REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

R jak Riskware i Robak

Kaspersky Lab Polska
R jak Riskware i Robak
R jak Riskware i Robak

REKLAMA

REKLAMA

 Co oznacza RAM, a co rejestr systemowy? Poznaj hasła na literę R.

RAM

REKLAMA

Pamięć RAM (Random Access Memory) używana jest przez system operacyjny i inne oprogramowanie do przechowywania aktualnie wykorzystywanych danych. Aplikacje i dane przechowywane na dysku twardym lub nośnikach wymiennych przed przetworzeniem ładowane są do pamięci RAM. Użytkownik może szybciej i łatwiej odczytać i zapisać dane w pamięci RAM niż na dysku twardym czy nośniku wymiennym. Jednak pamięć RAM może być wykorzystywana tylko do tymczasowego przechowywania: jest czyszczona za każdym razem, gdy wyłączamy komputer.


Rejestr systemowy

Rejestr systemu Windows jest bazą danych wykorzystywaną przez wszystkie współczesne platformy Windows. Baza ta zawiera informacje niezbędne do skonfigurowania systemu.


Windows nieustannie odwołuje się do rejestru po różne informacje, od profili użytkowników, po informacje dotyczące tego, jakie aplikacje zostały zainstalowane na komputerze, jaki sprzęt zainstalowano i jakie porty są zarejestrowane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Klucze rejestru zastępują pliki .ini w poprzedniej wersji Windowsa. Dane rejestru przechowywane są jako kod binarny.


Riskware

REKLAMA

Riskware jest ogólnym terminem stosowanym przez firmę Kaspersky Lab w odniesieniu do programów, które same w sobie są legalne, ale mogą zostać wykorzystane przez cyberprzestępców do szkodliwych celów: takimi programami są na przykład narzędzia zdalnej administracji.

Programy riskware od początku mogły być wykorzystywane do nielegalnych celów, obecnie jednak zainteresowanie nimi wzrosło. W ciągu ostatnich kilku lat nastąpiła fuzja "tradycyjnych" technik wirusowych z technikami wykorzystywanymi przez hakerów. Programy riskware stały się niezależnymi metodami wykorzystywanymi do kontrolowania komputerów w szkodliwych celach.


Robak

Robaki uważane są za podzbiór wirusów. Są to programy komputerowe, które rozprzestrzeniają się samodzielnie, ale nie infekują jednak innych plików: instalują się na komputerze ofiary oraz wypatrują sposobu rozprzestrzeniania.

REKLAMA


Użytkownik z łatwością może zauważyć różnice. Im dłużej wirus pozostaje niewykryty tym bardziej zainfekowane są pliki na komputerze ofiary. W przypadku robaka wyróżnia się tylko pojedynczy przykład kodu robaka. Ponadto kod robaka jest "samodzielny", a nie dodawany do istniejących plików na dysku.


Zarówno wirusy jak i robaki są często klasyfikowane według techniki wykorzystywanej do infekowania systemu. Robaki pocztowe są rozprowadzane jako załączniki do wiadomości e-mail, robaki komunikatorów internetowych są dołączane do wiadomości za pomocą programów służących do ich przesyłania (takich jak IRC lub ICQ). Robaki P2P [peer-to-peer] wykorzystują współdzielenie plików sieci. Robaki sieciowe rozprzestrzeniają się bezpośrednio do sieci LAN [Local Area Network] lub poprzez Internet, często wykorzystując lukę w zabezpieczeniach oprogramowania.


Termin 'robak' został stworzony przez autora powieści science-fiction Johna Brunnera. Pojawił się w wydanej w roku 1975 powieści pt. Shockwave Rider. Bohater powieści, utalentowany programista, stworzył programy komputerowe zdolne do samodzielnego rozprzestrzeniania się, które torowały sobie drogę przez globalną sieć komputerową.


Rootkit

Jest to zestaw programów wykorzystywanych przez hakera w celu uniknięcia wykrycia podczas uzyskiwania nieautoryzowanego dostępu do atakowanego komputera. Haker może to osiągnąć poprzez podmianę plików lub bibliotek systemowych lub zainstalowanie modułu jądra.


Haker instaluje rootkita po uzyskaniu dostępu na poziomie użytkownika do atakowanego systemu: najczęściej w tym celu łamane jest hasło lub wykorzystywana jest luka w zabezpieczeniach oprogramowania.


Termin "rootkit" wywodzi się ze środowiska Unix, jednak obecnie najczęściej stosowany jest w odniesieniu do technik wykorzystywanych przez autorów trojanów przeznaczonych dla systemów MS Windows w celu ukrywania obecności i aktywności szkodliwego kodu. Ze względu na to, że wielu użytkowników systemów MS Windows pracuje z prawami administracyjnymi rootkity coraz bardziej zyskują na popularności.


Rozruch

Proces uruchamiania komputera PC, podczas którego ładowany jest BIOS, a następnie system operacyjny.


Ruter

Ruter (ang. Router) jest urządzeniem zlokalizowanym w punkcie styku dwóch sieci, które określa kolejny punkt, do którego pakiet sieciowy powinien być przekazany na swej drodze do punktu przeznaczenia.


Kaspersky Lab Polska

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA