reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Programy dla firm > Jak zabezpieczyć domową sieć bezprzewodową

Jak zabezpieczyć domową sieć bezprzewodową

Z ankiety przeprowadzonej przez Kaspersky Lab w Wielkiej Brytanii wynika, że duża część brytyjskich domów posiadających bezprzewodowy dostęp do Internetu nie cechuje się odpowiednim zabezpieczeniem. Ankieta ujawnia, że mimo iż 57% brytyjskich domów posiada bezprzewodowy Internet, tylko 35% respondentów podjęło odpowiednie działania w celu zabezpieczenia routera bezprzewodowego. Biorąc pod uwagę wcześniejsze badania Kaspersky Lab, wyniki ankiety są miarodajne dla całej Unii Europejskiej.

Starszy konsultant technologiczny w firmie Kaspersky Lab, David Emm, tak skomentował wyniki badania: "Wychodząc z domu, nikt nie zostawiłby otwartych drzwi i okien, ponieważ obawiałby się włamania, jednak osoby, które nie stosują odpowiedniego zabezpieczenia korzystając z bezprzewodowego dostępu do Internetu, postępują dokładnie w ten sposób. Ktoś mógłby przejąć wszystkie przesyłane i otrzymywane przez Ciebie dane, uzyskać dostęp do Twojej sieci bezprzewodowej i przechwycić Twój dostęp do Internetu"


Jak zatem odpowiednio zabezpieczyć swoją domową sieć bezprzewodową? Oto kilka wskazówek:


1. Zmień hasło administratora dla routera bezprzewodowego. Jedynie 19% respondentów zastosowało ten podstawowy środek bezpieczeństwa, mimo że haker z łatwością może znaleźć domyślne hasło producenta i wykorzystać je do uzyskania dostępu do sieci bezprzewodowej.


2. Unikaj stosowania hasła, które można łatwo odgadnąć


3. Włącz szyfrowanie: najlepiej wybierz szyfrowanie WPA (Wi-Fi Protected Access), jeśli jest obsługiwane przez Twój sprzęt. Jeżeli nie, użyj WEP (Wired Equivalent Privacy). 11% respondentów włączyło WPA, 18% wykorzystywało WEP, tylko 6% WPA2, a 22% nie wiedziało, jakie posiadało ustawienie szyfrowania.


4. Wyłącz rozgłaszanie SSID (Service Set Identifier). Dzięki temu Twoja sieć bezprzewodowa nie będzie publicznie widoczna. Tylko 4% respondentów posiadało wyłączone SSID.


5. Zmień domyślną nazwę SSID routera. Haker może łatwo znaleźć domyślną nazwę producenta i wykorzystać ją do zlokalizowania Twojej sieci bezprzewodowej. Unikaj stosowania nazw, które można łatwo odgadnąć.


David Emm powiedział również: "Być może w domu chronisz swoją sieć bezprzewodową, jeśli jednak korzystasz z laptopa, aby uzyskać dostęp do Internetu przy użyciu punktu dostępowego zlokalizowanego w hotelu, na lotnisku lub kawiarni, nie możesz mieć pewności co do poziomu bezpieczeństwa sieci Wi-Fi. Najlepszą praktyką dla wszystkich użytkowników komputerów domowych jest zastosowanie się do pięciu opisanych wyżej kroków oraz zainstalowanie kompleksowego rozwiązania bezpieczeństwa zawierającego dwukierunkową zaporę sieciową"


Ankieta Kaspersky Lab: Bezprzewodowy dostęp do Internetu

Łączna liczba uczestników: 260

Pytanie 1: Czy posiadasz w domu bezprzewodowy dostęp do Internetu?

Tak

148

57%

Nie

84

32%

Brak odpowiedzi

28

11%

Pytanie 2: Czy włączyłeś szyfrowanie w routerze bezprzewodowym, aby uniemożliwić nieautoryzowany dostęp do wysyłanych i odbieranych danych?

Tak, WEP

46

18%

Tak, WPA

29

11%

Tak, WPA2

15

6%

Nie

51

20%

Nie wiem

58

22%

Brak odpowiedzi

61

23%

Pytanie 3: Czy podjąłeś inne działania, aby uniemożliwić nieautoryzowany dostęp do routera bezprzewodowego?

Tak, zmieniłem domyślne hasło administracyjne

50

19%

Tak, wyłączyłem rozgłaszanie SSID

10

4%

Tak, wykonałem obydwie powyższe czynności

35

14%

Nie

102

39%

Brak odpowiedzi

63

24%

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Fornalczyk (CEO)

Partner Założyciel, COMPER

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama