REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Prawo nie sprzyja firmom - raport o przedsiębiorczości

Rząd przyjął wczoraj przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki raport o przedsiębiorczości w Polsce w 2006 roku.

Termin kontroli będzie ograniczony do 4 tygodni

Wczoraj rząd przyjął rozporządzenie do ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym. Zawęża o­no czas kontroli funkcjonariuszy CBA w przedsiębiorstwach do 4 tygodni.

Wielkopolska: 286 mln euro na przedsiębiorczość

Wielkopolski Urząd Marszałkowski chce zwiększyć wydatki na rozwój przedsiębiorczości w regionie z 202 mln do 286 mln euro w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Unijna pomoc napędza popyt na gwarancje ubezpieczeniowe

Rośnie popyt na gwarancje ubezpieczeniowe wśród przedsiębiorców. Dzięki gwarancji jej beneficjent ma pewność, że nie poniesie strat wynikających z nierzetelności kontrahenta. Natomiast towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo żądać od niego zwrotu pieniędzy.

REKLAMA

MF: PKB wzrośnie o 5,5 proc.

Resort finansów prognozuje, że PKB wzrośnie o 5,5 proc. Wcześniej eksperci ministerstwa prognozowali 5-proc. wzrost PKB.

Międzynarodowa współpraca Sądu Arbitrażowego

Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej podpisał umowę o współpracy z Międzynarodowym Centrum Rozstrzygania Sporów (ICDR).

EFS. Szkolenia współfinansowane dla firm

Na dotowane z funduszy unijnych szkolenia wysyłają swoich pracowników przede wszystkim małe i średnie firmy. Szacuje się, że z tańszych kursów skorzysta 184 tys. pracowników z około 86 tys. należących do tego sektora firm.

Przedsiębiorcy żądają wyjaśnień

Tenaris, czołowy producent instalacji dla spółek wydobywczych, zażądał od władz Luksemburga i Komisji Europejskiej wyjaśnień dotyczących sytuacji podatkowej firm działających w formie spółki holdingowej 1929.

REKLAMA

Obowiązek odrębnej rachunkowości

Obowiązek informowania organów nadzorczych o wszelkiej pomocy ze środków publicznych nakłada na przedsiębiorców ustawa o przejrzystości stosunków finansowych.

Jasne kryteria dla holujących

Sejm uchwalił nowelizację prawa o ruchu drogowym (Dz.U. z 2005 r. nr 108 poz. 908). Starosta, wybierając firmę holującą, będzie musiał pamiętać, aby zachować wszelkie zasady konkurencji.

Ponad 360 inwestycji

W zakończonym 18 sierpnia naborze zgłoszeń do Planu Inwestycyjnego Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013 wpłynęło 366 zgłoszeń.

Sejm uchwalił. Szczelniejsza kontrola jakości paliw

Sejm przyjął senackie poprawki do ustawy przewidującej wprowadzenie od 1 stycznia 2007 r. szczelniejszej kontroli paliw.

Żywność bardziej chroniona

Sejm uchwalił ustawę o bezpieczeństwie żywienia i żywności, która dostosowuje nasze prawo do wymagań UE.

Firmom opłaca się sponsorowanie kultury

Renowacja zabytków, festyny, projekcje filmowe - na to, zdaniem większości badanych, sponsorzy powinni wydawać pieniądze - wynika z badań ARC Rynek i Opinia.

Pracodawcy protestują

Konfederacja Pracodawców Polskich sprzeciwia się pominięciu udziału partnerów społecznych w pracach podkomisji nadzwyczajnej do nowelizacji kodeksu pracy.

WSA Przekształcenie kapitałowe w spółce

W postępowaniu o udzielenie zezwolenia na zmianę struktury kapitałowej spółki z o.o. na prawach strony może występować tylko podmiot zbywający udziały.

Dane o abonentach przez 5 lat

Sejm będzie dziś głosował nad zmianami w prawie telekomunikacyjnym.

Inflacja nie zaskoczyła

Inflacja netto po wyłączeniu cen żywności i paliw wyniosła w lipcu 1,3 procent, wynika z danych NBP.

Podkomisja zbada projekt podatku ekologicznego

Połączone sejmowe komisje Finansów Publicznych, Gospodarki oraz Rozwoju Przedsiębiorczości powołały wczoraj 16-osobową podkomisję, która ma zająć się rządowym projektem ustawy o podatku od samochodów.

Niższy dług publiczny

Państwowy dług publiczny może być niższy niż prognozowane na koniec roku 52,9 proc. PKB.

Kary za wykroczenia przeciw prawom pracowniczym

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało sejmową Komisję do Spraw Kontroli Państwowej, że w ubiegłym roku wszczęto prawie 2,5 tys. postępowań w sprawach o wykroczenia przeciw prawom pracowniczym, orzeczono 2090 grzywien i 44 nagany.

Odpowiedzialność za długi podatkowe spółki

O odpowiedzialności za zobowiązania spółki decyduje to, z jaką spółką mamy do czynienia. Jeśli jest to spółka osobowa, odpowiadać będą wspólnicy, jeśli kapitałowa, to członkowie organów zarządzających spółką.

Duże fuzje pod lupą

Pod obrady Rady Ministrów ma trafić projekt nowej ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów (zwanej antymonopolową), który przewiduje między innymi nowe zasady kontroli koncentracji przedsiębiorców.

Optymizm w gospodarce

W sierpniu 2006 roku ogólny klimat koniunktury w przemyśle i budownictwie oceniany jest jako optymistyczny - podał Główny Urząd Statystyczny.

Dlaczego warto powołać prokurenta do prowadzenia przedsiębiorstwa

Jeśli w umowie spółki z o.o. przyjęto, że do składania oświadczeń w jej imieniu wymagane jest współdziałanie dwóch członków zarządu, to przeważnie warto ustanowić prokurę, żeby odciążyć zarząd np. przy podpisywaniu umów i pozwolić na współdziałanie jednego członka zarządu z prokurentem.

Rejestracja w urzędzie skarbowym to zły pomysł

Rządowy projekt zmian w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej jest w wielu miejscach kontrowersyjny. Pomysł ministerstwa, aby organy skarbowe wydawały decyzje administracyjne o zarejestrowaniu przedsiębiorcy, jest wadliwy systemowo.

Będą działać dwa nadzory bankowe

Prawo o nadzorze nad rynkiem finansowym wejdzie w życie 14 dni po opublikowaniu. Konsekwencją przepisów ustawy może być działanie przez czas dwóch nadzorów bankowych.

Zyski firm tak dobre, jak tuż przed akcesją do Unii

Od trzech lat przedsiębiorstwa wypracowują bardzo duże zyski. Dobra koniunktura gospodarcza sprawia, że także w kolejnych kwartałach rezultaty firm będą coraz lepsze.

Stopy mogą wzrosnąć

Rosnące stopy procentowe w naszym regionie mogą przyspieszyć podjęcie decyzji o podwyżce oprocentowania w Polsce - poinformowała Halina Wasilewska-Trenkner z Rady Polityki Pieniężnej.

Na wsparcie inwestycji

Nowy specjalny tryb udzielania pomocy publicznej spowoduje, że gminom łatwiej będzie pozyskać inwestorów. Warto się spieszyć. Szybszy tryb dla pomocy regionalnej obowiązuje tylko do końca roku.

Kaganiec na fundacje

Fundacje nie będą mogły przeznaczać środków z działalności statutowej na gospodarczą, a odpisy wszystkich uchwał będą przesyłać do kontroli właściwemu ministrowi - wynika z projektu nowelizacji ustawy o fundacjach, którego autorem jest Kancelaria Premiera.

Niezbędnik wierzyciela

Małe i średnie firmy, które mają niewielu dłużników, mogą skorzystać z dodatkowej możliwości odzyskania od nich zaległych należności. Krajowy Rejestr Długów przygotował dla tej grupy przedsiębiorstw specjalną propozycję - Niezbędnik wierzyciela.

Kredyt obrotowy - szansa tylko dla wybranych

Polaków ogarnął szał zapożyczania się, jednak rodzime firmy oszczędzają i stronią od zaciągania kredytów. Kredyt obrotowy służy do finansowania bieżących potrzeb firmy, związanych przede wszystkim z produkcją, sprzedażą i rozliczeniami.

Polska oceniona na A3

W opracowywanym systematycznie ratingu Coface, określającym stopień wypłacalności poszczególnych krajów - Polska utrzymała poziom A3. Z grona państw przyjętych wraz z nami do Unii Europejskiej wyprzedzają nas jednak nadal Estonia, Czechy i Słowenia.

CBOS: Polacy zadowoleni z pracy

Sytuację w swoim miejscu pracy negatywnie ocenia tylko 17 proc. respondentów, najmniej od 1992 roku, kiedy rozpoczęto monitoring rynku pracy - wynika z sierpniowego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej.

Zmiany niepokoją przedsiębiorców

Niektóre propozycje zawarte w rządowym projekcie zmiany Ordynacji podatkowej niepokoją przedstawicieli Business Centre Club.

Więcej ofert pracy

O prawie 75 tys. osób spadła liczba bezrobotnych w kwietniu br. w porównaniu z marcem br. Dzięki temu stopa bezrobocia spadła do 18,4 proc., podczas gdy w marcu była o 0,3 proc. wyższa - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Cypryjska spółka europejska

W wyniku opóźnienia związanego z przeprowadzeniem wyborów parlamentarnych na Cyprze dopiero dwa lata po wstąpieniu do Unii Europejskiej weszły w życie poprawki do cypryjskiego prawa handlowego, które stanowią implementacje przepisów unijnych dotyczących spółki europejskiej.

Oszuści rejestrują znane domeny internetowe

Wykorzystywanie cudzej nazwy przedsiębiorstwa lub znanego nazwiska do adresów internetowych zarówno z końcówką .pl, jak i .eu jest coraz powszechniejsze. Atrakcyjna domena internetowa, łatwa do odszukania w sieci, jest często doskonałym sposobem na zarobienie pieniędzy.

Inwestor musi sprzeciw wyrazić na piśmie

Wyrażenie przez inwestora zgody na zawarcie umowy wykonawcy z podwykonawcą na wykonanie określonych zadań wchodzących w zakres umowy o roboty budowlane będzie skuteczne wtedy, gdy zostanie mu przedstawiona ta umowa lub jej projekt wraz z dokumentacją.

Rusza komisja do spraw banków

W poniedziałek członkowie komisji śledczej ds. banków ostatecznie ustalą harmonogram i zakres prac. Wczoraj odbyło się posiedzenie prezydium komisji.

Inflacja: telewizja, żywność i internet podbiły ceny

Analitycy zaskoczeni wzrostem inflacji. Po raz pierwszy od wielu miesięcy pomyliło się też Ministerstwo Finansów. Jednak nieoczekiwane przyspieszenie cen nie oznacza, że wymknęły się o­ne spod kontroli - przekonują ekonomiści

Deficyt budżetowy: prawie 16 mld zł

Deficyt budżetu państwa po lipcu wyniósł już 15 mld 618,8 mln zł, podczas gdy na cały rok zaplanowano go w wysokości 30 mld 546,7 mln zł - podało Ministerstwo Finansów.

RPO krytykuje propozycje zmian w ustawie o komornikach

Zdaniem rzecznika praw obywatelskich, proponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości zmiany w ustawie o komornikach sądowych i egzekucji powielają wadliwe przepisy zakwestionowane w maju 2005 r. przez Trybunał Konstytucyjny.

Inflacja podskoczyła do 1,1 proc.

W lipcu inflacja wyraźnie przyspieszyła. Nie spowoduje to jednak podwyżek stóp procentowych.

Pośrednicy coraz chętniej sprzedają ubezpieczenia

Doradcy finansowi coraz większe znaczenie przywiązują do ubezpieczeń. Polisy uzupełniają ich podstawową dotąd ofertę, czyli kredyty.

Czy telefon komórkowy zastąpi komputer

Nowoczesne telefony oferują biznesmenowi funkcjonalność zbliżoną do komputera. Czy kiedyś zastąpią je całkowicie?

Jak uzyskać wsparcie na założenie własnej firmy

Osoby chcące założyć własne jednoosobowe przedsiębiorstwo mogą liczyć na bardzo szeroką pomoc ze strony różnorakich organizacji i stowarzyszeń w zakresie prowadzenia biznesu. Na rynku oprócz bezpłatnego wsparcia doradczego dostępna jest pomoc finansowa z funduszy strukturalnych oraz pożyczkowych.

MSP nie boją się dłużników

Co trzecia mała i średnia firma ma dłużników, których zobowiązania przekraczają 100 tys. zł - wynika z badania ABR Opnia.

Banderole na papierosach i winie są konieczne

Banderole, czyli znaki akcyzy, powinny być umieszczane na jednostkowych opakowaniach wyrobów tytoniowych, spirytusowych i winiarskich.

REKLAMA