reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy wpadną w lukę prawną

Przedsiębiorcy wpadną w lukę prawną

Wczoraj po raz kolejny na posiedzeniu rządu nie uwzględniono projektu ustawy nowelizującej ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. Zwłoka może spowodować, że od 1 stycznia 2007 r. powstanie luka w przepisach.Jeżeli wkrótce nie zakończą się prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, to od 1 stycznia 2007 r. przedsiębiorcy nie będą mogli już rejestrować się w dotychczasowej ewidencji, a nowa nie powstanie. W styczniu stracą moc przepisy, które regulują zasady rejestrowania się przedsiębiorców w ewidencji działalności gospodarczej w gminie właściwej dla ich miejsca zamieszkania. Chodzi o kilka przepisów ustawy z 19 listopada 1999 r. Prawo działalności gospodarczej (Dz.U. nr 101, poz. 1178 ze zm.), które miały obowiązywać tylko do końca 2006 r. Są to przepisy dotyczące procedury wpisu do ewidencji w gminie.

Utracą one jednak moc, ponieważ od 1 stycznia 2007 r. w ich miejsce miały wejść w życie przepisy regulujące problemy ewidencji działalności gospodarczej ujęte w ustawie z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. nr 173, poz. 1807). Przepisy te przewidują prowadzenie w gminie ewidencji działalności gospodarczej w systemie elektronicznym. Gminy nie są przygotowane do prowadzenia jej w taki sposób.

Ministerstwo Gospodarki zamiast przepisów wykonawczych przygotowało kolejną nowelizację ustawy o zmianie ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. nr 173, poz. 1807 ze zm). Po uzgodnieniach międzyresortowych, a także z przedsiębiorcami oraz z ich organizacjami, projekt został 8 sierpnia zarekomendowany przez komitet Rady Ministrów na posiedzenie rządu. W końcu w ubiegłym tygodniu znalazł się w programie posiedzenia rządu, ale został z niego zdjęty. Jak ustaliła Gazeta Prawna do projektu ustawy Ministerstwo Gospodarki nieustannie wnosi poprawki. Jeżeli projekt nie wpłynie szybko do laski marszałkowskiej, to wówczas prace legislacyjne mogą nie zostać zakończone przed końcem roku. Przestaną wówczas obowiązywać dotychczasowe przepisy, a nowych nie będzie.

HISTORIA USTAWY O SWOBODZIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ
Grudzień 2005 roku - projekt ustawy przygotowany w Ministerstwie Gospodarki.
Kwiecień 2006 roku propozycje posłów Platformy Obywatelskiej o możliwości zawieszenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorców.
Czerwiec 2006 roku – propozycje sejmowej Komisji Rozwoju Przedsiębiorczości o możliwość zawieszenia na 12 miesięcy działalności gospodarczej.
Czerwiec 2006 roku – propozycje wiceministra Andrzeja Kaczmarka w czerwcu 2006 roku o możliwości zawieszenia działalności gospodarczej, rejestrację przedsiębiorców w urzędzie skarbowym, stworzenie Centralnej Informacji o Działalności Gospodarczej.
Sierpień 2006 roku komitet Rady Ministrów rekomenduje projekt na posiedzenie Rady Ministrów.
Wrzesień 2006 roku – projekt ustawy o swobodzie działalności gospodarczej został dwukrotnie zdjęty z posiedzenia rządu.Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Ryczałt ewidencjonowany29.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Masterlease Polska

Firma leasingowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama