REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Główne osobowości z kręgu hakerów

Kaspersky Lab Polska

REKLAMA

REKLAMA

Artykuł ten zawiera krótkie opisy najbardziej znanych hakerów, zarówno czarnych, jaki i białych kapeluszy. Postaci te zyskały sławę z różnorodnych powodów: ze względu na ich działania, zarówno pozytywne, jak i negatywne, wkład do rozwoju oprogramowania i technologii, czy też innowacyjne podejście, umiejętności lub nietuzinkowe pomysły.

Richard Stallman uważany jest za ojca darmowego oprogramowania. Po rozpoczęciu pracy w 1971 roku w Laboratorium Sztucznej Inteligencji instytutu MIT Stallman zetknął się z "klauzulą o nieujawnianiu informacji" i programem z niedostępnym publicznie kodem źródłowym, gdy włamywał się do sterownika systemowego w celu usprawnienia go w "tradycyjny sposób". Po interesującej batalii o zdobycie kodu źródłowego wadliwej drukarki Stallman porzucił swoją pracę i został najzagorzalszym zwolennikiem darmowego oprogramowania komputerowego, tworząc GNU i Free Software Foundation.

REKLAMA

REKLAMA


Dennis Ritchie i Ken Thompson
znani są w związku z dwoma dziełami: systemem operacyjnym UNIX i językiem programowania C. Obydwaj rozpoczęli swoje kariery w latach 60. w laboratorium Bell Labs, a ich pomysły na zawsze zrewolucjonizowały świat komputerowy.


John Draper
, znany jako "Cap'n’Crunch", zdobył sławę dzięki swym umiejętnościom włamywania się do systemów telefonicznych, używając do tego tylko gwizdka znalezionego w pudełku płatków zbożowych "Cap'n’Crunch" (stąd jego pseudonim). Oprócz miana ojca uzyskiwania nielegalnych połączeń telefonicznych, John Draper znany jest również z powodu stworzenia pierwszego edytora tekstu dla IBM PC. Obecnie prowadzi on własną działalność w branży bezpieczeństwa komputerowego, zajmuje się opracowywaniem rozwiązań antyspamowych, zapobieganiem ataków hakerów i zabezpieczeniami komputerów typu PC.


Robert Morris
rozsławił się stworzeniem w roku 1988 pierwszego robaka internetowego. Zainfekował on tysiące systemów paraliżując Internet na 12 godzin. Robak Morris był prawdopodobnie pierwszym całkowicie automatycznym narzędziem hakerskim, wykorzystującym kilka niezałatanych luk w komputerach Vax i Sun.


Kevin Mitnick
, prawdopodobnie najbardziej znany przypadek "czarnego kapelusza", został namierzony przez eksperta komputerowego Tsutomu Shimomura'ego w roku 1995.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA


Kevin Poulsen
zyskał sławę, gdy w roku 1990 dokonał włamania do systemu telefonicznego w Los Angeles, co pozwoliło mu dodzwonić się jako 102 osoba w konkursie radiowym i wygrać Porsche 944. Kevin Poulsen został w końcu złapany i skazany na trzy lata więzienia. Obecnie pisze artykuły do magazynu online poświęconego bezpieczeństwu "SecurityFocus".


Vladimir Levin
, rosyjski ekspert komputerowy, włamał się do Citibanku kradnąc 10 milionów dolarów. W 1995 roku został aresztowany w Wielkiej Brytanii przez Interpol oraz skazany na trzyletni pobyt w więzieniu oraz zapłatę 240 015 dolarów jako zadośćuczynienie.


Tsutomu Shimomura
jest dobrym przykładem "białego kapelusza". Pracował w San Diego Supercomputing Center, gdy Kevin Mitnick włamał się do jego sieci kradnąc informacje o technologii telefonów komórkowych i inne tajne dane. Tsutomu rozpoczął pościg za Mitnickiem doprowadzając do jego aresztowania.


Linus Torvalds
znany jest jako ojciec Linuksa, najpopularniejszego obecnie systemu operacyjnego opartego na Uniksie. Linus rozpoczął pracę nad nowym systemem operacyjnym w roku 1991, wykorzystując do swojego projektu kilka kontrowersyjnych technologii, takich jak ideę Free Software i Gnu Public Licence System.

Znany jest również dzięki swoim wcześniejszym sporom z Andrewem Tannenbaumem, autorem Miniksa, który był źródłem inspiracji dla Linusa w jego projekcie systemu operacyjnego.


Kaspersky Lab Polska

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA