| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Samouczek > Jak działa systemowy Kosz i jak go skonfigurować?

Jak działa systemowy Kosz i jak go skonfigurować?

Czasami zdarza się nam usunąć pliki, które potem okazują się potrzebne. Szczęście w nieszczęściu, jeśli uda nam się zorientować w porę, zanim nie będzie za późno. Jeśli jednak dość szybko zorientowaliśmy się, że nasze pliki zniknęły, istnieje kilka sposobów na ich odzyskanie. Na początek poznajmy sposób działania systemowego Kosza.

Pierwszym krokiem, a raczej receptą na późniejszy brak problemów, jest konfiguracja systemowego kosza. Jeśli usuwamy pliki poprzez tradycyjne kliknięcie i naciśnięcie klawisza Delete, pliki wylądują w koszu i można je odzyskać. Już lata temu, w systemie Windows 95 wprowadzono Kosz, jako zabezpieczenie przed nieodwracalną utratą niechcący usuniętych plików. Kosz pojawiał się we wszystkich wersjach systemu Windows, jednak w najnowszej „Siódemce” jest nieco inaczej. Otóż system przynajmniej raz dziennie automatycznie sporządza kopię utworzonych przez użytkownika i zmienionych przez niego plików. A jak korzystać z Kosza?

Jeśli już usuniemy niepotrzebny plik w oknie Eksploratora używając np. klawisza Delete lub polecenie z menu kontekstowego – Usuń, system Windows nie skasuje go natychmiast, lecz przeniesie do ukrytego folderu Recycler (w przypadku systemu Windows XP) lub Recycle.Bin (w Windows Vista i 7) na tej samej partycji. System przydziela na wspomniany folder 10 procent łącznej powierzchni dysku. Przydzielony procent powierzchni dysku można zmienić, jednak lepiej pozostawić te parametry w standardowych rozmiarach. Jednak, jeśli usuwamy dużo plików w ten sposób, należy pamiętać, że Windows zacznie usuwać najstarsze z umieszczonych w Koszu plików, jeśli ten zacznie się przepełniać. Jeśli zaś rozmiar usuwanego pliku przekroczy pojemność Kosza, system poprosi o potwierdzenie usunięcia pliku, ostrzegając, że plik zostanie usunięty bezzwłocznie i nie będziemy mogli go przywrócić.

Zobacz również: Jak przywrócić system z ukrytej partycji w laptopie?

Jeśli mimo wszystko chcemy zwiększyć pojemność domyślną Kosza, w tym celu klikamy prawym przyciskiem myszy jego ikonę na pulpicie i wskazujemy polecenie Właściwości. W Windows XP przechodzimy na kartę Globalne. Za pomocą suwaka możemy ustawić pojemność Kosza, jako procentową część pojemności całego dysku. W ten sposób ustawimy domyślną pojemność dla każdej partycji. Jeśli jednak chcemy ustawić odmienny rozmiar kosza dla każdej partycji, na samym początku musimy zaznaczyć opcję Konfiguruj dyski niezależnie. W następnym kroku wydajemy dyspozycje na poszczególnych kartach, natomiast pozostałe opcje możemy pozostawić bez zmian. A jak odzyskać nasze dane z kosza?

Odzyskiwanie danych z systemowego Kosza jest bardzo proste. W pierwszym kroku otwieramy Kosz klikając na niego dwukrotnie, następnie klikamy dany plik prawym przyciskiem i wskazujemy polecenie Przywróć w menu podręcznym. Wówczas system zapisze żądany dokument w pierwotnej lokalizacji. Ponadto, w systemie Windows 7 istnieje możliwość przywrócenia poprzednich wersji plików za pomocą narzędzi systemowych. Podczas zakładania punktu przywracania Windows 7 tworzy tzw. kopie w tle plików użytkownika, dodanych lub zmodyfikowanych od poprzedniego razu. Jeśli zauważymy brak potrzebnego nam pliku, możemy kliknąć prawym przyciskiem myszy jego folder nadrzędny i z menu wybrać polecenie Przywróć poprzednie wersje. Po wyszukaniu poprzednich wersji plików, klikamy dwukrotnie starszą wersję folderu na liście i sprawdzamy, czy zawiera poszukiwany plik. Na wszelki wypadek warto podjąć próbę otworzenia danego pliku w celu sprawdzenia, czy nadaje się do użytku. Jeśli wszystko z nim w porządku, kopiujemy go w wybrane miejsce. Po skopiowaniu przechodzimy do folderu, w którym plik znajdował się pierwotnie i wklejamy go za pomocą skrótu Ctrl+V. 

Zobacz również: Jak zarejestrować nowe biblioteki DLL w systemie Windows?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »