REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Główne osobowości z kręgu hakerów

Kaspersky Lab Polska

REKLAMA

REKLAMA

Artykuł ten zawiera krótkie opisy najbardziej znanych hakerów, zarówno czarnych, jaki i białych kapeluszy. Postaci te zyskały sławę z różnorodnych powodów: ze względu na ich działania, zarówno pozytywne, jak i negatywne, wkład do rozwoju oprogramowania i technologii, czy też innowacyjne podejście, umiejętności lub nietuzinkowe pomysły.

Richard Stallman uważany jest za ojca darmowego oprogramowania. Po rozpoczęciu pracy w 1971 roku w Laboratorium Sztucznej Inteligencji instytutu MIT Stallman zetknął się z "klauzulą o nieujawnianiu informacji" i programem z niedostępnym publicznie kodem źródłowym, gdy włamywał się do sterownika systemowego w celu usprawnienia go w "tradycyjny sposób". Po interesującej batalii o zdobycie kodu źródłowego wadliwej drukarki Stallman porzucił swoją pracę i został najzagorzalszym zwolennikiem darmowego oprogramowania komputerowego, tworząc GNU i Free Software Foundation.

REKLAMA

REKLAMA


Dennis Ritchie i Ken Thompson
znani są w związku z dwoma dziełami: systemem operacyjnym UNIX i językiem programowania C. Obydwaj rozpoczęli swoje kariery w latach 60. w laboratorium Bell Labs, a ich pomysły na zawsze zrewolucjonizowały świat komputerowy.


John Draper
, znany jako "Cap'n’Crunch", zdobył sławę dzięki swym umiejętnościom włamywania się do systemów telefonicznych, używając do tego tylko gwizdka znalezionego w pudełku płatków zbożowych "Cap'n’Crunch" (stąd jego pseudonim). Oprócz miana ojca uzyskiwania nielegalnych połączeń telefonicznych, John Draper znany jest również z powodu stworzenia pierwszego edytora tekstu dla IBM PC. Obecnie prowadzi on własną działalność w branży bezpieczeństwa komputerowego, zajmuje się opracowywaniem rozwiązań antyspamowych, zapobieganiem ataków hakerów i zabezpieczeniami komputerów typu PC.


Robert Morris
rozsławił się stworzeniem w roku 1988 pierwszego robaka internetowego. Zainfekował on tysiące systemów paraliżując Internet na 12 godzin. Robak Morris był prawdopodobnie pierwszym całkowicie automatycznym narzędziem hakerskim, wykorzystującym kilka niezałatanych luk w komputerach Vax i Sun.


Kevin Mitnick
, prawdopodobnie najbardziej znany przypadek "czarnego kapelusza", został namierzony przez eksperta komputerowego Tsutomu Shimomura'ego w roku 1995.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA


Kevin Poulsen
zyskał sławę, gdy w roku 1990 dokonał włamania do systemu telefonicznego w Los Angeles, co pozwoliło mu dodzwonić się jako 102 osoba w konkursie radiowym i wygrać Porsche 944. Kevin Poulsen został w końcu złapany i skazany na trzy lata więzienia. Obecnie pisze artykuły do magazynu online poświęconego bezpieczeństwu "SecurityFocus".


Vladimir Levin
, rosyjski ekspert komputerowy, włamał się do Citibanku kradnąc 10 milionów dolarów. W 1995 roku został aresztowany w Wielkiej Brytanii przez Interpol oraz skazany na trzyletni pobyt w więzieniu oraz zapłatę 240 015 dolarów jako zadośćuczynienie.


Tsutomu Shimomura
jest dobrym przykładem "białego kapelusza". Pracował w San Diego Supercomputing Center, gdy Kevin Mitnick włamał się do jego sieci kradnąc informacje o technologii telefonów komórkowych i inne tajne dane. Tsutomu rozpoczął pościg za Mitnickiem doprowadzając do jego aresztowania.


Linus Torvalds
znany jest jako ojciec Linuksa, najpopularniejszego obecnie systemu operacyjnego opartego na Uniksie. Linus rozpoczął pracę nad nowym systemem operacyjnym w roku 1991, wykorzystując do swojego projektu kilka kontrowersyjnych technologii, takich jak ideę Free Software i Gnu Public Licence System.

Znany jest również dzięki swoim wcześniejszym sporom z Andrewem Tannenbaumem, autorem Miniksa, który był źródłem inspiracji dla Linusa w jego projekcie systemu operacyjnego.


Kaspersky Lab Polska

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA