REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
I jak IDS
I jak IDS
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

 Co oznacza IDS? Poznaj hasła na literę I.

ICQ

REKLAMA

ICQ ("I Seek You") jest popularnym komunikatorem internetowym.


IDS

IDS (Intrusion Detection System) to tzw. system wykrywania włamań. Wykrywanie włamań ma na celu uniemożliwienie ataku na system komputerowy poprzez analizowanie ruchu do i w sieci.

REKLAMA


Początkowo wykrywanie włamań ograniczało się do zbierania informacji: zadaniem administratora IT było ocenienie danych i podjęcie działań zaradczych w celu zabezpieczenia systemu. Obecnie aplikacje IDS często zapewniają automatyczną reakcję na ataki w oparciu o zestaw predefiniowanych reguł. Mowa tutaj o systemach wykrywania włamań, które można traktować jako rozwinięcie analizy behawioralnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Systemy IDS (oraz IPS) dzielą się na dwie kategorie. Systemy w trybie "host-based" przeznaczone są do ochrony pojedynczych komputerów, a wykrywanie złośliwego kodu opiera się zazwyczaj na analizie behawioralnej. W tym celu monitorowane są odwołania do systemu i porównywane z politykami opartymi na "normalnym" zachowaniu. Polityki te mogą być dość szczegółowe, ponieważ zachowanie może odnosić się do określonych aplikacji.


W ten sposób takie działania jak otwieranie portów w systemie, skanowanie portu, próby zwiększenia przywilejów w systemie oraz wstrzykiwanie kodu do bieżących procesów mogą zostać zablokowane jako zachowanie "anormalne". Niektóre systemy uzupełniają analizę behawioralną wykorzystywaniem sygnatur znanych niebezpiecznych kodów.


Systemy w trybie "network-based" rozmieszczone są wewnątrz sieci i mają na celu ochronę każdego segmentu sieci. Filtrują pakiety pod kątem "złośliwego kodu", poszukując "anormalnego" wykorzystania szerokości pasma lub niestandardowego ruchu (jak uszkodzone pakiety). Systemy w trybie "network-based" są szczególnie użyteczne w wykrywaniu ataków DoS lub ruchu generowanego przez robaki sieciowe.


IMAP

IMAP (Internet Message Access Protocol) jest protokołem służącym do otrzymywania wiadomości e-mail. Jest on użyteczny, gdy wiadomość e-mail przechowywana jest na zdalnym serwerze, a następnie przesyłana do użytkownika. Jest to przydatne na przykład wtedy, gdy użytkownik domowy łączy się z Internetem poprzez dostawcę usług internetowych i okresowo pobiera wiadomości e-mail. W tym przypadku SMTP wykorzystywany jest do wysyłania wiadomości e-mail przez Internet do dostawcy usług internetowych, podczas gdy IMAP - do pobierania wiadomości od dostawcy.

IMAP przypomina protokół POP3, jest jednak bardziej zaawansowany.


Internet

Internet (często nazywany po prostu "Siecią") jest globalnym systemem połączonych sieci.


Internet powstał na bazie "ARPANETu", który został zbudowany w 1969 roku przez amerykańską agencję rządową ARPA [Advanced Research Projects Agency]. Organizacja ta chciała stworzyć sieć komputerów łączącą różne organizacje akademickie i badawcze.


Obecnie Internet składa się z niezliczonej ilości komputerów rozsianych po całym świecie, które łączą się ze sobą za pomocą publicznej infrastruktury telekomunikacyjnej.

REKLAMA

Tym, co "łączy" cały Internet, jest protokół TCP/IP [Transmission Control Protocol/Internet Protocol]. "TCP" dzieli dane na pakiety w celu przesłania ich poprzez Internet i ponownie "składa je" na drugim końcu. Protokół "IP" adresuje pakiety do odpowiedniej lokalizacji.


Na protokole TCP/IP znajdują się inne protokoły, które umożliwiają specyficzne funkcje użytkownikom w Internecie. Należy do nich FTP (do przesyłania plików), SMTP (dla poczty elektronicznej) oraz HTTP (do przesyłania danych za pośrednictwem Sieci WWW).


IRC

Usługa internetowa. IRC (Internet Relay Chat) jest swego rodzaju implementacją komunikatorów internetowych.


ISP

ISP (Internet Service Provider - dostawca usług internetowych) dostarcza użytkownikom i organizacjom dostęp do Internetu. Zazwyczaj dysponuje sprzętem niezbędnym do dostarczania dostępu do Internetu wielu użytkownikom oraz dedykowanym adresem IP.


Niektórzy dostawcy usług internetowych polegają na infrastrukturze dostawców telekomunikacyjnych, inni posiadają własne dedykowane wydzierżawione linie. Coraz częściej oprócz dostępu do Internetu, dostawcy usług internetowych świadczą dodatkowe usługi, takie jak filtrowanie antywirusowe i antyspamowe.


Kaspersky Lab Polska

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA