REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Biznes

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Polsko-rosyjska współpraca nabierze tempa?

6 grudnia w obecności prezydentów Polski i Rosji minister gospodarki Waldemar Pawlak oraz minister rozwoju gospodarczego Federacji Rosyjskiej Elvira Nabiulina podpisali Deklarację o współpracy w celu modernizacji gospodarki między Ministrem Gospodarki RP a Ministrem Rozwoju Gospodarczego FR. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Ruszyło dofinansowanie do programów promocji


6 grudnia 2010 r. rozpoczął się nabór wniosków na dofinansowanie udziału
przedsiębiorców w programach promocji o charakterze ogólnym w ramach poddziałania 6.5.2 – Wparcie udziału przedsiębiorców w programach promocji Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007-2013. Instytucją wdrażającą jest Ministerstwo Gospodarki.

Jak przedsiębiorcy oceniają kondycję gospodarki

Sektor MŚP nie jest optymistycznie nastawiony do kondycji krajowej gospodarki. Przedsiębiorcy z pesymizmem spoglądają także w najbliższą przyszłość.

Czy koszty egzekucyjne mogą obniżyć podatek?

Firmy nie mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu kosztów egzekucyjnych związanych ze swoimi zaległościami w zobowiązaniach finansowych. Mogą to uczynić jedynie wtedy, gdy dotyczą one wydatków poniesionych na skutek obrony interesów przedsiębiorstwa.

REKLAMA

O czym musi pamiętać przedsiębiorca pod koniec roku?

Zbliżający się koniec roku to dla przedsiębiorców, obok podsumowania realizacji planów, czas dopełnienia obowiązków, które wynikają z przepisów prawa. Już teraz sprawdź, jakie powinności i do kiedy musisz wypełnić.

Tydzień pod znakiem spadków EUR/USD?

W piątek wieczorem kurs EUR/USD złamał barierę na poziomie 1,34. Departament Pracy USA ujawnił mało zadowalające dane nt. zatrudnienia w listopadzie, przez co inwestorzy zaczęli bardziej liczyć się z zakupem obligacji przez FED. W poniedziałek sytuacja na giełdzie uległa diametralnej zmianie.

Ile zarabia Święty Mikołaj?

Bycie św. Mikołajem to niezwykle opłacalne zajęcie. W zależności od regionu kraju, charakteru wizyty i jej terminu osoba wcielająca się w rolę świętego może zarobić od 50 do nawet 400 zł za pojedyncze spotkanie. Stawki płacy są oczywiście zróżnicowane w zależności od tego czy Mikołaj jest osobą prywatną czy działa w ramach zatrudnienia w agencji artystycznej. Więcej trzeba również zapłacić jeśli większa jest liczba dzieci do obdarowania oraz jeśli Mikołaja zamawia szkoła, przedszkole czy firma organizująca spotkanie mikołajkowe dla rodziny pracowników.

Czym kieruje się menedżer przy wyborze auta

Zakup samochodu dla menedżera często odbywa się według innych zasad, niż kupno kolejnego samochodu firmowego dla szeregowego pracownika.

REKLAMA

Czym się charakteryzuje niepełny wynajem

Przez lata przyjęło się, że wynajem długoterminowy to usługa stworzona dla dużych korporacji, których floty samochodowe liczą dziesiątki czy setki aut. Tymczasem w ostatnim czasie w portfelu leasingodawców pojawiają się coraz częściej mniejsze floty, które finansowane są dla firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Jak kontrolowane są koszty przy wynajmie długoterminowy

Korzystając z outsourcingu usług zarządzania flotą, firmy otrzymują pełną informację o kosztach, które są usystematyzowane według z góry uzgodnionych zestawień i raportów. Ich przejrzystość ma ogromne znaczenie praktyczne.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo flot?

Flota samochodowa to w większości przedsiębiorstw jedno z kluczowych narzędzi pracy. Intensywność eksploatacji samochodu w firmie jest 3-4 razy większa niż przeciętnego pojazdu prywatnego. Takie auta przejeżdżają rocznie od 30 do nawet 90 - 100 tys. kilometrów rocznie. Kierujący samochodami służbowymi, stanowią ok. 8% wszystkich użytkowników dróg, ale… powodują ponad 30% wypadków.

Jakie dokumenty potrzebne są do zawarcia umowy leasingowej

Jednym z kluczowych atutów leasingu – szczególnie w porównaniu z kredytem bankowym – jest ograniczenie formalności do jedynie niezbędnych. W praktyce oznacza to minimalną wymaganą liczbę dokumentów potrzebną do rozpatrzenia wniosku i podpisania umowy.

Indeks biznesu wędruje w górę

49 pkt. - tyle osiągnął Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w notowaniu kwartalnym, po tym jak uzyskał w listopadzie br. dwa punkty. Aktualny poziom wskaźnika oznacza trwałe ożywienie polskiej gospodarki.

VAT odliczysz, ale nie od paliwa

W latach 2011-2012 podatnicy będą odliczać 60% VAT przy zakupie samochodów z kratką, jednak nie więcej niż 6 tys. zł. Podatku nie będzie można odliczyć od zakupionego do aut paliwa.

Naprawa i identyfikowanie uszkodzonych plików – jak to zrobić?

Naprawianie uszkodzonych plików to bardzo cenna i przydatna umiejętność. Komputery nie oszczędzają nam czasem zmartwień i bardzo często w wyniku różnych błędów pojawiają się problemy z prawidłowym działaniem naszych danych. Niestety bardzo często są to bardzo ważne dla nas dane. Jeśli nie możemy otworzyć ważnego dla nas dokumentu, zazwyczaj popadamy w panikę i od razu załamujemy ręce. Zachowajmy jednak spokój, gdyż naprawianie uszkodzonych plików wcale nie musi być takie trudne.

Nokia X3-02 – ekran dotykowy i tradycyjna klawiatura

Nokia X3-02 to pierwszy model z linii Touch and Type. Nowa linia fińskiego producenta charakteryzuje się telefonami z obecnością ekranu dotykowego i standardowej fizycznej klawiatury alfanumerycznej. Rozwiązanie tego typu powinno uciszyć malkontentów walczących po obu stronach barykady. Zadowoleni powinni być zarówno miłośnicy tradycyjnych klawiszy jak i ekranów dotykowych. Co takiego oferuje nam nowa Nokia?

Samsung C3200 Monte Bar – prosto i wygodnie

Firma Samsung wprowadziła właśnie na nasz rynek nowy, tani telefon z linii Monte. Nowe urządzenie o oznaczeniu C3200 nosi nazwę Monte Bar i można je kupić w cenie zaledwie 289 złotych, choć w serwisach aukcyjnych z pewnością będzie taniej. Co dostajemy w zamian za niespełna 300 złotych?

Dlaczego firmy obdarowują pracowników przed świętami?

Nadchodzący okres świąt Bożego Narodzenia to z punktu widzenie zwykłego człowieka czas do refleksji, możliwości spotkania z najbliższymi i odetchnięcia od szarej codzienności. Patrząc jednak z perspektywy pracodawcy jest to świetny moment do zacieśnienia więzi pomiędzy firmą, a pracownikiem i tym samym przywiązanie go do siebie na kolejny rok.

Czy można prowadzić sprzedaż wysyłkową bez kasy fiskalnej?

Jeżeli firma zajmuje się sprzedażą wysyłkową na rzecz osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, to powinna ewidencjonować ją za pomocą kasy fiskalnej. Od zasady są jednak wyjątki. Jakie? Przeczytaj.

Ropa i Mundial wzmocniły Rosję

Warszawska giełda znów zaczęła lepiej prosperować, mimo że dwa ostatnie tygodnie były dla niej ciężkie. Przed rozpoczęciem dzisiejszej sesji GPW osiągnęła dodatni bilans, a jej wyniki poprawiły się prawie o 2 proc. W grudniu wzrosły też ceny rosyjskich akcji.

Jak przywrócić system z ukrytej partycji w laptopie?

Obecnie na rynku można spotkać bardzo dużą ilość notebooków wyposażonych przez producenta w system operacyjny Windows. System nazywa się preinstalowanym, gdyż wgrywany jest przez samego producenta sprzętu już na etapie produkcji. Niestety najczęściej w zestawie nie znajdziemy dołączonej tradycyjnej płyty DVD z systemem, która pozwalałaby na przeinstalowanie Windowsa, gdy ten ulegnie awarii. Jak sobie z tym poradzić?

BlackBerry 8980 – klasyczna forma i klawiatura QWERTY

Jakiś czas temu w sieci pojawiły się pogłoski o tym, jakoby model BlackBerry Curve 8980 będzie następcą modelu Curve 8900, który notabene spotkał się z ciepłym przyjęciem użytkowników. Czy tak samo będzie z nowym modelem? To bardzo możliwe. Poprzednia wersja telefonu jest już od dawna w sprzedaży w naszym kraju w cenie około 999 złotych. Urządzenie można również spotkać w sieciach aukcyjnych po dużo niższej cenie. A co takiego oferuje nowy BlackBerry Curve 8980 i czy warto go kupić?

Czy przedsiębiorca musi odśnieżać dach

Problem intensywnych zimowych opadów dotyka przedsiębiorców co roku. Dla niektórych z nich wiąże się z dodatkowymi obowiązkami - usuwaniem śniegu i lodu z dachu. Kto i kiedy musi sięgnąć po łopatę i pracować na wysokości? Przeczytaj.

Sektor chemiczny źródłem innowacji


Bazą surowcową do produkcji innowacyjnych wyrobów w innych gałęziach przemysłu może być współczesny przemysł chemiczny - wyjaśniła wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska na konferencji „Jak przełamywać bariery w rozwoju przedsiębiorstw branży chemicznej, farmaceutycznej, kosmetycznej i szklarskiej”. Spotkanie odbyło się 29 listopada 2010 r. w Warszawie.

Za renty zapłacą przedsiębiorcy

Pula środków na wypłatę rent jest zbyt mała, dlatego rząd rozważa podwyższenie składki rentowej, opłacanej przez przedsiębiorców. Prowadzący działalność apelują o rozłożenie ciężaru po połowie na pracodawców i pracowników.

Czym jest wynajem średnioterminowy

Wynajem średnioterminowy samochodów (Medium Term Rental) to produkt pośredni między klasycznym wynajmem długoterminowym (FSL), a wypożyczeniem samochodu z firmy świadczącej usługi typu Rent a Car (wynajem krótkoterminowy). Czym się wyróżnia?

Czy nastąpi konsolidacja rynku walutowego?

Dziś rano pogorszyły się notowania EUR/PLN, spadając poniżej granicy 4,0000 i zniżkując w stronę 3,9860. Przed silniejszym spadkiem chroni tą parę walutową 200-sesyjna średnia krocząca. Od końca maja do połowy lipca średnia ta tamowała mocniejsze spadki EUR/PLN. Gdy ją przebito, okazała się silnym oporem.

Jak odnowić rekord rozruchowy MBR w systemie Windows XP i Vista?

Po ataku wirusa Zimuse, lub innego szkodnika, który atakuje sektor rozruchowy Windows, nawet popularny „format C:” nie zdaje egzaminu i konieczna jest nieco bardziej zaawansowana ingerencja. Poniżej pokazujemy, jak poradzić sobie z tym problemem w systemach Windows Vista i XP.

Wirus Zimuse – jak działa i czy jest groźny?

Niedawno pisaliśmy, że stare wirusy wracają do łask i już wkrótce ponownie mogą zaatakować nasze skrzynki pocztowe e-mail i komputery. Podobnie działa nowy szkodnik Zimuse, który jest nieco inny w porównaniu do większości szkodników w sieci. Zimuse swoim działaniem nawiązuje do lat 90, kiedy to najistotniejszą rolą tego typu mechanizmów była destrukcyjna moc, a nie zysk i komercja. Być może „ambitni” twórcy Zimusa chcą zdobyć uznanie innych członków internetowej mafii. Jak działa nowe zagrożenie i jak sobie z tym poradzić?

Jak za darmo zmienić wielkość partycji na dysku twardym?

Posiadając słusznych rozmiarów dysk twardy, najczęściej dzielimy go na partycje, aby uporządkować swoje pliki. Niekiedy jednak po kupnie nowego komputera lub laptopa z zainstalowanym już systemem operacyjnym, partycje są przydzielone odgórnie i najczęściej ich pojemność nam nie pasuje. Na szczęście Windows 7 ma wbudowane narzędzie do zarządzania dyskami i pomniejszania/zwiększania ich partycji. Jak to zrobić?

Kto zmieni stawkę VAT w kasie fiskalnej

Przepisy podatkowe nie precyzują kto jest uprawniony do zmiany stawek VAT w kasie fiskalnej. Przedsiębiorca - podatnik, a może serwisant?

Polskie ciepłownictwo może mieć ciepło

Złącza, wyjścia, wejścia – na co zwracać uwagę wybierając drukarkę?

Wiele osób wybierając drukarkę, zarówno do małego, czy dużego biura, tak samo do domu i gabinetu, nie zwraca uwagi na takie kwestie, jak rodzaje złącz, w które jest wyposażone dane urządzenie. Priorytetem jest technologia, w jakiej działa drukarka (atrament lub laser), jakość druku oraz kwestie ekonomiczne. Kierując się tymi aspektami, warto zwrócić uwagę na to, w jakie złącza, wejścia i wyjścia wyposażona jest interesująca nas drukarka. Być może początkowo zbędne złącze, przyda się w przyszłości. Poznajmy więc najpopularniejsze rodzaje złącz, wejść i wyjść w drukarce.

Jak działają biura dla freelancerów?

Freelancing na stałe wpisał się w życie mniejszych i większych miejscowości. Nie trudno zobaczyć dziś fotografa-pasjonata robiącego młodej parze zdjęcia w jednym z okolicznych parków, czy też realizującego zlecenia artystę. Prowadzenie działalności gospodarczej w formie jednoosobowej fimy wymaga jednak załatwiania wielu formalności. Czy wolni strzelcy pracują cały czas w terenie? Otóż nie, wielu z nich korzysta z biur coworkingowych.

Niezapłacona rata leasingowa i co dalej

Sprawy związane z zaległościami uregulowane są zawsze w ogólnych warunkach umowy leasingu (OWUL). Za opóźnienia naliczane są odsetki karne, których wysokość nie może przekroczyć czterokrotności stopy kredytu lombardowego. Firma leasingowa wysyła również monit/wezwanie do zapłaty, za które pobiera opłatę wymienioną w Tabeli Opłat i Prowizji.

Kim jest fleet manager

Fleet manager, czy administrator/opiekun floty firmowych samochodów to osoba, która powinna efektywnie zarządzać parkiem samochodów, co jest możliwe przy głębokim poznaniu potrzeb firmy i realiów rynku.

W jaki sposób małe firmy są narażone na przestępstwa w Sieci?

Coraz częściej prasa donosi o przypadkach przestępstw internetowych, których ofiarami padają znane firmy oraz osoby publiczne. Coraz częściej jednak ofiarami cyberprzestępców padają małe i średnie przedsiębiorstwa. Cenna jest więc wiedza, w jaki sposób można zabezpieczyć się przed działaniami cyber- i typosquatterów.

W jaki sposób korzystnie rozliczyć najem?

Prowadząc działalność gospodarczą mamy możliwość rozliczania się z fiskusem zarówno na zasadach ogólnych, według stawek 18 i 32 proc., jak i z wykorzystaniem 19-proc. stawki liniowej. W obu przypadkach wydatki możemy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Zmiany w systemie oceny zgodności

Rada Ministrów przyjęła 30 listopada 2010 r. ustawę o zmianie ustawy o systemie oceny zgodności. Zmiany mają na celu wyeliminowanie z rynku wyrobów niebezpiecznych lub niezgodnych z unijnym prawem. Dodatkowo poprawie ma ulec bezpieczeństwo użytkowników i konsumentów wyrobów przemysłowych.

Gospodarka przyspiesza

GUS podał w trzecim kwartale br. PKB wzrósł o 4,2 proc., w drugim kwartale o 3,5 proc., a po trzech kwartałach PKB był wyższy o 3,6 proc. Dane statystyczne nie pozostawiają wątpliwości - gospodarka przyspiesza.

Stare wirusy wracają – czy nadal są groźne?

Czasy, w których wirusy były rzadkością, lub wysyłane były mailem, który z kolei można było łatwo wykryć powoli odeszły do historii. Przed laty, cyberprzestępcy ogromną większość szkodliwego oprogramowania rozpowszechniali za pośrednictwem poczty elektronicznej. Doskonale pamiętamy takie sławne wirusy jak ILOVEYOU, Anna Kurnikova etc. Jednak czy ten sposób rozsyłania wirusów całkowicie zaginął? Okazuje się, że już w przyszłości, sposób ten znów może być skuteczny, a w naszych skrzynkach ponownie zaroi się od wirusów.

Nowy Acer – smartphone czy już tablet?

Firma Acer wytoczyła naprawdę ciężkie działa w wojnie na przekątne i rozdzielczości ekranów nowych telefonów. Dla jednych poręczność smartfonów, dla innych duży ekran tabletów jest najważniejszy. A co wyjdzie z połączenia tych dwóch cech? Największe zalety tych dwóch grup urządzeń ma połączyć nowe dzieło Acera, wyposażone w ekran o przekątnej 4,8 cala i rozdzielczości 1024 x 480 pikseli. Czy jest to urządzenie odpowiednie dla fanów tabletów? A może będzie zbyt duże dla użytkowników telefonów?

Jak tworzone są spółki w raju podatkowym

Utworzenie spółki w raju podatkowym nie jest skomplikowane. Pojawia się jednak pytanie o opłacalność podejmowania takiego przedsięwzięcia przez małe firmy. Przeczytaj, jak powstaje przykładowa panamska spółka.

Jak działa wirtualne biuro?

Wirtualne biuro jest w Polsce rozwiązaniem przeznaczonym dla nowo powstałych oraz już działających firm, które chciałyby zmniejszyć miesięczne koszty utrzymania swojej działalności gospodarczej. Dlaczego biuro takie nazywane jest wirtualnym?

Co zawiera wniosek o zatwierdzenie lub wpis do rejestru zakładów?

Firmy działające w branży spożywczej lub na rynku wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością, muszą wystąpić do Sanepidu o zatwierdzenie jeszcze przed rozpoczęciem działalności. Wyjątkiem jest wpis do rejestru.

Czy sanepid może kontrolować e-sklepy?

Nie tylko automaty z żywnością, ale również sklepy internetowe trudniące się sprzedażą produktów spożywczych, podlegają obowiązkowi rejestracji w inspekcji sanitarnej. Handel tego typu artykułami z wykorzystaniem technik wysyłkowych zyskuje klientów. Nadal jednak jest stosunkowo młody na polskim rynku.

Jak poszukiwać polskich obywateli do pracy w Danii

Poszukiwanie pracowników w Danii należy do wspieranych przez instytucje czynności niezbędnych podczas zakładania firmy. Rekrutację polskich pracowników w Danii można przeprowadzić za pośrednictwem internetu.  Jednym z portali wspomagających pracodawców jest serwis organizacji EURES.

Jak zarejestrować spółkę akcyjną w Danii

Podjęcie decyzji o prowadzeniu firmy w Danii wiąże się z koniecznością określenia formy prawnej przyszłej działalności. Czy warto decydować się na spółkę akcyjną?

Jakie są formy prawne działalności gospodarczej w Danii


Zakładanie firmy w Danii wymaga uzyskania pozwolenia, jednakże polskim przedsiębiorcom przysługuje swoboda wyboru formy. Jakie są dostępne?

Jaki podatek zapłaci polski przedsiębiorca w Danii

Obywatele państw obcych posiadający stałe miejsce pobytu w Danii podlegają tym samym regulacjom podatkowym co obywatele duńscy. Duński system podatku od dochodów osób fizycznych rozróżnia całkowite i ograniczone zobowiązania podatkowe.

REKLAMA