracodawca udziela urlopu proporcjonalnego

Urlop proporcjonalny przysługuje pracownikowi, jeśli na nie przepracuje wszystkich miesięcy w danym roku. Urlop ten przysługuje proporcjonalnie do liczby miesięcy przepracowanych u danego pracodawcy. 

Błędna faktura pozbawia odliczenia

Od 2007 roku nie można odliczyć VAT z faktury, która dokumentuje transakcję niepodlegającą opodatkowaniu albo zwolnioną, nawet gdy wykazana kwota podatku została zapłacona przez wystawcę faktury.

Jak sprawdzić klienta?

Nie kupisz telefonu komórkowego, nie dostaniesz kredytu, a jeśli jesteś przedsiębiorcą, nie będzie chętnych do współpracy z tobą - to sankcje za zaleganie z opłatami i wpis do rejestru Biura Informacji Gospodarczej.

Czy jest VAT od działalności sezonowej

Mam zamiar otworzyć w wakacje bar nad morzem. Czy obejmie mnie obowiązek rozliczania VAT ?

Jaki rachunek dla startujących przedsiębiorców?

Coraz lepsza jest oferta banków dla mikroprzedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą. Sprawdź szczegóły.

Jak legalnie odtwarzać muzykę w lokalu przedsiębiorcy?

Przedsiębiorcy odtwarzający publicznie muzykę, filmy, czy mecze muszą za to płacić. Za brak pozwolenia na odtwarzanie może grozić kara do dwóch lat więzienia. Nie muszą płacić tylko ci, którzy wykażą, że z tego odtwarzania utworów nie czerpią korzyści.

Jaki kredyt dla małego przedsiębiorcy?

Przedsiębiorcom, który rozpoczynają działalność gospodarczą, często brakuje gotówki. Czy takim klientom banki chętnie pożyczają pieniądze?

Jak rozliczać VAT w przypadku samochodów firmowych?

Nie zawsze można odliczyć cały VAT od wydatków na zakup samochodu i jego eksploatację.

Jak zaliczać do kosztów wydatki na firmowy samochód osobowy?

Czy wszystkie wydatki związane z firmowym samochodem osobowym mogą być kosztami podatkowymi? Niestety nie. W tym poradniku odpowiemy na pytanie, które z tych wydatków można bez problemu zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Jak rozliczać przychody z najmu?

Prowadzę działalność gospodarczą. Chciałbym wynająć posiadane przeze mnie maszyny i urządzenia oraz nieruchomości innym przedsiębiorcom. Jak będę musiał rozliczać dochody z tego najmu.

Ubezpieczmy korzystnie firmę

Działalność gospodarcza, a tym samym finanse firm - zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw - są narażone na różnego rodzaju ryzyka spowodowane czynnikami losowymi lub zewnętrznymi. Wpływ na to ma również coraz większa specjalizacja przedsiębiorstw oraz działanie na rynkach niszowych. Warto zatem pomyśleć o korzystnym pakiecie ubezpieczeń. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują wiele nowych produktów. Wśród nich znajdują się ubezpieczenia pakietowe, w tym również branżowe.

Konto prywatne a konto firmowe

Jak prowadzić konto firmowe i konto prywatne, by osiągnąć jak największe korzyści?

Jak cudzoziemcy mogą prowadzić działalność gospodarczą w Polsce?

Cudzoziemcy mają również prawo korzystać z obowiązującej polskich obywateli swobody podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej. Jednak nie wszyscy cudzoziemcy mogą to robić na takich samych zasadach.

Kiedy przedsiębiorca może ponieść odpowiedzialność karną?

Przedsiębiorca występuje w obrocie gospodarczym w wielu rolach – reprezentanta przedsiębiorstwa, pracodawcy, kontrahenta. Działanie w każdej z tych ról niesie ze sobą potencjalne ryzyko poniesienia odpowiedzialności karnej. Sprawdź, kiedy może dojść do naruszenia prawa karnego. Poradnik nie obejmuje odpowiedzialności karnoskarbowej, o której przeczytasz w serwisie Podatki

Jak rozliczyć zaliczkę

Jestem podatnikiem VAT. Otrzymałem zaliczkę na poczet przyszłej dostawy. Czy muszę już wystawić fakturę i rozliczyć VAT od tej zaliczki ?  

Jak właściwie wystawić fakturę?

Jakie niezbędne elementy musi posiadać faktura VAT, by można było odliczyć naliczony w niej podatek?

REKLAMA