REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy wpadną w lukę prawną

REKLAMA

Wczoraj po raz kolejny na posiedzeniu rządu nie uwzględniono projektu ustawy nowelizującej ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. Zwłoka może spowodować, że od 1 stycznia 2007 r. powstanie luka w przepisach.


Jeżeli wkrótce nie zakończą się prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, to od 1 stycznia 2007 r. przedsiębiorcy nie będą mogli już rejestrować się w dotychczasowej ewidencji, a nowa nie powstanie. W styczniu stracą moc przepisy, które regulują zasady rejestrowania się przedsiębiorców w ewidencji działalności gospodarczej w gminie właściwej dla ich miejsca zamieszkania. Chodzi o kilka przepisów ustawy z 19 listopada 1999 r. Prawo działalności gospodarczej (Dz.U. nr 101, poz. 1178 ze zm.), które miały obowiązywać tylko do końca 2006 r. Są to przepisy dotyczące procedury wpisu do ewidencji w gminie.

Utracą one jednak moc, ponieważ od 1 stycznia 2007 r. w ich miejsce miały wejść w życie przepisy regulujące problemy ewidencji działalności gospodarczej ujęte w ustawie z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. nr 173, poz. 1807). Przepisy te przewidują prowadzenie w gminie ewidencji działalności gospodarczej w systemie elektronicznym. Gminy nie są przygotowane do prowadzenia jej w taki sposób.

Ministerstwo Gospodarki zamiast przepisów wykonawczych przygotowało kolejną nowelizację ustawy o zmianie ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. nr 173, poz. 1807 ze zm). Po uzgodnieniach międzyresortowych, a także z przedsiębiorcami oraz z ich organizacjami, projekt został 8 sierpnia zarekomendowany przez komitet Rady Ministrów na posiedzenie rządu. W końcu w ubiegłym tygodniu znalazł się w programie posiedzenia rządu, ale został z niego zdjęty. Jak ustaliła Gazeta Prawna do projektu ustawy Ministerstwo Gospodarki nieustannie wnosi poprawki. Jeżeli projekt nie wpłynie szybko do laski marszałkowskiej, to wówczas prace legislacyjne mogą nie zostać zakończone przed końcem roku. Przestaną wówczas obowiązywać dotychczasowe przepisy, a nowych nie będzie.

HISTORIA USTAWY O SWOBODZIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ
Grudzień 2005 roku - projekt ustawy przygotowany w Ministerstwie Gospodarki.
Kwiecień 2006 roku propozycje posłów Platformy Obywatelskiej o możliwości zawieszenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorców.
Czerwiec 2006 roku – propozycje sejmowej Komisji Rozwoju Przedsiębiorczości o możliwość zawieszenia na 12 miesięcy działalności gospodarczej.
Czerwiec 2006 roku – propozycje wiceministra Andrzeja Kaczmarka w czerwcu 2006 roku o możliwości zawieszenia działalności gospodarczej, rejestrację przedsiębiorców w urzędzie skarbowym, stworzenie Centralnej Informacji o Działalności Gospodarczej.
Sierpień 2006 roku komitet Rady Ministrów rekomenduje projekt na posiedzenie Rady Ministrów.
Wrzesień 2006 roku – projekt ustawy o swobodzie działalności gospodarczej został dwukrotnie zdjęty z posiedzenia rządu.Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA