| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Opodatkowanie leasingu > Jak przygotować się na zmiany w odliczaniu VAT od samochodów z kratką

Jak przygotować się na zmiany w odliczaniu VAT od samochodów z kratką

Wraz z początkiem nowego roku planowane są ograniczenia w odliczaniu VAT przy leasingu aut. Kolejne czekają nas w latach 2012 i 2013. Jak przedsiębiorcy mogą się do nich przygotować?

Zgodnie z zasadą neutralności podatku VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT, podatnikom przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Co do zasady, powyższa reguła ma zastosowanie również przy zakupie samochodów. Jednakże, w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi jedynie 60% kwoty podatku określonej w fakturze, nie więcej jednak niż 6.000 zł. Ograniczenia w odliczaniu VAT jak dotąd nie dotyczyły określonych kategorii pojazdów, w tym samochodów z tzw. "kratką".

Polecamy: Czym jest opłata leasingowa

Po wydaniu przez Trybunał Sprawiedliwości UE wyroku w sprawie Magoora, firmy mogą obecnie w całości odliczyć VAT z tytułu nabycia aut, dla których takie prawo przysługiwało do 30 kwietnia 2004, czyli tzw. samochodów „z kratką”. Rozwiązanie to nie jest korzystne dla interesów Skarbu Państwa.

W efekcie we wrześniu tego roku wydano decyzję, która upoważnia Polskę do ograniczenia prawa do odliczenia. Ministerstwo Finansów 15 listopada 2010r. zamieściło więc na swoich stronach internetowych projekt ustawy o zmianie Ustawy o VAT. Przewiduje on w okresie od wejścia w życie zmian do 31 grudnia 2012 r. prawo do odliczenia 60% kwoty podatku naliczonego, nie więcej jednak niż 6.000 zł, w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony – z określonymi wyjątkami.

Z kolei od stycznia 2013 ustawa przewiduje prawo do odliczenia 60% kwoty podatku naliczonego, nie więcej jednak niż 6.000 zł, w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony – z określonymi wyjątkami.

Polecamy: Niezapłacona rata leasingowa i co dalej

Jest jednak jeszcze możliwość, aby zdążyć z „końcem kratki”. Jak to zrobić? Ograniczenia w zakresie odliczenia podatku nie stosuje się bowiem do samochodów będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, w stosunku do których, na dzień poprzedzający wejście w życie zmian (a zatem do dnia 31 grudnia br.), przysługiwało podatnikowi pełne prawo do odliczenie. Warunkiem jest zawarcie umowy przed dniem wejścia w życie zmian (według projektu do 31 grudnia 2010) i zarejestrowania umowy we właściwym urzędzie skarbowym do 31 stycznia 2011.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Artur Klimkiewicz

Radca prawny, ekspert kancelarii Wieksze-Odszkodowanie.pl w zakresie odszkodowań, zadośćuczynień i rent z tytułu wypadków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »