REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak działa systemowy Kosz i jak go skonfigurować?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kamil Rogala
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czasami zdarza się nam usunąć pliki, które potem okazują się potrzebne. Szczęście w nieszczęściu, jeśli uda nam się zorientować w porę, zanim nie będzie za późno. Jeśli jednak dość szybko zorientowaliśmy się, że nasze pliki zniknęły, istnieje kilka sposobów na ich odzyskanie. Na początek poznajmy sposób działania systemowego Kosza.

REKLAMA

Pierwszym krokiem, a raczej receptą na późniejszy brak problemów, jest konfiguracja systemowego kosza. Jeśli usuwamy pliki poprzez tradycyjne kliknięcie i naciśnięcie klawisza Delete, pliki wylądują w koszu i można je odzyskać. Już lata temu, w systemie Windows 95 wprowadzono Kosz, jako zabezpieczenie przed nieodwracalną utratą niechcący usuniętych plików. Kosz pojawiał się we wszystkich wersjach systemu Windows, jednak w najnowszej „Siódemce” jest nieco inaczej. Otóż system przynajmniej raz dziennie automatycznie sporządza kopię utworzonych przez użytkownika i zmienionych przez niego plików. A jak korzystać z Kosza?

REKLAMA

Jeśli już usuniemy niepotrzebny plik w oknie Eksploratora używając np. klawisza Delete lub polecenie z menu kontekstowego – Usuń, system Windows nie skasuje go natychmiast, lecz przeniesie do ukrytego folderu Recycler (w przypadku systemu Windows XP) lub Recycle.Bin (w Windows Vista i 7) na tej samej partycji. System przydziela na wspomniany folder 10 procent łącznej powierzchni dysku. Przydzielony procent powierzchni dysku można zmienić, jednak lepiej pozostawić te parametry w standardowych rozmiarach. Jednak, jeśli usuwamy dużo plików w ten sposób, należy pamiętać, że Windows zacznie usuwać najstarsze z umieszczonych w Koszu plików, jeśli ten zacznie się przepełniać. Jeśli zaś rozmiar usuwanego pliku przekroczy pojemność Kosza, system poprosi o potwierdzenie usunięcia pliku, ostrzegając, że plik zostanie usunięty bezzwłocznie i nie będziemy mogli go przywrócić.

Zobacz również: Jak przywrócić system z ukrytej partycji w laptopie?

REKLAMA

Jeśli mimo wszystko chcemy zwiększyć pojemność domyślną Kosza, w tym celu klikamy prawym przyciskiem myszy jego ikonę na pulpicie i wskazujemy polecenie Właściwości. W Windows XP przechodzimy na kartę Globalne. Za pomocą suwaka możemy ustawić pojemność Kosza, jako procentową część pojemności całego dysku. W ten sposób ustawimy domyślną pojemność dla każdej partycji. Jeśli jednak chcemy ustawić odmienny rozmiar kosza dla każdej partycji, na samym początku musimy zaznaczyć opcję Konfiguruj dyski niezależnie. W następnym kroku wydajemy dyspozycje na poszczególnych kartach, natomiast pozostałe opcje możemy pozostawić bez zmian. A jak odzyskać nasze dane z kosza?

Odzyskiwanie danych z systemowego Kosza jest bardzo proste. W pierwszym kroku otwieramy Kosz klikając na niego dwukrotnie, następnie klikamy dany plik prawym przyciskiem i wskazujemy polecenie Przywróć w menu podręcznym. Wówczas system zapisze żądany dokument w pierwotnej lokalizacji. Ponadto, w systemie Windows 7 istnieje możliwość przywrócenia poprzednich wersji plików za pomocą narzędzi systemowych. Podczas zakładania punktu przywracania Windows 7 tworzy tzw. kopie w tle plików użytkownika, dodanych lub zmodyfikowanych od poprzedniego razu. Jeśli zauważymy brak potrzebnego nam pliku, możemy kliknąć prawym przyciskiem myszy jego folder nadrzędny i z menu wybrać polecenie Przywróć poprzednie wersje. Po wyszukaniu poprzednich wersji plików, klikamy dwukrotnie starszą wersję folderu na liście i sprawdzamy, czy zawiera poszukiwany plik. Na wszelki wypadek warto podjąć próbę otworzenia danego pliku w celu sprawdzenia, czy nadaje się do użytku. Jeśli wszystko z nim w porządku, kopiujemy go w wybrane miejsce. Po skopiowaniu przechodzimy do folderu, w którym plik znajdował się pierwotnie i wklejamy go za pomocą skrótu Ctrl+V. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak zarejestrować nowe biblioteki DLL w systemie Windows?

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

REKLAMA

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

REKLAMA

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

Branża wydawnicza. Czy na wydawaniu i sprzedaży książek da się wciąż zarobić

Tylko czterech na dziesięciu Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę. Choć wynik ten jest nieco niższy niż rok wcześniej, wciąż należy do najlepszych w ostatniej dekadzie. Co to oznacza dla branży wydawniczej, czy na wydawaniu i sprzedaży książek daje się wciąż zarobić?

REKLAMA