Przedsiębiorcy wpadną w lukę prawną
REKLAMA
Jeżeli wkrótce nie zakończą się prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, to od 1 stycznia 2007 r. przedsiębiorcy nie będą mogli już rejestrować się w dotychczasowej ewidencji, a nowa nie powstanie. W styczniu stracą moc przepisy, które regulują zasady rejestrowania się przedsiębiorców w ewidencji działalności gospodarczej w gminie właściwej dla ich miejsca zamieszkania. Chodzi o kilka przepisów ustawy z 19 listopada 1999 r. Prawo działalności gospodarczej (Dz.U. nr 101, poz. 1178 ze zm.), które miały obowiązywać tylko do końca 2006 r. Są to przepisy dotyczące procedury wpisu do ewidencji w gminie.
Utracą one jednak moc, ponieważ od 1 stycznia 2007 r. w ich miejsce miały wejść w życie przepisy regulujące problemy ewidencji działalności gospodarczej ujęte w ustawie z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. nr 173, poz. 1807). Przepisy te przewidują prowadzenie w gminie ewidencji działalności gospodarczej w systemie elektronicznym. Gminy nie są przygotowane do prowadzenia jej w taki sposób.
Ministerstwo Gospodarki zamiast przepisów wykonawczych przygotowało kolejną nowelizację ustawy o zmianie ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. nr 173, poz. 1807 ze zm). Po uzgodnieniach międzyresortowych, a także z przedsiębiorcami oraz z ich organizacjami, projekt został 8 sierpnia zarekomendowany przez komitet Rady Ministrów na posiedzenie rządu. W końcu w ubiegłym tygodniu znalazł się w programie posiedzenia rządu, ale został z niego zdjęty. Jak ustaliła Gazeta Prawna do projektu ustawy Ministerstwo Gospodarki nieustannie wnosi poprawki. Jeżeli projekt nie wpłynie szybko do laski marszałkowskiej, to wówczas prace legislacyjne mogą nie zostać zakończone przed końcem roku. Przestaną wówczas obowiązywać dotychczasowe przepisy, a nowych nie będzie.
HISTORIA USTAWY O SWOBODZIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ
Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz
REKLAMA
REKLAMA