REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
T jak Trojan
T jak Trojan

REKLAMA

REKLAMA

Co oznacza TCP/IP, a co TB? Poznaj hasła na literę T.

TCP/IP

REKLAMA

TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol) jest protokołem wykorzystywanym przez ogromną ilość komputerów na całym świecie, które łączą się poprzez Internet z innymi komputerami. "TCP" dzieli dane na pakiety w celu przesłania ich za pośrednictwem Internetu i ponownie je "składa" na drugim końcu. Część protokołu "IP" odpowiada za adresowanie pakietów do odpowiedniej lokalizacji.


Terabajt

Terabajt (TB) jest jednostką miary pamięci komputera równą tysiąca gigabajtów.


Trojan

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nazwa trojan pochodzi od drewnianego konia, którym posłużyli się Grecy, aby podstępem wtargnąć do miasta Troi i je zdobyć. Pierwsze trojany, które pojawiły się pod koniec lat 80, miały postać nieszkodliwych programów.

REKLAMA


Po uruchomieniu przez niczego nie podejrzewającego użytkownika trojan aktywował swoją szkodliwą funkcję. Stąd powstała książkowa definicja trojana jako pozornie legalnego programu, który nie potrafi się samodzielnie rozprzestrzeniać, a jego celem jest wykonanie jakiejś szkodliwej czynności na komputerze ofiary.


Jednym z kluczowych cech odróżniających trojany od wirusów i robaków jest to, że konie trojańskie nie potrafią się samodzielnie rozprzestrzeniać. W początkowych dniach złośliwego oprogramowania dla komputerów PC trojany nie były szeroko rozpowszechnione, ponieważ autorzy takich programów musieli znaleźć sposób na ich ręczne rozprzestrzenienie.


Upowszechnienie się Internetu i rozwój Sieci WWW zapewniły łatwy mechanizm dystrybucji trojanów na większą skalę. Obecnie trojany są bardzo powszechne. Zazwyczaj instalują się niepostrzeżenie i wykonują swoje funkcje w sposób niezauważalny dla użytkownika.


Podobnie jak wirusy i robaki, trojany można sklasyfikować do różnych kategorii na podstawie ich funkcji.

- Trojan backdoor zapewnia swojemu autorowi lub osobie, która go kontroluje, zdalne "zarządzanie" komputerami ofiar.

- Trojan PSW kradnie hasła z komputerów ofiar (niektóre trojany tego typu kradną również inne rodzaje informacji: adresy IP, dane potrzebne do rejestracji, informacje o kliencie poczty elektronicznej itd.).

- Trojan clicker przekierowuje komputery ofiar na określoną stronę internetową, aby zwiększyć "liczbę odwiedzin" strony, w celach reklamowych, w celu przeprowadzenia ataku DoS na określoną stronę lub skierowania ofiary na stronę internetową zawierającą inny złośliwy kod.

- Trojan dropper i trojan downloader instalują złośliwy kod na komputerze ofiary: nowy złośliwy program lub nową wersję zainstalowanego wcześniej szkodnika.

- Trojan proxy działa jak serwer proxy i zapewnia anonimowy dostęp do Internetu: trojany tego typu powszechnie wykorzystywane są przez spamerów w celu wysyłania wiadomości spamowych na dużą skalę.

- Trojan spy śledzi aktywność użytkownika, zapisuje zebrane informacje na jego dysku twardym, a następnie przesyła je autorowi trojana lub osobie, która go kontroluje.

- Trojan notifier informuje swojego autora lub osobę, która go kontroluje, o tym, że złośliwy kod został zainstalowany na komputerze ofiary, i przekazuje informacje o adresie IP, otwartych portach, adresach IP itd.

- Trojany typu Archive Bomb mają na celu sabotowanie programów antywirusowych. Przybierają postać specjalnie skonstruowanego zarchiwizowanego pliku, który "eksploduje", kiedy dekompresor programu antywirusowego otwiera archiwum w celu skanowania. W rezultacie, następuje awaria komputera, jego działanie ulega spowolnieniu lub komputer wypełnia się niepotrzebnymi danymi.


Trojan backdoor

Jest to najbardziej niebezpieczny i rozpowszechniony typ trojana. Trojan backdoor pozwala jego autorowi lub osobie, która go kontroluje, na zdalne zarządzanie komputerami ofiar. W przeciwieństwie do legalnych narzędzi zdalnej administracji, trojany te instalują się, uruchamiają i działają w ukryciu, bez wiedzy czy zgody użytkownika. Po zainstalowaniu trojan backdoor może otrzymać instrukcje, aby wysyłać, otrzymywać, wykonywać i usuwać pliki, zbierać poufne dane z komputera, zapisywać w dzienniku czynności wykonywane na komputerze i przeprowadzać wiele innych czynności.


Trojan clicker

Trojan clicker przekierowuje komputer ofiary na określoną stronę internetową, aby zwiększyć "liczbę odwiedzin" strony, w celach reklamowych, przeprowadzenia ataku DoS na określoną stronę lub skierowania ofiary na stronę internetową zawierającą inny złośliwy kod (na przykład kolejnego trojana). Trojan clicker osiąga to poprzez wysłanie poleceń przeglądarce internetowej albo zastąpienie plików systemowych zawierających URL (na przykład plik "hosts" systemu Windows).


Trojan downloader

Trojan ten wykorzystywany jest do instalowania złośliwego kodu na komputerze ofiary, podobnie jak trojan dropper - jest jednak bardziej użyteczny dla twórców złośliwego oprogramowania. Po pierwsze, trojan downloader jest znacznie mniejszy niż trojan dropper. Po drugie, może być wykorzystany do pobrania nieskończonej ilości nowych wersji złośliwego kodu, programów adware lub "pornware". Podobnie jak trojan dropper, trojan downloader pisany jest zazwyczaj w językach skryptowych, takich jak VBS czy JavaScript. Często wykorzystuje również luki w przeglądarce Microsoft Internet Explorer.


Trojan dropper

Celem trojana droppera, jak sugeruje jego nazwa, jest zainstalowanie złośliwego kodu na komputerze ofiary. Szkodniki te instalują na komputerze inny złośliwy program lub nową wersję wcześniej zainstalowanego szkodnika. Trojan dropper często służy do przenoszenia na komputer kilku całkowicie niezwiązanych ze sobą złośliwych programów, które mogą różnić się zachowaniem lub nawet zostać stworzone przez różnych koderów. W rezultacie, stanowią one pewnego rodzaju archiwum złośliwych programów zawierające wiele różnych typów złośliwego kodu. Mogą one obejmować również żarty lub fałszywe alarmy, których celem jest odwrócenie uwagi użytkowników od rzeczywistego przeznaczenia droppera, lub programy adware czy "pornware". Droppery często wykorzystywane są do przenoszenia znanych trojanów, ponieważ znacznie łatwiej jest napisać droppera niż zupełnie nowego trojana, którego program antywirusowy nie będzie w stanie wykryć. Większość dropperów pisanych jest przy użyciu języka VBS lub JavaScript, dlatego są one łatwe do stworzenia i mogą być wykorzystywane do wykonywania licznych zadań.


Trojan notifier

Celem tych trojanów jest informowanie autora lub "osoby, która je kontroluje", że złośliwy kod został zainstalowany na komputerze ofiary, oraz przekazanie informacji o adresie IP, otwartych portach, adresach e-amil itd. Trojan notifier wchodzi zazwyczaj w skład "pakietu" zawierającego inne złośliwe programy.


Trojan proxy

Trojan ten działa jak serwer proxy i zapewnia anonimowy dostęp do Internetu. Trojany tego typu powszechnie wykorzystywane są przez spamerów w celu wysyłania wiadomości spamowych na dużą skalę.


Trojan PSW

Trojany te przeznaczone są do kradzieży haseł z komputera ofiary (niektóre jednak kradną również inne rodzaje informacji, takie jak adres IP, szczegóły podawane przy rejestracji, szczegóły dotyczące klienta poczty elektronicznej itd.). Informacje te przesyłane są następnie na zakodowany w ciele trojana adres e-mail.

Pierwszymi trojanami PSW były trojany kradnące hasła AOL-a: ich liczba jest tak duża, że tworzą specjalny podzbiór trojanów PSW.


Trojan spy

Trojan spy, jak sugeruje jego nazwa, śledzi aktywność użytkownika, zapisuje zebrane informacje na dysku twardym użytkownika, a następnie przesyła je autorowi szkodnika lub "osobie, która go kontroluje". Rejestrowane informacje obejmują uderzenia klawiszy i zrzuty ekranu, które wykorzystywane są do kradzieży danych bankowych lub pomagają w przeprowadzaniu oszustw internetowych.


Kaspersky Lab Polska

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rolnicy ruszyli do skupów. Czy da się jeszcze zarobić na zbożu?

  W obliczu obaw o dalszy spadek cen, rolnicy postanowili sprzedać zboża ze swoich magazynów. Już w styczniu, punkty skupu zakupiły 538,8 tys. ton zbóż, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2023 i o 17% w stosunku do grudnia poprzedniego roku. 

  Dojście do niskiej inflacji wymaga kontraktu społecznego, który jest jak umowa widmo

  Niska inflacja to kontrakt społeczny. Taki kontrakt jest jak umowa widmo, ale osiągany jest głównie wysiłkiem banku centralnego, bo NBP jest odpowiedzialny za stabilność cen w gospodarce.

  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  REKLAMA

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  REKLAMA