REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

R jak Riskware i Robak

Kaspersky Lab Polska
R jak Riskware i Robak
R jak Riskware i Robak

REKLAMA

REKLAMA

 Co oznacza RAM, a co rejestr systemowy? Poznaj hasła na literę R.

RAM

REKLAMA

Pamięć RAM (Random Access Memory) używana jest przez system operacyjny i inne oprogramowanie do przechowywania aktualnie wykorzystywanych danych. Aplikacje i dane przechowywane na dysku twardym lub nośnikach wymiennych przed przetworzeniem ładowane są do pamięci RAM. Użytkownik może szybciej i łatwiej odczytać i zapisać dane w pamięci RAM niż na dysku twardym czy nośniku wymiennym. Jednak pamięć RAM może być wykorzystywana tylko do tymczasowego przechowywania: jest czyszczona za każdym razem, gdy wyłączamy komputer.


Rejestr systemowy

Rejestr systemu Windows jest bazą danych wykorzystywaną przez wszystkie współczesne platformy Windows. Baza ta zawiera informacje niezbędne do skonfigurowania systemu.


Windows nieustannie odwołuje się do rejestru po różne informacje, od profili użytkowników, po informacje dotyczące tego, jakie aplikacje zostały zainstalowane na komputerze, jaki sprzęt zainstalowano i jakie porty są zarejestrowane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Klucze rejestru zastępują pliki .ini w poprzedniej wersji Windowsa. Dane rejestru przechowywane są jako kod binarny.


Riskware

REKLAMA

Riskware jest ogólnym terminem stosowanym przez firmę Kaspersky Lab w odniesieniu do programów, które same w sobie są legalne, ale mogą zostać wykorzystane przez cyberprzestępców do szkodliwych celów: takimi programami są na przykład narzędzia zdalnej administracji.

Programy riskware od początku mogły być wykorzystywane do nielegalnych celów, obecnie jednak zainteresowanie nimi wzrosło. W ciągu ostatnich kilku lat nastąpiła fuzja "tradycyjnych" technik wirusowych z technikami wykorzystywanymi przez hakerów. Programy riskware stały się niezależnymi metodami wykorzystywanymi do kontrolowania komputerów w szkodliwych celach.


Robak

Robaki uważane są za podzbiór wirusów. Są to programy komputerowe, które rozprzestrzeniają się samodzielnie, ale nie infekują jednak innych plików: instalują się na komputerze ofiary oraz wypatrują sposobu rozprzestrzeniania.

REKLAMA


Użytkownik z łatwością może zauważyć różnice. Im dłużej wirus pozostaje niewykryty tym bardziej zainfekowane są pliki na komputerze ofiary. W przypadku robaka wyróżnia się tylko pojedynczy przykład kodu robaka. Ponadto kod robaka jest "samodzielny", a nie dodawany do istniejących plików na dysku.


Zarówno wirusy jak i robaki są często klasyfikowane według techniki wykorzystywanej do infekowania systemu. Robaki pocztowe są rozprowadzane jako załączniki do wiadomości e-mail, robaki komunikatorów internetowych są dołączane do wiadomości za pomocą programów służących do ich przesyłania (takich jak IRC lub ICQ). Robaki P2P [peer-to-peer] wykorzystują współdzielenie plików sieci. Robaki sieciowe rozprzestrzeniają się bezpośrednio do sieci LAN [Local Area Network] lub poprzez Internet, często wykorzystując lukę w zabezpieczeniach oprogramowania.


Termin 'robak' został stworzony przez autora powieści science-fiction Johna Brunnera. Pojawił się w wydanej w roku 1975 powieści pt. Shockwave Rider. Bohater powieści, utalentowany programista, stworzył programy komputerowe zdolne do samodzielnego rozprzestrzeniania się, które torowały sobie drogę przez globalną sieć komputerową.


Rootkit

Jest to zestaw programów wykorzystywanych przez hakera w celu uniknięcia wykrycia podczas uzyskiwania nieautoryzowanego dostępu do atakowanego komputera. Haker może to osiągnąć poprzez podmianę plików lub bibliotek systemowych lub zainstalowanie modułu jądra.


Haker instaluje rootkita po uzyskaniu dostępu na poziomie użytkownika do atakowanego systemu: najczęściej w tym celu łamane jest hasło lub wykorzystywana jest luka w zabezpieczeniach oprogramowania.


Termin "rootkit" wywodzi się ze środowiska Unix, jednak obecnie najczęściej stosowany jest w odniesieniu do technik wykorzystywanych przez autorów trojanów przeznaczonych dla systemów MS Windows w celu ukrywania obecności i aktywności szkodliwego kodu. Ze względu na to, że wielu użytkowników systemów MS Windows pracuje z prawami administracyjnymi rootkity coraz bardziej zyskują na popularności.


Rozruch

Proces uruchamiania komputera PC, podczas którego ładowany jest BIOS, a następnie system operacyjny.


Ruter

Ruter (ang. Router) jest urządzeniem zlokalizowanym w punkcie styku dwóch sieci, które określa kolejny punkt, do którego pakiet sieciowy powinien być przekazany na swej drodze do punktu przeznaczenia.


Kaspersky Lab Polska

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA