| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Słownik > F jak FAT i FTP

F jak FAT i FTP

Co oznacza FAT, a co FTP? Poznaj hasła na literę F.

Fałszywe pominięcie

W odniesieniu do programów antywirusowych fałszywe pominięcie oznacza niewykrycie złośliwego programu, który znajduje się w systemie.


Fałszywe trafienie

Fałszywe trafienie jest innym sposobem wyrażenia słowa "pomyłka". Z fałszywym trafieniem mamy do czynienia wtedy, gdy program antywirusowy błędnie wskazuje na nieszkodliwy plik jako zainfekowany.


Fałszywe trafienia, chociaż z pozoru nieszkodliwe, mogą być bardzo uciążliwe.

- Powodują spadek wydajności, ponieważ użytkownicy mają przestoje w pracy

- Użytkownicy mogą odebrać wiadomości w trybie offline w celu zachowania ostrożności, co powoduje zaległości w pracy i spadek wydajności

- Dodatkowo czas i zasoby marnowane są na bezowocne próby leczenia "zainfekowanych" plików.


Termin fałszywe trafienie nie ogranicza się tylko do świata antywirusowego. Na przykład może on być wykorzystywany do określenia ochrony antyspamowej, gdzie odnosi się do błędnej identyfikacji legalnych wiadomości e-mail jako spam. Co może okazać się bardzo kosztowne, gdyż niedostarczona wiadomość e-mail może być bardzo istotna dla działalności firmy.


FAT

Terminem tym określa się system plików wykorzystywany przez systemy operacyjne Microsoft MS-DOS, Windows 9x oraz Windows ME. W szczególności, FAT (File Allocation Table) jest indeksem wykorzystywanym przez system operacyjny do określania rozmieszczenia klastrów (grupy sektorów dysku) należących do każdego pliku przechowywanego na dysku. Klastry są podstawowymi jednostkami pamięci logicznej wykorzystywanej przez system operacyjny.


FAT jest niezbędny, ponieważ klastry należące do pliku mogą nie być przechowywane obok siebie. Podczas zapisywania pliku na dysku system operacyjny tworzy dla pliku wpis w FAT: zapisywana jest lokalizacja klastra startowego pliku i jego rozmiar. Gdy trzeba później otworzyć plik, system operacyjny może poskładać wszystkie klastry należące do tego pliku i załadować go do pamięci w celu przetworzenia.

Innym systemem plików jest NTFS wykorzystywany przez Windows NT, Windows 2000 i Windows XP, oraz HPPS [High Performance File System] wykorzystywany przez OS/2.


Formatowanie

Formatowanie jest procesem, za pomocą którego nowy dysk przygotowywany jest do wykorzystania przez system operacyjny.


FTP

FTP (File Transfer Protocol) jest protokołem do wymiany plików pomiędzy komputerami w Internecie. Często wykorzystywany jest do pobierania plików. Dostęp do protokołu FTP można uzyskać z wiersza poleceń lub poprzez wyszukiwarkę internetową.


Funkcja szkodliwa

W świecie złośliwego kodu termin funkcja szkodliwa określa to, co wirus, robak lub trojan ma robić na komputerze ofiary. Na przykład, twórca wirusów może napisać program, który w określony dzień tygodnia ma wyświetlać na ekranie określoną wiadomość lub usuwać wszystkie pliki EXE itd.


W rzeczywistości, wiele wirusów nie zawiera żadnych funkcji szkodliwych. Nie znaczy to, że nie będą one miały żadnego negatywnego wpływu na zainfekowany system. Wiele wirusów nie jest dobrze napisanych i może zakłócać działanie innych, uruchomionych na komputerze programów. Jeśli zostaną uruchomione w środowisku, dla którego nie zostały "przeznaczone", mogą również powodować niezamierzone skutki uboczne.


Kaspersky Lab Polska

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

F jak FAT i FTP
F jak FAT i FTP

Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Galt

Prawo, podatki, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK