reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Samouczek > Jak zabezpieczyć firmowe dokumenty Office?

Jak zabezpieczyć firmowe dokumenty Office?

Bezpieczeństwo i poufność danych w firmie to bardzo ważna kwestie. Niekiedy na dyskach firmowych komputerów przechowujemy bardzo ważne dane, które nie mogą zostać zniszczone albo odczytane przez osobę postronną. Na szczęście mechanizmy oferowane przez pakiet Office oferują dość wysoki poziom bezpieczeństwa przesyłanych innym osobom dokumentów. Za pomocą wbudowanych funkcji możemy między innymi zablokować dostęp do dokumentów lub możliwość formatowania. Możemy również przypisać uprawnienia do dostępu tylko konkretnym osobom. Jak sprawnie korzystać z możliwości zabezpieczeń dokumentów?

Zapewnienie bezpieczeństwa plikom zapisanym na dysku w komputerze lub w sieci lokalnej można zabezpieczyć korzystając z narzędzi systemowych. W tym przypadku można skorzystać z reguł uprawnień bazujących na kontach użytkownika. Są to między innymi ograniczenia dostępu do katalogów i folderów sieciowych oraz lokalnych czy szyfrowanie ich zawartości. Za sprawą zaawansowanych mechanizmów kontroli, możemy określić, które osoby mogą przeglądać dokumenty, które je komentować czy edytować, możemy również ustalić, kto zostanie całkowicie pozbawiony możliwości dostępu do informacji.

Wszystko działa bezproblemowo, ale wątpliwości pojawiają się wtedy, gdy plik musi opuścić bezpieczną lokalizację, czyli komputer, na którym zostały ustawione odpowiednie zabezpieczenia. Jak upewnić się, że po opuszczeniu dysku bezpiecznego komputera, dokument wysłany na przykład pocztą lub przeniesiony na pamięci USB będzie dostępny jedynie dla uprawionych do jego oglądania osób? Co zrobić, by jego treść nie została zmodyfikowana, bądź wykorzystana przez użytkownika bez autoryzacji? Może to doprowadzić w niektórych przypadkach do poważnych strat w firmie.

Zobacz również: Serwer wirtualny jako usługa hostingowa – na co zwracać uwagę?

Wraz z rozwojem pakietu Office pojawiały się coraz to lepsze mechanizmy kontroli dostępu do plików Worda, Excela czy PowerPointa. Z początku istniało zabezpieczenie hasłem, obecnie zostało ono uzupełnione uprawnieniami do edycji czy kopiowania, a wprowadzenie podpisów i certyfikatów gwarantuje autentyczność i integralność plików. Office 2010 oferuje całkiem sporo różnych mechanizmów poprawiających bezpieczeństwo.

Nadal najprostszym sposobem zabezpieczenia zawartości dokumentu tekstowego, arkusza kalkulacyjnego czy prezentacji jest zabezpieczenia za pomocą hasła. Metoda ta praktycznie gwarantuje, że zabezpieczony w ten sposób plik nie zostanie otwarty przez osobę, która tego hasła nie zna. Zastosowanie hasła sprawia, że plik automatycznie zostaje zaszyfrowany. Domyślny algorytm AES, choć uznawany za bezpieczny, używany jest w Office w swej słabszej 128, a nie 256-bitowej postaci. Hasło może również regulować możliwość zmiany formatowania, używania styli bądź ograniczania sposobu edycji. Dotyczą one w jednakowym zakresie każdego użytkownika, który ma dostęp do dokumentu.

Jeśli chcemy całkowicie zablokować dostęp do pliku, musimy liczyć się z pewnymi minusami takiego rozwiązania. Wykorzystując tę metodę, nie możemy definiować uprawnień do wykonywania różnych operacji w dokumencie bazujących na kontach użytkowników. Nie mamy również kontroli nad tym, co stanie się z plikiem po jego rozszyfrowaniu. Nie mamy na przykład możliwości blokady kopiowania treści do innego pliku, w którym można z kolei dowolnie modyfikować treść. Warto więc użyać tej funkcji z umiarem i pewnością. 

Zobacz również: Wirus Zimuse – jak działa i czy jest groźny?

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria finansowo-rachunkowa Monika Zwolańska

Rachunkowość spółek i organizacji pozarządowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama