Kolejny nabór wniosków do Działania 1.4 „Wsparcie projektów celowych”
REKLAMA
REKLAMA
W przypadku tak dużej liczby wniosków i ogromnej kwoty na jaką opiewają, dofinansowanie dostać nie jest tak łatwo. Jak w przypadku wszystkich konkursów organizowanych przez PARP wniosek należy dobrze przygotować. Wniosek o dofinansowanie w ramach Działania 1.4 PO IG do najłatwiejszych nie należy, dlatego warto się zastanowić czy jego przygotowania nie należy powierzyć specjalistom. W przypadku I naboru wnioski były składane przy pomocy „generatora wniosków” dostępnego na stronie PARP-u i zapewne tak będzie w przypadku II naboru.
REKLAMA
Czym jest i komu jest dedykowane Działanie 1.4?
Działanie 1.4 „Wsparcie projektów celowych” jest dedykowane wszystkim przedsiębiorcom chcącym realizować projekty obejmujące przedsięwzięcia techniczne, technologiczne lub organizacyjne (badania przemysłowe i prace rozwojowe) prowadzone samodzielnie lub na zlecenie przedsiębiorców przez jednostki naukowe bądź innych przedsiębiorców posiadających zdolność do realizacji prac badawczych.
Przeczytaj tajże: Czy za unijne pieniądze można założyć przedszkole?
REKLAMA
Działanie 1.4 obejmuje dofinansowanie wydatków do momentu stworzenia prototypu tj. włącznie ze stworzeniem prototypu. Wielkość dotacji zależy od wielkości przedsiębiorstwa i od tego, czy chce ono realizować badania przemysłowe czy prace rozwojowe. Na badania przemysłowe małe przedsiębiorstwa mogą uzyskać dotację w wysokości 70% kosztów kwalifikowanych, średnie przedsiębiorstwa – 60%, a duże przedsiębiorstwa – 50%. W przypadku prac rozwojowych wielkość dotacji wynosi odpowiednio: małe przedsiębiorstwa – 45%, średnie przedsiębiorstwa – 35%, duże przedsiębiorstwa – 25%. Maksymalna wartość dofinansowania może wynieść 7,5 mln Euro dla jednego przedsiębiorcy na jeden projekt. Łączna wartość całego projektu nie może przekroczyć równowartości w złotych kwoty 50 milionów euro.
W przypadku przedsiębiorców realizujących projekty zlokalizowane w województwie łódzkim, mazowieckim, lubelskim, podlaskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim lub podkarpackim, wartość wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem w części badawczej projektu musi wynieść co najmniej 400 tysięcy złotych. Dla pozostałych przedsiębiorców nie określono minimalnej wartości wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem.
Polecamy: serwis ABC funduszy unijnych
REKLAMA
W I naborze istniała szansa podniesienia wielkości dotacji poprzez efektywną współpracę z innym/mi niepowiązanym/ymi przedsiebiorcą/ami lub organizacją badawczą. Dotacja mogła się zwiększyć o 15 punktów procentowych. W przypadku rozpowszechniania wyników badań przemysłowych na konferencjach naukowych i technicznych i/lub przez publikacje w czasopismach naukowych, technicznych lub bazach danych zapewniających swobodny dostęp do surowych danych badawczych i/lub za pośrednictwem oprogramowania bezpłatnego lub oprogramowania o otwartym kodzie źródłowym, Wnioskodawca również mógł uzyskać zwiększoną intensywność wsparcia o 15 punktów procentowych. Nie można jednak przekroczyć progu dofinansowania w wysokości 80% kosztów kwalifikowalnych.
Wszystkich przedsiębiorców, którzy nie zdążyli złożyć wniosku w ramach poprzedniego naboru, zachęcamy już teraz do przygotowywania się do kolejnego naboru. W związku z dużą ilością chętnych może okazać się, że kolejny nabór będzie ostatnim, który wyczerpie całą alokację przewidzianą na to działanie.
Tomasz Szpitalny – Dział Doradztwa
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.