REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Główne osobowości z kręgu hakerów

Kaspersky Lab Polska

REKLAMA

REKLAMA

Artykuł ten zawiera krótkie opisy najbardziej znanych hakerów, zarówno czarnych, jaki i białych kapeluszy. Postaci te zyskały sławę z różnorodnych powodów: ze względu na ich działania, zarówno pozytywne, jak i negatywne, wkład do rozwoju oprogramowania i technologii, czy też innowacyjne podejście, umiejętności lub nietuzinkowe pomysły.

Richard Stallman uważany jest za ojca darmowego oprogramowania. Po rozpoczęciu pracy w 1971 roku w Laboratorium Sztucznej Inteligencji instytutu MIT Stallman zetknął się z "klauzulą o nieujawnianiu informacji" i programem z niedostępnym publicznie kodem źródłowym, gdy włamywał się do sterownika systemowego w celu usprawnienia go w "tradycyjny sposób". Po interesującej batalii o zdobycie kodu źródłowego wadliwej drukarki Stallman porzucił swoją pracę i został najzagorzalszym zwolennikiem darmowego oprogramowania komputerowego, tworząc GNU i Free Software Foundation.

REKLAMA

REKLAMA


Dennis Ritchie i Ken Thompson
znani są w związku z dwoma dziełami: systemem operacyjnym UNIX i językiem programowania C. Obydwaj rozpoczęli swoje kariery w latach 60. w laboratorium Bell Labs, a ich pomysły na zawsze zrewolucjonizowały świat komputerowy.


John Draper
, znany jako "Cap'n’Crunch", zdobył sławę dzięki swym umiejętnościom włamywania się do systemów telefonicznych, używając do tego tylko gwizdka znalezionego w pudełku płatków zbożowych "Cap'n’Crunch" (stąd jego pseudonim). Oprócz miana ojca uzyskiwania nielegalnych połączeń telefonicznych, John Draper znany jest również z powodu stworzenia pierwszego edytora tekstu dla IBM PC. Obecnie prowadzi on własną działalność w branży bezpieczeństwa komputerowego, zajmuje się opracowywaniem rozwiązań antyspamowych, zapobieganiem ataków hakerów i zabezpieczeniami komputerów typu PC.


Robert Morris
rozsławił się stworzeniem w roku 1988 pierwszego robaka internetowego. Zainfekował on tysiące systemów paraliżując Internet na 12 godzin. Robak Morris był prawdopodobnie pierwszym całkowicie automatycznym narzędziem hakerskim, wykorzystującym kilka niezałatanych luk w komputerach Vax i Sun.


Kevin Mitnick
, prawdopodobnie najbardziej znany przypadek "czarnego kapelusza", został namierzony przez eksperta komputerowego Tsutomu Shimomura'ego w roku 1995.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA


Kevin Poulsen
zyskał sławę, gdy w roku 1990 dokonał włamania do systemu telefonicznego w Los Angeles, co pozwoliło mu dodzwonić się jako 102 osoba w konkursie radiowym i wygrać Porsche 944. Kevin Poulsen został w końcu złapany i skazany na trzy lata więzienia. Obecnie pisze artykuły do magazynu online poświęconego bezpieczeństwu "SecurityFocus".


Vladimir Levin
, rosyjski ekspert komputerowy, włamał się do Citibanku kradnąc 10 milionów dolarów. W 1995 roku został aresztowany w Wielkiej Brytanii przez Interpol oraz skazany na trzyletni pobyt w więzieniu oraz zapłatę 240 015 dolarów jako zadośćuczynienie.


Tsutomu Shimomura
jest dobrym przykładem "białego kapelusza". Pracował w San Diego Supercomputing Center, gdy Kevin Mitnick włamał się do jego sieci kradnąc informacje o technologii telefonów komórkowych i inne tajne dane. Tsutomu rozpoczął pościg za Mitnickiem doprowadzając do jego aresztowania.


Linus Torvalds
znany jest jako ojciec Linuksa, najpopularniejszego obecnie systemu operacyjnego opartego na Uniksie. Linus rozpoczął pracę nad nowym systemem operacyjnym w roku 1991, wykorzystując do swojego projektu kilka kontrowersyjnych technologii, takich jak ideę Free Software i Gnu Public Licence System.

Znany jest również dzięki swoim wcześniejszym sporom z Andrewem Tannenbaumem, autorem Miniksa, który był źródłem inspiracji dla Linusa w jego projekcie systemu operacyjnego.


Kaspersky Lab Polska

 

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zespół marketingu w organizacji czy outsourcing usług – które rozwiązanie jest lepsze?

Lepiej inwestować w wewnętrzny zespół marketingowy czy może bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest outsourcing usług marketingowych? Marketing odgrywa kluczową rolę w sukcesie każdej organizacji. W dobie cyfryzacji i rosnącej konkurencji firmy muszą stale dbać o swoją obecność na rynku, budować markę oraz skutecznie docierać do klientów.

Rekompensata dla rolnika za brak zapłaty za sprzedane produkty rolne. Wnioski tylko do 31 marca 2025 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina, że od 1 lutego do 31 marca 2025 r. producent rolny lub grupa może złożyć do oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) wniosek o przyznanie rekompensaty z tytułu nieotrzymania zapłaty za sprzedane produkty rolne od podmiotu prowadzącego skup, przechowywanie, obróbkę lub przetwórstwo produktów rolnych, który stał się niewypłacalny w 2023 lub 2024 r. - w rozumieniu ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa (FOR).

Zintegrowane raportowanie ESG zaczyna już być standardem. Czy w Polsce też?

96% czołowych firm na świecie raportuje zrównoważony rozwój, a 82% włącza dane ESG do raportów rocznych. W Polsce 89% dużych firm publikuje takie raporty, ale tylko 22% działa zgodnie ze standardami ESRS, co stanowi wyzwanie dla konkurencyjności na rynku UE.

Czy polskie firmy są gotowe na ESG?

Współczesny świat biznesu zakręcił się wokół kwestii związanych z ESG. Ta koncepcja, będąca wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju, wpływa nie tylko na wielkie korporacje, ale coraz częściej obejmuje także małe i średnie przedsiębiorstwa. W dobie rosnących wymagań związanych ze zrównoważonością społeczną i środowiskową, ESG jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej.

REKLAMA

ESG u dostawców czyli jak krok po kroku wdrożyć raportowanie ESG [Mini poradnik]

Wdrażanie raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla dostawców, w tym działających dla większych firm. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy powołać koordynatora i zebrać dane, to tak naprawdę proces ten wymaga zaangażowania całej organizacji. Jakie są pierwsze kroki do skutecznego raportowania ESG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

REKLAMA