REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wykryć atak hakera - czyli bądź czujny w sieci

Kaspersky Lab Polska

REKLAMA

Większość luk w komputerach może zostać wykorzystana na wiele różnych sposobów. Ataki hakerów mogą wykorzystywać jeden konkretny exploit, kilka exploitów równocześnie, złą konfigurację, jeden z elementów systemu lub nawet backdoora z wcześniejszego ataku.

Z tego względu wykrycie ataków hakera jest niełatwym zadaniem dla niedoświadczonego użytkownika. Artykuł ten zawiera kilka podstawowych wskazówek mających pomóc użytkownikom w rozpoznaniu, czy ich komputery są atakowane, lub czy nastąpiło włamanie do systemu.

REKLAMA


Należy jednak pamiętać, podobnie jak w przypadku wirusów, że przedstawione sposoby nie dają 100% gwarancji wykrycia ataków hakerów.


Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że system, do którego włamano się, będzie zachowywał się na jeden lub więcej następujących sposobów:

REKLAMA


1.Podejrzanie duży ruch sieciowy wychodzący
. Jeżeli użytkownik korzysta z połączenia Dial-Up lub ADSL i zauważy wyższe niż zazwyczaj natężenie ruchu sieciowego wychodzącego (szczególnie gdy komputer jest bezczynny lub niekoniecznie wysyła dane), może to oznaczać, że ktoś naruszył ochronę danych komputera.


Komputer może zostać użyty do rozsyłania spamu lub wykorzystany przez robaka sieciowego, który tworzy i wysyła swoje własne kopie. Mniejsze znaczenie ma to w przypadku połączeń kablowych - ruch wychodzący jest wówczas zazwyczaj taki sam jak przychodzący, nawet jeśli nie robimy nic więcej poza przeglądaniem stron lub ściąganiem danych z Internetu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


2.Zwiększona aktywność dysku lub podejrzanie wyglądające pliki w folderach głównych dowolnego napędu
. Po włamaniu do systemu wielu hakerów przeprowadza masowe skanowanie w poszukiwaniu interesujących dokumentów lub plików zawierających hasła lub nazwy użytkownika dla kont bankowych lub systemów płatniczych, takich jak PayPal.


Analogicznie, niektóre robaki przeszukują dysk w celu znalezienia adresów e-mail i wykorzystaniu ich do rozprzestrzeniania się. Jeśli dysk główny jest aktywny, nawet gdy system jest bezczynny, a popularne foldery zawierają pliki o podejrzanych nazwach, może to oznaczać włamanie do systemu lub infekcję złośliwym programem.

REKLAMA


3. Duża liczba pakietów pochodząca z jednego adresu zatrzymana przez osobistą zaporę sieciową
. Po zlokalizowaniu celu hakerzy uruchamiają zazwyczaj automatyczne narzędzia skanujące próbujące wykorzystać różne narzędzia w celu dokonania włamania do systemu.


Jeśli po uruchomieniu osobistej zapory sieciowej (podstawowy element ochrony przed atakami hakerów) użytkownik zauważy wyższą niż zazwyczaj liczbę zatrzymanych pakietów przychodzących z jednego adresu, oznacza to atak na komputer. Dobra wiadomość jest taka, że jeśli zapora zarejestrowała te ataki, prawdopodobnie komputer jest bezpieczny.


Jednak w zależności od liczby usług udostępnionych w Internecie, osobista zapora sieciowa może nie uchronić użytkownika przed atakiem skierowanym na konkretną usługę uruchomioną i udostępnioną w systemie. W tym przypadku rozwiązaniem może być tymczasowe zablokowanie atakującego adresu IP do czasu ustania prób połączeń. Wiele osobistych zapór sieciowych i systemów wykrywania włamań (IDS) ma wbudowaną taką funkcję.


4. Chociaż nie wykonano żadnej nietypowej czynności, rezydentny program antywirusowy zgłasza nagle wykrycie backdoora lub trojana. Ataki hakerów mogą być złożone i innowacyjne, jednak wielu włamywaczy w celu zdobycia pełnego dostępu do zaatakowanego systemu wykorzystuje znane trojany lub backdoory.


Jeżeli rezydentny składnik programu antywirusowego wykrywa i zgłasza taki złośliwy program, oznacza to, że możliwe jest uzyskanie dostępu do systemu z zewnątrz.


Kaspersky Lab Polska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA