REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
T jak Trojan
T jak Trojan

REKLAMA

REKLAMA

Co oznacza TCP/IP, a co TB? Poznaj hasła na literę T.

TCP/IP

REKLAMA

TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol) jest protokołem wykorzystywanym przez ogromną ilość komputerów na całym świecie, które łączą się poprzez Internet z innymi komputerami. "TCP" dzieli dane na pakiety w celu przesłania ich za pośrednictwem Internetu i ponownie je "składa" na drugim końcu. Część protokołu "IP" odpowiada za adresowanie pakietów do odpowiedniej lokalizacji.


Terabajt

Terabajt (TB) jest jednostką miary pamięci komputera równą tysiąca gigabajtów.


Trojan

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nazwa trojan pochodzi od drewnianego konia, którym posłużyli się Grecy, aby podstępem wtargnąć do miasta Troi i je zdobyć. Pierwsze trojany, które pojawiły się pod koniec lat 80, miały postać nieszkodliwych programów.

REKLAMA


Po uruchomieniu przez niczego nie podejrzewającego użytkownika trojan aktywował swoją szkodliwą funkcję. Stąd powstała książkowa definicja trojana jako pozornie legalnego programu, który nie potrafi się samodzielnie rozprzestrzeniać, a jego celem jest wykonanie jakiejś szkodliwej czynności na komputerze ofiary.


Jednym z kluczowych cech odróżniających trojany od wirusów i robaków jest to, że konie trojańskie nie potrafią się samodzielnie rozprzestrzeniać. W początkowych dniach złośliwego oprogramowania dla komputerów PC trojany nie były szeroko rozpowszechnione, ponieważ autorzy takich programów musieli znaleźć sposób na ich ręczne rozprzestrzenienie.


Upowszechnienie się Internetu i rozwój Sieci WWW zapewniły łatwy mechanizm dystrybucji trojanów na większą skalę. Obecnie trojany są bardzo powszechne. Zazwyczaj instalują się niepostrzeżenie i wykonują swoje funkcje w sposób niezauważalny dla użytkownika.


Podobnie jak wirusy i robaki, trojany można sklasyfikować do różnych kategorii na podstawie ich funkcji.

- Trojan backdoor zapewnia swojemu autorowi lub osobie, która go kontroluje, zdalne "zarządzanie" komputerami ofiar.

- Trojan PSW kradnie hasła z komputerów ofiar (niektóre trojany tego typu kradną również inne rodzaje informacji: adresy IP, dane potrzebne do rejestracji, informacje o kliencie poczty elektronicznej itd.).

- Trojan clicker przekierowuje komputery ofiar na określoną stronę internetową, aby zwiększyć "liczbę odwiedzin" strony, w celach reklamowych, w celu przeprowadzenia ataku DoS na określoną stronę lub skierowania ofiary na stronę internetową zawierającą inny złośliwy kod.

- Trojan dropper i trojan downloader instalują złośliwy kod na komputerze ofiary: nowy złośliwy program lub nową wersję zainstalowanego wcześniej szkodnika.

- Trojan proxy działa jak serwer proxy i zapewnia anonimowy dostęp do Internetu: trojany tego typu powszechnie wykorzystywane są przez spamerów w celu wysyłania wiadomości spamowych na dużą skalę.

- Trojan spy śledzi aktywność użytkownika, zapisuje zebrane informacje na jego dysku twardym, a następnie przesyła je autorowi trojana lub osobie, która go kontroluje.

- Trojan notifier informuje swojego autora lub osobę, która go kontroluje, o tym, że złośliwy kod został zainstalowany na komputerze ofiary, i przekazuje informacje o adresie IP, otwartych portach, adresach IP itd.

- Trojany typu Archive Bomb mają na celu sabotowanie programów antywirusowych. Przybierają postać specjalnie skonstruowanego zarchiwizowanego pliku, który "eksploduje", kiedy dekompresor programu antywirusowego otwiera archiwum w celu skanowania. W rezultacie, następuje awaria komputera, jego działanie ulega spowolnieniu lub komputer wypełnia się niepotrzebnymi danymi.


Trojan backdoor

Jest to najbardziej niebezpieczny i rozpowszechniony typ trojana. Trojan backdoor pozwala jego autorowi lub osobie, która go kontroluje, na zdalne zarządzanie komputerami ofiar. W przeciwieństwie do legalnych narzędzi zdalnej administracji, trojany te instalują się, uruchamiają i działają w ukryciu, bez wiedzy czy zgody użytkownika. Po zainstalowaniu trojan backdoor może otrzymać instrukcje, aby wysyłać, otrzymywać, wykonywać i usuwać pliki, zbierać poufne dane z komputera, zapisywać w dzienniku czynności wykonywane na komputerze i przeprowadzać wiele innych czynności.


Trojan clicker

Trojan clicker przekierowuje komputer ofiary na określoną stronę internetową, aby zwiększyć "liczbę odwiedzin" strony, w celach reklamowych, przeprowadzenia ataku DoS na określoną stronę lub skierowania ofiary na stronę internetową zawierającą inny złośliwy kod (na przykład kolejnego trojana). Trojan clicker osiąga to poprzez wysłanie poleceń przeglądarce internetowej albo zastąpienie plików systemowych zawierających URL (na przykład plik "hosts" systemu Windows).


Trojan downloader

Trojan ten wykorzystywany jest do instalowania złośliwego kodu na komputerze ofiary, podobnie jak trojan dropper - jest jednak bardziej użyteczny dla twórców złośliwego oprogramowania. Po pierwsze, trojan downloader jest znacznie mniejszy niż trojan dropper. Po drugie, może być wykorzystany do pobrania nieskończonej ilości nowych wersji złośliwego kodu, programów adware lub "pornware". Podobnie jak trojan dropper, trojan downloader pisany jest zazwyczaj w językach skryptowych, takich jak VBS czy JavaScript. Często wykorzystuje również luki w przeglądarce Microsoft Internet Explorer.


Trojan dropper

Celem trojana droppera, jak sugeruje jego nazwa, jest zainstalowanie złośliwego kodu na komputerze ofiary. Szkodniki te instalują na komputerze inny złośliwy program lub nową wersję wcześniej zainstalowanego szkodnika. Trojan dropper często służy do przenoszenia na komputer kilku całkowicie niezwiązanych ze sobą złośliwych programów, które mogą różnić się zachowaniem lub nawet zostać stworzone przez różnych koderów. W rezultacie, stanowią one pewnego rodzaju archiwum złośliwych programów zawierające wiele różnych typów złośliwego kodu. Mogą one obejmować również żarty lub fałszywe alarmy, których celem jest odwrócenie uwagi użytkowników od rzeczywistego przeznaczenia droppera, lub programy adware czy "pornware". Droppery często wykorzystywane są do przenoszenia znanych trojanów, ponieważ znacznie łatwiej jest napisać droppera niż zupełnie nowego trojana, którego program antywirusowy nie będzie w stanie wykryć. Większość dropperów pisanych jest przy użyciu języka VBS lub JavaScript, dlatego są one łatwe do stworzenia i mogą być wykorzystywane do wykonywania licznych zadań.


Trojan notifier

Celem tych trojanów jest informowanie autora lub "osoby, która je kontroluje", że złośliwy kod został zainstalowany na komputerze ofiary, oraz przekazanie informacji o adresie IP, otwartych portach, adresach e-amil itd. Trojan notifier wchodzi zazwyczaj w skład "pakietu" zawierającego inne złośliwe programy.


Trojan proxy

Trojan ten działa jak serwer proxy i zapewnia anonimowy dostęp do Internetu. Trojany tego typu powszechnie wykorzystywane są przez spamerów w celu wysyłania wiadomości spamowych na dużą skalę.


Trojan PSW

Trojany te przeznaczone są do kradzieży haseł z komputera ofiary (niektóre jednak kradną również inne rodzaje informacji, takie jak adres IP, szczegóły podawane przy rejestracji, szczegóły dotyczące klienta poczty elektronicznej itd.). Informacje te przesyłane są następnie na zakodowany w ciele trojana adres e-mail.

Pierwszymi trojanami PSW były trojany kradnące hasła AOL-a: ich liczba jest tak duża, że tworzą specjalny podzbiór trojanów PSW.


Trojan spy

Trojan spy, jak sugeruje jego nazwa, śledzi aktywność użytkownika, zapisuje zebrane informacje na dysku twardym użytkownika, a następnie przesyła je autorowi szkodnika lub "osobie, która go kontroluje". Rejestrowane informacje obejmują uderzenia klawiszy i zrzuty ekranu, które wykorzystywane są do kradzieży danych bankowych lub pomagają w przeprowadzaniu oszustw internetowych.


Kaspersky Lab Polska

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA