| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Słownik > L jak Luka w zabezpieczeniach

L jak Luka w zabezpieczeniach

Z czym wiąże się luka w zabezpieczeniach? Poznaj hasła na literę L.

Luka w zabezpieczeniach

Luka jest wadą w zabezpieczeniach aplikacji lub systemu operacyjnego, która umożliwia hakerom lub twórcom wirusów uzyskanie nieautoryzowanego dostępu do zdalnych komputerów oraz korzystanie z nich. Do wykorzystania luki haker musi stworzyć szkodliwy program.


Po wykryciu luki (przez twórcę oprogramowania lub inne osoby) producenci aplikacji zazwyczaj tworzą "łatę" lub "poprawkę" blokującą dziurę w zabezpieczeniach. W rezultacie producenci, eksperci do spraw bezpieczeństwa oraz twórcy wirusów biorą udział w niekończącym się wyścigu, kto pierwszy odnajdzie jakiś słaby punkt.


W ostatnich latach przedział czasu między odkryciem słabego punktu a stworzeniem szkodliwego kodu wykorzystującego dziurę w zabezpieczeniach zmniejsza się. Oczywiście najgorszy z możliwych scenariuszy to tak zwany "exploit zero-day" - szkodliwy kod publikowany przez hakerów w dniu wykrycia luki w oprogramowaniu, gdy nie ma jeszcze usuwającej ją łaty. Nie pozostawia on producentom czasu na stworzenie łaty, a administratorom IT na wdrożenie innych środków zabezpieczających.


Łata

Łata dostarcza dodatkowy, poprawiony lub uaktualniony do nowej wersji kod dla systemu operacyjnego lub aplikacji. Z wyjątkiem oprogramowania open source, większość producentów oprogramowania nie publikuje swojego kodu źródłowego, dlatego łaty są zazwyczaj fragmentami kodu binarnego, które "nakładane są" na istniejący program (przy użyciu programu instalacyjnego).


Termin "łatanie" odnosi się do procesu pobierania i instalowania dodatkowego kodu dostarczanego przez producenta aplikacji. Niewielka poprawka określana jest zazwyczaj jako łata, natomiast istotna poprawka - jako Pakiet Konserwacyjny lub Pakiet Serwisowy.


Łatanie stało się integralną częścią bezpieczeństwa komputerowego, ponieważ luki w popularnych systemach operacyjnych i aplikacjach stanowią główny cel twórców wirusów i hakerów. Ważne jest, aby łaty instalowane były niezwłocznie. W ostatnich latach odstęp czasu pomiędzy wykryciem luki a stworzeniem kodu exploita, który wykorzystuje daną lukę, uległ zmniejszeniu. Najgorszy scenariusz to oczywiście tak zwany "exploit zero-day", czyli exploit, który pojawia się natychmiast po wykryciu luki w zabezpieczeniach. Nie pozostawia to producentom wiele czasu na stworzenie łaty, a administratorom IT na zaimplementowanie środków ochronny.


Łącze szerokopasmowe

Łącze szerokopasmowe (dostarczane za pośrednictwem technologii DSL [Digital Subscriber Line]) odnosi się głównie do telekomunikacji wykorzystującej szeroki zakres częstotliwości do transmisji danych, zazwyczaj zarówno głosu, jak i danych. Łącze szerokopasmowe zapewnia stałe i szybkie połączenie, pozwalając użytkownikom domowym na uzyskanie dostępu do Internetu przy jednoczesnym korzystaniu z telefonu. Jest wydajniejsze niż połączenie modemowe, które wykorzystuje wyłącznie linię telefoniczną. Ponadto, łącze szerokopasmowe zapewnia szybsze połączenie - 512 Kbps, 1 Mbps, 2 Mbps lub szybsze.


Kaspersky Lab Polska

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

L jak Luka w zabezpieczeniach
L jak Luka w zabezpieczeniach

Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kornat

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK