reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zmiany w BHP. Mniej hałasu w pracy

Zmiany w BHP. Mniej hałasu w pracy

Resort pracy pracuje nad zmianami przepisów bhp, jakie obowiązują pracodawcę. Zmienione zostaną m.in. zasady oceny ryzyka zawodowego.Partnerzy społeczni otrzymali do konsultacji społecznych propozycję zmian w przepisach bhp. Chodzi o nowelizację obowiązujące obecnie rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003 roku nr 169, poz. 1650).

Projekt zakłada istotne zmiany w zasadach oceny ryzyka zawodowego. Uszczegółowiono zasady oceny ryzyka zawodowego i przepisy nakładające na pracodawcę obowiązek podejmowania działań ograniczających ryzyko. Autorzy zmian chcą zobowiązać pracodawcę, by dostęp do miejsc stwarzających niebezpieczeństwo dla pracowników miały jedynie osoby odpowiednio poinstruowane i przeszkolone. Zmienione mają być przepisy określającace warunki, jakie powinny spełniać pomieszczenia przeznaczone do wypoczynku pracowników zatrudnionych przy pracach stwarzających zagrożenia dla zdrowia. Ponadto zmienione mają być przepisy dotyczące używania drabin przenośnych, ochrony przed hałasem.

Projektowane rozporządzenie zostało przygotowane w związku z potrzebą uszczegółowienia niektórych przepisów w związku z wymogami wynikającymi z dyrektyw Unii Europejskiej. Chodzi m.in. o Dyrektywę 89/391/EWG w sprawie wprowadzenia środków w celu poprawy bezpieczeństwa i zdrowia pracowników w miejscu pracy oraz Dyrektywę 89/654/ EWG dotyczących minimalnych wymagań w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w miejscu pracy. Poza tym, w ostatnich latach zostało wydanych kilka innych aktów prawnych dotyczących spraw bhp. Z tego powodu konieczne jest – zdaniem przedstawicieli resortu pracy – dokonanie zmian, dzięki którym obowiązujące przepisy będą spójne.

Resort pracy chce, żeby proponowane zmiany weszły w życie w terminie 3 miesięcy od dnia ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.


Tomasz Zalewski

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Instrukcje VAT. 15 praktycznych procedur dla podatników69.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama