reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Programy dla firm > Człowiek - najsłabsze ogniwo systemu antywirusowego

Człowiek - najsłabsze ogniwo systemu antywirusowego

Nie bagatelizuj zagrożeń wirusowych. Uaktualniaj swój program antywirusowy. Trzymaj hasła w tajemnicy. Nie bądź nadmiernie ciekawski. Nie otwieraj "dziwnych" maili. To zalecenia specjalistów od zwalczania wirusów komputerowych. Pamiętaj, że nawet najlepszy antywirus nie ochroni Twoich danych, jeżeli będziesz zachowywał się niefrasobliwie.

Celem tego artykułu nie jest sianie paniki wśród użytkowników ani nakłanianie ich, aby kupili oprogramowanie do ochrony swych komputerów. Tekst ten jest jedynie próbą podzielenia się kilkoma uwagami, jakie nasunęły analitykom wirusów w czasie pracy, buszowania po forach i czytania szeregu różnych artykułów i niezliczonych wiadomości z prośbą o pomoc, jakie codziennie otrzymują od czytelników.

Bezpieczeństwo komputerów jako system


Bezpieczeństwo informatyczne oznacza szereg różnych procesów i powinno być traktowane jako system. System ten, jak każdy inny, jest złożony i łączy w sobie wiele różnych, równorzędnych aspektów i podejść. Oznacza to, że nie można zlekceważyć żadnego z nich; system nie będzie działał poprawnie, jeśli zignorujemy jeden z jego obszarów lub części.


Bezpieczeństwo informatyczne niewiele różni się od ogólnie pojmowanego bezpieczeństwa. W końcu nikt nie zainstaluje opancerzonych drzwi z dobrym zamkiem w ogrodowej szopie. Podobnie, samochód może mieć najlepsze opony, ale jeśli hamulce są uszkodzone, nie będzie bezpieczny. Ochrona przed cyberzagrożeniami działa na tej samej zasadzie: należy zabezpieczyć wszystkie potencjalne słabe punkty, niezależnie czy jest to komputer biurkowy, serwer organizacji czy sieć korporacyjna.

Poza tym muszą istnieć bezpieczne ścieżki dostępu do danych. W tym artykule nie zamierzam jednak omawiać, w jaki sposób należy to zapewnić. Częścią systemu są również ludzie pracujący z informacjami. Są oni ogniwem w łańcuchu, które odpowiedzialne jest zarówno za wymianę informacji, jak i ogólne bezpieczeństwo.


Ludzie są częścią systemu


Obecnie dostępny jest szeroki wachlarz oprogramowania służącego do zapewnienia bezpieczeństwa, łącznie z osobistymi zaporami sieciowymi (firewall), systemami wykrywania włamań (IDS), rozwiązaniami antywirusowymi itd. Każdy typ oprogramowania przeznaczony jest do spełniania określonych funkcji i ma pomagać chronić system. Jednak wykorzystywanie nawet najlepszego oprogramowania, w którym zaimplementowano najbardziej zaawansowane technologie i najbezpieczniejsze algorytmy, nie jest w stanie zapewnić systemowi 100-procentowego bezpieczeństwa. Dzieje się tak dlatego, że w rozwoju i sosowaniu oprogramowania uczestniczą ludzie, którzy z natury mają skłonność do popełniania błędów. W rezultacie, ludzie, którzy są częścią systemu, zawsze będą najsłabszym ogniwem bezpieczeństwa systemu

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Janusz

Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama