REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy kradzież laptopa musi skutkować kradzieżą danych?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kaspersky Lab Polska

REKLAMA

REKLAMA

Nikogo nie powinno dziwić, że z każdym dniem urządzenia przenośne są coraz powszechniej akceptowane i stosowane. Są małe i wygodne, można je więc przenosić z miejsca pracy do domu i efektywnie wykorzystywać w obu miejscach. Jednak to właśnie łatwość przenoszenia takich urządzeń sprawia, że są one szczególnie podatne na zgubienie czy kradzież. Wtedy stają się źródłem wycieku poufnych informacji, który może mieć bardzo poważne konsekwencje zarówno dla firm, jak i osób fizycznych. Jak wobec tego można chronić urządzenia przenośne przed takimi zagrożeniami?

Specjaliści Kaspersky Lab Polska przeprowadzili badanie wykorzystywania urządzeń przenośnych pod kątem ochrony danych oraz wycieków będących skutkiem kradzieży czy zgubienia.

REKLAMA


Podsumowanie badania


- Urządzenia przenośne są szeroko rozpowszechnione. Ponad połowa badanych (60,8%) posiadała przynajmniej jedno takie urządzenie, a prawie jedna trzecia (29,3%) - dwa.

- Ogromna większość użytkowników (70,7%) przechowuje na swoich urządzeniach przenośnych poufne informacje - własne lub pracodawcy.

- Prawie wszyscy użytkownicy (78,1%), którzy stracili urządzenie przenośne zawierające poufne dane nadal nie szyfrują swoich danych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Niski poziom zabezpieczenia urządzeń przenośnych przed wyciekami z pewnością przyczyni się do dużych strat ponoszonych zarówno przez użytkowników, jak i ich pracodawców.


Metodologia badania


Badanie zostało przeprowadzone między 1 lutego a 1 marca 2007 r. Uczestniczyło w nim 1500 użytkowników urządzeń przenośnych. Wyniki zostały zaokrąglone do jednej dziesiątej procenta.


Rys. 1 pokazuje, jakie rodzaje urządzeń przenośnych są wykorzystywane. Najbardziej rozpowszechniony jest laptop (47,3%). Na drugim miejscu znajduje się smartfon (45,8%) oraz komputer kieszonkowy (26,6%). Znaczny odsetek respondentów (30,4%) używa innych urządzeń.

 

Rys. 1. Typy urządzeń przenośnych

REKLAMA


Całkowita liczba procentowa przekracza 100% w przypadku gdy respondenci mogli podać więcej niż jedną odpowiedź na pytanie. Przedstawione tu dane liczbowe wskazują na duży wzrost mobilności użytkowników. Wiele osób posiada więcej niż jedno urządzenie przenośne. Z każdym takim nowym urządzeniem wrastają naturalnie szanse wycieku informacji.


Tendencje te zostały pokazane na rys. 2. Prawdopodobieństwo utraty danych przez 8,5% użytkowników posiadających trzy urządzenia przenośne jest trzy razy większe niż w przypadku 60,6% osób posiadających jedno urządzenie.

 

Rys. 2. Liczba posiadanych urządzeń przenośnych


W jakim celu wykorzystywane są urządzenia przenośne


Rys. 3 pokazuje, w jakim celu wykorzystywane są najczęściej urządzenia przenośne. Na pierwszym miejscu znajduje się przechowywanie list kontaktów (przyjaciół, kolegów) oraz sprawdzanie poczty elektronicznej (wysyłanie i czytanie). Te dwie opcje zostały wybrane przez odpowiednio 77,7% i 70,8% respondentów. Na trzecim miejscu uplasowało się korzystanie z Internetu (63,8%), a na kolejnych korzystanie z terminarzy (33,5%) oraz robienie zakupów online (23,4%).

 

Rys. 3. Sposoby wykorzystywania urządzeń przenośnych.

REKLAMA


Ustalenie, do jakich celów respondenci wykorzystują swoje urządzenia przenośne, pozwala określić, jakiego rodzaju dane przechowują na nich. Podstawowe znaczenie ma fakt, że 77,8% użytkowników przechowuje na urządzeniach przenośnych dane dotyczące swoich przyjaciół i kolegów. Dane te są przechowywane w książce adresowej. Z kolei 70,8% respondentów przechowuje na swoim urządzeniu przenośnym korespondencję osobistą i/lub biznesową łącznie z danymi dotyczącymi dostępu do kont pocztowych. Wyciek takich danych może prowadzić nie tylko do niezamierzonego ujawnienia prywatnych informacji, ale również do szantażu, kradzieży tożsamości, szpiegostwa przemysłowego itd.


Mniej niebezpieczne jest wykorzystywanie urządzeń przenośnych w celu korzystania z Internetu. W przypadku zgubienia lub kradzieży takich urządzeń, złodziej może uzyskać najwyżej dostęp do historii odwiedzanych stron internetowych. Jeśli jednak użytkownik dokonuje również zakupów online - jak zadeklarowało 23,4% respondentów - wtedy taki przeciek może prowadzić do bezpośrednich strat finansowych, ponieważ przeglądarka internetowa często przechowuje informacje związane z kartą kredytową, loginy i hasła użytkownika do sklepów online oraz inne dane. Wszystkie te informacje są niezwykle cenne i przydatne przestępcom.


Korzystanie z elektronicznych terminarzy (33,5%) wskazuje na to, że użytkownik urządzenia przenośnego jest prawdopodobnie pracownikiem korporacyjnym. Ma napięty grafik i wykorzystuje terminarz, aby rozplanować sobie czas. Zawarte w nim informacje są poufne, a przynajmniej prywatne. Dlatego też ich zgubienie czy kradzież urządzenia mogą przynieść szkody nie tylko samemu użytkownikowi, ale również jego pracodawcy.


10 najdroższych wycieków informacji z urządzeń przenośnych

Lp.

Incydent

Data

Ofiary

Potencjalny koszt

1

Wyciek danych dotyczących personelu oraz weteranów wojska Stanów Zjednoczonych

maj 2006

28,7 milionów

45 miliardów dol.

2

Kradzież laptopa z Nationwide Building Society w Wielkiej Brytanii

sierpień 2006

11 milionów

1,5 miliardów dol.

3

Kradzież przenośnego dysku twardego zawierającego dane firmowe Dai Nippon Printing dokonana przez pracownika tej firmy

lipiec 2006

8,64 milionów

1,2 miliardów dol.

4

Kradzież laptopa z amerykańskiego centrum medycznego dla weteranów wojennych w Birmingham zawierającego dane lekarzy i pacjentów

styczeń 2007

1,8 milionów

367 milionów dol.

5

Komputer przenośny zawierający osobiste dane klientów skradziony z Computer Services (ACS)

październik 2006

1,4 milionów

320 milionów dol.

6

Zgubienie laptopa przez podwykonawcę Texas Guaranteed zawierającego dane klientów TG

maj 2006

1,3 milionów

237 milionów dol.

7

Kradzież laptopa z samochodu pracownika koncernu Boeing

listopad 2006

382 000

147 milionów dol.

8

Kradzież laptopa z CS Stars zawierającego nazwiska, adresy oraz numery Ubezpieczenia Społecznego nowojorskich pracowników

lipiec 2006

540 000

84 milionów dol.

9

Laptop z danymi osobowymi skradziony pracownikowi firmy Hancock Askew

październik 2006

401 000

73 milionów dol.

10

W wyniku śledztwa przeprowadzonego w centrum medycznym Vassar Brothers stwierdzono zaginięcie laptopa oraz kopii zapasowej dysku z danymi pacjentów

styczeń 2007

257 800

47 milionów dol.


Poufne dane przechowywane na urządzeniach przenośnych


Następna część badania dotyczyła danych przechowywanych na urządzeniach przenośnych. Stwierdzono, że tylko 29,3% respondentów nie trzyma na swoich komputerach przenośnych poufnych danych. Rys. 4 pokazuje, że większość użytkowników (68,1%) przechowuje na swoich urządzeniach przenośnych dane osobiste. Korporacyjne i poufne dokumenty, jak również własność intelektualna są przechowywane przez 16,5% oraz 14,9% respondentów.

Zaledwie 12,2% respondentów wykorzystuje swoje urządzenia przenośne do przechowywania prywatnych danych dotyczących klientów lub partnerów.

 

Rys. 4. Poufne informacje przechowywane na urządzeniach przenośnych


Tak więc ogromna większość (70,7%) respondentów przechowuje na swoim urządzeniu przenośnym poufne informacje. Jednak jak dobrze dane te są chronione przed wyciekiem?

 

Rys. 5. Czy dane są chronione?


Zaledwie 29,8% respondentów stosuje szyfrowanie danych (zobacz rys. 5). Jeśli odniesiemy tę liczbę do użytkowników urządzeń przenośnych, którzy przechowują na dyskach poufne dokumenty korporacyjne, własność intelektualną lub dane dotyczące klientów lub partnerów, wtedy okaże się, że szyfrowanie stosuje 40,7% z nich. To oznacza, że ponad połowa respondentów, którzy przechowują na swoich urządzeniach przenośnych cenne i tajne dane, w żaden sposób ich nie chroni. W przypadku zgubienia czy kradzieży takich urządzeń, przechowywane na nich informacje mogą przedostać się na zewnątrz.


Przyczyną takiego podejścia jest po części fakt, że 83% respondentów nigdy nie utraciło urządzenia przenośnego. Jednak 78,1% użytkowników, którzy padli ofiarą kradzieży - lub zgubienia - laptopa zawierającego poufne dane przyznało, że nadal nie stosuje szyfrowania. Świadczy to o tym, że posiadamy słabą kulturę bezpieczeństwa informacji, a główną przeszkodę stanowi lenistwo zarówno indywidualnych użytkowników jak i firm.


Wnioski


Nieustanny rozwój technologii mobilnych z pewnością zwiększy problem wycieków z urządzeń przenośnych. Już teraz ogromna większość (70,7%) respondentów przechowuje na swoich urządzeniach przenośnych pewne rodzaje poufnych informacji. Ponadto, 17% użytkowników utraciło kiedyś urządzenie przenośne i mimo że doszło do wycieku 78,1% z nich wciąż nie stosuje szyfrowania. Świadczy to o tym, że problem wycieków poufnych danych przez urządzenia przenośne staje się coraz poważniejszy.


Kaspersky Lab Polska

 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
regulaminu i akceptuję jego postanowienia
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tego zawodu nie zastąpi AI. A które czeka zagłada? Ekspert: Programiści są pierwsi w kolejce

Sztuczna inteligencja na rynku pracy to temat, który budzi coraz większe emocje. W dobie dynamicznego rozwoju technologii jedno jest pewne – wiele profesji czeka poważna transformacja, a niektóre wręcz znikną. Ale są też takie zawody, których AI nie zastąpi – i to raczej nigdy. Jakie branże są najbardziej zagrożone? A gdzie ludzka praca pozostanie niezastąpiona? O tym mówi Jan Oleszczuk - Zygmuntowski z Polskiej Sieci Ekonomii.

Branża handlowa traci coraz więcej na kradzieżach w sklepach. Jak handlowcy rozwiązują ten problem

Zmorą branży handlowej wciąż są kradzieże sklepowe. Nasiliły się one w okresie wysokiej inflacji, ale teraz nie słabną w oczekiwanym tempie. Kradzieży z powodów ekonomicznych jest mniej, natomiast rozzuchwalili się złodzieje kradnący dla zysku.

Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

REKLAMA

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

REKLAMA

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

REKLAMA