reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Programy dla firm > Oszukańczy spam

Oszukańczy spam

Spam to anonimowe, niechciane wiadomości e-mail. Większość z nich to reklamy, istnieje jednak kilka kategorii spamu, który służy innym celom. Do spamu "niereklamowego" zalicza się jeden z najniebezpieczniejszych typów spamu - wiadomości, których celem jest oszukanie odbiorców.

Najnowocześniejsze technologie spamowe umożliwiają spamerom wysyłanie e-maili zawierających fałszywe wiadomości, umieszczanie fałszywych adresów nadawcy oraz wykorzystywanie zainfekowanych maszyn do rozsyłania spamu. Nikogo nie powinno zatem dziwić, że możliwość wykorzystania spamu w celu oszukania użytkowników, jak również ukrycie takiej aktywności, przyciąga cyberprzestępców oraz wszelkiej maści oszustów.


Anonimowość spamu, tj. brak możliwości łatwego wykrycia osób przeprowadzających masowe wysyłki, oznacza, że cyberprzestępcy mogą działać bezkarnie, przyczyniając się do kryminalizacji spamu. Z usług spamerów korzystają aktywnie sprzedawcy podróbek, osoby oferujące nielegalne usługi oraz twórcy wirusów.


W artykule tym opisano oszukańcze wiadomości spamowe wysyłane w celu kradzieży pieniędzy użytkowników lub uzyskania dostępu do informacji osobistych, które mogą zostać wykorzystane do kradzieży.


Phishing


Phishing jest terminem stosowanym na określenie najbardziej niebezpiecznego rodzaju oszukańczego spamu.


Spamerzy wykorzystują wiadomości phishingowe do uzyskania danych osobowych - loginów użytkownika, haseł, numerów kart kredytowych oraz PIN-ów - przy pomocy których kradną pieniądze. Celem ataków phishingowych są zwykle użytkownicy bankowości online oraz systemów płatności elektronicznej.


Wiadomości phishingowe imitują korespondencję legalnych organizacji (banków, przedsiębiorstw finansowych lub systemów płatności). Jednak w przeciwieństwie do wiadomości wysyłanych przez te organizacje wiadomości phisherów namawiają odbiorców do "potwierdzenia" swoich danych osobowych pod tym czy innym pretekstem. Wiadomości te zawierają odsyłacz do fałszywej strony, na której użytkownicy proszeni są o wprowadzenie swoich poufnych danych, które następnie dostają się w ręce przestępców. Fałszywa strona stanowi zwykle dokładną kopię oficjalnej strony organizacji, która rzekomo wysłała wiadomość (adres nadawcy również jest fałszywy), tak aby użytkownicy niczego nie podejrzewali.


W niektórych przypadkach, po wprowadzeniu przez użytkownika jego danych przeglądarka przekierowuje go na prawdziwą stronę, przez co prawdopodobieństwo, że ofiara zacznie coś podejrzewać, jest jeszcze mniejsze.


Innym wariantem phishingu jest imitacja strony internetowej wykorzystująca luki w zabezpieczeniach oprogramowania zainstalowanego na komputerze użytkownika w celu pobrania trojana, który następnie gromadzi różne dane (np. hasła do kont bankowych) i przekazuje je swojemu "właścicielowi". Co więcej, zainfekowana w ten sposób maszyna może stać się częścią sieci zombie i być wykorzystywana do przeprowadzania cyberataków lub wysyłania spamu.


Aby zwieść użytkowników, którzy nie zwracają uwagi na wygląd odwiedzanej strony, ale na jej adres, spamerzy maskują adresy URL, tak aby jak najbardziej przypominały oryginalne. Phishing rozpoczął się od rejestrowania na serwerach darmowych usług hostingowych nazw domen przypominających nazwy domen atakowanych stron, z czasem jednak zaczęto stosować bardziej wyrafinowane metody.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

OMEGA Kancelarie Prawne

Ekspert w dziedzinie ubezpieczeń i odszkodowań

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama