REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zabezpieczyć domową sieć bezprzewodową

Kaspersky Lab Polska

REKLAMA

Z ankiety przeprowadzonej przez Kaspersky Lab w Wielkiej Brytanii wynika, że duża część brytyjskich domów posiadających bezprzewodowy dostęp do Internetu nie cechuje się odpowiednim zabezpieczeniem. Ankieta ujawnia, że mimo iż 57% brytyjskich domów posiada bezprzewodowy Internet, tylko 35% respondentów podjęło odpowiednie działania w celu zabezpieczenia routera bezprzewodowego. Biorąc pod uwagę wcześniejsze badania Kaspersky Lab, wyniki ankiety są miarodajne dla całej Unii Europejskiej.

Starszy konsultant technologiczny w firmie Kaspersky Lab, David Emm, tak skomentował wyniki badania: "Wychodząc z domu, nikt nie zostawiłby otwartych drzwi i okien, ponieważ obawiałby się włamania, jednak osoby, które nie stosują odpowiedniego zabezpieczenia korzystając z bezprzewodowego dostępu do Internetu, postępują dokładnie w ten sposób. Ktoś mógłby przejąć wszystkie przesyłane i otrzymywane przez Ciebie dane, uzyskać dostęp do Twojej sieci bezprzewodowej i przechwycić Twój dostęp do Internetu"

REKLAMA


Jak zatem odpowiednio zabezpieczyć swoją domową sieć bezprzewodową? Oto kilka wskazówek:


1. Zmień hasło administratora dla routera bezprzewodowego. Jedynie 19% respondentów zastosowało ten podstawowy środek bezpieczeństwa, mimo że haker z łatwością może znaleźć domyślne hasło producenta i wykorzystać je do uzyskania dostępu do sieci bezprzewodowej.


2. Unikaj stosowania hasła, które można łatwo odgadnąć


3. Włącz szyfrowanie: najlepiej wybierz szyfrowanie WPA (Wi-Fi Protected Access), jeśli jest obsługiwane przez Twój sprzęt. Jeżeli nie, użyj WEP (Wired Equivalent Privacy). 11% respondentów włączyło WPA, 18% wykorzystywało WEP, tylko 6% WPA2, a 22% nie wiedziało, jakie posiadało ustawienie szyfrowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


4. Wyłącz rozgłaszanie SSID (Service Set Identifier). Dzięki temu Twoja sieć bezprzewodowa nie będzie publicznie widoczna. Tylko 4% respondentów posiadało wyłączone SSID.


5. Zmień domyślną nazwę SSID routera. Haker może łatwo znaleźć domyślną nazwę producenta i wykorzystać ją do zlokalizowania Twojej sieci bezprzewodowej. Unikaj stosowania nazw, które można łatwo odgadnąć.


David Emm powiedział również: "Być może w domu chronisz swoją sieć bezprzewodową, jeśli jednak korzystasz z laptopa, aby uzyskać dostęp do Internetu przy użyciu punktu dostępowego zlokalizowanego w hotelu, na lotnisku lub kawiarni, nie możesz mieć pewności co do poziomu bezpieczeństwa sieci Wi-Fi. Najlepszą praktyką dla wszystkich użytkowników komputerów domowych jest zastosowanie się do pięciu opisanych wyżej kroków oraz zainstalowanie kompleksowego rozwiązania bezpieczeństwa zawierającego dwukierunkową zaporę sieciową"


Ankieta Kaspersky Lab: Bezprzewodowy dostęp do Internetu

Łączna liczba uczestników: 260

Pytanie 1: Czy posiadasz w domu bezprzewodowy dostęp do Internetu?

Tak

148

57%

Nie

84

32%

Brak odpowiedzi

28

11%

Pytanie 2: Czy włączyłeś szyfrowanie w routerze bezprzewodowym, aby uniemożliwić nieautoryzowany dostęp do wysyłanych i odbieranych danych?

Tak, WEP

46

18%

Tak, WPA

29

11%

Tak, WPA2

15

6%

Nie

51

20%

Nie wiem

58

22%

Brak odpowiedzi

61

23%

Pytanie 3: Czy podjąłeś inne działania, aby uniemożliwić nieautoryzowany dostęp do routera bezprzewodowego?

Tak, zmieniłem domyślne hasło administracyjne

50

19%

Tak, wyłączyłem rozgłaszanie SSID

10

4%

Tak, wykonałem obydwie powyższe czynności

35

14%

Nie

102

39%

Brak odpowiedzi

63

24%

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA