Wszyscy w coś gramy. Niektórzy preferują gry sportowe, inni hazardowe, są też tacy, dla których samo życie to gra. Gry komputerowe stały się powszechnym zjawiskiem - grają w nie miliony ludzi. Niektórzy lubią Tetris, inni wybierają Counter Strike, ale wszyscy dobrze się bawią.
Wraz z rozwojem Internetu pojawił się nowy typ gry komputerowej: gry, w którą można grać na dowolnym komputerze z tysiącami - a nawet dziesiątkami tysięcy - graczy z całego świata. W świecie gier MMORPG (Massive Multiplayer Online Role Playing Games), lub po prostu gier online, gracze mogą spotkać się ze sobą, zaprzyjaźnić się, walczyć ramię w ramię ze złem - w skrócie, grać, grać, grać...
REKLAMA
Jednak nie wszystko wygląda tak pięknie. W gry online grają prawdziwi ludzie, także złodzieje i naciągacze, którzy zarabiają prawdziwe pieniądze, kradnąc wirtualną własność innych ludzi.
W jaki sposób kradzione są hasła do gier online i wirtualna własność oraz przeprowadzane są inne szkodliwe działania przeciwko graczom gier online ?
Gry
Gry online polegają na odkrywaniu niesamowitych światów wirtualnych oraz wykonywaniu zadań - nazywanych questami - w których - w przeciwieństwie do bardziej tradycyjnych gier komputerowych - gracze mogą zdobywać nie punkty, a pieniądze, cenne przedmioty oraz doświadczenie.
Te wirtualne bogactwa, okupywane krwią, potem i łzami bohatera, można następnie wymienić na inne cenne przedmioty. Atrybuty te, po tym, jak zostaną nabyte, wykorzystywane są w jeszcze trudniejszych questach, do zarobienia większych pieniędzy lub umożliwiają bohaterowi dalszą wędrówkę przez grę - w grach online nie istnieje "Koniec gry".
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Scena bitwy z gry online Lineage 2 (www.lineage2)
Gry online rządzą się regułami, które określają ich twórcy i administratorzy serwerów obsługujących gry. Są to osoby, które poświęcają swój czas i prawdziwe pieniądze na tworzenie i obsługiwanie wirtualnych światów, zarabiając w ten sposób na życie.
Rusza sprzedaż gry World of Warcraft w Europie (www.worldofwarcraft.com)
REKLAMA
Liczba takich nielegalnych serwerów jest ogromna. Na przykład, po wpisaniu do wyszukiwarki Google frazy "private game server" 22 czerwca 2007 wyświetlonych zostało około 10 800 000 wyników, i liczba ta ciągle rośnie. Jedna popularna gra online może spowodować pojawienie się setek tysięcy nielegalnych serwerów. Z nielegalnych serwerów korzystają gracze, którzy chcą zaoszczędzić pieniądze lub po prostu ich nie mają, czyli w głównej mierze nastolatki czy studenci. Pokusa jest duża: po co płacić opłatę subskrypcyjną, kiedy można grać w tę samą grę na nielegalnym serwerze, pokrywając jedynie koszty ruchu. W rzeczywistości jednak sytuacja wygląda zupełnie inaczej...
Uruchomienie nielegalnego serwera nie jest proste. Serwery muszą być administrowane i obsługiwane, a to wymaga pieniędzy, przynajmniej na pokrycie kosztów ruchu. Dlaczego więc piraci zadają sobie cały ten trud? Odpowiedź jest prosta: administratorzy nielegalnych serwerów sprzedają wirtualne cenne przedmioty za prawdziwe pieniądze. Jakość gry na nielegalnych serwerach jest znacznie gorsza niż na tych oficjalnych, przez co użytkownicy mogą napotkać różne problemy. Błędy, usterki, okresowe rozłączenia - to czynniki, które spowalniają grę i psują zabawę.
Nie ma znaczenia, jak ktoś gra - po mistrzowsku, dobrze czy słabo... Wcześniej czy później uświadomi sobie, że przyjdzie taki moment, że na bardzo długo utknie na jednym poziomie gry. Właśnie wtedy gracz korzystający z nielegalnego serwera może poprosić o pomoc administratora, który sprzeda mu wirtualne cenne przedmioty za prawdziwe pieniądze (nielegalne serwery często posiadają ustalone publiczne cenniki na wiele różnych przedmiotów i usług).
Sprzedaż wirtualnych cennych przedmiotów za prawdziwe pieniądze ma miejsce niemal wszędzie na serwerze obsługującym gry, jednak to, czy sprzedaż taka jest dozwolona, będzie zależało od gry, statusu serwera (nielegalny czy oficjalny) oraz polityki administratora.
Kradzież
REKLAMA
Czy tylko administratorzy serwerów mogą sprzedawać cenne przedmioty w grze? Czy mogą to robić również gracze? Otóż, gracze też mogą handlować takimi przedmiotami i często to robią. Jednak administratorzy serwerów, zwłaszcza nielegalnych, mogą zakazać prowadzenia takiego handlu, nie chcąc pozbawiać się zysków. Nie zawsze jednak będą w stanie powstrzymać graczy przed taką działalnością. Są osoby, które siadają przed komputerem, grają, zdobywają cenny przedmiot i sprzedają go później za prawdziwe pieniądze.
Świat gier online jest zaskakująco lukratywnym miejscem. Każdy cenny przedmiot w grze online może mieć swój pieniężny ekwiwalent w rzeczywistym świecie. Właśnie wtedy powstaje zapotrzebowanie i mają miejsce kradzieże wirtualnej własności innych ludzi. Jak to się dzieje? Okazuje się, że dla kogoś, kto posiada odpowiednie umiejętności i wiedzę, jest to całkiem proste.
System autoryzacji graczy (weryfikujący autentyczność gracza) opiera się w większości gier online na systemie haseł. Gracz logujący się do serwera musi wprowadzić nazwę użytkownika oraz hasło. Po tym, jak serwer zidentyfikuje użytkownika, pozwoli graczowi na wejście do gry, w której będzie miał całkowitą swobodę. Szkodliwy użytkownik, który wprowadzi hasło kogoś innego, może ukraść przedmioty swojej ofiary i sprzedać je.
Skradzione przedmioty wystawiane są na aukcji (na stronach, takich jak ebay.com, oraz forach) i mogą zostać sprzedane innym graczom za prawdziwe lub wirtualne pieniądze. Cyberprzestępca może domagać się również okupu za skradzione przedmioty. Smutne, ale szkodliwi użytkownicy mogą dorobić się naprawdę sporej fortunki na grach online.
Bohaterowie wystawieni na sprzedaż na Ebay-u
Zgodnie z regułami serwera, kupowanie skradzionych przedmiotów jest naturalnie karalne. Gracze korzystający z oficjalnych serwerów obsługujących gry wiedzą, że jeśli będzie miał miejsce jakiś incydent, administratorzy podejmą działania na ich korzyść. W każdym czasie gracz może wystosować prośbę lub złożyć skargę. Problemy zostaną rozwiązane tak szybko jak to tylko możliwe, aby gracz mógł kontynuować grę.
Nielegalne serwery - których liczba znacznie przewyższa oficjalne serwery - to zupełnie inna sprawa. Ponieważ gracze nie płacą za obsługę, administracja nie ma obowiązku rozwiązywania problemów. Ofiary nie mogą również udowodnić, że nie miały nic wspólnego z problemami powstałymi w związku z posiadanymi przez nich przedmiotami z gry. Dowód na to, że hasło zostało skradzione, jest zazwyczaj lekceważony, ponieważ każda rozmowa może zostać sfałszowana, a zrzuty ekranu podrobione.
Posługując się fałszywym dowodem można oskarżyć niewinnego gracza, który stanowi niewygodnego przeciwnika, usuwając go w ten sposób z gry (istnieją na przykład kary za używanie niestosownego języka w czasie gry, z których najsurowsza to wykluczenie z gry na kilka dni). Pieniądze można również zarobić poprzez upozorowanie kradzieży przedmiotów, a następnie domaganie się okupu. W przypadku takich incydentów, administratorzy nielegalnych systemów nie mogą, ani nie chcą podejmować żadnych działań.
W rezultacie, szkodliwi użytkownicy nie muszą przejmować się zbytnio tym, co robią na nielegalnych serwerach. Na oficjalnych serwerach sytuacja przedstawia się o wiele lepiej. Konta graczy zamieszanych w kradzież zostaną zamknięte, a w niektórych przypadkach, ich adresy IP zablokowane.
Ogólnie, kradzież haseł do gier online stanowi poważny problem. Każdy gracz jest potencjalnym celem szkodliwych użytkowników.
Otrzymałeś tą wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowanym użytkownikiem na naszym serwerze (www.Lineage2.su). Ze względu na znaczny wzrost liczby zarejestrowanych użytkowników naszego serwerarze w ostatnim miesiącu jesteśmy zmuszeni usunąć nieaktywne konta z naszej bazy danych. Prosimy o potwierdzenie korzystania z naszego serwera poprzez przejście procesu autoryzacji w tym miejscu:
Jeśli w przeciągu 48 godzin od otrzymania tej wiadomości nie autoryzujesz konta, zostanie ono usunięte bez możliwości przywrócenia.
Niektóre osoby w tej grze nachalnie rekomendują pewną łatę, która rzekomo pozwala całkowicie bezpiecznie oszukiwać mechanizmy gry. W rzeczywistości łata ta jest trojanem kradnącym nazwę użytkownika i hasło. Prosimy nie uruchamiać jej, a gdyby została już pobrana i uruchomiona, wciąż nie jest za późno na zmianę hasła.
Mamy też ogólną prośbę - nie pobierajcie żadnych podejrzanych łat, ponieważ mogą one zawierać wszystkie możliwe wirusy i trojany.
W takich przypadkach administratorzy nie będą ponosili żadnej odpowiedzialności za utratę waszych bohaterów.
Stosujcie tylko łaty znajdujące się na naszej stronie.
Istnieje jeszcze inna skuteczna metoda, która może chronić graczy gier online: aktywna współpraca z twórcami gier i firmami antywirusowymi. W 2004 r. firma Kaspersky Lab podpisała umowę z twórcami rosyjskiej gry online Fight Club, w której postanowiono, że wszelki podejrzany kod znaleziony przez administratorów lub graczy będzie wysyłany do firmy Kaspersky Lab w celu przeprowadzenia analizy, tak aby można było zidentyfikować zagrożenia i chronić przed nimi graczy. Umowa ta okazała się owocna. Udaremniono próby kradzieży haseł tysięcy użytkowników. Gdyby ataki przeprowadzone przez szkodliwych użytkowników powiodły się, "rzeczywiste" pieniądze, jakie mogliby zarobić, liczone byłyby co najmniej w dziesiątkach tysięcy dolarów.
W jaki sposób gracze mogą chronić swoje hasła przed kradzieżą? Jak zawsze, należy stosować podstawowe środki zapobiegawcze, zachować zdrowy rozsądek, nie pozwolić się oszukać oraz używać najlepszego z dostępnych programów antywirusowych.
Kaspersky Lab Polska
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji
kliknij tutaj.
Potwierdź zapis
Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.
Serwisy Spółek Grupy INFOR PL dbają o Twoją prywatność
My i nasi partnerzy (w łącznej liczbie: 880), na podstawie wyrażonej zgody lub uzasadnionego interesu, przetwarzamy dane osobowe, takie jak: adresy IP i unikalne identyfikatory, wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam, reklamy oparte na ograniczonych danych i pomiarach reklam oraz podobne technologie w następujących celach: spersonalizowane reklamy, wybór spersonalizowanych treści, pomiar reklam i treści, badanie odbiorców oraz ulepszanie usług. Wykorzystanie ich pozwala nam zapewnić Państwu maksymalną wygodę przy korzystaniu z naszych serwisów poprzez zapamiętanie Państwa preferencji i ustawień na naszych stronach.
Pliki cookie, identyfikatory urządzeń lub podobne identyfikatory online (np. identyfikatory oparte na logowaniu, identyfikatory przypisywane losowo, identyfikatory sieciowe) w połączeniu z innymi informacjami (takimi jak rodzaj przeglądarki i informacje w niej zawarte, język, rozmiar ekranu, obsługiwane technologie itp.) mogą być przechowywane lub odczytywane na Twoim urządzeniu celem rozpoznania urządzenia za każdym razem, gdy następuje połączenie z aplikacją lub witryną internetową – w celach tutaj przedstawionych.
W dowolnym momencie mają Państwo możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących przetwarzanych informacji, a także wyrażenia sprzeciwu odnośnie przetwarzania tych danych lub ich wycofania, które na podstawie uzasadnionego interesu nie wymagają Państwa zgody. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania Państwa danych, którego dokonano na podstawie udzielonej wcześniej zgody. W celu zmiany ustawień (przycisk "USTAWIENIA ZAAWANSOWANE") lub wycofania zgody (przycisk "WYCOFUJĘ ZGODĘ") na przetwarzanie danych, należy wyświetlić okno z ustawieniami, klikając w link "Zmień ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce strony. Dalsze korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dotyczących prywatności oznacza ich akceptację, co będzie skutkowało zapisywaniem danych osobowych opisanych powyżej na Państwa urządzeniach przez wszystkie serwisy internetowe Spółek Grupy INFOR PL.